Wybór odpowiedniego projektu domu to bardzo odpowiedzialna i uwarunkowana wieloma czynnikami decyzja. Wśród tysięcy różnorodnych, gotowych projektów domów rysuje się podstawowy podział według kondygnacji na domy: parterowe, piętrowe, z poddaszem użytkowym.

Dokonując wyboru każdy Inwestor musi określić najważniejsze, indywidualne kryteria:

 • ile osób będzie mieszkać w domu,
 • czy będą w nim mieszkać dzieci, osoby starsze,
 • jakie dodatkowe pomieszczenia będą potrzebne (spiżarka, pralnia a może gabinet),
 • czy dom ma być z garażem,
 • jaka duża jest działka,
 • jakie ograniczenia niosą ze sobą warunki zabudowy na działce.

Należy również pamiętać, że budowa domu to inwestycja długoterminowa, więc należy przewidzieć potrzeby rodziny również na przyszłość.

W ostatnich latach Inwestorzy coraz częściej decydują się na realizację funkcjonalnych i nowoczesnych domów parterowych, korzystając zarówno z projektów domów gotowych, jak i projektów tworzonych na indywidualne zamówienia.

Zalety domów parterowych:

 • łatwa kompozycja bryły domu z otoczeniem,
 • brak schodów a więc również lepsze wykorzystanie przestrzeni w budynku,
 • bezpieczna dla dzieci i osób starszych komunikacja na jednym poziomie,
 • bezpośrednie połączenie z ogrodem wszystkich pomieszczeń,
 • brak skosów ułatwiający aranżację wnętrz z wykorzystaniem gotowych, pełnowymiarowych mebli,
 • łatwe prace wykończeniowe, ze wzg. na brak konieczności stosowania płyt gipsowo-kartonowych.

Najważniejszym zadaniem w procesie budowy domu parterowego jest znalezienie dobrego projektu, odpowiedniego do wielkości posiadanej działki, która de facto definiuje kształt bryły przyszłego domu. To właśnie od dobrego projektu zależy w głównej mierze powodzenie całej inwestycji. W bogatej kolekcji projektów domów parterowych ARCHON+ każdy Inwestor znajdzie gotowy projekt na miarę swoich potrzeb. Architekci stworzyli zarówno projekty domów o rozłożystej bryle do realizacji na dużych, regularnych działkach, jak i projekty z przeznaczeniem na wąską działkę. Wszystkie wyróżnia ciekawa architektura i wygodny program funkcjonalny.

Warto zwrócić uwagę, że domy parterowe mają w sobie ukryty potencjał - dają Inwestorowi możliwość późniejszej rozbudowy. Dyrektor pracowni projektowej - Monika Lisowska – Łętocha radzi, by „w sytuacji decyzji budowy domu parterowego najlepiej od początku bazować na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, z możliwością dobudowania w przyszłości poddasza.” W miarę upływu lat potrzeby rodziny mogą się zmienić i wtedy nieprzemyślane, często przypadkowe rozwiązania będą pociągać za sobą koszty związane z ponownym projektowaniem, uzyskaniem pozwolenia na budowę, wyburzeniem fragmentów ścian, by połączyć pomieszczenia istniejące z dobudowanymi.

Warto rozważyć wariant domu parterowego z piwnicą. Będzie ona dodatkową powierzchnią do wykorzystania - można w niej usytuować kotłownię, pralnię, suszarnię, pomieszczenie gospodarcze lub zaaranżować przyjemną strefę relaksu z sauną i siłownią. Piwnica również ma istotny wpływ na temperaturę budynku – latem będzie go chłodzić, a zimą ogrzewać.

Atutem domów parterowych jest brak schodów i skoncentrowanie życia mieszkańców na jednym poziomie. To bardzo wygodne i bezpieczne z punktu widzenia rodzin z dziećmi i seniorami rozwiązanie. Parterówki urzekają też swoim przestronnym wnętrzem i dużymi możliwościami rozplanowania stref oraz ich aranżacji. Dobry projekt domu parterowego wyróżniać się będzie przejrzystym rozkładem pomieszczeń i jego programów funkcjonalnych. Zarówno projekty domów parterowych na planie kwadratu jak i projekty o wydłużonej bryle mogą zapewnić klarowny podział na strefy i racjonalne wykorzystanie powierzchni. Najlepiej, aby wejście do domu było usytuowane jak najbliżej geometrycznego środka budynku, dzięki temu ograniczona zostanie ilość korytarzy. Część centralna domu będzie stanowiła dobrze doświetloną strefę dzienną, a po jej bokach będą mogły być usytuowane dwie niezależne strefy nocne. Wyznaczone strefy Inwestor może dodatkowo zaakcentować, stosując zróżnicowanie poziomów podłogi lub stopniując sufity. Ciekawe są też aranżacje z otwartym stropem, które pozwalają na uzyskanie wrażenia przestronności nawet przy niedużym metrażu.

Bryła domów parterowych bardzo dobrze komponuje się z naturalnym otoczeniem, jest niska więc pięknie prezentuje się na tle zieleni. W większości projektów domów parterowych każde pomieszczenie posiada odrębne wyjście na taras, co sprawia że dom jest otwarty na ogród. Inwestorzy bardzo chętnie wybierają projekty z dużymi przeszkleniami łączącymi salon z tarasem. Podnoszą one estetykę wnętrza, ale przede wszystkim doskonale je doświetlają, powiększając optycznie strefę dzienną.  Zaciera się granica między przestrzeniami, a dom jest pełen naturalnego światła, co pozytywnie wpływa również na dobre samopoczucie mieszkańców.

Krótszy etap prac wykończeniowych znacznie przyspiesza proces wykańczania wnętrza i przyspiesza upragniony dzień przeprowadzki. Przy zastosowaniu odpowiednich atestowanych materiałów, nowoczesnych systemów grzewczych dom parterowy będzie budynkiem energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska. Jeżeli zostanie dobrze przemyślany i zaprojektowany, będzie wygodnym oraz komfortowym domem z naszych marzeń.

Zobacz wszystkie nasze projekty domów parterowych. Wśród nich znajdziesz między innymi projekty domów parterowych nowoczesnych, projekty domów parterowych z garażem oraz projekty domów parterowych tanich w budowie. Jeżeli nie znajdziesz u nas gotowego projektu domu odpowiedniego dla Twojej Rodziny, zapraszamy do współpracy. Stworzymy dla Ciebie indywidualny projekt Twojego wymarzonego domu parterowego.

Zobacz prezentację wybranych projektów domów parterowych ARCHON+

Projekty Domów Parterowych Lato 2016

Projekty Domów Parterowych ARCHON+

Wybieramy projekt domu


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?