Master bedroom - poznaj 5 projektów z apartamentem dla rodziców

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na projektowanie swojego domu z myślą o stworzeniu przestrzeni, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale także komfortowa i dostosowana do indywidualnych potrzeb wszystkich domowników. Jednym z pomieszczeń, które zyskuje na znaczeniu w nowoczesnych projektach domów, jest master bedroom, czyli główna sypialnia przeznaczona dla rodziców. Master bedroom to nie tylko miejsce do spania. To przestrzeń, która może stać się prawdziwym azylem spokoju, miejscem, w którym rodzice będą mogli komfortowo odpocząć.
W naszym artykule przedstawiamy pięć różnorodnych projektów master bedroom, które mogą stać się inspiracją dla tych, którzy planują budowę lub remont swojego domu. Zaprezentujemy zarówno rozwiązania tradycyjne, jak i nowoczesne, zwracając uwagę na to, jak różne elementy wyposażenia i detale mogą wpłynąć na komfort i funkcjonalność tego wyjątkowego miejsca. Zapraszamy do lektury i życzymy inspirujących odkryć!

„Master bedroom" - co to jest i jaka jest jego historia

Master bedroom” to termin, który w kontekście projektów domów, odnosi się do głównej sypialni w domu, zazwyczaj przeznaczonej dla rodziców lub właścicieli domu. Ta część domu jest często zaprojektowana jako apartament, który, oprócz sypialni małżeńskiej, obejmuje również prywatną łazienkę oraz inne udogodnienia, które zwiększają komfort użytkowania, jak na przykład prywatna garderoba. Historia koncepcji „master bedroom” sięga XX wieku, kiedy to zaczęto wprowadzać ideę stworzenia oddzielnej przestrzeni dla rodziców, która pozwalałaby na zachowanie większej prywatności. Projekty domów, w tym projekty domów parterowych czy projekty domów z poddaszem użytkowym tworzono z coraz większą dbałością o detale, tak by oferowały także komfortową przestrzeń prywatną dla rodziców.

W kontekście planowania i budowy domu „master bedroom” znajduje się często w dalszej części domu, co pozwala na zachowanie prywatności i niezależności.

W przypadku domów z poddaszem użytkowym „master bedroom” może być zlokalizowana na wyższej kondygnacji, co pozwala na większą izolację od reszty domu, a tym samym większą prywatność. W takich przypadkach rzut poddasza jest starannie planowany, aby zapewnić komfort i funkcjonalność, z uwzględnieniem takich aspektów jak wysokość pomieszczeń czy dostęp do światła naturalnego.

Nieodłącznym elementem „master bedroom” jest prywatna łazienka, która często jest zaprojektowana jako część integralna tego pomieszczenia. Prywatną łazienkę wyposaża się zazwyczaj w różnego rodzaju udogodnienia, takie jak prysznic i/lub wanna, a także w funkcjonalne rozwiązania do przechowywania. W niektórych przypadkach, oprócz prywatnej łazienki, przestrzeń ta może obejmować również wyodrębnioną garderobę czy miejsce do pracy.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Dlaczego warto zdecydować się na dom z apartamentem dla rodziców?

Decyzja o tym, by wybudować dom z apartamentem dla rodziców, może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim, taka przestrzeń zapewnia rodzicom wysoki poziom komfortu i prywatności. Master bedroom często wyposażony jest w dodatkowe udogodnienia, takie jak prywatna łazienka czy garderoba, co zdecydowanie podnosi standard życia. Nie można zapomnieć również o funkcjonalności takiego rozwiązania. W ramach apartamentu dla rodziców można zorganizować wszystko, co niezbędne do codziennego funkcjonowania, co sprawia, że życie staje się prostsze i bardziej zorganizowane. W obecnych czasach, kiedy wiele osób pracuje zdalnie, master bedroom może również pełnić funkcję domowego biura. Z punktu widzenia inwestycyjnego, domy z dobrze zaprojektowanym apartamentem dla rodziców mogą być bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kupców, co z kolei może zwiększyć wartość nieruchomości.

