Dom w stylu amerykańskim - zobacz nasze propozycje domów w amerykańskim stylu

Styl amerykański charakteryzuje się przestronnością, funkcjonalnością oraz akcentem na detale, które razem tworzą niepowtarzalny klimat. Gdy myślimy o domach w stylu amerykańskim, często wyobrażamy sobie przestronne wnętrza, duże okna i komfortowe wykończenie. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej, co dokładnie definiuje domy amerykańskie, jakie są ich kluczowe cechy i dlaczego zyskują one na popularności. Ten artykuł ma na celu dostarczenie czytelnikom praktycznych informacji i inspiracji, które mogą pomóc w stworzeniu domu, który nie tylko wygląda jak z amerykańskiego filmu, ale również jest wygodny i praktyczny w codziennym użytkowaniu.

Przestronność i funkcjonalność - znaki rozpoznawcze stylu amerykańskiego w budownictwie jednorodzinnym

Przestronność i funkcjonalność to zdecydowanie cechy rozpoznawcze stylu amerykańskiego w budownictwie jednorodzinnym. Projekty domów w stylu amerykańskim to przemyślana bryła domu, która łączy w sobie wygodę i estetyczny wygląd. Przykładowo, domy parterowe w amerykańskim stylu często charakteryzują się otwartą przestrzenią, która umożliwia swobodne przenikanie się funkcji domowych. Duży salon, otwarty na kuchnię i jadalnię, to częsty element w tych właśnie projektach domów. Gotowe projekty domów w amerykańskim stylu często zawierają też wyjątkowo praktyczne rozwiązania, takie jak garaż przylegający do domu czy funkcjonalne pomieszczenia gospodarcze. Wysokie okna, często z charakterystycznymi szprosami, zapewniają nie tylko świetliste wnętrze, ale także dodają uroku całej konstrukcji. Amerykański dom często wyróżnia się także spadzistym dachem, który może być wykonany w formie dachu dwuspadowego, dodając budynkowi klasycznego charakteru.

W domach w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza tych usytuowanych na wschodnim wybrzeżu, często pojawiają się elementy takie jak weranda czy wykusze, które pozwalają korzystać z uroków rodzinnego wypoczynku na świeżym powietrzu podczas ciepłych dni.

W Polsce projekty domów amerykańskich stają się coraz bardziej popularne, ponieważ odpowiadają indywidualnym potrzebom domowników, oferując przestrzeń i wygodę. Wybór odpowiedniego projektu domu w stylu amerykańskim może więc stanowić pierwszy wybór dla osób marzących o własnym, komfortowym i pięknym domu.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Twórczy indywidualizm - różnorodność domów w stylu amerykańskim - od nowojorskiego po Hampton

Od gwarnego Nowego Jorku po spokojne Hampton, projekty domów w stylu amerykańskim ukazują szeroki zakres różnorodności architektonicznej, odzwierciedlając zarówno regionalne predyspozycje, jak i indywidualne preferencje domowników. W Nowym Jorku, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, projekty domów często koncentrują się na wykorzystaniu każdego centymetra, tworząc przestrzenie wielofunkcyjne, które łączą w sobie wygodę użytkowania z nowoczesną estetyką. Wnętrza tych domów charakteryzują się otwartymi przestrzeniami, wysokimi oknami, a często także rozwiązaniami, jak na przykład wykusze dodające dodatkowego miejsca i światła. Z kolei domy w stylu amerykańskim na wschodnim wybrzeżu, zwłaszcza w regionie Hampton, często nawiązują do bardziej tradycyjnych form, z dużymi, przestronnymi wnętrzami i klasycznymi elementami, takimi jak dachy dwuspadowe czy liczne gzymsy. Te domy często posiadają duże werandy, które pozwalają mieszkańcom cieszyć się widokiem na ogrody i otaczającą przyrodę, a także oferują idealne miejsce do odpoczynku w ciepłe dni. W obu przypadkach, projekty domów w amerykańskim stylu wykazują duży stopień różnorodności, łącząc elementy, takie jak niskie parapety, szare dachy czy charakterystyczne szprosy, w harmonijną całość, która odzwierciedla indywidualne potrzeby i upodobania estetyczne domowników. Domy te są nie tylko przestronne i funkcjonalne, ale także stanowią wyraz osobistego stylu ich właścicieli, czyniąc każdy projekt domu wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Komfortowe wnętrza - amerykańska wizja domowego ciepła i luksusu

Komfortowe wnętrza stanowią kluczowy element amerykańskiej wizji domowego ciepła i luksusu. W amerykańskich domach duży nacisk kładzie się na przestronne i funkcjonalne pomieszczenia, które zapewniają równocześnie komfort i estetyczne doznania. Duży salon, często połączony z jadalnią i otwartą kuchnią, stają się sercem domu, miejscem spotkań i wspólnego relaksu. Wysokie okna zapewniają obfitość naturalnego światła, a wygodne kanapy i miękkie dywany dodają wnętrzom przytulności. W amerykańskich domach często znajduje się także dodatkowe pomieszczenia, jak gabinet czy pokój rekreacyjny, które umożliwiają indywidualne spędzanie czasu. Wystrój wnętrz, harmonijnie łączący nowoczesność z elementami klasycznymi, tworzy atmosferę domowego ciepła i luksusu, idealną do odpoczynku po dniu pełnym wyzwań. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce wnętrz w stylu amerykańskim.

