Spiżarnia ukryta w kuchni - zobacz nasze projekty z taką opcją

Domowa spiżarnia ukryta w kuchni to praktyczne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w wielu aranżacjach wnętrz. Taki schowek służy do efektywnego przechowywania żywności i akcesoriów kuchennych, jednocześnie ułatwia utrzymanie porządku i poprawia estetykę przestrzeni. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym drzwiom i ukrytym półkom spiżarnia może dyskretnie wkomponować się w wystrój kuchni, zapewniając łatwy dostęp do zapasów bez zaburzania harmonii wnętrza. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią funkcjonalność i elegancję w swojej kuchni. Jak urządzić kuchnię z ukrytą spiżarnią i na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Korzyści z posiadania ukrytej spiżarni w kuchni

Posiadanie domowej spiżarni w kuchni przynosi wiele korzyści, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jakie zalety płyną z posiadania spiżarni w kuchni?

 • przechowywanie zapasów – możliwość przechowywania większej ilości produktów spożywczych, co jest korzystne podczas robienia zakupów,
 • optymalne wykorzystanie przestrzeni, czyli więcej miejsca do przechowywania – spiżarnia w domu zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania produktów spożywczych i sprzętów kuchennych, oferując maksymalną funkcjonalność przestrzeni użytkowej w kuchniach; jako wnęka czy jako osobne pomieszczenie pozwala na lepsze zarządzanie przestrzenią,
 • lepsza organizacja produktów, którą można uzyskać, wykorzystując zamknięte szafki i półki o zróżnicowanej głębokości, różnego rodzaju kosze i pojemniki, co ułatwia segregację,
 • ochrona przed światłem i ciepłem – produkty spożywcze przechowywane w spiżarni nie są narażone na działanie światła i ciepła, co przedłuża ich trwałość,
 • bezpieczeństwo i porządek – umożliwia przechowywanie ostrych narzędzi kuchennych i urządzeń z dala od dzieci i zwierząt domowych,
 • ergonomia – przestrzeń robocza w kuchni, umożliwia łatwiejszy dostęp do potrzebnych przedmiotów bez konieczności przeszukiwania szafek i szuflad; spiżarnia daje możliwość dopasowania drzwi, które mogą być przesuwne, co pozwala zaoszczędzić miejsce,
 • estetyka - możliwość dopasowania wejścia do spiżarni do aranżacji kuchni tak, by była dobrze wkomponowana, dostosowana stylem do reszty domu.

Posiadanie kuchni ze spiżarnią to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale również sposób na zwiększenie funkcjonalności i estetyki całej kuchni. Ukryta spiżarnia to doskonały sposób na stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania, bez zaburzania harmonii i wyglądu kuchennego wnętrza.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Praktyczne wskazówki na ukrycie spiżarni w kuchni

Wykorzystaj drzwi przesuwne
Drzwi przesuwne są doskonałym sposobem na ukrycie spiżarni w kuchni. Mogą być wbudowane w meble kuchenne, co pozwala na dyskretne przechowywanie zapasów.

Zintegruj spiżarnię z meblami kuchennymi
Ukryj spiżarnię za szafkami lub we wnękach, aby była niewidoczna, gdy nie jest używana. Można użyć tych samych frontów, co reszta mebli kuchennych, aby zachować jednolity wygląd.

Szafki cargo i półki
Wykorzystaj szafki cargo oraz wysuwane lub otwarte półki wewnątrz spiżarni, aby maksymalnie wykorzystać cenną przestrzeń i utrzymać porządek.

Ukryte w ścianach
Wbudowanie spiżarni w ścianę kuchni to eleganckie rozwiązanie, które nie zabiera dodatkowego miejsca i jest praktyczne.

Dekoracyjne panele i fronty
Użyj dekoracyjnych paneli, które maskują wejście do spiżarni, tworząc wrażenie jednolitej ściany lub szafek.

Planowanie przestrzeni
Zaplanuj spiżarnię w miejscu łatwo dostępnym, ale niecentralnym, aby była praktyczna, przy czym nie rzucała się w oczy.

Przemyślana aranżacja spiżarni pozwoli uzyskać funkcjonalną i estetycznie ukrytą przestrzeń w kuchni, która będzie idealnie komponować się z resztą wnętrza.

Dom w idaredach (G2) - spiżarnia przy kuchni

Integracja spiżarni z zabudową kuchenną

Integracja spiżarni z zabudową kuchenną polega na wkomponowaniu przestrzeni do przechowywania zapasów żywności w meble kuchenne, tak aby była ona niewidoczna na pierwszy rzut oka, a jednocześnie łatwo dostępna. Oto kilka praktycznych wskazówek jak urządzić spiżarnię:

Jednolite fronty szafek
Użyj tych samych frontów dla drzwi spiżarni, co dla reszty szafek kuchennych, aby stworzyć spójny wygląd. Dzięki temu spiżarnia będzie ukryta i harmonijnie wpasuje się w całą kuchnię.