Planowanie przestrzeni

Planowanie przestrzeni master bedroom to zadanie, które wymaga nie tylko wyczucia estetyki, ale także umiejętności zorganizowania funkcjonalnego miejsca. To przestrzeń, która ma służyć relaksowi, a jednocześnie spełniać różnorodne funkcje, związane z codziennym życiem. W dalszej części tekstu skupimy się na tym, jak efektywnie zagospodarować przestrzeń w master bedroom oraz jakie elementy są kluczowe dla stworzenia idealnego apartamentu dla rodziców.

Jak efektywnie zagospodarować przestrzeń w master bedroom

Efektywne zagospodarowanie przestrzeni w master bedroom to klucz do stworzenia miejsca, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i estetycznie atrakcyjne. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na rozplanowanie mebli w taki sposób, aby harmonijnie komponowały się z całkowitym metrażem pokoju. Warto również zwrócić uwagę na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Zastosowanie wielofunkcyjnych mebli - łóżko z szufladami czy zabudowy wnękowe, mogą pomóc w utrzymaniu porządku i zminimalizować ilość zajmowanego miejsca. Dodatkowo wykorzystanie półek wiszących czy szafek nocnych z szufladami może być świetnym sposobem na przechowywanie.

Oprócz mebli ważne jest także właściwe zaplanowanie oświetlenia. Warto zdecydować się na różnego rodzaju źródła światła, które pozwolą na stworzenie odpowiedniego nastroju w różnych porach dnia. Na przykład, delikatne oświetlenie punktowe może być idealne do czytania książek przed snem, natomiast jasne światło sufitowe sprawdzi się podczas porannego przygotowywania się do pracy.

Kolejnym aspektem jest wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych i kolorystyki, które będą sprzyjać relaksowi i wyciszeniu. Ciepłe, neutralne barwy mogą być trafnym wyborem, a dodatek naturalnych materiałów, takich jak drewno, może dodać wnętrzu przytulności.

Nie można zapomnieć także o stworzeniu przestrzeni, która będzie sprzyjać osobistym zainteresowaniom i hobby. Może to być kącik do czytania z wygodnym fotelem i dobrze dobranym oświetleniem, strefa do medytacji czy miejsce do praktykowania jogi. Ważne jest, aby master bedroom było strefą, która będzie sprzyjać regeneracji.

Master bedroom - kluczowe elementy wystroju

Kluczowe elementy oraz wyposażenie apartamentu dla rodziców

Kluczowe elementy apartamentu dla rodziców powinny sprzyjać komfortowi, funkcjonalności oraz estetyce. Przede wszystkim najważniejszym punktem każdej sypialni jest łóżko, które powinno być wygodne i zapewniać dobrą jakość snu. Dobrze jest, aby obok niego znalazły się funkcjonalne szafki nocne, które pomogą w organizacji przestrzeni.

Kolejnym ważnym elementem jest przemyślana przestrzeń do przechowywania. Warto zainwestować w pojemne szafy lub garderobę, które pozwolą na zachowanie porządku i estetycznego wyglądu pokoju. W zależności od potrzeb można rozważyć zastosowanie różnych systemów przechowywania, takich jak półki, szuflady czy kosze.

Oprócz tego niezbędnym elementem apartamentu dla rodziców jest łazienka. Powinna ona być wyposażona w niezbędne sanitariaty, a także w dodatkowe elementy, które podniosą komfort korzystania z niej, na przykład w wannę z hydromasażem czy prysznic z deszczownicą.

Warto także pomyśleć o stworzeniu miejsca do relaksu, na przykład kącika do czytania. Nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu, które pozwoli na stworzenie przytulnej atmosfery w sypialni.

Na koniec, ważne jest, aby całość była spójna pod względem estetycznym. Dobór odpowiedniej kolorystyki, materiałów wykończeniowych oraz dodatków, takich jak zasłony czy dywany, pozwoli na stworzenie harmonijnego i przytulnego wnętrza.

