Weranda - tradycyjne miejsce odpoczynku

Budowa domu to wyzwanie, połączone z ekscytacją i zazwyczaj z poprawieniem komfortu życia całej rodziny. Inwestorzy wybierają projekt domu w odniesieniu do swoich potrzeb i oczekiwań, tak aby właściwie podjęta decyzja zaowocowała w przyszłości wygodną i funkcjonalną przestrzenią. Wielu Inwestorów, jeżeli pozwala na to działka i budżet, rozważa budowę domu, którego przestrzeń uzupełnia weranda - wspaniałe miejsce do odpoczynku oraz spędzania czasu w towarzystwie przyjaciół. Budowa werandy możliwa jest także w użytkowanych już domach, przy dopełnieniu odpowiednich kwestii formalnych. Domy z werandą cieszą oczy, pozwalają na zaciszny relaks oraz dają spore pole do popisu w zakresie niecodziennych, klimatycznych aranżacji. Co to jest weranda, jak urządzić werandę i jakie wymagania prawne należy spełnić? Zapraszamy do poniższego artykułu.

Co to jest weranda?

Weranda to dodatkowa przestrzeń wypoczynkowa, która płynnie łączy dom z ogrodem, w naturalny sposób uzupełnia przestrzeń użytkową, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mówiąc o werandzie mamy na myśli dobudówkę, zlokalizowaną zazwyczaj albo od strony ogrodu lub na elewacji frontowej. Jej sposób wykonania zależy od stylu domu, budżetu oraz funkcji, jaką ma pełnić. Najczęściej spotyka się werandy murowane lub drewniane, często oszklone lub osłonięte ażurowymi panelami. Weranda może stanowić całkowicie lub częściowo zamkniętą przestrzeń. Posiada dach, dlatego można w niej spędzać czas bez względu na pogodę, a w przypadku werandy zamkniętej z czterech stron – bez względu na porę roku. Weranda może służyć biesiadom towarzyskim, pełnić funkcję zimowego ogrodu lub być przestrzenią rodzinnego relaksu. Jej powierzchnia może być ogrzewana np. zewnętrznym kominkiem, ale także nieogrzewana, z doraźnym wykorzystywaniem w chłodniejsze dni specjalnych, przenośnych urządzeń grzewczych.

Domy z werandą to specjalna kolekcja projektów ARCHON+, w których nad tarasem zadaszenie tworzy dodatkowy trakt dachu. Mieszkańcy zyskują komfortową przestrzeń wypoczynku na świeżym powietrzu, osłoniętą przed deszczem lub nadmiernym słońcem, którą mogą zaaranżować zgodnie z własnymi preferencjami. Tego typu weranda, odpowiednio zakomponowana i dostosowana do formy bryły podnosi także jej walory estetyczne. Projekt domu z werandą można dopasować do warunków działki, zadaszony dodatkowym traktem dachu taras może bowiem stanowić ozdobę elewacji od strony ogrodu, równie efektownie będzie się prezentować na bocznej ścianie budynku.

Weranda - zalety i wady

Weranda będąca dobudówką domu powiększa jego przestrzeń użytkową, zachęca do odpoczynku, obcowania z przyrodą, ale także do spotkań z przyjaciółmi. Weranda potrafi dodać uroku, odmieniając charakter domu, a przy tym dodaje mu efektownego wyglądu. Oprócz niewątpliwej zalety - dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej, weranda chroni od wiatru czy deszczu. Zabudowana z każdej strony pozwala cieszyć się naturą o każdej porze roku. To doskonałe miejsce do spotkań z przyjaciółmi, aranżacji kącika kawowego, ale także przestrzeń do relaksu. Zawieszona w niej huśtawka, nastrojowa muzyka i naturalne promienie słońca ogrzewające i rozświetlające strefę wypoczynku, sprzyjają wyciszeniu i odprężeniu. Budowa werandy zmienia wygląd i charakter domu, podnosząc jego walory estetyczne, dodając mu niecodziennego wyglądu oraz przytulnego klimatu. Inwestor, który chce cieszyć się jej urokami powinien liczyć się z dodatkowym budżetem, który musi dołożyć do kosztów budowy domu, a na ten składają się: odpowiednie fundamenty, ewentualne ogrzewanie i jego montaż, rodzaj dachu oraz liczba ścian.