Drzwi przesuwne
Zastosowanie drzwi przesuwnych, które mogą być ukryte za frontami szafek, pozwala na łatwy dostęp do spiżarni bez zajmowania dodatkowej przestrzeni.

Zabudowane sprzęty AGD
Wbudowanie lodówki, zamrażarki lub piekarnika obok spiżarni sprawia, że kuchnia wygląda na bardziej uporządkowaną, a wszystkie niezbędne produkty będą w zasięgu ręki.

Wykorzystanie wnęk na spiżarnię

Wnęki mogą być idealnym miejscem na zorganizowanie spiżarni, szczególnie w małej kuchni. Oto kilka sposobów na efektywne wykorzystanie wnęk:

Wbudowane półki
Zainstaluj półki na wymiar we wnękach, aby stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania. Można je dostosować do wysokości produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych.

Oświetlenie LED
Zainstaluj oświetlenie LED wewnątrz wnęki, aby ułatwić znalezienie potrzebnych produktów, szczególnie w głębokich wnękach.

Stojaki i organizery
Wykorzystaj stojaki i organizery, które można zamontować na drzwiach wnęki lub wewnątrz półek, aby zwiększyć pojemność i organizację przestrzeni.

Wykorzystanie wnęk i integracja spiżarni z zabudową kuchenną to doskonałe sposoby na zwiększenie funkcjonalności i estetyki kuchni, stanowią one praktyczne rozwiązania do przechowywania.

Dom w idaredach 5 - szklane drzwi do spiżarni przy kuchni

 

Przykłady stylowych drzwi do spiżarni

Stylowe drzwi do spiżarni mogą stać się ciekawym elementem aranżacji przestrzeni kuchennej. Oto kilka inspirujących propozycji:

Drzwi przesuwne w stylu barn door
Drewniane drzwi przesuwne na metalowych szynach dodają rustykalnego uroku i są praktyczne, gdyż nie zajmują miejsca przy otwieraniu.

Drzwi z mlecznego szkła
Mleczne szkło w drzwiach zapewnia dyskretność, a jednocześnie wpuszcza światło, co sprawia, że przestrzeń wygląda jaśniej i bardziej nowocześnie.

Drzwi w stylu industrialnym
Metalowe ramy z dużymi szklanymi panelami nadają kuchni nowoczesny, przemysłowy charakter.

Drzwi harmonijkowe
Idealne do małych przestrzeni, drzwi harmonijkowe są praktyczne i dostępne w wielu stylach i kolorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do aranżacji kuchni.

Drzwi ukryte
Drzwi, które wyglądają jak część ściany lub mebli kuchennych, tworzą spójną i elegancką przestrzeń, idealnie maskując wejście do spiżarni.

Drzwi z panelami dekoracyjnymi
Drzwi z ozdobnymi panelami drewnianymi lub metalowymi mogą stanowić ciekawy akcent w kuchni, dodając jej stylu i charakteru.

Drzwi malowane na intensywny kolor
Odważny kolor drzwi może stać się ciekawym akcentem w kuchni, dodając jej energii i wyjątkowego wyglądu. Takie stylowe drzwi nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale także mogą stać się ozdobą kuchni, podkreślając jej styl i charakter.

Drzwi zintegrowane z kuchnią
Inwestorzy mogą zdecydować się na drzwi zintegrowane z resztą kuchni za pomocą ukrytych zawiasów i uchwytów.

Organizacja przestrzeni w ukrytej spiżarni

Organizacja przestrzeni w ukrytej spiżarni polega na takim rozmieszczeniu produktów i akcesoriów, aby były one łatwo dostępne, a jednocześnie przestrzeń była maksymalnie wykorzystana i uporządkowana.

Systemy półek, szuflad i koszy

 • regulowane półki - umożliwiają dostosowanie wysokości do przechowywanych produktów, co jest szczególnie przydatne w małych spiżarniach,
 • głębokie półki - idealne do przechowywania większych zapasów żywności,
 • wysuwane szuflady - ułatwiają dostęp do produktów znajdujących się w głębi spiżarni, dzięki czemu można szybko znaleźć potrzebne artykuły, 
 • podzielone szuflady - umożliwiają segregację drobnych produktów spożywczych, takich jak przyprawy, orzechy czy herbaty,
 • wiszące kosze - mogą być zamontowane na wewnętrznej stronie drzwi, co pozwala na dodatkowe przechowywanie bez zajmowania cennego miejsca na półkach,
 • kosze na kółkach - mobilne i łatwe do przesuwania, idealne do przechowywania cięższych produktów lub zapasów, które muszą być przenoszone.
  organizacja spiżarni