Jakie meble i dodatki warto wybrać?

Przede wszystkim, warto zainwestować w komfortowe łóżko, które będzie gwarantować jakość snu. Obok niego powinny znaleźć się funkcjonalne szafki nocne, które pomogą w organizacji przestrzeni. Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na pojemne szafy lub garderoby, które pozwolą na zachowanie porządku i estetycznego wyglądu pokoju.

Dodatki, takie jak lampy, zasłony czy dywany, powinny być dobrane w taki sposób, aby tworzyć spójną całość z resztą wyposażenia. Mogą one także służyć jako elementy dekoracyjne, dodające wnętrzu charakteru. Nie można także zapomnieć o dodatkach, które będą sprzyjać relaksowi, takich jak miękkie poduszki czy komfortowy fotel do czytania.

Master bedroom - jak urządzić apartament dla rodziców

Funkcjonalność a estetyka - jak znaleźć złoty środek?

Znalezienie złotego środka między funkcjonalnością a estetyką może być wyzwaniem, ale jest to kluczowy aspekt przy projektowaniu master bedroom. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na to, aby meble i dodatki były nie tylko ładne, ale także praktyczne. Na przykład, wybierając szafę, warto zwrócić uwagę na to, aby miała ona wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, ale także dobrze komponowała się z resztą wnętrza.

Estetyka nie powinna jednak iść na kompromis z komfortem i funkcjonalnością. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość materiałów i wykonania mebli, które wybieramy. Dobrze jest także zwrócić uwagę na ergonomię i komfort użytkowania.

Warto także pomyśleć o tym, aby stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjać relaksowi i wyciszeniu, na przykład poprzez zastosowanie ciepłych, neutralnych barw i naturalnych materiałów. Jednocześnie nie można zapomnieć o funkcjonalności, czyli o tym, aby w sypialni znalazło się miejsce na wszystko, co jest niezbędne do codziennego użytkowania.

Podsumowując, kluczem do znalezienia złotego środka między funkcjonalnością a estetyką jest przemyślane zaplanowanie przestrzeni, które pozwoli na stworzenie miejsca, które będzie zarówno piękne, jak i praktyczne. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby i preferencje, aby stworzyć miejsce, które będzie służyć relaksowi i regeneracji.

Projekty z master bedroom w ofercie ARCHON+

W bogatej ofercie naszego Biura znajduje się wiele projektów domów, które zaprojektowane zostały tak, aby spełniać oczekiwania najbardziej wymagających Klientów. Szeroką gamę stanowią również projekty domów z apartamentem dla rodziców. Poniżej krótko charakteryzujemy kilka wybranych domów. 

Projekt "Dom pod brzoskwinią (G2E) OZE" to nowoczesny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, który łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Na poddaszu znajduje się apartament główny, który obejmuje jedną z sypialni oraz przyległą do niej garderobę i łazienkę. Sypialnia ta jest jednym z trzech pokoi na tym poziomie. Garderoba i łazienka dodają funkcjonalności i komfortu, tworząc spójną i prywatną przestrzeń dla rodziców. Dodatkowo na tym poziomie znajduje się jeszcze jedna łazienka oraz pralnia, co zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie rodziny. Na parterze projektu "Dom pod brzoskwinią (G2E) OZE" znajduje się przemyślany układ funkcjonalny. Centralnym punktem parteru jest przestronny salon połączony z jadalnią. Salon posiada wyjście na taras, co sprzyja integracji przestrzeni wnętrza z ogrodem. Obok salonu i jadalni znajduje się funkcjonalna kuchnia. Na parterze znajduje się również dodatkowy pokój, który może służyć jako gabinet lub pokój gościnny. Obok niego zlokalizowana jest mała łazienka.

