Pralnia w domu – lokalizacja, urządzenie, wyposażenie. Zaplanuj pralnię z nami!

Oddzielne pomieszczenie pełniące funkcję pralni to marzenie wielu osób, zwłaszcza mieszkańców bloku czy kamienicy, którym bardzo dobrze znany jest widok przenośnej suszarki ubraniowej, często na stałe rozłożonej w salonie lub w sypialni. Planując budowę domu, mamy możliwość zdecydować i precyzyjnie określić, jakie pomieszczenia pomocnicze powinny się w nim znaleźć, a pralnia dla wielu rodzin jest obowiązkowym punktem na liście funkcjonalności. Sprawdźmy zatem, dlaczego warto wybierać projekty domów z pralnią, gdzie najlepiej umiejscowić domową pralnię i w jaki sposób wyposażyć, by zapewnić sobie optymalną organizację prac, a co za tym idzie ułatwić utrzymanie idealnego porządku.

Czy warto zrobić osobną pralnię w domu?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko twierdząca. Im więcej wyspecjalizowanych pomieszczeń znajduje się w domu, tym wygodniej się w nim mieszka. Choć wiele osób jest przyzwyczajonych do obecności pralki w łazience lub kuchni, to jednak nie jest to rozwiązanie optymalne, lecz często konieczne z uwagi na standardowy rozkład pomieszczeń w mieszkaniu. Tymczasem wydzielona w domu pralnia ułatwia zaprowadzenie porządku, usprawnia domową organizację, a jednocześnie odciąża inne pomieszczenia, które nie muszą już spełniać funkcji suszarni i prasowalni. Szczęśliwi posiadacze domowej pralni wiedzą, jak dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego pomieszczenia na wszystkie czynności związanie z praniem i dbaniem o garderobę. Dlatego właśnie idealnym rozwiązaniem jest pralnia jako odrębne pomieszczenie gospodarcze, które sprawdzi się zarówno w małym, jak i dużym domu, bez względu na liczbę domowników.

W projektach domów ARCHON + w staranny sposób wyznaczamy miejsca na pralnię, tak by codzienne użytkowanie tego pomieszczenia gospodarczego było wygodne i jak najbardziej funkcjonalne. Wybierając projekt domu z pralnią, mamy pewność, że deska do prasowania ustawiona w strefie dziennej, czy suszarka do ubrań stojąca w sypialni nie będzie kłopotliwym elementem wystroju wnętrza naszego domu. Dzięki pralni przestrzeń się oczyści, a nasza codzienność stanie się łatwiejsza i zdecydowanie mniej czasu będziemy poświęcać na sprzątanie. Nie będziemy też poszukiwać po całym domu zagubionej bluzki, czy zawieruszonej apaszki, ponieważ jeżeli nie w ma jej w garderobie to z pewnością znajdziemy ją w pralni lub odwrotnie. To także sprawi, że szybko przekonamy się, jak bardzo pralnia pozwoli nam zaoszczędzić czas podczas pełnego pośpiechu poranka czy pakowania ubrań na wyjazd. Wiemy doskonale, że im więcej dzieci w rodzinie, tym więcej prania, suszenia, prasowania i przechowywania odzieży. Czynności te składają się na czasochłonny codzienny proces, który warto przyspieszyć i maksymalnie sobie ułatwić.

Paradoksalnie przeznaczenie pomieszczenia i wydzielenie osobnej pralni oznacza oszczędność miejsca. Warto o tym pamiętać, planując budowę niewielkiego domu i poszukując odpowiedniego projektu. Urządzając pralnię wstawiamy do niej sporo przedmiotów i sprzętów, dla których musielibyśmy znaleźć miejsce w łazience, kuchni, czy też w strefie dziennej lub sypialniach, od deski do prasowania zaczynając, a na koszach z bielizną i suszarkach stojących kończąc. Jeżeli zdecydujemy się na urządzenie pralni, wszystkie te przedmioty znikną z pomieszczeń, które powinny mieć inny charakter. Dzięki pralni nasz dom wyładnieje, nabierze elegancji i przestronności.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 400NOWYDOM
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 400NOWYDOM
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 400NOWYDOM
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Gdzie umiejscowić pralnię?

