Jak wygląda balkon francuski? Zalety i wady takiego rozwiązania

Balkony francuskie znane są już od baroku, ale to w ostatnich latach najbardziej zyskują na popularności. Początkowo wykorzystywane w architekturze pałacowej, obecnie podbijają serca Inwestorów związanych z budownictwem mieszkaniowym. Czym dokładnie charakteryzują się balkony rodem z Francji? Z czego są najczęściej wykonane i jakie możliwości aranżacyjne oferują francuskie balkony?

Co to jest balkon francuski?

Balkon francuski to okno balkonowe mające jedynie balustradę bez połączenia z balkonem. Francuzi nazywają je często „porte-fenêtre” (portfenetr), czyli drzwi-okno. Jak łatwo się domyślić, pomysł tworzenia balkonów tego typu wywodzi się z Francji. Na przestrzeni wieków zdobyły one niezwykłą popularność w tym kraju i dziś można je zobaczyć zarówno w zabytkowych kamienicach w centrum miast, jak i w nowych blokach na obrzeżach większych i mniejszych aglomeracji.

Jak wygląda balkon francuski?

Jest to duże przeszklenie z drzwiami balkonowymi, zabezpieczonymi balustradą. Balkon w stylu francuskim nie powiększa powierzchni domu, gdyż jest pozbawiony tradycyjnej płyty balkonowej. Nie da się więc na niego wyjść, ale można otworzyć drzwi na oścież. Balkon tego typu bywa często traktowany wyłącznie jako element dekoracyjny elewacji. Tymczasem, spełnia on także inne funkcje.

Funkcje balkonów francuskich

Portfenetr to popularny element architektoniczny stosowany w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Jedną z najważniejszych funkcji portfenetrów jest znacznie lepsze doświetlenie wnętrz niż w przypadku tradycyjnych okien umieszczonych mniej więcej 90-100 cm nad podłogą pomieszczeń poddasza lub piętra. Dzięki wysokim drzwiom tarasowym – jedno lub dwu skrzydłowym – do wnętrza wpada więcej światła słonecznego, co sprawia, że pokoje są lepiej doświetlone, a co za tym idzie, zyskują także wizualnie na atrakcyjności. Poprzez portfenetry światło w pomieszczeniu rozkłada się równomiernie, doświetlając każdy fragment wnętrza. Portfenetry bardzo dobrze spełniają swoje funkcje w szerokich a płytkich pomieszczeniach, wysmuklając ich formę i otwierając atrakcyjny widok na zewnątrz. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w przypadku niewielkich pomieszczeń zastosowanie wysokich drzwi balkonowych może nieco ograniczać możliwości aranżacyjne wnętrza.

Mimo większej powierzchni niż tradycyjne okna, portfenetry uznawane są za systemy energooszczędne, montaż balustrady nie obniża jego izolacyjności cieplnej. W porównaniu z tradycyjnymi balkonami, czy loggiami są rozwiązaniem tańszym w wykonawstwie. Ponadto, portfenetr pozwala wyeliminować powstawanie mostków termicznych, których eliminacja w przypadku balkonów jest procesem bardziej wymagającym pod względem termoizolacji.

Balkony francuskie pełnią także funkcję dekoracyjną. Umiejętnie wkomponowane w elewację budynku portfenetry dodają lekkości i elegancji. Sprawiają, że bryła domu w znaczący sposób zyskuje wizualnie na atrakcyjności.

Czytaj także: Jak wykończyć elewację? Wybierz kolory domu.

Balustrada balkon francuski - rodzaje balustrad na balkon francuski

Ważnym elementem balkonów francuskich są balustrady spełniające funkcję ochronną i zabezpieczające przed wypadnięciem na zewnątrz. W myśl przepisów Prawa budowlanego rezygnacja z balustrad jest możliwa jedynie w przypadku, gdy dolna część okna jest częścią nieotwieraną o podwyższonej wytrzymałości. Dokonując wyboru balustrady, warto pamiętać, że stanowi ona wizualną całość wraz z drzwiami balkonowymi, przy których jest instalowana. Oznacza to, że powinna harmonijnie wkomponowywać się w charakter budynku. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów balustrad, a co za tym idzie, kilka typów balkonów francuskich. Bogata oferta balustrad umożliwi dokonane właściwego wyboru.