Optymalne rozmieszczenie produktów

 • najczęściej używane produkty - powinny być umieszczone na wysokości oczu lub w łatwo dostępnych miejscach, aby nie trzeba było sięgać daleko po najczęściej używane artykuły,
 • produkty rzadziej używane - można je przechowywać na wyższych lub niższych półkach, aby zwolnić miejsce na bardziej potrzebne produkty,
 • segregacja według kategorii - przyprawy, ziarna, makarony itp. powinny być zorganizowane w grupy, co ułatwia znalezienie konkretnego produktu i utrzymanie porządku, 
 • etykietowanie - wszystkie pojemniki i półki warto oznaczyć, co pomaga w szybkim odnajdywaniu produktów i utrzymaniu porządku,
 • system FIFO (First In, First Out) - starsze produkty powinny być umieszczane z przodu, a nowe z tyłu, aby zużywać zapasy w odpowiedniej kolejności i minimalizować marnowanie jedzenia.

Efektywna organizacja przestrzeni w ukrytej spiżarni nie tylko ułatwia codzienne korzystanie z kuchni, ale również maksymalizuje dostępne miejsce, pomagając utrzymać porządek i zapewniając, że wszystkie produkty są łatwo dostępne.

Zobacz realizacje domów ze spiżarnią z kolekcji gotowych projektów ARCHON+

Poniżej prezentujemy kilka wybranych realizacji naszych domów, w których w pobliżu kuchni zaprojektowana zaostała spiżarnia.

Dom w topinamburach (G2A) - spiżarnia w domu

To komfortowy dom piętrowy, który harmonijnie łączy nowoczesność z funkcjonalnością. Elewacja domu jest utrzymana w nowoczesnym stylu. Duże okna w ciemnych ramach podkreślają nowoczesny charakter budynku, a także zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz. Dom oferuje przestronne oraz funkcjonalnie zaprojektowane przestrzenie, które zapewniają komfort wszystkim domownikom. Na parterze znajduje się przestronny, otwarty salon połączony z jadalnią oraz kuchnią, co sprzyja integracji rodziny i wspólnemu spędzaniu czasu. W pobliżu kuchni znajduje się także wygodna spiżarnia umieszczona pod schodami, która stanowi praktyczne rozwiązanie do przechowywania zapasów. Spiżarnia została zaaranżowana z myślą o maksymalizacji dostępnej przestrzeni, z półkami dostosowanymi do przechowywania różnorodnych produktów oraz z miejscem na lodówkę. Parter oferuje dodatkowy pokój, który może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego, a także łazienka i kotłownia z bezpośrednim dostępem do garażu dwustanowiskowego. Na piętrze zlokalizowane są trzy komfortowe pokoje, w tym główna sypialnia z prywatną garderobą.

Dom w jabłonkach (G2) - spiżarnia przy kuchni
To nowoczesny i funkcjonalny dom z poddaszem użytkowym, która łączy estetykę z wygodą codziennego życia. To idealne rozwiązanie dla rodzin poszukujących przestronnych i dobrze przemyślanych wnętrz. Prezentowana realizacja zachwyca elegancją i nowoczesnym stylem wykończenia. Inwestorzy zdecydowali się na rustykalny wystrój wnętrz. Na parterze znajduje się przestronny salon połączony z jadalnią, które tworzą otwartą przestrzeń sprzyjającą integracji rodziny. Duże przeszklenia prowadzące na taras sprawiają, że wnętrza są jasne i pełne naturalnego światła. Kuchnia, znajdująca się obok jadalni, jest wyposażona w praktyczną spiżarnię. Spiżarnia ta jest wyjątkowo wygodna, ponieważ można do niej wejść zarówno z kuchni, jak i z wiatrołapu, co znacznie ułatwia przenoszenie zakupów, ich przechowywanie i organizację. W strefie nocnej zlokalizowane są cztery komfortowe sypialnie. Główna sypialnia na poddaszu posiada prywatną garderobę, co zapewnia dużą wygodę. W tej części domu zaprojektowana została wspólna łazienka oraz funkcjonalna pralnia.