Dom w pierwiosnkach 2 G2

Dom w pierwiosnkach 2 G2

Dom w pierwiosnkach 2 G2

Właściciele „Domu w pierwiosnkach 2 (G2)”, zrealizowanego wg projektu ARCHON+, zaadaptowali część tarasu na bocznej elewacji domu na nowoczesną, przeszkloną werandę, która dostępna jest bezpośrednio z jadalni. Powstała w ten sposób zaciszna przestrzeń wypoczynku, którą w chłodniejsze dni i wieczory dogrzewa biokominek.

IIle kosztuje zbudowanie werandy?

Planując budowę domu z werandą, należy przeanalizować koszty związane z taką realizacją. Weranda podniesie koszt całkowity budowy, a ten zależy od wielu czynników. Na cenę budowy werandy wpływa jej projekt, w tym wielkość i stopień skomplikowania. Weranda musi pasować do stylu domu oraz być proporcjonalna względem niego. Dodatkowo liczą się także materiały planowane do wykorzystania – ich jakość, ilość oraz miejsce, w którym Inwestor będzie zaopatrywał budowę w niezbędne produkty. Im wyższa jakość, tym droższe materiały, a ich ceny mogą znacząco się różnić w zależności od miejsca zakupu. Warto poświęcić czas i przeanalizować proponowane na rynku oferty, aby móc zaoszczędzić. Planując budowę werandy, Inwestor może wpłynąć na jej cenę także kosztem robocizny. Do wyboru ma samodzielną lub z pomocą bliskich budowę, zatrudnienie fachowców – złotej rączki lub zgłoszenie się do profesjonalnej ekipy budowlanej. Wraz z tym wyborem zmienią się finalne koszty. Maksymalna cena jest trudna do ustalenia, ponieważ oprócz powyższych czynników zależy też od wyobraźni Inwestora, który zawsze może zdecydować o dodatkowym, bądź luksusowym wyposażeniu.

Weranda - czy potrzebne pozwolenie na budowę?

Przed rozpoczęciem dobudowy werandy do domu należy przede wszystkim zapoznać się z przepisami lokalnego prawa – Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy. Ważne jest, aby dostosować miejsce werandy i usytuować ją tak, aby uwzględniała zachowanie wymaganych odległości - minimum 4 metry od granicy działki. Dobudowa werandy do domu jednorodzinnego wymaga zgłoszenia robót budowlanych w odpowiednim oddziale administracyjnym, pod warunkiem, że jej powierzchnia nie przekracza 35 m2, a rozbudowa nie dotyczy budynków zabytkowych. Po upływie 21 dni od złożenia wymaganych dokumentów, przy założeniu, że przez ten czas nie zostanie zgłoszony żaden sprzeciw, Inwestor może przystąpić do rozpoczęcia planowanych prac.

Zadaszona weranda - budowa krok po kroku

Decyzja o budowie werandy zapadła, czas na realizację marzeń. Od czego zacząć, jak urządzić werandę i jak przygotować się do budowy werandy? Oto lista kroków niezbędnych do wykonania:

1. Wybór odpowiedniego miejsca - na rozbudowę domu o werandę warto wybrać takie miejsce, które nie będzie stanowić ograniczenia przestrzennego i co ważne, będzie wykorzystywać wędrówkę słońca, dzięki czemu pomieszczenie będzie wykorzystywać naturalne światło oraz energię słoneczną, służącą do ogrzania przestrzeni.

2. Podłoga – w zależności od przeznaczenia werandy, gustu Inwestora oraz dostępnego budżetu weranda może mieć podłogę ułożoną z różnych materiałów – płytki ceramiczne, drewno, kompozyt, czy kostka brukowa.

3. Zadaszenie werandy oraz rozmieszczenie słupów – Inwestorzy planujący budowę werandy muszą zdecydować o rodzaju dachu. Jak zrobić zadaszenie werandy? Na rynku istnieje wiele nadających się do tego materiałów, w tym: dachówka, gont czy blacha. Ważne, aby wygląd werandy pasował do elewacji domu.

4. Montaż ścian – na etapie projektowania Inwestor zdecydował o przeznaczeniu werandy oraz jej wyglądzie. Bywają werandy oszklone, często spotykana jest także werandy drewniane. Myśląc o ścianach werandy w zależności od funkcji jaką ma pełnić, można zastosować elementy przesuwne, umożliwiające otwarcie jej na ogród, ściany z oknami, ściany ażurowe lub przysłonięte dekoracyjnymi zasłonami.

