Bungalow - czy dom w tym stylu sprawdzi się w naszych warunkach?

Dom w stylu bungalow przywodzi na myśl letni wypoczynek w ciepłych krajach, gdzie na wyspie, w otoczeniu bujnej zieleni, z morzem na wyciągnięcie ręki zlokalizowany jest niski, parterowy budynek z werandami, na którym zaaranżowany kącik kawowy, huśtawka czy hamak zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz i rozkoszowania się widokiem okolicy. Ale czy projekty domów parterowych to tylko wakacyjne marzenia? Czy realizacja projektu domu w stylu bungalow sprawdzi się w polskich warunkach, a marzenie o własnym domu zostanie spełnione?

Bungalow - co to jest?

Z definicji, bungalow to podmiejski dom mieszkalny o lekkiej konstrukcji i jednej kondygnacji, którego cechą charakterystyczną są funkcjonalne werandy. Projekt domu parterowego w stylu bungalow jest charakterystyczny dla budownictwa kolonialnego. Bryła budynku w stylu bungalow może być prosta i geometryczna, lub bardziej rozłożysta i nieregularna, najczęściej na rzucie litery T lub L, pokryta dachem o niewielkim kącie nachylenia. Indywidualnego charakteru dodają jej nie tylko werandy, ale i ganki, podcienie czy wykusze. W projektach domów wykorzystuje się naturalne materiały – drewno czy kamień – co pięknie łączy dom z otaczającą go przyrodą oraz wpływa na jego ekologiczny charakter. Konstrukcje bungalowów różnią się od siebie w zależności od miejsca, w których są budowane. W ciepłych i słonecznych krajach weranda i ganki są otwartą przestrzenią, na której zaaranżowane przytulne kąciki zachęcają do spędzania czasu na powietrzu, podczas gdy w krajach chłodnych werandy są zamknięte oknami. Domy w stylu bungalow są perfekcyjnie zaprojektowane, w maksymalny sposób wykorzystując dostępną przestrzeń. Strefa wspólna, czyli popularna część dzienna domu składa się z salonu, kuchni, jadalni i łazienki. Wszystkie pomieszczenia użytkowe w domu znajdują się na parterze, a ewentualne półpiętro służy do przechowywania. Wyzwaniem w projektowaniu domów w stylu bungalow jest jasne wydzielenie stref – wspólnej strefy dziennej, prywatnej, nocnej strefy domowników, w której będą czuli się komfortowo i intymnie oraz strefy gospodarczej. W Europie, w tym także w Polsce taki styl budynków jest zazwyczaj kojarzony z domkami letniskowymi, ale projekty domów bungalow to coraz bardziej popularny wybór dla Klientów, szukających wygodnych i funkcjonalnych projektów domów parterowych do mieszkania na co dzień.

Na co zwrócić uwagę budując dom bungalow?

Bungalow to wygodny dom parterowy, który swoją konstrukcją zachęca do odpoczynku, spędzania czasu na świeżym powietrzu i relaksu. Aby żyło się w nim wygodnie, musi uwzględniać i odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników. Przed wyborem projektu domu w stylu bungalow należy zwrócić uwagę na istotne kwestie jego konstrukcji, wyglądu i funkcji oraz czy projekt domu parterowego jest zgodny z wymogami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub odpowiada na Warunki Zabudowy. Wiele wytycznych zawartych w powyższych dokumentach da obraz możliwości w zakresie budowy inwestycji na danej działce, określając możliwe do realizacji na konkretnym terenie parametry domu. Ważne dla Inwestora i przyszłych mieszkańców są kwestie użytkowe – gdzie powinien być zlokalizowany garaż (przy założeniu, że Inwestor planuje dom z garażem) czy jak zaplanować lokalizację tarasów. Garaż jednostanowiskowy czy dwustanowiskowy może być wpisany w bryłę budynku lub wystawać poza elewację frontową – to, która opcja będzie wygodniejsza zależny od powierzchni działki, projektu wnętrz oraz preferencji indywidualnych. Ważne, aby garaż skomunikowany był z domem i umożliwiał do niego wejście tak zwaną „suchą stopą”. Warto zadbać również o połączenie domu z ogrodem i otaczającą go przyrodą. W domach parterowych możliwe jest zaplanowanie wyjścia na zewnątrz praktycznie z każdego pomieszczenia, a dodatkowo usytuowanie tarasów tak, aby były osłonięte i zadaszone z dwóch stron będzie idealnym, zacisznym miejscem relaksu, gdzie bez względu na pogodę będą służyły mieszkańcom.