Balkon francuski nierdzewny

Stal nierdzewna oferuje szerokie możliwości wyboru formy, dzięki czemu nadaje się doskonale zarówno do prostych i nowoczesnych projektów architektonicznych, jak i do konstrukcji bardziej ozdobnych, nawiązujących do stylów z minionych epok. Stal nierdzewna, dzięki swojemu uniwersalnemu charakterowi i wyjątkowej trwałości, odpowiedniej do każdych warunków atmosferycznych, jest często wybierana przez Inwestorów jako materiał do realizacji francuskich balkonów.

Balkon francuski szklany

Szkło jest materiałem doskonale komponującym się z nowoczesną bryłą architektoniczną, stąd też balustrady szklane są najczęściej wybierane właśnie do tego typu projektów. Jedną z zalet, jakimi wyróżnia się balkon francuski szklany jest lepsze przepuszczanie do wnętrza światła dziennego. Barierki ze szkła hartowanego idealnie wpisują się w minimalistyczny charakter nowoczesnych konstrukcji. Szklaną balustradę należy wykonać z bezpiecznego szkła. 

Szklany balkon francuski stosowany jest w licznych projektach domów ARCHON+ jak chociażby w projekcie „Domu w borówkach (N)”, czyli domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym, z kolekcji projekty do 70 m² zabudowy. Odpowiednio zlokalizowane portfenetry zapewniają optymalne doświetlenie sypialni głównej, pokoju dla dzieci, a także holu na poddaszu.

Balkon francuski drewniany

Tego rodzaju portfenetr jest trafnym wyborem w przypadku, gdy na elewacji budynku występują zdobienia imitujące drewno. Francuski balkon drewniany najczęściej wykorzystywany jest w domach jednorodzinnych zaprojektowanych w stylu rustykalnym. Wówczas stanowi efektowne urozmaicenie, pod warunkiem, że zamontowana balustrada francuska będzie spójnie komponować się z ramą okienną i elewacją budynku.

Portfenetry z drewnianą balustradą ozdabiają elewację frontową „Domu w rezedach 2”. Wkomponowane zostały w lukarnę podkreślającą wejście główne i zapewniają doskonałe doświetlenie znajdującej się w tej części poddasza łazienki oraz sypialni. Lukarna zabezpieczona przez drewnianą balustradę pięknie współgra z tradycyjnym stylem wykończenia domu i podkreśla jego charakter.

Balkon francuski kuty

Jest to wybór doskonale pasujący do projektów realizowanych w stylu prowansalskim, gdzie barierki o różnorodnych, fantazyjnych kształtach, idealnie wpisują się w charakter tego typu budynków. Wyroby kute nadają budynkom gracji i sprawiają, że stają się one niezwykle eleganckim elementem architektury. Kuta balustrada ma najczęściej motyw kwiatowy bądź geometryczny. Takie balustrady kute są prawdziwą ozdobą portfenetrów, można je podziwiać zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza domu.

Strefa wejściowa zaprojektowanego w tradycyjnym stylu „Domu w portulankach” została podkreślona lukarną frontową z portfentrem, który zabezpiecza kuta balustrada, znakomicie współgrająca z białą elewacją. Szeroki balkon francuski zapewnia doskonałe doświetlenie pokoju dziecka. W tym projekcie portfenetr zastosowano także w sypialni rodziców.

Balkon francuski antracyt

Portfenetr w kolorze antracytowym stanowi interesującą alternatywę dla często wykorzystywanej stali nierdzewnej i szkła. Bardzo popularne są stalowe balustrady francuskie malowane na kolor antracytowy. Idealnie pasują one do modnych dachówek i wykończeń w tym kolorze, harmonijnie komponują się ze stolarką w kolorze grafitowym. Często występują z wypełnieniem szklanym.

By przekonać się, jak efektownie może prezentować się taki portfenetr, wystarczy spojrzeć na projekt „Dom w malinówkach 11”, należący do popularnej kolekcji: projekty domów tanich w budowie. Antracytowy kolor balustrady znakomicie współgra z tonacją dachówki, akcentami grafitowego tynku oraz stolarką. Portfenetry zaprojektowano na ścianach szczytowych budynku, zapewniając optymalne doświetlenie wszystkich sypialni oraz łazienki.

Balkon francuski – montaż

Kiedy i jak montować balkon francuski? Montaż balustrad lepiej zaplanować na etapie stanu surowego, co pozwoli zapewnić odpowiednią termoizolację. Na tym etapie bez problemu można przewidzieć odpowiednie materiały termoizolacyjne niwelujące powstawanie mostków termicznych przy kotwieniu balustrad. Dzięki temu ma się możliwość zadbania o prawidłowe i dokładne wykonanie montażu, co przełoży się bezpośrednio na ważną dla każdego Inwestora kwestię energooszczędności domu.