Otwarte przestrzenie - amerykańska koncepcja salonu

W domach w stylu amerykańskim salon często stanowi serce domu, charakteryzując się otwartym planem, który sprzyja integracji rodziny i gości. Duże, przestronne salony łączą w sobie elegancję i funkcjonalność, oferując wystarczająco dużo miejsca na komfortowe meble. Przestrzeń ta często płynnie przechodzi w inne części domu, takie jak jadalnia czy kuchnia, tworząc jednolite, przestronne wnętrze.

Otwarte przestrzenie

Kuchnia z wyspą - centrum domowego życia w stylu USA

Kuchnia w stylu amerykańskim to nie tylko miejsce do gotowania, ale także ważny punkt domowego życia. Charakterystycznym elementem jest wyspa w kuchni, która służy zarówno jako dodatkowa przestrzeń robocza, jak i miejsce do spożywania posiłków lub towarzyskich spotkań. Wyspy często wyposażone są w zlewozmywaki lub płyty grzewcze, co zwiększa ich funkcjonalność.

Kuchnia z wyspą

Jadalnia - od kameralnych śniadań do wielkich rodzinnych uroczystości

Jadalnia w amerykańskim domu jest elastyczna i dostosowuje się do różnych indywidualnych potrzeb – od codziennych posiłków po uroczyste kolacje. Duże stoły i wygodne krzesła tworzą idealne warunki do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, a przemyślany design zapewnia komfort i styl.

Jadalnia

Sypialnia marzeń - komfort i luksus w amerykańskim wydaniu (master bedroom)

Master bedroom w domach amerykańskich to najczęściej wyjątkowo przestronne pomieszczenie, zaprojektowane z myślą o komforcie i prywatności. Sypialnie te wyposażone są w duże, wygodne łóżka, często z własną łazienką i garderobą, oferując mieszkańcom luksusowe warunki do odpoczynku.

Master bedroom

Weranda - kwintesencja stylu amerykańskiego

Weranda to nieodzowny element wielu amerykańskich domów, oferuje dodatkową przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu. Zadaszone, przestronne werandy są idealnym miejscem do wypoczynku, czytania książki lub spędzania czasu z rodziną, szczególnie w ciepłe dni.

Weranda

Dekoracyjne akcenty - amerykański design w detalach

Amerykańskie domy charakteryzują się także dbałością o detale, takie jak dekoracyjne listwy, eleganckie lampy czy artystyczne dodatki. Te elementy dodają wnętrzom charakteru i osobowości, podkreślając luksusowy charakter domu.

Dekoracyjne akcenty

Zabudowa i sztukateria - amerykańskie rozwiązania na miarę

Indywidualnie dopasowana zabudowa, jak szafy wnękowe czy zabudowane biblioteczki, w połączeniu ze sztukaterią, taką jak gzymsy czy rozbudowane listwy przypodłogowe, są często spotykane w amerykańskich domach. Takie rozwiązania nie tylko podnoszą estetykę wnętrz, ale także zwiększają ich funkcjonalność.

Zabudowa i sztukateria

Projekty domów w stylu amerykańskim

Podsumowując omówione już szerzej aspekty charakterystyczne dla projektów domów w stylu amerykańskim otrzymamy kwintesencję tego stylu, czyli:

  • otwarte przestrzenie - salony są przestronne i często połączone z kuchnią i jadalnią, tworząc otwarty plan piętra,
  • kuchnia z wyspą - centrum domowego życia, gdzie kuchnia często posiada centralną wyspę służącą jako dodatkowa przestrzeń robocza,
  • duże sypialne - główna sypialnia (master bedroom) często jest przestronna, z własną łazienką i garderobą,
  • elementy zewnętrzne – takie jak przestronne werandy i tarasy,
  • detale architektoniczne - w stylu amerykańskim często pojawiają się elementy dekoracyjne, takie jak sztukateria czy charakterystyczne wykończenia,
  • garaż - wiele projektów obejmuje garaż przylegający do domu,
  • spadzisty dach - często domy i budynki te mają dachy w odcieniach szarości, co nadaje im klasyczny wygląd,
  • różnorodność elewacji - użycie materiałów takich jak drewno, cegła czy płytki elewacyjne.

W projekcie każdego domu w stylu amerykańskim duży nacisk kładzie się na komfort, funkcjonalność. Poznaj gotowe projekty rezydencji w kolekcji ARCHON+, w których zastosowano elementy, nawiązujące do stylu amerykańskiego.