Pralnia na parterze domu? Pralnia w piwnicy? A może pralnia na poddaszu? Warto przemyśleć różne warianty umiejscowienia tego pomieszczenia. O tym, który poziom domu okaże się najbardziej dogodnym miejscem na pralnię, przesądza wewnętrzna spójność i funkcjonalność jego programu użytkowego. Każde rozwiązanie ma inne zalety, każde też daje nieco inne możliwości użytkowania pralni. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko w dużym domu warto wygospodarować przestrzeń na pralnię, będzie ona dobrym rozwiązaniem także w przypadku mniejszego metrażu, znakomicie sprawdzi się też w małym mieszkaniu. Dzięki wydzielonej pralni unikamy prania w łazience czy kuchni, które funkcjonują najlepiej wtedy, gdy spełniają przypisane im funkcje. Zdecydowanie łatwiej zadbać wówczas o ich estetykę i spójność wystroju zgodnie z zasadą, że zarówno pokoje strefy dziennej oraz sypialnie, jak i każde pomieszczenie gospodarcze w domu, najlepiej w miarę możliwości użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem. Bo przecież łazienka pozbawiona pralki i suszarki ma szansę stać się prawdziwą strefą relaksu i wyciszenia.

Pralnia w piwnicy

W projektach domów z piwnicą bardzo często stosowanym i wygodnym rozwiązaniem jest przeznaczenie najniższej kondygnacji na strefę gospodarczą, w skład której zazwyczaj wchodzi również pralnia. Taki zabieg pozwala wydzielić pralnię i odizolować ją od reprezentacyjnej części domu. Pralnia sprawdzi się idealnie jako funkcjonalne pomieszczenie gospodarcze, które może być na tyle rozległe, by swobodnie pomieścić wszystkie potrzebne sprzęty i by jego metraż gwarantował swobodny dostęp do każdego z urządzeń. Pralnia w piwnicy zazwyczaj jest większa, bo na tym poziomie domu mamy więcej wolnej przestrzeni do wykorzystania. W dużej pralni wystarczy nie tylko miejsca na pralkę i suszarkę, ale także możemy w niej uwzględnić różne elementy zabudowy. Oto na przykład dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowana pralka pod blatem, pod którym swoje miejsce znajdzie również suszarka automatyczna, a także półki do przechowywania proszków, płynów do płukania i innych środków piorących. W alternatywie w zabudowie pod blatem stanąć może także popularna pralko suszarka, a w osobnym ciągu można ustawić kosze na brudne ubrania. Odpowiednio duża pralnia pozwala na wydzielenie w niej przestrzeni, którą zajmie suszarnia z miejscem na rozkładane suszaki oraz stanowisko do prasowania.

Dom w malinówkach 11 (P) – w tym projekcie domu strefa gospodarcza została zlokalizowana na kondygnacji piwnicy i przewidziano tutaj obszerną pralnię, mieszczącą pralkę oraz suszarkę automatyczną w zabudowie, zlew do prania ręcznego oraz pojemną szafę do przechowywania. W pralni mamy także miejsce na rozkładaną suszarkę stojącą oraz deskę do prasowania, dzięki czemu cały proces zorganizujemy w jednym pomieszczeniu.

Pralnia na parterze

Zalety tego rozwiązania są liczne.Taka lokalizacja pralni daje możliwość zaprojektowania bezpośredniego wyjścia na zadaszony taras i suszenie prania na świeżym powietrzu. W takim przypadku dobrze sprawdzi się dodatkowa suszarka na pranie, stojąca w zadaszonej części tarasu lub też w ogrodzie. Użytkowanie suszarki automatycznej nie jest przecież niezbędne w miesiącach letnich, gdy warto skorzystać z promieni słonecznych. Pralnię na parterze z pewnością doceni każda mama, która opiekuje się małymi dziećmi i spędza na prasowaniu i rozwieszaniu ubrań mnóstwo czasu. Z jej punktu widzenia jest dobrze, by wykonywanie tych czynności nie oznaczało izolacji od dzieci, które bawią się zazwyczaj w strefie dziennej na parterze lub w ogrodzie. Praktycznym rozwiązaniem, jakie można zastosować przy usytuowaniu pralni na parterze, może być także jej połączenie z łazienką na wyższej kondygnacji, tak by można było szybko zrzucać brudne ubrania do prania.

