Domy z lokalem usługowym - zalety i wady takiego rozwiązania

Wybierasz projekt domu i zastanawiasz się, czy warto w nim także przewidzieć przestrzeń na własną działalność gospodarczą? Z pewnością takie rozwiązanie w projekcie domu otworzy Ci wiele możliwości. Praca w domu to nie tylko wygoda związana z oszczędnością czasu na codzienne dojazdy do centrum miasta, ale także wymierne korzyści finansowe. Nie tracimy pieniędzy na benzynę, czy bilety, nie musimy płacić wysokiego czynszu, który w przypadku wynajmu lokalu jest sporym wydatkiem. Przekonaj się, czy warto wybrać projekt domu z lokalem usługowym i na co zwrócić uwagę, decydując się na tego rodzaju projekt budynku z częścią mieszkalną i usługową.

Domy z lokalem usługowym - dla kogo są przeznaczone?

Szybkie tempo życia sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla bliskich, czy choćby chwilę relaksu z ulubioną książką i kubkiem aromatycznej kawy. Spora część tego czasu wielu z nas upływa na staniu w korkach lub przemierzaniu długich kilometrów w drodze do pracy. Jeżeli planujemy budowę domu mamy doskonałą szansę na wprowadzenie ważnych i pozytywnych zmian w życiu rodziny, a jednocześnie przy tej okazji możemy przeorganizować sprawy zawodowe i rozważyć opcję pracy z domu. Owszem wiele zależy od specyfiki prowadzonego biznesu, czy świadczonych usług. Niemniej projekt domu z lokalem usługowym może rozwiązać wiele problemów, czy codziennych niedogodności i okazać się optymalnym wyborem. Oczywiście warunkiem koniecznym jest także odpowiednia działka budowlana, a o tym, jak znaleźć działkę budowlaną przeczytasz w artykule "Zacznij od idealnej działki".

Dom z częścią usługową - wady i zalety takiego rozwiązania

Budując dom o przeznaczeniu mieszkalno – usługowym mamy możliwość połączyć życie prywatne z zawodowym, a jednocześnie wyraźnie wydzielona przestrzeń do wykonywania pracy, pozwoli rozgraniczyć obie te sfery. Wybór projektu domu z lokalem to doskonała opcja dla osób, które już prowadzą własny biznes lub też rozważają w przyszłości założenie działalności gospodarczej. Ale nie tylko. Dom z częścią usługową może być doskonałym źródłem zarobkowania, poprzez wynajem tej powierzchni zewnętrznej firmie, a to zapewni nam stały, dodatkowy miesięczny dochód. Minusem takiego rozwiązania może być dłuższy czas, jaki poświęcamy na pracę i potrzeba wypracowania samodyscypliny w organizacji pracy i rozgraniczaniu jej od życia rodzinnego.

Jakie usługi najczęściej prowadzi się w domu jednorodzinnym z lokalem usługowym?

Prowadząc w domu jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze musimy posiadać odrębny lokal, na ten cel można przeznaczyć jeden z pokoi. Jednak jeżeli działalność ta wiąże się z koniecznością przyjmowania kontrahentów lub też zatrudnienia pracowników, wówczas wyodrębniony lokal usługowy staje się niezbędny.

Wachlarz usług, które można świadczyć w lokalu usługowym wyodrębnionym we własnym domu jednorodzinnym jest bardzo szeroki. Często na takie rozwiązanie decydują się osoby świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, czy krawieckie. Osobna przestrzeń usługowa w domu jednorodzinnym to także doskonałe miejsce na gabinet lekarski, fizjoterapeutyczny, czy psychologiczny, ale to również wygodna przestrzeń biurowa na kancelarię notarialną, biuro rachunkowe, pracownię geodezyjną, czy architektoniczną. To również rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby prowadzące zakład naprawy sprzętu AGD, naukę gry na instrumentach muzycznych, czy też np. prowadzące pracownię cukierniczą. Dysponując lokalem usługowym na własność możemy go swobodnie przystosować do rodzaju działalności i zaaranżować według swoich potrzeb. Warto na etapie wyboru projektu uwzględnić indywidualne potrzeby związane z konkretnym przeznaczeniem części usługowej, by dopasować odpowiedni układ pomieszczeń oraz ich wielkość.

Mieszkanie i praca w jednym - jak pogodzić dom z lokalem usługowym?

