Budowa domu w dwóch etapach

Czy wiesz, że można zaplanować budowę domu w taki sposób, aby w pierwszym etapie użytkować tylko fragment budynku, zostawiając na później wykończenie pozostałej części? Najczęściej Inwestorzy decydują się na opóźnienie wykończenia poddasza, urządzając wyłącznie parter domu. Takie rozwiązanie pozwala rozłożyć koszty budowy w czasie, np. do momentu, kiedy rodzina się powiększy, lub będą środki finansowe na drugi etap budowy.

Planowanie budowy w dwóch etapach

Planując budowę domu z podziałem na dwa etapy można zrezygnować z budowy ścian działowych na poddaszu, urządzenia łazienki i pokoi oraz wykończenia podłogi. Ważne jest, aby konstrukcja dachu była ocieplona, zamontowane zostały wszystkie okna, a niezbędne instalacje zostały wyprowadzone na górę. Na tym etapie nie trzeba wykonywać większości instalacji na poddaszu (oprócz ogrzewania), dzięki czemu można uzyskać spore oszczędności. Aby utrzymać optymalny komfort termiczny w domu, w okresie jesienno zimowym należy chociaż w niewielkim stopniu ogrzewać powierzchnię strychu.

Żelbetowe schody w domu budowanym w 2-ch etapach

Jeżeli planujemy budowę schodów wylewanych (żelbetowych), warto je wykonać w stanie surowym i zabudować ściankami działowymi, aby w estetyczny sposób zamknąć przestrzeń niewykończonego poddasza. Jeżeli natomiast planujemy budowę lekkich schodów drewnianych, wystarczy tylko przygotować i zabezpieczyć miejsce pod ich późniejszą budowę.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: NOWYDOM250
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: NOWYDOM250
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: NOWYDOM250
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Wykończenie poddasza przesunięte w czasie

Projekty domów z poddaszem do adaptacji charakteryzują się prostą bryłą, przykrytą dachem dwuspadowym (z oknami dachowymi zamiast lukarn), które mają minimum jeden pokój na parterze (oprócz salonu) o powierzchni co najmniej 10 m2. Warto jednak pamiętać, że dwuetapową budowę domu można zastosować wobec wszystkich projektów. Sprawdźmy, w jaki sposób można odizolować parter od poddasza oraz ile można zaoszczędzić budując dom etapami. Zobaczmy to na kilku przykładach.

Dom w dziewannie

Dom w dziewannie - widok od frontu
Dom w dziewannie
Projekt Domu w dziewannie - zmiany na parterze
Zmiany na parterze Domu w Dziewannie

W pierwszym etapie budowy Domu w dziewannie można zrezygnować z budowy schodów żelbetowych, aby w kolejnym etapie wstawić schody drewniane. Wystarczy tymczasowo zabudować w stropie otwór na schody, aby oddzielić parter od niewykończonego poddasza. Można również zdecydować się na budowę w początkowym etapie schodów żelbetowych, ale trzeba je będzie zabudować ściankami do czasu realizacji pomieszczeń na poddaszu. Budując Dom w dziewannie etapami można uzyskać realne oszczędności na pracach budowlanych na poddaszu w wysokości 51.400 zł netto (dodatkowe oszczędności w wysokości około 16-18 000 zł dotyczą kosztów montażu instalacji oraz podstawowej aranżacji łazienki).

Dom w jeżynach 3

Dom w jeżynach 3 - widok od frontu
Dom w jeżynach 3
Projekt Domu w jeżynach - zmiany na parterze
Zmiany na parterze Domu w jeżynach

Realizując Dom w jeżynach 3 warto zdecydować się na budowę drewnianych schodów w drugim etapie, aby nie przeszkadzały w komfortowym użytkowaniu salonu. Trzeba tylko zabezpieczyć otwór w stropie, aby odizolować parter od nie ogrzewanego poddasza. Oszczędności na pracach budowlanych wyliczone na podstawie kosztorysu wyniosą 45.100 zł netto (dodatkowe oszczędności w wysokości około 16-18 000 zł dotyczą kosztów montażu instalacji oraz podstawowej aranżacji łazienki).

