Kino w domu – jak je optymalnie zaprojektować i urządzić
Samsung

Samsung Electronics Polska Sp. z o.o.

Ul. Postępu 14, 02-676 Warszawa
tel.: +48 22 460 05 00
news.samsung.com/pl/

Zaprojektowanie salonu do kina domowego wymaga uwzględnienia wielu czynników. Aby uzyskać najlepsze wrażenia audiowizualne trzeba wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia, układ, oświetlenie i akustykę. W kwestii wyposażenia sprawa jest za to dość prosta – kolejne dane rynkowe potwierdzają, że pierwszym wyborem Polaków już od 19 lat są telewizory Samsung.

Projektowanie kina domowego to proces wymagający czasu i wysiłku, ale jeżeli podejdziemy do sprawy w sposób przemyślany – starannie zaplanujemy poszczególne etapy realizacji i postawimy na właściwe technologie – efekt końcowy będzie nagrodą za nasze starania.

Urządzanie domowej sali kinowej powinniśmy rozpocząć od wyboru odpowiedniego pomieszczenia. Uniwersalna wielkość domowej sali nie istnieje, jednak kluczowe jest właściwe wykorzystanie dostępnej przestrzeni; najlepsze efekty osiągniemy zazwyczaj w pomieszczeniach, które można łatwo kontrolować w zakresie oświetlenia i akustyki. Warto pamiętać, że pomieszczenia o planie prostokątnym są bardziej odpowiednie niż te o kształcie kwadratu z uwagi na większą elastyczność w rozmieszczeniu miejsc siedzących oraz lepszą jakość akustyki.

Telewizor

W samym środku akcji

W następnym kroku musimy zdecydować, ekranu o jakiej wielkości potrzebujemy. To ten parametr będzie miał zasadniczy wpływ na wrażenia z oglądania filmów – im większa przekątna telewizora, tym większy realizm. Tym szybciej i mocniej wejdziemy w świat opowieści filmowej czy boiskowych wydarzeń. Oglądając film na telewizorze z 98-calowym ekranem uzyskamy wrażenie uczestnictwa w wydarzeniach, bez względu na to, czy obserwujemy monumentalne sceny batalistyczne nakręcone w szerokim planie z udziałem setek statystów, czy oglądamy kameralne kino autorskie z dużą ilością zbliżeń.

Dostępne w sprzedaży w Polsce telewizory o przekątnej 98 cali to m.in. modele Samsung Neo QLED QN90A i QLED 4K Q80C. Kinomani żądni jeszcze większych wrażeń mogą uzyskać obraz o wielkości nawet do 120 cali – możliwość tę zapewni projektor krótkiego rzutu Samsung LSP7T The Premiere lub do 130 cali LSP9T.

Telewizor

Decyzja o wyborze urządzenia wyświetlającego będzie rzutować na jego lokalizację w sali kinowej i jej ogólny wystrój. Telewizor, zwłaszcza wielkoformatowy, na pewno będzie stanowić centralny punkt kina domowego, w odniesieniu do którego będziemy planować rozmieszczenie pozostałych elementów wyposażenia, czyli mebli i systemów dźwiękowych. Projektory dają pod tym względem nieco większą elastyczność. Przykładowo, model Samsung The Premiere, dzięki funkcji Ultra Krótkiego Rzutu można ustawić nawet w odległości 2,5 cm od ściany, na której będzie wyświetlany obraz. W przypadku projektorów The Premier nie musimy wykonywać żadnej dodatkowej instalacji czy wieszać go pod sufitem. Wystarczy gniazdko z prądem, dostęp do sieci bezprzewodowej i już możemy korzystać z największego kina na świecie, jakim są obecnie serwisy VOD takie jak player, HBO Max, Netflix, czy Cyfra+. Dodatkową zaleta The Premier jest też bardzo dobry system audio, ale zestaw złącz pozwala też podłączenie własnych urządzeń takich jak odtwarzacz Blu-Ray, dekoder, konsola czy własny zestaw audio.

Ogólną zasadą planowania rozmieszczenia urządzeń wizyjnych jest nieustawianie ich w miejscach, w których może na nie bezpośrednio padać światło słoneczne – na przykład naprzeciwko dużego okna. Refleksy świetlne nie tyle utrudniają oglądanie, co wręcz oślepiają widza, wobec czego gdy pomieszczenie jest zbyt jasne, wskazane jest użycie żaluzji czy rolet zaciemniających.

