Dobrze zaprojektowany i wygodny dom parterowy – jaki powinien być?
 

Wybór odpowiedniego projektu domu to bardzo odpowiedzialna i uwarunkowana wieloma czynnikami decyzja. Wśród tysięcy różnorodnych, gotowych projektów domów rysuje się podstawowy podział według kondygnacji na projekty domów parterowych, piętrowych oraz z poddaszem użytkowym. Parterówki mają wielu zwolenników, których zachwyca atrakcyjny wygląd niskiej bryły, bliskość ogrodu oraz wygodna komunikacja na jednym poziomie. Sprawdźmy, czym powinien wyróżniać się dobrze zaprojektowany dom parterowy, by spełniał oczekiwania komfortu i funkcjonalności.

Jak dobrze wybrać projekt domu parterowego?

Najważniejszym zadaniem w procesie budowy domu, w tym również domu parterowego jest wybór właściwego projektu. To właśnie od dobrego projektu zależy w głównej mierze powodzenie całej inwestycji, a w przyszłości komfort mieszkańców. W bogatej kolekcji: projekty domów parterowych ARCHON+ każdy Inwestor ma szansę znaleźć gotowy projekt na miarę swoich potrzeb.

Oto kryteria, które należy uwzględnić na etapie wyboru projektu, w tym także projektu domu parterowego.

Dokonując wyboru każdy Inwestor musi określić najważniejsze, indywidualne kryteria:

 • ile osób będzie mieszkać w domu,
 • czy będą w nim mieszkać dzieci, osoby starsze,
 • jakie dodatkowe pomieszczenia będą potrzebne (spiżarka, pralnia a może gabinet),
 • czy dom ma być z garażem,
 • jaka duża jest działka,
 • jakie ograniczenia niosą ze sobą warunki zabudowy na działce.

Wybór projektu domu zawsze powinien być decyzją, podjętą po wnikliwej analizie potrzeb mieszkańców, w zgodności z wymaganiami działki, które określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy. Szukając projektu odpowiedniego pod wymiary działki, którą posiadamy, należy pamiętać o tym, że budując dom, trzeba zachować minimalne odległości pomiędzy budynkiem, a granicą działki. Równie ważne jest właściwie usytuowanie domu na działce względem stron świata, co wpływa na właściwie nasłonecznienie pomieszczeń i oddziałuje zarówno na komfort użytkowania domu, a także koszty jego eksploatacji. W naszej ofercie przygotowaliśmy zarówno projekty parterowe o rozłożystej bryle do realizacji na dużych, regularnych działkach, jak i projekty uroczych małych parterówek, które wpisują się w oczekiwania właścicieli niewielkich parceli. Wśród nich te dedykowane do realizacji na działkach ze spadkiem oraz działkach z wejściem od południa. W kolekcji posiadamy również projekty domów parterowych o prostych bryłach, dzięki odpowiednim rozwiązaniom konstrukcyjnym ich koszty budowy zostały zracjonalizowane. Wszystkie charakteryzują się ciekawą architekturą i oferują wygodne programy funkcjonalne. W ARCHON+ znajdziecie projekt domu parterowego z garażem jednostanowiskowym lub dwustanowiskowym, a także bez garażu. Dopasujecie także kąt nachylenia dachu do wymagań określonych w MPZP lub WZ.

Wariant projektu domu parterowego z piwnicą warto rozważyć nie tylko w sytuacji działki ze spadkiem terenu. Taki projekt może się również sprawdzić, gdy nasza działka jest mała i uniemożliwia posadowienie domu o rozłożystej bryle. Wówczas funkcje gospodarcze domu z kotłownią, pralnią, spiżarnią można zlokalizować w piwnicy, dzięki temu zyskać większą przestrzeń na parterze. Piwnica również ma pozytywny wpływ na temperaturę budynku – latem będzie go chłodzić, a zimą ogrzewać.

bezpłatna pomoc w doborze projektu
e-katalog z projektami domów parterowych
wyszukiwanie szczegółowe projektów

Zalety domów parterowych

Wśród największych atutów domów parterowych należy wymienić:

 • łatwa kompozycja bryły domu z otoczeniem,
 • brak schodów a więc również lepsze wykorzystanie przestrzeni w budynku,
 • bezpieczna dla dzieci i osób starszych komunikacja na jednym poziomie,
 • bezpośrednie połączenie z ogrodem wszystkich pomieszczeń,
 • brak skosów ułatwiający aranżację wnętrz z wykorzystaniem gotowych, pełnowymiarowych mebli,
 • łatwe prace wykończeniowe, ze wzg. na brak konieczności stosowania płyt gipsowo-kartonowych.

Rodziny mieszkające w parterówkach niemal jednogłośnie w pierwszej kolejności podkreślają komfort, jaki płynie z użytkowania jednokondygnacyjnej przestrzeni bez schodów i skosów. Ciąg komunikacyjny rozwiązany w ramach jednego poziomu zwiększa bezpieczeństwo zwłaszcza dzieci i zapewnia większą wygodę osobom starszym. Wnętrze, w którym nie ma skosów, wizualnie zyskuje na przestronności, jednocześnie umożliwia bezproblemową aranżację, bez konieczności stosowania mebli na indywidualne zamówienie.

