
Domy jednorodzinne budowane są coraz częściej z dala od centrum miast. Codzienne dojazdy do pracy lub szkoły wymagają posiadania własnego samochodu, który najchętniej parkujemy we własnym garażu.
Garaż może znajdować się w bryle domu lub stanowić zupełnie odrębny budynek. Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji. Ostateczny wybór jednego z nich może być jednak uzależniony nie tylko od naszych indywidualnych upodobań i preferencji, ale także od wielkości i koncepcji zagospodarowania działki.
Garaż połączony z domem
Inwestorzy coraz częściej wybierają projekty z takim rozwiązaniem, ponieważ jest ono bardzo wygodne. Przykłady można mnożyć – nawet gdy pada, do samochodu wsiadamy suchą stopą, zimą możemy pójść do auta po zapomniany przedmiot bez konieczności ubierania się, zakupy trafiają z bagażnika wprost do kuchni lub spiżarni, itd. Argumentem przemawiającym za nim jest też oszczędność powierzchni działki. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy dysponujemy niezbyt dużą parcelą, a jeszcze marzymy o pięknie urządzonym, bujnym ogrodzie.
Połączenie garażu z domem można zaprojektować w różny sposób. Może on być wbudowany w bryłę domu np. „Dom w aksamitkach 2” lub stanowić wydzielony przestrzennie element rozbudowanej bryły, służący na przykład celom gospodarczo-technicznym. Idealnym przykładem takiego rozwiązania jest projekt ARCHON+ „Dom w kalateach 4”. Aby zachować właściwą hierarchię brył i wyeksponować część mieszkalną budynku, architekci zaprojektowali niższy dach nad garażem.
Atutem łączenia domu z garażem jest też możliwość wykorzystania przestrzeni nad nim na cele mieszkalne. To ważne zwłaszcza w małych domach, w których liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy.
W projekcie "Dom w rododendronach 6 (P)" nad garażem została zaprojektowana dodatkowa sypialnia dla dzieci z niewielką, funkcjonalną garderobą. W większych domach metraż ten można wykorzystać z większą fantazją – na pokój sportowy, fitness club, kino domowe lub wielofunkcyjne pomieszczenie rekreacyjne. Wybierając projekt domu z garażem w bryle musimy zwrócić uwagę do jakiego pomieszczenia wchodzi się opuszczając garaż.
Najlepiej, gdy jest to przedsionek lub pomieszczenie gospodarcze (kotłownia), ponieważ stanowią one rodzaj śluzy chroniącej dom przed zapachami i zanieczyszczeniami z garażu i dodatkowo stanowiącej barierę termiczną ograniczającą straty ciepła z pomieszczeń mieszkalnych.
Garaż w osobnym budynku
To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy nie ogranicza nas powierzchnia działki. W takim przypadku garaż może być naprawdę duży i oprócz samochodów pomieścić sprzęt sportowy i ogrodniczy, a także wszelkie chwilowo niepotrzebne rzeczy. Można też urządzić w nim warsztat, który – dzięki pewnemu oddaleniu od domu – nie będzie uciążliwy dla jego mieszkańców, lub pracownię, a nawet mieszkanko dla dorastającego dziecka.
Jest jednak jedna bardzo ważna zasada. Garaż powinien być dopasowany stylistycznie i materiałowo do domu, ponieważ w innym przypadku na działce zapanuje prawdziwy chaos. Budowa odrębnego budynku garażowego może też przynieść nieco oszczędności – nie poniesiemy kosztów związanych z ociepleniem, a także zakupem drzwi antywłamaniowych.
Atutem łączenia domu z garażem jest też możliwość wykorzystania przestrzeni nad nim na cele mieszkalne. To ważne zwłaszcza w małych domach, w których liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy.
Wybieramy projekt domu
- 12 najpiękniejszych realizacji Projektów Domów ARCHON+, edycja 2019
- Budowa domu w czasie pandemii
- Budowa domków letniskowych na sprzedaż - sposób na dochodowy biznes!
- Dom na wąską działkę, jaki wybrać?
- Jaki dom na działkę na stoku?
- Dom na działkę z wejściem od południa, jaki wybrać?
- Mały dom, jaki wybrać?
- Poznaj najlepsze projekty ARCHON+
- Projekty domów z aranżacją wnętrz
- DORADZTWO ONLINE w 3 KROKACH
- 9 cech idealnego domu - Dom w srebrzykach
- 12 najpiękniejszych realizacji projektów ARCHON+
- Dom w cenie mieszkania? To możliwe!
- Dobrze zaprojektowany i wygodny dom parterowy – jaki powinien być?
- Większy PUM to większy zysk z Twojej Inwestycji!
- Współczesna stodoła – tradycyjna bryła w nowoczesnym wydaniu
- Jak wybrać idealny projekt domu?
- Pozwolenie na budowę domu
- Poznaj możliwości projektów domów dwulokalowych do intensywnej zabudowy jednorodzinnej!
- 12 najpiękniejszych realizacji projektów ARCHON+, edycja 2016
- Dodatkowe rozwiązania energooszczędne dostępne w ARCHON+
- Dom z poddaszem użytkowym czy parterowy?
- Ile kosztuje projekt domu?
- 4 kroki do własnego domu
- Decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Wszystko, co musisz wiedzieć, starając się o Warunki Zabudowy.
- Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!
- ARCHON+ to więcej niż projekt domu
- Bezpłatne konsultacje projektowe w ARCHON+
- Dopasuj projekt do działki
- Jak usytuować dom na działce względem stron świata?
- Zrealizuj marzenia o własnym domu
- Zadaszony taras - 5 inspirujących pomysłów
- Dom tradycyjny czy nowoczesny?
- Jak mieszkać wygodnie - czyli funkcjonalne zaplecze domu
- Jak wykończyć elewację? Wybierz kolory domu
- Garaż w domu jednorodzinnym – razem czy osobno
- Budowa domu w dwóch etapach
- Domy tanie w budowie
- Dom w szkielecie drewnianym
- Indywidualny projekt domu - ile kosztuje?