Co to jest suterena i czym się różni od piwnicy?

W niektórych projektach domów, jednym z zaprojektowanych pomieszczeń jest suterena. Definicja sutereny jest prosta - to część domu, która zlokalizowana jest poniżej gruntu. Może pełnić rozmaite funkcje, a Inwestor może dzięki niej zyskać dodatkową powierzchnię. Suterena może służyć zarówno do celów mieszkaniowych, ale także służyć jako pomieszczenie gospodarcze lub przestrzeń do przechowywania. Ważne, aby suterena odpowiadała na potrzeby mieszkańców domu, bo to, w jaki sposób zostanie zagospodarowana, będzie wpływać na wygodę i komfort użytkowania. Czym suterena różni się od piwnicy i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Suterena - co to znaczy?

Prawo budowlane podaje definicję, którą należy się kierować, myśląc o pojęciu sutereny. Wedle Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie suterena to inaczej kondygnacja budynku lub jej część zawierająca pomieszczenia lub przynajmniej jedno pomieszczenie, gdzie poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego, lecz od strony jednej ściany z oknami poziom podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej terenu przylegającego do tej strony budynku. Mówiąc prościej, jeśli budynek posiada chociaż jedną kondygnację podziemną, w której znajduje się pomieszczenie użytkowe z oknem, a podłoga w nim położona jest 0,9 m poniżej poziomu terenu, wówczas możemy określić to pomieszczenie mianem sutereny. Taka definicja często przywodzi na myśl inne pomieszczenie, często projektowane w domach i bardziej popularne, czyli piwnicę. Jednak według Prawa budowlanego to dwa odrębne pojęcia, mimo że na pierwszy rzut oka pomieszczenia mogą wydawać się podobne oraz mogą pełnić podobne funkcje. Co je od siebie odróżnia?

Piwnica czy suterena - jakie są różnice?

Suterena i piwnica to elementy budynku, które mogą pełnić podobne funkcje, jednak Prawo budowlane wskazuje na istotne różnice pomiędzy nimi. Charakteryzują się tym, że poziom podłogi względem przynajmniej jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu przyległego do tej strony budynku. Rozróżnienie dotyczy głębokości, na jakiej znajduje się podłoga pomieszczenia i to główny czynnik różnicujący suterenę od piwnicy. W suterenie podłoga położona jest nie więcej niż na 0,9 m poniżej głębokości od linii gruntu i posiada minimum jedno okno. W przypadku piwnicy podłoga położona jest niżej, niż powyższa granica, a pomieszczenie zazwyczaj nie posiada okna. Dodatkowo suterena może z powodzeniem pełnić funkcję mieszkalną, podczas gdy urządzenie pomieszczenia mieszkalnego w piwnicy może nieść za sobą wiele ograniczeń.

Wady i zalety domu z sutereną

Wybierając projekt domu, Inwestor powinien wziąć pod uwagę między innymi indywidualne oczekiwania domowników i naturalne uwarunkowania działki. Decydując się na projekt domu z sutereną, warto zastanowić się, jaką funkcję będzie ona pełnić w życiu mieszkańców. Suterena powiększa przestrzeń użytkową domu i to jest jej niewątpliwa zaleta. Można w niej zaaranżować pomieszczenia gospodarcze, zyskując przestrzeń w głównej części domu, ale także stworzyć wygodną suterenę mieszkalną, mając na uwadze konieczność dobrego zaizolowania ścian. To świetne rozwiązanie na przykład na mieszkanie dla dziecka, które uczy się niezależności, jako domowa strefa rekreacyjna, czy też jako pomieszczenie na wynajem, które pozwoli czerpać z tego tytułu dodatkowe korzyści finansowe.

Suterena, oprócz swoich walorów, posiada też minusy. Jednym z nich jest to, że do sutereny dociera mniejsza ilość naturalnego światła, co pociąga za sobą nie tylko kwestię zastosowania odpowiedniego oświetlenia, ale także kosztów związanych z ogrzewaniem. Energię słoneczną trudno wykorzystać do ocieplenia przestrzeni sutereny, a dodatkowo większa wilgotność w jej wnętrzach może zwiększać odczucie chłodu.