Dom w rododendronach 23 – pralnia znajduje się na parterze budynku, dostępna jest z osobnego korytarza, który dodatkowo oddzielają drzwi, dzięki czemu dźwięki pracujących sprzętów nie są uciążliwe dla osób przebywających w strefie dziennej. Mamy tutaj miejsce na pralkę, na niej można także ustawić suszarkę automatyczną, obok przewidziano zlew oraz praktyczny blat z szafkami do przechowywania. Na poddaszu, bezpośrednio nad pralnią znajduje się łazienka, co daje możliwość wykonania zrzutu na brudne rzeczy, by w mgnieniu oka trafiły one we właściwe miejsce.

Pralnia w strefie nocnej na piętrze lub na poddaszu

Gdy użytkujemy dom dwukondygnacyjny dobrym pomysłem na pralnię jest jej lokalizacja w strefie nocnej. Pralnia na piętrze lub na poddaszu, w sąsiedztwie sypialni, pozwoli nam odizolować się od dźwięków pracujących sprzętów, tak by nie zakłócały naszego relaksu przed kinem domowym, czy spotkań ze znajomymi w strefie dziennej. Pralnia na wyższej kondygnacji, w sąsiedztwie sypialni, jest pomieszczeniem bardzo wygodnym w codziennym użytkowaniu. Projekt domu z pralnią na piętrze lub na poddaszu często przewiduje bliskie sąsiedztwo łazienki i garderoby, co dodatkowo usprawnia korzystanie z tych pomieszczeń. Mając w pralni miejsce na deskę do prasowania oraz inne przydatne sprzęty, możemy bardzo sprawnie zorganizować cały proces, a następnie szybko przeniesiemy czyste rzeczy do garderoby lub szaf w poszczególnych sypialniach, nie biegając przy tym po schodach.

Dom w balsamowcach 2 – pralnia w tym projekcie została usytuowana na poddaszu obok łazienki. Przewidziano w niej miejsce na sprzęty ułożone w słupku, obok zlew, a po przeciwnej stronie pojemne szafy, które pomieszczą proszki i płyny, można w nich także wygodnie przechowywać ręczniki, czy pościel. Pod skos można wkomponować niższą szafkę, a w miejscu pod oknem połaciowym ustawić dodatkowo mobilny suszak.

Pralnia w kotłowni – czy to się sprawdzi?

Domy wyposażone w kotłownię gazową dają możliwość wygospodarowania w niej pralni. To praktyczne rozwiązanie, ponieważ pralnia w kotłowni pozwala wykorzystać naddatek wolnej przestrzeni, którą dysponujemy często w tym pomieszczeniu. Zorganizowanie pralni w kotłowni sprawi, że będzie to pomieszczenie odizolowane od innych, co warto wziąć pod uwagę jeśli mamy z niego często korzystać. Pralnia w kotłowni bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w domach parterowych, jak i dwukondygnacyjnych, szczególnie praktyczne jest to rozwiązanie, jeżeli metraż domu nie jest zbyt duży.

Dom w przebiśniegach 11 (G2) – tutaj pralnia została połączona z kotłownią gazową, a bezpośrednia komunikacja tego pomieszczenia z bocznym tarasem zapewnia możliwość szybkiego wyniesienia i suszenia prania na świeżym powietrzu. W zabudowie pod blatem można ustawić pralkę i suszarkę automatyczną, a po przeciwnej stronie przewidziano liczne szafy, które ułatwią przechowywania i pomieszczą nie tylko akcesoria do prania, ale również można w nich schować sezonowe ubrania, czy domowe sprzęty.

