Drzwi przesuwne do pokoju - czy to dobre rozwiązanie?

Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w przypadku mniejszych powierzchniowo pomieszczeń, ale nie tylko, drzwi z systemem przesuwnym znajdą funkcjonalne zastosowanie także we wnętrzach o większej powierzchni. Szeroki wybór modeli drzwi, dostępnych w wielu kolorach i wykonanych z różnych materiałów sprawia, że każdy Inwestor ma szansę znaleźć produkt, odpowiadający jego potrzebom i gustom. Jakie są największe zalety drzwi przesuwnych? Ile kosztują i gdzie najlepiej pasują? O tym piszemy w niniejszym artykule.

Czym są drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne to efektowny i modny element wyposażenia wnętrz, który oferuje duże możliwości aranżacyjne. Jest to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych drzwi, które są powszechnie montowane w domach i mieszkaniach. Drzwi przesuwne na szynie zyskują coraz większą popularność nie tylko dzięki różnorodności modeli i kolorów, w których są oferowane, ale także dzięki ich możliwościom aranżacyjnym, które sprawiają, że tego rodzaju drzwi idealnie nadają się do wielu pomieszczeń, stanowiąc także ciekawy element dekoracyjny.

Jak samodzielnie zamontować drzwi przesuwne wewnętrzne? Wbrew pozorom, nie jest to zbyt trudne zadanie i montaż naściennych drzwi przesuwnych kupionych w markecie budowlanym, bądź zamówionych u stolarza można z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Wiele sklepów oferuje gotowe zestawy do montażu, w skład których wchodzą niezbędne elementy m.in.: prowadnica, dwie rolki do drzwi przesuwnych oraz zestaw śrub i nakładek. Korzystając z zakupionego zestawu i wykorzystując zamówione lub kupione skrzydło drzwi, należy krok po kroku przystąpić do montażu. Przydatne mogą się okazać rady fachowców pracujących w marketach budowlanych lub filmy instruktażowe dostępne w Internecie. Bardziej skomplikowanym zadaniem jest montaż drzwi przesuwnych, których skrzydło chowa się w ścianie. W tym przypadku zazwyczaj konieczna jest profesjonalna usługa monterska.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Rodzaje drzwi przesuwnych

Nowoczesne drzwi przesuwne można zamontować w wielu pomieszczeniach. Znakomicie nadają się do pokoju, garderoby, sypialni, kuchni, spiżarni, wiatrołapu, czy korytarza przy schodach. Możliwości ich wykorzystania jest wiele, podobnie jak wiele jest modeli i wariantów tego typu rozwiązania. Ze względu na materiał, z którego są wykonane, wyróżnia się drzwi przesuwane szklane, drewniane i metalowe. Każde z nich pozwalają uzyskać niebanalny efekt aranżacyjny i dekoracyjny, znakomicie sprawdzając się w różnych częściach domu.

Drzwi przesuwne szklane

Drzwi szklane to najczęściej wybierane drzwi przesuwne. Mogą być szklane lub ze szklanym wypełnieniem. Ich wielką zaletą jest subtelne wyodrębnienie przestrzeni przy jednoczesnym umożliwieniu przepływu promieni słonecznych i sztucznego światła między pomieszczeniami. Drzwi przesuwne szklane pozwalają orientować się w tym, co dzieje się po drugiej stronie. Znakomicie sprawdzają się w bawialniach czy pokojach dziecięcych, umożliwiając nadzorowanie dzieci. Mogą być także wykorzystane np. w prywatnej łazience przy sypialni. Bogata oferta oferująca drzwi w różnym wykończeniu pozwala na idealne dopasowanie szklanych drzwi przesuwnych do stylu mieszkania czy domu.
Tego rodzaju przesuwne szklane drzwi wewnętrzne są modnym i eleganckim elementem dekoracyjnym. Nie zabierają powierzchni użytkowej i nie dominują wystroju wnętrza. Łatwo wkomponowują się w każde w zasadzie otoczenie, zapewniając lekkość i elegancję pomieszczenia. Znakomicie pasują do nowoczesnych wnętrz minimalistycznych, w stylu loftowym. Do wyboru są drzwi ze szkła mlecznego, lustrzanego, transparentnego lub kolorowego. Najbezpieczniejsze są modele ze szkła zabezpieczonego folią lub ze szkła hartowanego, które w przypadku uderzenia rozpadną na się bardzo drobne fragmenty, nie kalecząc użytkowników.