W zależności od wizualnego efektu końcowego, jaki jest zamierzony, mocowanie balustrady może być mniej lub bardziej wyeksponowane na elewacji. W każdym przypadku musi być jednak wykonane solidnie, bowiem to właśnie od prawidłowego montażu zależy trwałość balkonu francuskiego, a co za tym idzie także bezpieczeństwo mieszkańców budynku.

Czytaj także: Adaptacja poddasza - sprawdź, jak zaadaptować poddasze w Twoim domu!

Balkon francuski - wymiary i cena montażu

Jakie wymiary powinien posiadać portfenetr? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w realizowanym projekcie. Można zamówić balustradę na wymiar lub też skorzystać z jednego z gotowych modeli.

Należy jednak pamiętać, że parametry balkonów francuskich podlegają szczegółowym regulacjom, które zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku dotyczącym warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. W myśl powyższych przepisów wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych balustrad powinna zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Szklane elementy balustrad powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki.

Obowiązujące przepisy budowlane regulują także zasady dotyczące wymiarów balustrad portfenetrów. W przypadku domów jednorodzinnych minimalna wysokość barierki została ustalona na 90 cm. Wymogi te są podyktowane względami bezpieczeństwa i muszą być uwzględnione w każdym realizowanym projekcie budowlanym.

Ile kosztuje montaż portfenetrów?

Odpowiadając na to pytanie, należy przede wszystkim zaznaczyć, że cena montażu balkonu francuskiego jest niższa niż balkonu tradycyjnego, a to za sprawą braku płyty balkonu i mniejszej długości balustrady. Ponadto, wyceny mogą różnić się w zależności od regionu, w którym projekt jest realizowany, jak i firmy realizującej zamówienie. Najlepiej poprosić kilku wykonawców o indywidualne wyceny, a następnie wybrać najbardziej odpowiadającą nam ofertę. Warto też pamiętać, że na koszty montażu, poza lokalizacją, wpływa także rodzaj i ilość materiału wykorzystana do realizacji portfenetrów.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Wady i zalety balkonów francuskich

Największą wadą portfenetru rodem z Francji jest brak powierzchni, którą oferuje tradycyjny balkon. Ponadto, okno balkonowe sięgające od podłogi do sufitu ogranicza możliwości aranżacji wnętrza, co może okazać się problemem zwłaszcza w przypadku pomieszczeń o niewielkich wymiarach. Problematyczna może okazać się też kwestia umiejscowienia grzejnika, który z reguły mocowany jest właśnie pod oknem. Wówczas trzeba znaleźć inne, odpowiednie miejsce na grzejnik, starając się nie stracić zbyt dużo miejsca na innej ścianie lub zdecydować się na inny rodzaj ogrzewania, np. podłogowe.

Choć francuski portfenetr nie zastąpi tradycyjnego balkonu, który umożliwia relaks na świeżym powietrzu, to jednak posiada wiele zalet. Przede wszystkim oferuje możliwość lepszego doświetlenia wnętrza. Przez duże okno wpada więcej słońca, a pomieszczenie – zwłaszcza niewielkie – wydaje się optycznie większe i wyższe. Optyczne powiększenie przestrzeni stanowi zatem kolejną zaletę portfenetru. Prosta konstrukcja i brak płyty balkonowej przekładają się na niższy koszt realizacji i montażu portfenetru niż tradycyjnego balkonu. Przy balkonach francuskich nie pojawia się problem z ociepleniem balkonu. Brak płyty niweluje ryzyko wystąpienia mostków termicznych, czyli zmniejsza straty ciepła wewnątrz mieszkania. Portfenetry są zatem zdecydowanie rozwiązaniem energooszczędnym. Do niekwestionowanych zalet balustrad francuskich zalicza się walory estetyczne. Prosta i elegancka konstrukcja sprawia, że portfenetr stanowi wyjątkową ozdobę elewacji. Wysokie drzwi balkonowe osłonięte barierką wydłużają wizualnie budynku, dzięki czemu wydaje się on wyższy, smuklejszy, a co za tym idzie, bardziej elegancki. Można powiedzieć, że portfenetry uszlachetniają bryłę, na której zostały zainstalowane.