Jak wykończyć pralnię?

Projekty pralni domowej muszą uwzględniać dobrą wentylację mechaniczną, gdyż w przeciwnym razie w pomieszczeniu tym może zagościć wilgoć. Niezbędnym elementem jest odpowiedni kanał wentylacyjny wywiewny, a także otwory wentylacyjne lub podcięcie w drzwiach do pralni. Domowa pralnia powinna mieć doprowadzone ogrzewanie podłogowe lub grzejnikowe, tak by powietrze na bieżąco mogło się osuszać. Jeżeli w pralni znajduje się okno to mamy dodatkowo możliwość wietrzenia pomieszczenia i regularego usuwania pary wodnej. Do wykończenia pralni należy wybrać materiały i produkty, które będą na te warunki odporne. Na podłodze sprawdzą się duże kafle w neutralnym kolorze, choć oczywiście wybór zawsze dyktują potrzeby i gust Inwestora. Odpowiednia będzie zarówno terakota, jak i bardziej wytrzymały gres. Wszystkie te materiały łatwo poddają się czyszczeniu i nie absorbują kurzu, a przecież w pralni powinno być szczególnie czysto. Jej ściany dobrze jest pomalować na jasne kolory, które wytworzą wrażenie schludności i rozjaśnią pomieszczenie. Jasna kolorystyka pralni ma znaczenie zwłaszcza, gdy znajduje się ona w piwnicy i nie jest naturalnie doświetlona. Część powierzchni ścian można wyłożyć glazurą, część pomalować farbą emulsyjną przeznaczoną do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Estetycznym rozwiązaniem, które urozmaici wystrój pralni może być też wzorzysta lub gładka tapeta z włókna szklanego, którą łatwo można zmywać. Nie zapominajmy o oświetleniu. Należy je dobrać szczególnie starannie, gdy pralnia usytuowana jest w piwnicy lub w kotłowni i słabo doświetlona, a my chcemy w niej urządzić także miejsce do prasowania.

Jak wyposażyć i urządzić pralnię?

Każde pomieszczenie gospodarcze w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym wymaga odpowiedniego wyposażenia, by mogło skutecznie spełniać swoją funkcję. Do pralni najlepiej wybrać sprzęty dostosowane do konkretnych potrzeb mieszkańców danego domu. O ile dla jednych niezbędna będzie elektryczna suszarka na pranie, o tyle dla innych lepszym i tańszym rozwiązaniem w pralni będzie pralka w zestawie z suszarką stojącą. Nawet jeżeli chętnie suszymy ubrania w suszarce bębnowej, powinniśmy zadbać o to, by w naszej pralni była suszarka tradycyjna. Innym wariantem może być też suszarka sufitowa, która zapewnia nie tylko ogromną oszczędność miejsca, ale też daje możliwość szybkiego i sprawnego rozwieszenia prania. Jest to rozwiązanie szczególnie dedykowane pralniom o mniejszym metrażu.

Pralnia to pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym można też wygospodarować miejsce do prasowania. Najlepiej, by deska do prasowania była na stałe rozłożona i gotowa do użycia w każdej chwili. Nie zawsze jednak jest to możliwe w małych pralniach, dlatego w takim przypadku warto pomysleć o zamontowaniu w ścianie specjalnego uchwytu, by sprawnie wieszać na nim deskę, lub też przechowywać ją w innym, poręcznym miejscu. Warto, by w pobliżu deski znajdował się także możliwie szeroki blat, na którym będziemy mogli wygodnie składać rzeczy po ich wyprasowaniu, bądź po samym tylko wysuszeniu. Każda rodzina ma inną zawartość garderoby – mężczyzna, który na co dzień pracuje w garniturze będzie potrzebował łatwo dostępnej suszarki stojącej, na której można odwieszać koszule i inne świeżo wyprasowane ubrania. Podobnie w przypadku oficjalnej garderoby kobiecej, w której dominują eleganckie bluzki, sukienki, czy marynarki. Warto przeznaczyć w pralni miejsce na ich właściwą pielęgnację i czyszczenie. Inny system suszenia sprawdzi się w rodzinach z małymi dziećmi, a już zwłaszcza z noworodkami, których pojawienie się sprawia, że przez pewien czas pralnia staje się strategicznym pomieszczeniem całego domu.