Dostępne na rynku możliwości, w tym nowoczesne materiały i technologia pozwalają na właściwe zabezpieczenie sutereny przed wilgocią, odpowiednio izolując ściany i podłogę, niemniej wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Na co przeznaczyć suterenę, jeśli jest częściowo doświetlona światłem dziennym?

Suterena w domu może pełnić rozmaite funkcje. Popularnym rozwiązaniem, szczególnie gdy do pomieszczenia dociera odpowiednia ilość naturalnych promieni słonecznych, jest aranżacja mieszkania. Przeznaczenie sutereny na niewielkie, osobne mieszkanie, przy zachowaniu odpowiedniej izolacji ścian, szczególnie tych, które znajdują się poniżej poziomu gruntu – co wynika z przepisów Prawa budowlanego - jest niezbędne.

Suterenę można wykorzystać także jako dodatkowe miejsce do przechowywania sprzętu, który na co dzień nie jest wykorzystywany przez domowników, może służyć jako spiżarnia w domu, pralnia w domu z suszarnią lub inne pomieszdczenia przeznaczenia gospodarczego. Dzięki temu Inwestor zyskuje miejsce w części dziennej domu, mogąc je przeznaczyć na przykład na dodatkowy pokój.

Pomieszczenie w suterenie może być doskonałą przestrzenią do relaksu. To, co w niej się znajdzie, zależy od zainteresowań domowników. Może służyć jako domowa siłownia, sala kinowa z dużym ekranem i rzutnikiem, sala do jogi czy miejsce na saunę. To duże zalety posiadania sutereny, a to, na co zostanie ona przeznaczona, zależy od potrzeb, fantazji i możliwego budżetu.

suterena

Przytulne mieszkanie w suterenie - jak je ciekawie zaaranżować?

Aranżacja przestrzeni mieszkaniowej w suterenie zależy od gustu Inwestora, jednak warto skorzystać z poniższych rad dotyczących urządzania wnętrza sutereny, bez względu na to, czy właściciel lubi na przykład styl rustykalny, czy skandynawski, czy jasne czy ciemne kolory. Myśląc o mieszkaniu w suterenie, trzeba mieć na uwadze fakt, że jest ona w małym stopniu doświetlona naturalnym, dziennym światłem. Warto więc zadbać o dodatkowe jego źródła. Mogą to być lampy sufitowe, lampy stojące czy kinkiety umiejscowione w strategicznych miejscach. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie listew z oświetleniem LED, które mogą zostać umieszczone tuż przy suficie lub przy podłodze. Taki zabieg ładnie rozświetli przestrzeń, nadając jej ciepła i przytulności. Wnętrze sutereny dopełnią pastelowe kolory lub jasne odcienie beżu czy szarości, zarówno na ścianach i podłodze, ale także jako wiodące kolory mebli. We wnętrzach sutereny bardzo dobrze sprawdzą się odbijające światło dodatki, takie jak lustra, kryształowe ozdoby czy żyrandole, a także meble i fronty na tak zwany wysoki połysk.

Adaptacja sutereny na cele mieszkaniowe i zasady, jakim powinny odpowiadać budynki z sutereną

Adaptacja sutereny na cele mieszkaniowe jest możliwa, niemniej, aby można było ją realnie wykorzystać i zamieszkać, należy ją odpowiednio przygotować i spełnić przepisy Prawa budowlanego. Przede wszystkim suterena musi być wyposażona w okno, a podłoga usytuowana musi być nie więcej niż na 0,9 metra głębokości od linii gruntu. Aby suterena stała się przestrzenią mieszkalną, kondygnacja podziemna, czyli mury poniżej gruntu muszą być odpowiednio zaizolowane i zabezpieczone. W przeciwnym razie w pomieszczeniu będzie panował chłód i wilgoć, a w konsekwencji może pojawić się pleśń i grzyb. Kolejną kwestią jest prawidłowa wentylacja, którą umożliwi częste wietrzenie pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem może być zainwestowanie w dodatkową wentylację mechaniczną, która posłuży wymianie powietrza, wprowadzi do wnętrza korzystny mikroklimat.

Prawo budowlane określa parametry, jakie powinny spełniać pomieszczenia znajdujące się w podpiwniczeniu, aby można było je wykorzystać do celów mieszkalnych.