Dom w brzoskwiniach (G2E) OZE

Projekt "Dom w przebiśniegach 4" to nowoczesny, parterowy dom jednorodzinny. Na parterze domu znajduje się otwarta strefa dzienna, w której wydzielono trzy główne funkcje: salon z miejscem do wypoczynku i kinem domowym, jadalnia oraz kuchnia z wyspą. W strefie nocnej domu zaprojektowano cztery sypialnie, w tym master bedroom, która została zaprojektowana jako apartament z własną łazienką i garderobą. Dodatkowo z sypialni głównej można wyjść bezpośrednio na taras, co jest dużym atutem tego rozwiązania. Dom charakteryzuje się wysokim standardem energooszczędności, zgodnym z aktualnymi normami. Z zewnątrz dom prezentuje się bardzo nowocześnie, z jasnym tynkiem kontrastuje grafitowa stolarka oraz antracytowa dachówka. Dodatkowym atutem jest taras, częściowo przesłonięty pergolą, który oferuje przytulną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Dom w przebiśniegach 4

Projekt domu "Willa Miranda 14" prezentowany przez ARCHON+ to nowoczesna willa z poddaszem użytkowym, która łączy w sobie elegancję i funkcjonalność. Na parterze domu znajduje się przestronny salon z jadalnią, który swobodnie łączy się z narożnym tarasem, zapewniając płynność przestrzeni i bliskość natury. Kuchnia z narożnym oknem i praktycznym półwyspem jest połączona ze spiżarnią. Na tym poziomie znajduje się także gabinet z osobnym wyjściem na taras, łazienka z prysznicem oraz kotłownia. Na poddaszu zaprojektowano strefę nocną, w której dominuje luksusowy apartament dla rodziców. Składa się on z przestronnej sypialni, prywatnej łazienki oraz garderoby. Na poddaszu znajdują się dwa pokoje dla dzieci, druga łazienka z wanną, prysznicem i dwoma umywalkami, a także pralnia z miejscem na prasowanie i przechowywanie. Wysokie portfenetry zapewniają naturalne doświetlenie wszystkich pomieszczeń.

 

Willa Miranda 14

Projekt „Dom w amorfach 2 (G2A)” to dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, który wyróżnia się nowoczesnym i atrakcyjnym wyglądem. Bryła budynku została zaprojektowana z dbałością o detale, łącząc różne materiały wykończeniowe i ciekawe rozwiązania architektoniczne. Wejście do domu podkreślono drewnianą okładziną, która harmonijnie współgra z jasnym tynkiem elewacji. Na parterze domu znajduje się przestronny salon z jadalnią, którego przestrzeń wizualnie powiększa antresola oraz przeszklony wykusz. Kuchnia została zaprojektowana z myślą o funkcjonalności, oferując miejsce na obszerny półwysep, który może służyć jako barek śniadaniowy. Dodatkowo na parterze znajduje się pokój z wyjściem na taras oraz praktyczna spiżarnia umiejscowiona w pobliżu garażu, co ułatwia rozlokowanie zakupów. Poddasze zostało podzielone na dwie strefy. Jedna z nich to komfortowy apartament dla rodziców, który składa się z przestronnego pokoju z wyjściem na balkon, prywatnej garderoby oraz łazienki. Po drugiej stronie schodów zaprojektowano pokoje dla dzieci oraz dodatkowy pokój, który może służyć jako gabinet. W tej części domu znajduje się także druga łazienka oraz pralnia. 

 

Dom w amorfach 2 (G2A)

Projekt "Dom w papawerach 3 (G2E)" prezentuje nowoczesny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. Na parterze znajduje się otwarta strefa dzienna, która obejmuje przestronny salon z kominkiem, połączony swobodnie z jadalnią. Salon posiada szerokie przesuwne przeszklenie, które otwiera przestrzeń na taras i ogród. Kuchnia jest dobrze doświetlona i wyposażona w obszerny półwysep z barkiem śniadaniowym oraz blatem roboczym. Na parterze znajduje się pokój, który może służyć jako sypialnia gościnna, łazienka z prysznicem oraz praktyczna spiżarnia. Na poddaszu zaplanowano strefę nocną, w której główną rolę odgrywa master bedroom, będąca częścią komfortowego apartamentu dla rodziców. Apartament ten składa się z przestronnego pokoju z prywatną łazienką oraz garderobą. Dodatkowo na tym poziomie znajdują się jeszcze dwa pokoje, z których jeden posiada garderobę, oraz druga łazienka z wanną i prysznicem.