Jak wyposażyć i urządzić pralnię

Dobrym pomysłem na porządek w pralni jest wyposażenie jej w system wysuwanych koszy na brudne rzeczy, który usprawni ich segregację. Trzeba dobrze przemyśleć ich wybór, bo odgrywają one kluczową rolę w tym akurat pomieszczeniu. Warto zdecydować się na co najmniej dwa rodzaje koszy – jeden na ciemne tkaniny, a drugi na jasne. Najlepiej ustawić je tak, byśmy nie mieli do nich utrudnionego dostępu, bo przecież domownicy będą je zapełniać często i w pośpiechu. Segregacja ubrań do prania musi być zawsze maksymalnie ułatwiona. W pralni sprawdzą się także dodatkowe kosze do składania ubrań wypranych, a także mniejsze koszyki, które z kolei można ustawić na półkach w otwartych regałach i tam trzymać drobne części wypranej bielizny i garderoby. Idealnie, by dla każdego z domowników przeznaczyć jeden kosz, co pozwoli uniknąć bałaganu i mieszania rzeczy poszczególnych osób. Rozwiązanie to docenią z pewnością rodziny wielodzietne, bo w ich życiu dobra organizacja jest na wagę złota. Oferta koszty i przydatnych w pralni akcesoriów jest bardzo obszerna i różnorodna, dzięki czemu można bez problemu dostosować wyposażenie pralni do indywidualnych oczekiwań. Kosze są bardzo estetyczne, zwłaszcza wykonane z wikliny z dużymi uchwytami lub alternatywnie z technorattanu. Dla osób ceniących praktyczne rozwiązania najlepsze będą z kolei pojemniki plastikowe, których atutem jest łatwość ich umycia i transparentność.

Jak w każdym innym pomieszczeniu gospodarczym, także i w pralni praktyczne będą meble do zabudowy: duży blat, pod którym umieścimy system półek. Praktyczne będą też wysuwane szuflady na mniejsze akcesoria oraz półki na środki piorące i do płukania, a także szafy umożliwiające przechowywanie niektórych ubrań po praniu. Świetnie sprawdzą się otwarte regały, na których postawimy żelazko oraz ułożymy wyprane ręczniki, pościel czy bieliznę gotową do tego, by domownicy zabrali ją do swoich pokoi czy garderoby.

Gdy pralnia stanowi w domu osobne pomieszczenie gospodarcze mamy wreszcie wystarczająco dużo przestrzeni na to, by znalazła się w niej suszarka automatyczna, a dodatkowo również na stałe może być w niej rozłożona suszarka do ubrań stojąca. Należy pamiętać, że nie wszystkie tkaniny dobrze znoszą suszarkę automatyczną i wiele z nich wymaga suszenia naturalnego. Wysoka suszarka stojąca pozwoli na wygodne suszenie ubrań powieszonych na wieszakach, bez konieczności ich późniejszego prasowania. Zgrany duet jakim jest pralka i suszarka automatyczna warto więc uzupełnić i zadbać, by wraz z nimi z pralni zmieściła się także zwykła suszarka do prania.

Koszty urządzenia pralni zawsze się zwrócą. To inwestycja, która bardzo korzystnie wpłynie na wygodę użytkowania domu. Układ funkcjonalny, w którym na etapie projektowania domu przewidziano zarówno pralnię, jak i garderobę lub garderoby pozwoli na optymalną organizację pracy i przechowywania. Pralnia w osobnym pomieszczeniu wpływa także bardzo korzystnie na estetykę całego domu lub mieszkania – odzyskujemy łazienkę, a nasz salon przestaje być suszarnią. Urządzając pralnię w domu dbamy o swój komfort i właściwy rytm domowej codzienności.

 

Czytaj również:

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?