Możliwość wykonywania pracy z miejsca swojego zamieszkania niesie ze sobą wiele zalet. Jedną z ważniejszych jest kwestia finansowa i oszczędności związane z brakiem opłat za wynajem oraz dojazdy. Osobny lokal stworzy nam idealne warunki do pracy. Jeżeli prowadzimy własną działalności gospodarczą jest wprost idealnym rozwiązaniem. Mamy do dyspozycji osobną powierzchnię, którą zorganizujemy wedle potrzeb i dostosujemy do rodzaju wykonywanej pracy. W zależności od rodzaju działalności i świadczonych usług przestrzeń przeznaczona do pracy zawodowej może być wydzielona w ramach części parteru. Można także zdecydować się na podział, w którym część mieszkalna i usługowa będą usytuowane na osobnych kondygnacjach. Lokal usługowy mona także zlokalizować w przyziemiu budynku, ale nie tylko.

Jeżeli budujemy dom z kolekcji projekty domów z garażem dwustanowiskowym to jedną z opcji, by wygospodarować przestrzeń usługową w domu, może być zaadaptowanie na ten cel powierzchni garażu. Taką możliwość oferuje m.in. projekt parterowego „Domu w renklodach 6 (G2)”.

Dysponując w domu pokojem na parterze, który zaprojektowano w pobliżu wejścia również mamy doskonałą możliwość, by przystosować go do potrzeb działalności usługowej. W zaprezentowanym poniżej przykładowym projekcie z poddaszem użytkowym „Dom w jabłonkach 14” istnieje opcja wprowadzenia niewielkiej modyfikacji w układzie funkcjonalnym, tak by zapewnić jego bezpośrednie połączenie z wiatrołapem.

Warunki i ograniczenia oraz o czym należy pamiętać wybierając projekt domu z lokalem usługowym?

Planując budowę domu jednorodzinnego z częścią usługową, należy pamiętać o potrzebie spełnienia wymogów Prawa budowlanego i ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Względem lokali usługowych w budynkach mieszkalnych obowiązują przepisy Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczące budynków użyteczności publicznej. 

Zgodnie z prawem budowlanym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym określony jest budynek wolno stojący, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, który stanowi samodzielną całość. Dopuszcza się w nim możliwość wydzielenia nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych lub jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, którego powierzchnia nie przekroczy 30% powierzchni całkowitej budynku. Tak więc, jeżeli chcemy w domu jednorodzinnym wydzielić część usługową nie może ona być większa niż 30% ogólnej powierzchni budynku.

Planując budowę domu z lokalem usługowym, należy oczywiście spełniać warunki wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy, dlatego należy dokładnie przeanalizować ustalenia, by upewnić się, że nie zostały w nich wprowadzone żadne obostrzenia, które uniemożliwią budowę takiego lokalu lub wykluczą możliwość prowadzenia w nim konkretnych usług.

W dokumentach tych mogą być zawarte zapisy mówiące np. o tym, że na danym terenie można prowadzić „usługi nieuciążliwe”. Jednym z ograniczeń dla prowadzenia niektórych rodzajów usług może być np. hałas. W tej kwestii obowiązują ustalone normy hałasu, które określa Rozporządzenie ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Jeżeli w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy nie ma informacji, jakiego rodzaju usługi są dozwolone lub zakazane, wówczas Inwestor może swobodnie zdecydować o rodzaju świadczonych usług, pamiętając, że nie powinny one zakłócać spokoju sąsiadów.

Adaptacja projektu domu pod dom z lokalem usługowym

Planując budowę domu, a w przyszłości prowadzenie w nim działalności gospodarczej, dobrze jest uwzględnić to na etapie wyboru projektu. Gotowe projekty domów z lokalem usługowym posiadają już w odpowiedni sposób wydzieloną część usługową, choć nie jest ona z góry przeznaczona pod konkretny rodzaj działalności. Jak każdy gotowy projekt wymagają adaptacji i w tym przypadku obejmuje ona także dostosowanie lokalu do sposobu użytkowania. Poszczególne rodzaje działalności objęte są różnymi wymogami przeciwpożarowymi, sanitarnymi oraz powierzchniowymi, dlatego część przeznaczona pod lokal musi być dostosowana do tych konkretnym przepisów.

Jeżeli planujemy wybrać projekt domu jednorodzinnego, który jest przeznaczony na cele mieszkaniowe i następnie wydzielić w nim lokal usługowy, to możemy to zrobić na etapie adaptacji. Wymagać ona będzie dostosowania projektu to wymogów, które dotyczą budynków użyteczności publicznej, zgodnie z przepisami, odnoszącymi się do konkretnego typu działalności.

Ciekawą propozycją dla osób zainteresowanych możliwością wydzielenia w domu dodatkowej powierzchni pod prowadzenie działalności gospodarczej mogą być projekty domów z senioratką, projekty domów dwupokoleniowych, projekty domów dwurodzinnych (projekty domów jednorodzinnych dwulokalowych), a także projekty domów z garażem dwustanowiskowym, które w ramach osobnych kolekcji prezentujemy na www.archon.pl. Warto również zwrócić uwagę na projekty domów z dodatkowym pokojem usytuowanym w pobliżu wejścia, który w łatwy sposób można przystosować do prowadzenia działalności i przeznaczyć np. na potrzeby niewielkiego biura rachunkowego.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę budując dom z częścią usługową?