Gdzie najlepiej sprawdzą się domy parterowe w stylu bungalow?

Budowa domu w stylu bungalow jest możliwa na wielu rodzajach działek w Polsce. Ograniczeniem może być ich powierzchnia, ponieważ budynki parterowe mają większą powierzchnię zabudowy, niż domy z poddaszem użytkowym o tym samym programie funkcji i wielkości pomieszczeń. Wszystkie bowiem w przypadku domu w stylu bungalow muszą zmieścić się na jednym poziomie budynku. Domy w stylu bungalow będą doskonałym wyborem dla Inwestorów, cieszących się posiadaniem urokliwych działek nad wodą lub w górach, gdzie krajobraz zapiera dech w piersiach. Projekty domów w stylu bungalow sprawdzą się także poza miastem, jako budynki o przeznaczeniu turystycznym.

Dla kogo projekt domu w stylu bungalow to idealny wybór?

Bungalow, to dom parterowy. Będzie więc idealnym wyborem dla Inwestorów, którzy posiadają duże działki, ponieważ rozłożystość domu w stylu bungalow często uniemożliwia realizację inwestycji na małych działkach. Wszystkie funkcje domu – strefa dzienna, kuchnia, jadalnia, łazienki, sypialnie czy pomieszczenia gospodarcze – znajdują się na jednym poziomie, zatem dom doskonale sprawdzi się dla rodzin z małymi dziećmi lub dla osób starszych. Brak różnicy poziomów i brak schodów wpływa na komfort poruszania się oraz na względy bezpieczeństwa. Inwestorzy, którzy posiadają działkę poza miastem czy zastanawiają się nad realizacją biznesu turystycznego w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody – także mogą rozważyć propozycje projektów domów w stylu bungalow.

Bungalow - ile kosztuje budowa?

Budowę domu, bez względu na to czy są to projekty domów piętrowych, domy energooszczędne, w stylu skandynawskim czy w stylu nowoczesnej stodoły, trzeba dobrze zaplanować. Koszt budowy bungalowu zależy od wybranego projektu, jego konstrukcji oraz stopnia skomplikowania projektu, kosztów materiałów i robocizny. Wybierając gotowe projekty domów w stylu bungalow, Inwestor w ogólnym kosztorysie wyda mniej, niż decydując się na projekt indywidualny. Kupując gotowy projekt domu ARCHON+ Inwestor może zamówić do niego dedykowany kosztorys budowlany, który ułatwi organizację prac. Dzięki kosztorysowi Inwestor pozna realne koszty budowy wybranego projektu - w tym wyszczególnione i opisane wszystkie etapy budowy oraz niezbędne na każdym z nich roboty budowlane, wyliczenia dotyczące potrzebnych materiałów budowlanych, koszty robocizny i wynajmu sprzętu budowlanego. Poniższe przykłady projektów domów z tylu bungalow dadzą obraz realnych kosztów budowy domów w tym stylu.

Aranżacja wnętrz w domu bungalow

Z uwagi na fakt, że wszystkie pomieszczenia w domu parterowym zlokalizowane są na jednym poziomie, ich układ i aranżacja wymagają przemyślanych i sprawdzonych rozwiązań. Najważniejszy jest czytelny podział funkcji – na tę do wspólnego spędzania czasu (strefa dzienna), strefę gospodarczą oraz strefę prywatną domowników. Komfortowe jest zlokalizowanie salonu, jadalni i kuchni niedaleko wejścia głównego do domu, aby w jego głębi zlokalizować zaciszną i intymną część nocną domowników. Strefę wypoczynkową w domach parterowych powiększają tarasy, które naturalnie łączą dom z ogrodem, pełniąc funkcję kącików kawowych czy letnich jadalni. Dużą zaletą domów z stylu bungalow jest brak skosów, co bardzo ułatwia aranżację przestrzeni, umożliwiając zakup gotowych, pełnowymiarowych mebli. Domy parterowe często charakteryzują się dużymi przeszkleniami, które nie tylko przyciągają wzrok i wyglądają imponująco, ale także doskonale doświetlają wnętrza, zapewniając komfort domownikom.

Projekty domów w stylu bungalow

Domy w stylu bungalow są bardzo zróżnicowane, zarówno pod kątem powierzchni zabudowy, stylu czy układu funkcjonalnego. Zapraszamy do zainspirowania się projektami domów w stylu bungalow ARCHON+.