 

Dom w papawerach 3 (G2E)

Zalety i wady decyzji o budowie domu z apartamentem dla rodziców

Decyzja o budowie domu z apartamentem dla rodziców niesie ze sobą wiele zalet. Oto niektóre z nich.

Plusy:

 • prywatność – taka przestrzeń zapewnia rodzicom miejsce, gdzie mogą odpocząć i zregenerować siły, z dala od zgiełku domowego życia,
 • komfort – apartament dla rodziców często wyposażony jest w różnego rodzaju udogodnienia, które zwiększają komfort życia, takie jak prywatna łazienka czy garderoba,
 • wartość nieruchomości – dom z dobrze zaprojektowanym apartamentem dla rodziców może być bardziej atrakcyjny dla potencjalnych kupców, co z kolei może zwiększyć wartość nieruchomości,
 • możliwość personalizacji – rodzice mają możliwość indywidualnego urządzenia swojej przestrzeni, zgodnie z własnymi gustami i preferencjami.

Minusy:

 •  koszt – budowa domu z apartamentu dla rodziców może zwiększyć ogólne koszty budowy domu, zarówno ze względu na większą powierzchnię, jak i na potrzebę zastosowania dodatkowych udogodnień,
 • duży prywatny apartament dla rodziców może wymagać ograniczenia wielkości innych pomieszczeń w domu.

Podsumowując, decyzja o budowie domu z apartamentem dla rodziców jest decyzją wielowymiarową. Ważne jest, aby przed jej podjęciem dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw oraz aby zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby i preferencje wszystkich mieszkańców domu.

Kluczowe wnioski i rekomendacje dla osób zainteresowanych projektami z master bedroom

Projektowanie i realizacja koncepcji master bedroom, czyli głównego apartamentu dla rodziców w domu, to proces, który wymaga przemyślenia wielu aspektów. Oto kilka kluczowych wniosków i rekomendacji, które mogą okazać się pomocne dla osób zainteresowanych tego typu projektami:

 • analiza potrzeb – przed przystąpieniem do wyboru projektu, ważne jest zrozumienie indywidualnych potrzeb i preferencji osób, które będą korzystać z tej przestrzeni,
 • budżet – określenie budżetu na wstępie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek finansowych w trakcie realizacji projektu,
 • zrównoważenie funkcjonalności i estetyki – ważne jest, aby znaleźć złoty środek między funkcjonalnością a estetyką, tak aby przestrzeń była zarówno piękna, jak i praktyczna,
 • integracja z resztą domu – mimo że master bedroom ma być osobną strefą, to jednak powinna harmonijnie współgrać z resztą domu, zarówno pod względem stylistycznym, jak i funkcjonalnym,
 • odpowiednie oświetlenie – planując przestrzeń, warto dobrze zaplanować oświetlenie,  które pozwoli na stworzenie odpowiedniego nastroju w różnych porach dnia,
 • przemyślane rozwiązania przechowywania – warto zainwestować w meble i rozwiązania, które pozwolą na efektywne zagospodarowanie przestrzeni, z myślą o przechowywaniu różnego rodzaju przedmiotów,
 • personalizacja – osobisty charakter przestrzeni można podkreślić poprzez wybór unikatowych dodatków czy kolorów, które odzwierciedlą styl i osobowość użytkowników.

Podsumowując, każdy projekt domu master bedroom to kompleksowe przedsięwzięcie, które wymaga przemyślenia wielu różnych aspektów. Zastosowanie się do powyższych wniosków i rekomendacji może pomóc w stworzeniu przestrzeni, która będzie nie tylko funkcjonalna i estetycznie przyjemna, ale także dopasowana do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?