Posiadacze telewizorów Samsung Neo QLED – zarówno 98-calowych, jak i tych z mniejszymi przekątnymi, m.in. QN95C dostępnym w wariantach od 55 do 85” – nie muszą się tym przejmować. Zastosowana w urządzeniach technologia precyzyjnej kontroli podświetlenia LED Quantum Mini zapewnia zwiększony poziom jasności, kolorów i szczegółów. Realne odwzorowanie barw przez telewizory Samsung potwierdza certyfikat „Zweryfikowane przez PANTONE”1, a tryb Komfort dla Oczu sprawia, że jasność i temperatura barw automatycznie dostosowują się do pory dnia i natężenia naturalnego światła. Zmniejsza to uczucie zmęczenia wzroku w trakcie oglądania.

Wyświetlany obraz jest dzięki temu bardziej kontrastowy w każdym fragmencie, a czerń – bardziej wyrazista.

Projektor

Nie ma wideo bez audio

Dla satysfakcjonujących wrażeń z oglądania filmu dźwięk ma równie wielkie znaczenie, co obraz. Głośniki wbudowane w telewizor zazwyczaj oferują dźwięk dobrej jakości, jednak kinomani oczekujący jeszcze lepszych doznań audio, szczególnie związanych z dźwiękiem przestrzennym, powinni zaopatrzyć się w zewnętrzny system dźwiękowy.

Niestety, konfigurując akustykę domowego pomieszczenia kinowego często popełniamy błędy. Umieszczanie głośników kina domowego w meblach lub innych zabudowanych przestrzeniach ogranicza rozchodzenie się dźwięku. Z kolei umieszczenie głośników satelitów zbyt blisko widza zaburza odbiór dźwięku. Optymalną konfigurację dźwięku z kina domowego można uzyskać za pośrednictwem systemów typu soundbar. W sprzedaży znajdziemy systemy jedno- i wieloelementowe (soundbar z subwooferem, czyli dodatkowym głośnikiem niskotonowym, oraz opcjonalnie, także z głośnikami tylnymi).

Przeszkodą w stosowaniu systemów dźwięku dookólnego bywa konieczność przeciągania przewodów głośnikowych po podłodze lub pod dywanem. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie systemu bezprzewodowego, takiego jak Samsung HW-Q930B. Bezprzewodowa technologia Dolby Atmos2 w soundbarach Samsung umożliwia współpracę z bezprzewodowymi tylnymi głośnikami, zapewniając wielokanałowy dźwięk przestrzenny.

Projektor

Nareszcie czas na film

Po zainstalowaniu wyposażenia sali kinowej warto zająć się dodatkowymi szczegółami, poprawiającymi komfort oglądania, takimi jak system sterowania, który umożliwi łatwe zarządzanie urządzeniami audio-wizualnymi, oświetleniem i innymi funkcjami pomieszczenia z jednego miejsca, na przykład za pomocą pilota uniwersalnego lub systemu domowej automatyki. Na przykład za pomocą systemu SmartThings3 możemy zaprogramować przyciemnienie świateł, włączenie systemu dźwięku przestrzennego i wybudzenie ekranu projektora.

Na koniec pozostaje nam tylko przeprowadź testy, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Zwróćmy uwagę, czy miejsce zajmowane przed ekranem nie wymaga od nas zadzierania głowy lub czy ekran nie jest umieszczony za wysoko w stosunku do kanapy lub fotela.


1. PANTONE LLC – amerykańskie przedsiębiorstwo, które w 1963 r. wprowadziło PANTONE MATCHING SYSTEM®, narzędzie pozwalające na wierny wybór i spójną reprodukcję kolorów. Certyfikat „Zweryfikowane przez PANTONE” gwarantuje, że produkt może wiernie symulować pełną gamę kolorów PANTONE, co zostało udowodnione przez zespół PANTONE Advanced Color Technology (ACT).

2. Bezprzewodowa Technologia Dolby Atmos dostępna jest w wybranych modelach. Wymaga połączenia za pomocą Wi-Fi. Funkcja kompatybilna wyłącznie z wybranymi telewizorami Samsung z 2022 roku i 2023 roku. Informacja o kompatybilności dostępna w specyfikacji telewizorów na stronie samsung.pl. Wymagane źródło dźwięku w formacie Dolby Atmos.

3. Aplikacja SmartThings dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i iOS (Android OS 8↑, iOS 13↑). Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi i konto Samsung. Wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Na kompatybilnych produktach i/lub na ich opakowaniach znajduje się logo „Works with SmartThings”.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?