Najważniejsze to:

  • wysokość pomieszczenia musi wynosić przynajmniej 2,5 metra,
  • powierzchnia okien powinna być nie mniejsza niż 1/12 powierzchni podłogi.

Pozostałe kwestie, o które należy zadbać to ogrzewanie, doprowadzenie sieci elektrycznej, oświetlenia, a także przyłączy wodno-kanalizacyjnych.

Ciekawe projekty z piwnicą

Wybór idealnego projektu domu to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Budowa domu z piwnicą, która będzie spełniać określoną funkcję to częsta decyzja Inwestorów. Należy przy tym pamiętać, że najważniejsza jest analiza potrzeb domowników, naturalnych uwarunkowań działki oraz przemyślenie budżetu - bo to czynniki, które wzięte pod uwagę, w przyszłości pomogą cieszyć się wspaniałą przestrzenią. Warto wiedzieć, że większość domów można jeszcze lepiej dopasować do potrzeb mieszkańców na etapie adaptacji projektu. Także domy z piwnicą można na tym etapie zamienić na domy z sutereną.

Adaptacja projektu na dom z sutereną

Adaptacja projektu to dla Inwestorów wybierających gotowe projekty domów obowiązkowy etap przygotowań do budowy domu. Polega on na dostosowaniu gotowego projektu domu do wymagań i uwarunkowań lokalizacyjnych działki oraz przepisów prawa wynikających z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Adaptacji projektu dokonuje lokalny projektant adaptujący, wprowadzając powyższe i dodatkowe, uzgodnione z Inwestorem zmiany, pozwalające na dopasowanie domu do jego potrzeb. Na tym etapie można doprojektować piwnicę lub suterenę do wybranego gotowego projektu dom bądź też zaadaptować piwnicę na suterenę.

Gotowe projekty domów z piwnicą ARCHON+

Projekty domów z piwnicą to ciekawe rozwiązanie dla Inwestorów, posiadających działkę ze spadkiem terenu. Oferta projektów domów z piwnicą ARCHON+ jest różnorodna - różna powierzchnia użytkowa domu, liczba kondygnacji, stylu czy układów funkcjonalnych. Poniżej przestawiamy wybrane gotowe projekty domów z piwnicą, którym warto się przyjrzeć i zainspirować.

Ten projekt domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym oraz piwnicą prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Klasyczną formę bryły wieńczy czterospadowy dach, a projekt elewacji przyciąga uwagę. Połączenie jasnego tynku, antracytowego dachu oraz drewnianej stolarki okiennej, kolorem dopasowanej do okładziny prezentuje się bardzo elegancko. Wejście główne z podcieniem przyciąga wzrok, dzięki znajdującej się nad nim lukarnie. Lukarna zdobi także elewację boczną i ogrodową, wprowadzając do wnętrz na poddaszu dużą ilość naturalnego światła. Strefa dzienna prezentuje się okazale. Liczne przeszklenia naturalnie rozświetlają przestrzeń, a bezpośrednie wyjście na taras z salonu oraz z jadalni zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu w możliwym do zaaranżowania kąciku kawowym. Okno narożne w kuchni wprowadza jeszcze więcej światła do domu. Sama przestrzeń kuchenna jest wygodna i daje duże możliwości aranżacji. Miejsce na blat roboczy, możliwość zamontowania wysokiej zabudowy oraz miejsce na spiżarkę ułatwiają przygotowanie posiłku oraz utrzymanie porządku. Kuchnię umownie oddziela od jadalni barek śniadaniowy. Program funkcji parteru dopełnia dodatkowy pokój, przeznaczony na gabinet lub pokój dla gości oraz łazienka z prysznicem. W strefie prywatnej na poddaszu znajdują się 3 ustawne sypialnie, dwie z nich z prywatnymi garderobami. Dodatkowo, znajdują się tu: rodzinna łazienka z pełnym wyposażeniem, pomieszczenie gospodarcze z funkcją pralni i suszarni oraz dodatkowa garderoba. Program poddasza dopełnia strych. W garażu przewidziano miejsce na dwa samochody oraz osobną przestrzeń do przechowywania czy organizacji małego warsztatu. W piwnicy "Domu w śliwach 2 (G2P)" znajduje się kotłownia na paliwo stałe, spiżarnia i dwa dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.