Willa Miranda 11 (G2E) OZE

Willa Miranda 11(G2E)OZE

Prezentowana willa charakteryzuje się imponującą, elegancką bryłą. W projekcie znaczące są duże przestrzenie, takie jak otwarty salon, płynnie połączony z jadalnią i obszerna kuchnia, co jest typowe także dla amerykańskiej koncepcji domu. Sypialnia główna, zgodnie z amerykańskimi standardami, oferuje luksusową przestrzeń apartamentową z łazienką i garderobą. Dom zawiera także takie elementy charakterystyczne zadaszony taras i dekoracyjne akcenty elewacyjne. Projekt umożliwia realizację marzeń o komfortowym domu, który nawiązuje do amerykańskiej wizji komfortu i przestronności. W projekcie przewidziano także dwustanowiskowy garaż.

Dom pod jarząbem 15

Dom pod jarząbem 15

To dom parterowy jednorodzinny, który wyróżnia się funkcjonalnością i przemyślanym rozkładem pomieszczeń. Dom ten oferuje bogaty program użytkowy, co stanowi kompleksowe rozwiązanie dla potrzeb współczesnej rodziny. Wnętrze domu obejmuje przestronny salon z jadalnią o powierzchni , funkcjonalną kuchnię, przy której nie mogło zabraknąć praktycznej sypialni. Cztery pokoje o zróżnicowanych wymiarach zapewniają prywatność i komfort w strefie nocnej.

Willa Luna 2 (G2E)

Willa Luna 2 (G2E)

To przykład nowoczesnego domu z dwustanowiskowym garażem, który nawiązuje do stylu amerykańskiego, łącząc funkcjonalność z nowoczesnym designem. W jego wnętrzu na parterze dominuje przestronny salon z jadalnią, otwarta przestrzeń kuchni z centralnie umieszczoną wyspą, idealną na barek śniadaniowy, oraz przydatna spiżarnia. Znajdziemy tu także wygodny gabinet i łazienkę, a także dwustanowiskowy garaż oraz kotłownię, która pełni również funkcję pralni. Piętro oferuje komfortową strefę nocną z apartamentem dla rodziców, zawierającym własną łazienkę i garderobę oraz dodatkowe sypialnie i wspólną łazienkę. Zewnętrznie dom ten wyróżnia się nowoczesną bryłą i panoramicznymi przeszkleniami, otwierającymi wnętrze na ogrodowy krajobraz. Tarasy na piętrze zapewniają dodatkową przestrzeń relaksacyjną, a całość wykończenia łączy jasny i grafitowy tynk z naturalną, drewnianą okładziną. 

Dom w galach 7 (G2)

Dom w galach 7 (G2)

Nowoczesny, parterowy dom jednorodzinny z garażem dwustanowiskowym oraz wyjątkowym tarasem, który wpisuje się w styl amerykański za sprawą przestronności, funkcjonalności i designu. Osłonięte podcieniem wejście główne prowadzi do wnętrza domu, które zostało starannie zorganizowane i oferuje łącznie cztery wygodne pokoje, kuchnię, dwie łazienki, spiżarnię oraz garderobę. Projekt ten wyróżnia się licznymi przeszkleniami, które doskonale doświetlają wnętrza i podkreślają nowoczesny charakter budynku. Salon z widokiem na ogród, wyposażony w narożną sofę przed kinem domowym, płynnie łączy się z przestronną jadalnią i nowoczesną kuchnią z wielofunkcyjną wyspą. Spiżarnia zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania. W strefie nocnej umieszczono dwa pokoje dla dzieci oraz sypialnię rodziców z garderobą, wszystkie z bezpośrednim wyjściem na taras. Atrakcyjny, zadaszony taras może pełnić funkcję letniego salonu, stanowiąc idealne miejsce do relaksu. 

Willa Miranda 9 (G2)

Willa Miranda 9 (G2)

Jednorodzinny dom z poddaszem użytkowym, który pozwoli spełnić marzenia o domu w stylu amerykańskimi, oferując przestronność i komfort. Na parterze znajduje się słoneczny salon z jadalnią, co odpowiada amerykańskiej koncepcji otwartych przestrzeni życiowych. Kuchnia  umożliwia wygodne przygotowywanie posiłków, a spiżarnia zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania. Praktyczny gabinet, idealny do pracy lub nauki, oraz dwustanowiskowy garaż dopełniają funkcjonalność domu. Na poddaszu zaprojektowano strefę nocną z trzema pokojami i dwiema łazienkami, a także pralnię, co podnosi wygodę użytkowania. Projekt łączy nowoczesność z komfortem życia rodzinnego, tworząc przestronne, funkcjonalne przestrzenie mieszkalne, które razem składają się na harmonijną i luksusową rezydencję.

Willa Konstancja

Willa Konstancja

Przykład piętrowego domu jednorodzinnego, który łączy współczesny design z funkcjonalnością. Parter domu obejmuje przestronny salon z jadalnią, a kuchnia połączona ze spiżarnią, zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania. Uzupełnieniem parteru jest łazienka, kotłownia oraz jednostanowiskowy garaż. Na piętrze znajdują się trzy komfortowe sypialnie, a także łazienka oraz pralnia, dodające funkcjonalności tej części domu. "Willa Konstancja" łączy nowoczesne rozwiązania architektoniczne z wygodą i funkcjonalnością, będąc harmonijną i luksusową przestrzenią do życia.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?