Aranżacja zewnętrzna i wykorzystanie balkonów francuskich

Portfenetr nie musi być zwykłym, przeciętnym balkonem z barierką. Przy odrobinie inwencji i wysiłku, można ciekawie zaaranżować tę niewielką przestrzeń i sprawić, że będzie cieszyć oko zarówno latem, jak i zimą. Najważniejsze jednak w przypadku tego typu balkonów jest to, że przez cały rok zapewniają dobre doświetlenie pomieszczeń, gdyż wpuszczają do nich więcej światła niż tradycyjne okna. Z tego też powodu, balkony francuskie znakomicie sprawdzają się w projektach domów z poddaszem użytkowym. Portfenetry zyskały dużą popularność wśród Inwestorów i są popularnym detalem stosowanym w gotowych projektach ARCHON+ zarówno w większych domach z poddaszem użytkowym, jak i małych domach do 70m² zabudowy, czy też domkach letniskowych. Portfenetry dobrze sprawdzają się także w pomieszczeniach wąskich i sięgających daleko w głąb, takich jak korytarze czy hole.

Zobacz wybrane projekty domów z balkonami francuskimi z kolekcji ARCHON+.

Balustrada balkonu francuskiego to idealne miejsce na zainstalowanie zewnętrznego oświetlenia, które doda uroku i rozświetli pochmurne jesienne i zimowe wieczory. Poza oświetleniem i niewielkimi dekoracjami balkon francuski idealnie nadaje się na stworzenie mini ogródka, który zupełnie odmieni wygląd portfenetru. Kwiaty są zresztą jedną z najczęściej wybieranych dekoracji na tego typu balkon.

Rośliny na balkony francuskie

Jakie rośliny sprawdzą się w kompozycji na francuski portfenetr i jak stworzyć z nich oryginalną aranżację? Zastanawiając się nad wyborem roślinności na tego rodzaju balkon, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego usytuowanie i rozmiar. Z pewnością wyjątkowego uroku dodadzą portfenetrom rośliny pnące, można je umieścić przy balustradzie, tworząc scenerię mini ogródka, w formie spływających po balustradzie pnączy. Jeśli portfenetr znajduje się na południowej stronie budynku, wówczas można na nim posadzić tylko gatunki lubiące pełne nasłonecznienie i odporne na duże promieniowanie. W przypadku balkonu francuskiego usytuowanego po stronie północnej trzeba wybrać rośliny cieniolubne, idealnie nadające się na zacieniony balkon. Najłatwiej dobrać roślinność na balkony francuskie umieszczone od wschodu i od zachodu. Ze względu na warunki świetlne panujące przy oknach wychodzących w tych dwóch kierunkach, wybór roślin jest dość szeroki i łatwo znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Wśród gatunków często wybieranych na portfenetry znajduje się lawenda, hortensja, jeżówka, pnące róże, szałwia i kocimiętka. Poszukując pomysłów do aranżacji portfenetru, można zainspirować się ogrodami południowej Francji i wykorzystać rośliny tworzące charakterystykę krajobrazu malowniczej Prowansji. Warto jednak pamiętać, że wiele rosnących tam kwiatów i ziół to rośliny, które nie lubią mrozów. Dlatego trzeba zawczasu pomyśleć o ich zabezpieczeniu przed mrozem i zapewnić odpowiednie warunki do przezimowania.

Suszarka na balkon francuski

Mimo niewielkich rozmiarów, francuski portfenetr można wykorzystać w bardzo praktyczny sposób, instalując na nim suszarkę, która umożliwi wieszanie prania. Suszarki na francuskie balustrady są bardzo popularne we Włoszech, Portugalii i południowej Francji. Doskonale sprawdzają się jednak także w Polsce, zwłaszcza podczas wiosennych i letnich miesięcy. Dostępne na rynku suszarki na balustradę można regulować w zależności od szerokości portfenetru, a także złożyć, gdy nie są już potrzebne.

Balkony francuskie, choć nie oferują dodatkowej przestrzeni, to dzięki swoim wielorakim funkcjom, są cennym elementem dekoracyjnym, ubogacającym elewację, stąd też tego typu balkony zyskują coraz bardziej na popularności, zwłaszcza w nowoczesnych i energooszczędnych projektach, do których zaliczają się propozycje Biura Projektowego ARCHON+. Wśród nich można z łatwością znaleźć odpowiedni projekt wymarzonego domu jednorodzinnego.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?