Projektem, który bardzo dobrze sprawdzi się na działce ze spadkiem jest projekt "Domu w malinówkach 11 (P)". Projekt przyciąga uwagę prostą formą z dwuspadowym dachem i ciekawym projektem elewacji. Połączenie jasnego i szarego tynku z naturalną, drewnianą okładziną oraz antracytową dachówką i pasującą stolarką okienną doskonale wpasuje się w otoczenie. Projekt elewacji zakłada podcień nad wejściem głównym, który jest nie tylko ozdobą, ale także pełni funkcję ochronną przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Strefa dzienna domu to harmonijna przestrzeń. Z salonu oraz jadalni domownicy posiadają dostęp do narożnego tarasu, który z powodzeniem można zaaranżować na letnią jadalnię i kącik kawowy. Ustawny salon z miejscem na duży stół jadalniany sprzyja rodzinnemu spędzaniu czasu. Funkcjonalna kuchnia umożliwia aranżację wysokiej zabudowy, a optymalna ilość blatów roboczych sprzyja organizacji pracy w kuchni. Projekt parteru zakłada dodatkowy pokój, który można wykorzystać jako gabinet, pokój dla gości czy dziecięcą bawialnię. Funkcję parteru uzupełnia naturalnie doświetlona łazienka. Strefa nocna na poddaszu składa się z trzech sypialni, w tym sypialni dla rodziców oraz dwóch sypialni dla dzieci. Zastosowane w projekcie portfenetry sprawiają, że wnętrza są pięknie doświetlone. Atutem projektu jest pojemna, wspólna garderoba, która ułatwi organizację i utrzymanie porządku. Ogólnodostępna łazienka umożliwia aranżację pełnego programu funkcji, a znajdujące się w niej okno wprowadza do wnętrza naturalne światło. Piwnica "Domu w malinówkach 11 (P)" przeznaczona jest na strefę gospodarczą. Znajdują się w niej pomieszczenia, przystosowane do organizacji pralni z suszarnią, spiżarni i kotłowni. Dodatkowe pomieszczenia dają duże możliwości projektowe, zależne od potrzeb Inwestorów. Mogą pełnić funkcję zarówno warsztatu, jak i strefy relaksacyjnej.

Prezentowany projekt domu to niezwykle efektowna, nowoczesna konstrukcja, która przyciąga uwagę dużymi przeszkleniami, projektem elewacji oraz zastosowaną w strefie tarasowej okazałą pergolą. Monochromatyczne kolory elewacji pięknie się komponują, tworząc harmonijną całość. Uroku mogą jej dodać rośliny pnące, zasadzone przy pergoli lub zwiewny baldachim, osłaniający tę strefę relaksu. Parter domu to otwarta przestrzeń z kominkiem, z miejscem na duża kanapę, stół jadalniany oraz komfortowo urządzoną kuchnię. Z salonu oraz z jadalni możliwe jest wyjście na taras, co zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Kuchnia z centralnie zlokalizowaną wyspą, na której znajduje się strefa do gotowania posiada narożne okno. Wygodne blaty pomagają w przygotowaniu posiłków, a przylegająca do kuchni spiżarnia pozwala utrzymać porządek. W drugiej części domu na parterze znajduje się dodatkowy pokój i łazienka. Stefa na poddaszu to apartament dla rodziców z prywatną łazienką oraz garderobą i dwa pokoje dla dzieci. Zaprojektowana na poddaszu antresola pozwala cieszyć się widokiem ogrodu. Przesuwne drzwi oraz wymknięcie tej części domu sprawia, że może stanowić osobą przestrzeń na aranżację strefy relaksacyjnej, biblioteki domowej czy pracowni. Program funkcji poddasza uzupełnia ogólnodostępna łazienka. Dodatkowe miejsce do aranżacji strefy wypoczynkowej zapewnia strych nad garażem. Duże przeszklenie wprowadza do tego wnętrza niezwykły klimat. Piwnica domu posiada dwie, wyraźnie wydzielone strefy – część zawierającą pomieszczenia rekreacyjne, w których sprawdzi się sauna z łazienką, sala kinowa czy domowa siłowania oraz gospodarczą z miejscem na pralnię z suszarnią oraz kotłownię na paliwo stałe. Dom w felicjach (G2P) posiada duży, dwustanowiskowy garaż z możliwością wejścia od wiatrołapu.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?