Bryła domów parterowych bardzo dobrze komponuje się z naturalnym otoczeniem, jest niska i pięknie prezentuje się na tle zieleni. Mieszkańcy parterówek doceniają bliskość ogrodu i możliwość połączenia z nim właściwie każdego pomieszczenia, znajdującego się w domu. Inwestorzy bardzo chętnie wybierają projekty domów z dużymi przeszkleniami. W wyjątkowy sposób podnoszą one estetykę wnętrz i doskonale je doświetlają, zaciera się też granica między przestrzeniami. Duża ilość naturalnego światła zapewnia przyjemny klimat, co pozytywnie wpływa również na dobre samopoczucie mieszkańców.

Atutem jednokondygnacyjnej bryły jest też możliwość bardzo sprawnego poprowadzenia inwestycji. Podczas budowy nie ma konieczności stawiania wysokich rusztowań, ponieważ nie wykonuje się ścian ani stropów nad parterem. Krótszy etap prac wykończeniowych znacznie przyspiesza proces wykańczania wnętrz i upragniony dzień przeprowadzki. Przy zastosowaniu odpowiednich atestowanych materiałów, nowoczesnych systemów grzewczych dom parterowy będzie budynkiem energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska. Jeżeli zostanie dobrze przemyślany i zaprojektowany, będzie wygodnym oraz komfortowym domem z naszych marzeń.

Idealny układ funkcjonalny

Od dłuższego czasu w kreowaniu wnętrz najbardziej popularnym rozwiązaniem są układy funkcjonalne, zawierające otwartą część dzienną. Tak zaprojektowane wnętrze zyskuje na przestronności, co doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku niewielkich budynków. W domach parterowych cały program użytkowy mieści się w ramach jednej kondygnacji. Odpowiedni podział budynku na dzienną i nocną strefę użytkowania zapewnia mieszkańcom optymalne warunki jednoczesnego korzystania z każdej z nich. W projektach domów parterowych ARCHON+ stosujemy układy funkcjonalne, które w optymalny sposób organizują przestrzeń i niezależnie od wielkości powierzchni gwarantują domownikom komfortowe użytkowanie. Część wypoczynkową domu powiększają atrakcyjnie zaprojektowane tarasy, często przesłonięte klimatycznymi pergolami bądź też posiadające pełne zadaszenie, dzięki czemu mogą pełnić funkcję letnich salonów lub jadalni na świeżym powietrzu. W artykule Zadaszony taras - 5 inspirujących pomysłów prezentujemy różnorodne rozwiązania i aranżacje stref tarasowych.

Wygodny dom parterowy to budynek, w którym w przemyślany sposób zaprojektowano także zaplecze gospodarcze. W naszych projektach znajdziecie praktyczne spiżarnie, garderoby, pralnie, które ułatwiają codzienne użytkowanie, pozwalają na właściwą organizację domowych prac i utrzymanie idealnego porządku. Jeżeli niewielka powierzchnia użytkowa domu parterowego uniemożliwia wydzielenie osobnych pomieszczeń, przewidujemy miejsce na pojemne szafy do przechowywania oraz schowki na sprzęty typu pralka, czy odkurzacz.

Najpierw parter, potem poddasze

Budowa domu to inwestycja długoterminowa, dlatego w kontekście realizacji domu parterowego, warto także zwrócić uwagę na projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji. Mają one w sobie ukryty potencjał, a wybór takiego wariantu może okazać się optymalnym rozwiązaniem, które w przyszłości umożliwi bezproblemową rozbudowę i dostosowanie domu do większych potrzeb rodziny. Dyrektor pracowni projektowej - Monika Lisowska – Łętocha radzi, by „w sytuacji decyzji budowy domu parterowego najlepiej od początku bazować na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, z możliwością dobudowania w przyszłości poddasza”. W miarę upływu lat potrzeby rodziny mogą się zmienić i wtedy nieprzemyślane, często przypadkowe rozwiązania będą pociągać za sobą koszty związane z ponownym projektowaniem, uzyskaniem pozwolenia na budowę, wyburzeniem fragmentów ścian, by połączyć pomieszczenia istniejące z dobudowanymi. Realizując parterówkę, w której uwzględniono opcję adaptacji poddasza, w dowolnym momencie będziemy mogli skorzystać z takiej możliwości.

Zobacz wszystkie nasze projekty domów parterowych.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze projektu, zachęcamy do kontaktu z Doradcami ARCHON+. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i wspólnie znajdziemy najlepszy projekt domu, zgodny z warunkami MPZP/ WZ oraz oczekiwaniami wszystkich mieszkańców.

Jeżeli nie znajdziesz u nas gotowego projektu domu odpowiedniego dla Twojej Rodziny, zapraszamy do współpracy. Stworzymy dla Ciebie indywidualny projekt domu, który będzie Twoją wymarzoną parterówką !

Czytaj także: Co to jest wskaźnik intensywności zabudowy i jak go obliczyć?

Zapraszamy do kontaktu!

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?