5. Połączenie werandy z ogrodem – ostatnim już etapem jest zejście z werandy do ogrodu. Konieczne jest zaplanowanie takiego rozwiązania, które nie tylko będzie spójne z wyglądem całego domu, ale także będzie wygodne oraz umożliwi połączenie przestrzeni z ogrodem.

Aranżacja werandy - zobacz, jak przyjemnie można wypoczywać

Aranżacja werandy daje morze możliwości. Można puścić wodzę wyobraźni i zrealizować rozmaite pomysły. Wystrój tego miejsca zależy od gustu mieszkańców oraz przeznaczenia werandy. Najważniejsze, aby przestrzeń była spójna z całym domem, podkreślała jego wnętrze oraz umożliwiała komfortowe użytkowanie. Weranda pozwala na spędzanie w niej czasu niezależnie od pogody, a przeszklona weranda ma zapewniony stały dostęp światła słonecznego i pozwoli cieszyć się widokiem przyrody. Przytulności werandzie doda ciepłe światło, które wieczorem rozświetli przestrzeń. Lampy, żyrandol czy samodzielnie zrobione lampiony to doskonały wybór. Podobnie jak różnorodne tekstylia, w tym poduszki czy ciepłe koce i narzuty. Na werandach często spotykanym rozwiązaniem są umilające odpoczynek huśtawki czy fotele bujane – one także dodają aranżacji niepowtarzalnego klimatu. W kwestii doboru mebli na werandę domownicy mają także duży wybór oraz różnorodność. Od mebli plastikowych zaczynając, poprzez meble wykonane z rattanu, drewniane czy często spotykane meble wykonane z palet bądź drewnianych skrzynek. O klimat werandy zadbają przemyślane dodatki: kwiaty - doskonale sprawdzą się piękne pelargonie, różnorodne donice, lampki fantazyjnie zawieszone na ścianie, przy zadaszeniu lub oplatające słupy, kolorowe lub stonowane dywany, a nawet obrazki i plakaty zdobiące jej ściany, czy dodające intymności zasłony. Wszystko, co pozwoli się zrelaksować jest na wagę złota. Inspiracji do aranżacji powierzchni można szukać zarówno w internecie, ale także w marketach budowlanych czy sklepach wnętrzarskich. Wystrój werandy przy domu daje duże możliwości, a przekrój cen i stylów, w jakich można tego dokonać sprawia, że każdy Inwestor znajdzie to, czego szuka.

Dom w balsamowcach 7

Dom w balsamowcach 7

To dom z poddaszem użytkowym, jednostanowiskowym garażem oraz werandą na elewacji ogrodowej. Nowoczesny styl budynku podkreśla jego wygląd. Ciekawym pomysłem jest połączenie jasnego tynku, delikatnego boniowania oraz naturalnej okładziny z drewna. Lekkości projektowi dodają balustrady ze szkła bezpiecznego oraz nadającego się na tego typu konstrukcje. Front domu przyciąga uwagę dużą lukarną. Wejście do domu znajduje się w praktycznym podcieniu, który chroni przed zmiennymi warunkami pogodowymi, szczególnie zimą. W ogrodzie zaprojektowana została weranda, która pełni funkcję wypoczynkową oraz zachęca do zapraszania gości. Latem, można tam zaaranżować przytulny kącik kawowy, czy jadalnię, w której świeże kwiaty na stole będą umilać wspólne posiłki. Charakteru dodadzą posadzone przy słupach pnącza, które będą służyć nie tylko dekoracji, ale także będą sprzyjać intymności. Naturalnie oświetlona część dzienna domu składa się z salonu z funkcją wypoczynku, jadalni oraz kuchni, gdzie doskonale sprawdzi się wysoka zabudowa. Duże przeszklenia optycznie powiększają wnętrza, zapraszając do domu ogród. Dodatkowy pokój na parterze pełni funkcję gabinetu lub pokoju dla gości. Program funkcji tej części domu uzupełnia łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Strefa prywatna domowników to trzy wygodne sypialnie, w których sprawdzą się pojemne szafy, łazienka oraz pralnia z funkcją suszarni. W projekcie przewidziano duży, ocieplony strych, w którym można urządzić dodatkowe miejsce do wypoczynku, kolejny pokój czy domową biblioteczkę.