Dom w zdrojówkach - spiżarnia przy kuchni
To nowoczesny i elegancki dom z poddaszem użytkowym, który oferuje przestronne i komfortowe wnętrza, idealne dla rodziny. Elewacja w prezentowanej realizacji domu zachwyca nowoczesnym stylem i elegancją. Fasada budynku jest utrzymana w harmonijnej kolorystyce, łącząc biały tynk z drewnianymi akcentami oraz ciemnoszarymi elementami. Na parterze znajduje się przestronny, otwarty salon połączony z jadalnią, który tworzy jasną i przyjazną przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Duże przeszklenia prowadzące na taras sprawiają, że wnętrza są pełne naturalnego światła. Kuchnia, znajdująca się obok jadalni, jest wyposażona w funkcjonalną spiżarnię, która ułatwia organizację i przechowywanie zapasów. Na poddaszu zlokalizowane są cztery komfortowe sypialnie. Główna sypialnia posiada prywatną garderobę. Wszystkie sypialnie są przestronne i dobrze doświetlone, a ich układ zapewnia prywatność oraz wygodę mieszkańcom. Przestrzeń poddasza została zaprojektowana z myślą o funkcjonalności, oferując dużo miejsca do przechowywania oraz wygodę użytkowania.

Dom w jabłonkach 17 (G2) - spiżarnia w kuchni
To wyjątkowa propozycja, która harmonijnie łączy nowoczesny design z funkcjonalnymi rozwiązaniami, tworząc przestrzeń idealną dla rodzin poszukujących komfortu i elegancji. Elewacja w realizacji domu zachwyca nowoczesnym wyglądem i eleganckim wykończeniem, łącząc białe tynkowane powierzchnie z elementami drewnianymi i ciemnymi akcentami. Duże, panoramiczne okna w antracytowych ramach nadają budynkowi nowoczesny charakter, jednocześnie zapewniając doskonałe doświetlenie wnętrz. Dom oferuje przestronne i przemyślane wnętrza, zapewniające komfort wszystkim domownikom. Na parterze znajduje się przestronny salon połączony z jadalnią, tworzący otwartą i przyjazną przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Kuchnia, usytuowana obok jadalni, wyposażona jest w przylegającą, funkcjonalną spiżarnię, która ułatwia organizację i przechowywanie zapasów. Znajduje się tu również łazienka oraz kotłownia z bezpośrednim dostępem do garażu dwustanowiskowego. Na poddaszu zlokalizowane są trzy komfortowe sypialnie. Główna sypialnia posiada prywatną łazienkę oraz garderobę, w dwóch pozostałych znajdują się prywatne garderoby. W tej części domu znajduje się także dodatkowa łazienka dostępna z korytarza, pralnia oraz wspólna garderoba.

Najlepsze praktyki w projektowaniu ukrytej spiżarni

Decydując się na gotowe projekty domów Inwestorzy mają do wyboru rozmaite układy funkcjonalne, w tym również różne rozwiązania w zakresie przestrzeni kuchennej i jej połączenia ze spiżarnią. Na etapie wyboru projektu warto precyzyjnie zdefiniować oczekiwania, określając m.in.:

 • zaplanowanie lokalizacji - już na etapie wyboru projektu możemy zdecydować, gdzie powinna być zlokalizowana spiżarnia, czy będzie to osobne pomieszczenie czy na przykład wnęka,
 • określenie wielkości – na etapie wyboru projektu domu wielkość spiżarni będzie uzależniona od potrzeb rodziny i dostępnego miejsca; dla mniejszej rodziny może wystarczyć wnęka z półkami, natomiast większa rodzina może potrzebować spiżarni w osobnym pomieszczeniu,
 • wykorzystanie przestrzeni – ważne jest dokładne zaplanowanie przestrzeni w spiżarce, by mieć dostęp do wszystkich przechowywanych produktów, wykorzystując całą wysokość na półki od podłogi do sufitu,
 • wykorzystanie miejsca na spiżarnię pod schodami – planując spiżarnię, warto przemyśleć jej lokalizację pod schodami, jeśli taką optymalizację przestrzeni umożliwia projekt domu,
 • łatwy dostęp – spiżarnia powinna być łatwo dostępna z głównej części kuchni, a drzwi powinny być łatwe do otwierania i zamykania,
 • drzwi - zarówno drzwi przesuwne, składane czy uchylne powinny być dobrze wkomponowane do reszty kuchni i nie zabierać dużo miejsca,
 • podłoga – powinna być łatwa do czyszczenia oraz odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne,
 • oświetlenie – zamontowanie odpowiedniego oświetlenia górnego, aby cała spiżarnia była dobrze oświetlona, a także oświetlenia punktowego pod półkami co zapewni dobrą widoczność wszystkich produktów spożywczych,
 • wentylacja – zapewnienie odpowiedniej wentylacji sprzyja odpowiednim warunkom do przechowywania zapobiegając wilgoci i utrzymując świeżość przechowywanych produktów,
 • systemy organizacji i przechowywania – warto zadbać o odpowiednie systemy do przechowywania, poprzez ustalenie ilości i wielkości półek oraz szafek, zaplanowanie miejsca na kosze czy różnego rodzaju pojemniki.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?