Zarówno przy wyborze projektu domu z lokalem usługowym, jak i przy adaptacji projektu domu jednorodzinnego na dom z częścią usługową, należy również wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy, dotyczące wysokości lokalu usługowego, która jest zależna od liczby pracujących w lokalu osób. Przy maksymalnej liczbie czterech osób pracujących w lokalu wysokość pomieszczeń może wynosić 2,5 m i na każdą z osób powinno przypadać minimum 15 m3. Jeżeli liczba osób pracujących jest większa wówczas minimalna wysokość pomieszczeń wynosi 3,0 m. Do uzyskania pozwolenia na budowę konieczne jest spełnienie wymagań budowlanych, sanitarnych oraz BHP.

Jak urządzić część usługową w domu?

Dom w lokalem usługowym pozwoli nam wygodnie wykonywać obowiązki zawodowe w pobliżu miejsca zamieszkania. Urządzając przestrzeń do pracy należy zadbać o właściwą organizację tej części domu, pamiętając jednocześnie o zachowaniu komfortowych warunków dla mieszkańców domu, by nie odczuwali niedogodności związanych z prowadzeniem działalności. Część usługową można w pełni oddzielić od części mieszkalnej lub też pozostawić możliwość przejścia z jednej części budynku do drugiej, bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz. Wszystko zależy od potrzeb i rodzaju świadczonych usług. Można zdecydować się na wybór projektu, w którym część usługowa będzie wynikać z formy bryły i wyodrębniona poprzez lokalizację np. w skrzydle budynku. Jeżeli działalność gospodarcza wiąże się z przyjmowaniem kontrahentów należy zadbać, by lokal był dla nich widoczny, a więc najlepiej zlokalizowany od strony frontowej budynku. Warto przewidzieć na podjeździe miejsce, w którym klienci lub pracownicy będą mogli zaparkować samochód.

Estetyka wykończenia to kwestia indywidualnych upodobań, jednak z pewnością warto postawić na spójne elementy elewacji części mieszkalnej i usługowej, tak by całość tworzyła harmonijną kompozycję. Starannie zaaranżowane otoczenie wokół budynku, nie tylko zapewni atrakcyjny wygląd inwestycji, ale również jednocześnie będzie wizytówką firmy i jej właściciela.

Gotowe projekty domów z możliwością adaptacji do domu z lokalem usługowym - propozycje z kolekcji ARCHON+

Planując prowadzenie działalności z w miejscu zamieszkania można wybrać odpowiedni projekt z częścią usługową lub też uwzględnić takie rozwiązanie na etapie adaptacji wybranego projektu domu jednorodzinnego. Wśród propozycji przygotowanych przez Pracownię ARCHON+ warto zwrócić szczególną uwagę na kolekcje: projekty domów z senioratką, projekty domów dwupokoleniowych, projekty domów dwurodzinnych, w których znajdziecie ciekawe projekty do adaptacji na dom z częścią usługową. Wśród nich dostępne są projekty domów z dwoma lokalami mieszkalnymi o różnej powierzchni użytkowej, które z powodzeniem można zaadaptować na dom z częścią usługową i przystosować do potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej.

Projekty domów z garażem dwustanowiskowym

Ciekawe możliwości w tym zakresie oferują również projekty domów z garażem dwustanowiskowym i świetnie sprawdzą się w przypadku domu z lokalem. Obszerna powierzchnia garażu może zostać przystosowana do potrzeb różnych rodzajów działalności gospodarczej, dlatego z pewnością warto zastanowić się nad takim wariantem. Duża różnorodność  projektów domów z tej kategorii zapewnia większą swobodę wyboru, dzięki czemu można łatwo dopasować projekt do kształtu działki i wymogów miejscowych planów, które mają kluczowe znaczenie. 

 

Projekty domów z pokojem w pobliżu wejścia

Innym interesującym wariantem są też projekty domów z gabinetem, zaprojektowanym tuż przy wejściu. Dodatkowy pokój w domu zawsze oferuje mieszkańcom więcej możliwości, a dzięki lokalizacji  w bliskim sąsiedztwie wiatrołapu, można w łatwy sposób zaadaptować to pomieszczenie do potrzeb firmy. Na naszej stronie internetowej prezentujemy bardzo liczną ofertę projektów domów z gabinetem na parterze, który świetnie może sprawdzić się także,  jako pomieszczenie pod działalność usługową. 

 

 

Zobacz również:

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?