Ten dla wielu Inwestorów wymarzony dom parterowy należy do kategorii: projekty domów małych. Nowoczesny projekt elewacji przyciąga uwagę połączeniem materiałów wykończeniowych – strukturze betonu i naturalnej, drewnianej okładziny. Po wejściu do domu przed mieszkańcami otwiera się pięknie oświetlona strefa dzienna, złożona z salonu, jadalni i kuchni, do której przylega pomieszczenie gospodarcze - spiżarnia. Duże przeszklenia umożliwiają wyjście na okazały taras. W głębi tego domu parterowego znajduje się strefa pomieszczeń prywatnych. Znajdują się w niej trzy sypialnie, wśród nich sypialnia dla rodziców z prywatną garderobą oraz bezpośrednim wyjściem na taras oraz dwa pokoje dla dzieci. Pomiędzy nimi została zaprojektowana wygodna, ogólnodostępna łazienka. Program funkcji uzupełniają mniejsza łazienka sąsiadująca z kotłownią, w której Inwestor może zaaranżować pralnię. Projekt domu zakłada także dwustanowiskowy garaż.

Własny dom to marzenie wielu Inwestorów. Prezentowany projekt domu typu bungalow może być na nie odpowiedzią. Dom w lonicerach 3 (G2) to nowoczesny dom parterowy z ciekawym projektem elewacji. Jasny tynk w połączeniu z szarością prezentuje się minimalistycznie i elegancko. Nad bryłą domu zaprojektowano czterospadowy dach z płaską dachówką. Kąt nachylenia dachu w tym projekcie wynosi 30 stopni. Nowoczesnego charakteru dodają duże przeszklenia oraz pergola, która tworzy w strefie tarasu intymną przesłonę. Strefa dzienna domu to okazała, jasna przestrzeń. Salon z miejscem na dużą kanapę, jadalnia z pięknym widokiem na ogród oraz kuchnia z narożnym oknem, w której w centralnym punkcje znajduje się funkcjonalna wyspa z możliwością aranżacji barku śniadaniowego zachęcają do wspólnego spędzania czasu oraz organizacji przyjęć. Do kuchni przylega spiżarnia. W drugiej części domu znajduje się część prywatna domowników. Dwie sypialnie - w tym sypialnia główna rodziców i dodatkowy pokój posiadają wyjście na taras. Dwie kolejne, to sypialnie dla dzieci, pomiędzy którymi znajduje się funkcjonalna łazienka. Dodatkowe pomieszczenia w tej części domu obejmują wspólną garderobę, drugą łazienkę oraz kotłownię z dodatkową funkcją pralni. Dwustanowiskowy garaż zaprojektowany został w bryle budynku, a wejście do niego możliwe jest przez wiatrołap. Dzięki wysuniętej linii elewacji, nad wejściem do domu powstało praktyczne zadaszenie, chroniące przed zmiennymi warunkami pogodowymi.

Projekt nowoczesnego domu parterowego, który zaciekawia niecodziennymi rozwiązaniami architektonicznymi. W projekcie zastosowano pergole, podkreślające strefę tarasową oraz wejście główne do domu. Elewacja domu z jasnego tynku doskonale komponuje się z drewnianą i betonową okładziną, a także antracytową dachówką oraz pasującą do niej stolarką okienną. Strefa dzienna to jasna i komfortowo zaprojektowana przestrzeń. Salon z miejscem na narożną sofę, kominek w centralnym punkcie oraz jadalnia, utytułowana tuż przy oknie zachęcają do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu. Wyjście na taras jest możliwe dzięki dużym, przesuwnym przeszkleniom, umożliwiając korzystanie z uroków ogrodu. Kuchnia z funkcjonalną wyspą stwarza doskonałe warunki do przyrządzania posiłków, a sąsiadująca z nią spiżarnia to dodatkowy atut. W głębi domu znajduje się strefa prywatna domowników. Znajduje się w niej przestronny apartament rodziców z prywatną łazienką i garderobą oraz bezpośrednim wyjściem na taras oraz dwa ustawne pokoje dzieci. Dodatkowy pokój w projekcie może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego. Program funkcji uzupełnia naturalnie doświetlona łazienka, pralnia, kotłownia na paliwo stałe i toaleta. Z wiatrołapu możliwe jest przejście do dwustanowiskowego garażu.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?