Dom pod wierzbą

Dom pod wierzbą - widok od frontu
Dom pod wierzbą
Projekt Domu pod wierzbą - zmiany na parterze
Zmiany na parterze Domu pod wierzbą

W pierwszym etapie budowy Domu pod wierzbą można wykonać schody żelbetowe, a następnie obudować je ściankami działowymi i zabezpieczyć wejście. W przypadku tego projektu można zaoszczędzić na realizacji prac budowlanych drugiego etapu 41.100 zł netto (dodatkowe oszczędności w wysokości około 16-18 000 zł dotyczą kosztów montażu instalacji oraz podstawowej aranżacji łazienki).

Dom w lilakach 3(G)

Dom w lilakach - widok od frontu
Dom w lilakach 3 (G)
Projekt Domu w lilakach - parter i poddasze
Rzuty parteru i poddasza Domu w lilakach 3(G)

Dom w lilakach 3(G) został zaprojektowany bez użytkowego poddasza. Realizując ten dom można w pierwszym etapie zbudować klatkę schodową, która jest wydzielona i zamknięta na strychu. Ten projekt jest dostępny również w wersji z poddaszem - Dom w lilakach (GPD). Realizując tylko pierwszy etap można zaoszczędzić 55.200 zł netto (dodatkowe oszczędności w wysokości około 16-18 000 zł dotyczą kosztów montażu instalacji oraz podstawowej aranżacji łazienki).

Odbiór częściowy budynku mieszkalnego

Aby uzyskać zgodę na użytkowanie części budynku mieszkalnego jednorodzinnego, konieczne jest spełnienie kilku wymogów formalnych. Przede wszystkim muszą być spełnione warunki prawa lokalowego, a więc budynek musi posiadać zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi (przynajmniej jeden pokój), które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (łazienka, kuchnia) służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Musi być zaopatrzony w: energię elektryczną, bieżącą wodę, odprowadzenie ścieków oraz ogrzewanie niekoniecznie zgodnie z projektem, ale spełniające wszelkie wymogi bezpieczeństwa użytkowania (np. grzejniki elektryczne, czy piec wolnostojący na opał stały). Przyjmijmy, że chcemy użytkować parter budynku mieszkalnego bez poddasza, czy piętra. Warto zabezpieczyć termicznie powierzchnię dachu oraz doprowadzić ogrzewanie na poddasze/piętro, aby w sezonie grzewczym utrzymywać tam dodatnią temperaturę. Teren wokół budynku musi być uporządkowany, posiadać utwardzone dojście i dojazd, a pozostałe, konieczne do prowadzenia dalszej budowy urządzenia muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Właściciel (lub jego pełnomocnik) składa WNIOSEK O POZWOLENIE NA UŻYTKOWANIE CZĘŚCI OBIEKTU BUDOWLANEGO.

Do wniosku należy dołączyć takie same załączniki jak w przypadku zawiadomienia o zakończenia budowy oraz dodatkowo oświadczenie Inwestora o braku sprzeciwu lub uwag ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Kiedy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda DECYZJĘ O POZWOLENIU NA UŻYTKOWANIE CZĘŚCI OBIEKTU BUDOWLANEGO, możemy w nim zamieszkać. Jednocześnie możemy dalej prowadzić budowę zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę i ewentualnymi dodatkowymi warunkami określonymi w decyzji PINB. Po zakończeniu prac budowlanych przy budynku w całości, do PINB składamy zawiadomienie o zakończeniu budowy wraz z wymaganymi załącznikami. Protokoły w wykonania przyłączy mogą być te same. Natomiast protokoły badań instalacji wewnętrznych muszą być aktualne.

Z myślą o tych z Państwa, którzy chcą budować dom w dwóch etapach przygotowaliśmy kolekcję projektów domów dwuetapowych.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?