Dom w berberysach 2 G2

Dom w berberysach 2 G2

Nowoczesny projekt domu parterowego z dachem dwuspadowym. Uwagę zwraca w nim kompozycja elewacji - przewaga antracytowego koloru w połączeniu jasnym tynkiem oraz drewniana okładziną, prezentuje się spójnie i atrakcyjnie. Dom posiada dwustanowiskowy garaż z bramą wjazdową tuż przy wejściu do domu, co jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Przy wiatrołapie znajduje się miejsce na pojemną garderobę, przez którą można szybko przejść do garażu. Strefa dzienna jest otwarta na ogród. Dzięki dużym, przesuwnym przeszkleniom z salonu możliwe jest wyjście na zaprojektowane tarasy, do których dostęp posiadają także sypialnie. Jadalnia naturalnie łączy się z salonem, a reprezentacyjna kuchnia z dużym oknem narożnym umożliwia ciekawą aranżację przestrzeni. Przylegająca do niej spiżarnia ułatwia gotowanie, podobnie jak wyspa z dodatkowym blatem roboczym. Strefa prywatna to trzy pokoje dla dzieci oraz sypialnia rodziców z własną garderobą, dużym oknem oraz możliwością wyjścia na mały taras. Program domu uzupełniają dwie łazienki oraz kotłownia z funkcją pralni.

Dom w aurorach 11 G2

Dom w aurorach 11 G2

Nowoczesny dom z poddaszem użytkowym oraz atrakcyjnym tarasem, zadaszonym dodatkowym traktem dachu, na elewacji ogrodowej, zachęcającym do relaksu na świeżym powietrzu. Ciekawie dobrane materiały wykończenia elewacji sprawiają, że dom prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Drewnianą okładzinę połączono z jasnym tynkiem i antracytową stolarką okienną oraz dachówką. Dwustanowiskowy garaż w bryle budynku umożliwia komfortowe wejście do domu tzw. "suchą stopą". Wnętrza na parterze skąpane są w słońcu. Duże przeszklenia wprowadzają do nich mnóstwo naturalnego światła i energii słonecznej, która ogrzewa przestrzeń zimą oraz zachęca do wyjścia na zewnątrz latem. Strefa dzienna to salon otwarty na taras, jadalnia oraz kuchnia z możliwością skorzystania z mniejszego tarasu. Dodatkowy pokój na parterze może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju dla gości. Program funkcjonalny tej części domu uzupełnia łazienka z prysznicem. Strefa nocna mieści cztery sypialnie, wśród nich dwie posiadają wyjście na balkon. Sypialnia rodziców posiada prywatną garderobę. Łazienka z pełnym programem funkcji umożliwia relaks i odpoczynek po ciężkim dniu. Na poddaszu domu znajduje się ogólnodostępna garderoba oraz pomieszczenie gospodarcze z funkcją pralni.

Dom w malinówkach 17

Dom w malinówkach 17

Projekt małego domu z poddaszem użytkowym o nowocześnie wykończonej elewacji. Prostą bryłę podkreśla dwuspadowy dach z antracytową dachówką oraz pasującą do niej biało-szarą elewacją, z którą doskonale współgra naturalna okładzina. Wejście główne osłania funkcjonalny podcień. Strefa dzienna domu to otwarta przestrzeń - salon z jadalnią naturalnie łączą się z ogrodem, dzięki dużym przeszkleniom, a kuchnia z przylegającą do niej spiżarnią zapewnia wygodę i porządek. Zaprojektowane przy kuchni wyjście na dodatkowy taras zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i jest doskonałym miejscem na organizację przytulnego kącika kawowego. Dodatkowy pokój z widokiem na ogród to doskonałe miejsce do aranżacji bawialni dla dzieci, czy pokoju dla gości. Mieszcząca się obok łazienka wraz z kotłownią nieopodal wiatrołapu dopełnia program funkcji parteru. Na poddaszu domu znajdują się trzy, doskonale doświetlone dzięki portfenetrom, ustawne sypialnie z miejscem do pracy, snu oraz przechowywania. W tej części domu znajduje się także jasna łazienka z pełnym programem funkcji oraz pomieszczenie gospodarcze, mogące pełnić funkcję pralni.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?