Drzwi przesuwne szklane

Drzwi przesuwne drewniane

Przesuwne drzwi drewniane to ponadczasowy model, który idealnie pasuje praktycznie do każdego stylu wnętrza – od minimalistycznego i nowoczesnego, poprzez skandynawski i industrialny aż po aranżacje w stylu angielskim, czy rustykalnym. Istotnym elementem, podkreślających charakter aranżacji są w tym przypadku okucia. Drzwi na szynie drewniane dostępne są w różnych barwach i wersjach. Mogą być gładkie lub dekorowane żłobieniami. Ze względu na pochłanianie wilgoci przez drewno, drzwi przesuwnych tego rodzaju nie należy montować w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. w łazienkach czy pralniach.
Na rynku dostępne są zarówno drzwi z litego drewna, jak i drewnopodobne, które najczęściej produkowane są z odpornej na uszkodzenia mechaniczne i niezwykle trwałej płyty MDF.

Drzwi przesuwne drewniane

Drzwi przesuwne metalowe

Metalowe drzwi przesuwne są trwałe i solidne co sprawia, że bez problemu mogą być intensywnie użytkowane. Znakomicie sprawdzają się w biurach, zakładach przemysłowych oraz w pomieszczeniach domowych. Są mniej popularne niż modele szklane lub drewniane, co przekłada się na ich oryginalność i niebanalne urozmaicenie wnętrz, w których są montowane. Stanowią ciekawy akcent w aranżacjach typu industrialnego. 
Planując zainstalowanie drzwi przesuwnych metalowych, należy zwrócić uwagę na modele wyposażone w nakładki zamontowane na krawędziach tego rodzaju drzwi. Nakładki te są bowiem skutecznym sposobem na wygłuszanie dźwięków, które towarzyszą przesuwaniu skrzydła. 
W zależności od wymogów i możliwości technicznych domu bądź mieszkania można wybrać drzwi przesuwne jednoskrzydłowe lub drzwi przesuwne dwuskrzydłowe.

Drzwi przesuwne jednoskrzydłowe

Tego rodzaju drzwi polecane są przede wszystkim do małych, wąskich pomieszczeń, w których liczy się optymalne wykorzystanie przestrzeni. Znakomicie sprawdzają się także jako konstrukcje oddzielające różne strefy wewnętrzne, na przykład jadalnię od kuchni, czy kuchnię od spiżarni. Do wyboru są drzwi jednoskrzydłowe w wielu kolorach, stylach i sposobach wykończenia, co znacznie ułatwia ich dopasowanie do określonego wnętrza.

Drzwi przesuwne jednoskrzydłowe

Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe

Ten typ drzwi to znakomita propozycja dla miłośników otwartych pomieszczeń. Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe pozwalają na maksymalne otwarcie przestrzeni, a jednocześnie szybkie zlikwidowanie podziału między pomieszczeniami. Drzwi posiadają dwa skrzydła, które rozjeżdżają się w przeciwne strony. Z powodzeniem pełnią funkcję dekoracyjną w nowoczesnych pomieszczeniach. Niezwykle efektownie wyglądają w salonie połączonym z gabinetem, sypialni z łazienką, czy też w kuchni z jadalnią. Umożliwiają szybkie oddzielenie poszczególnych stref od siebie bądź też – w razie potrzeby – ich błyskawiczne połączenie.

Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe

Drzwi przesuwne składane harmonijkowe

Specyficznym rodzajem są drzwi przesuwnych, są drzwi harmonijkowe. Najtańsze modele wykonane są z płyty pilśniowej, najdroższe zaś to robione na zamówienie drzwi ze szkła. Idealnie sprawdzają się jako drzwi przesuwne na schodach oraz w innych pomieszczeniach, w których nie gra istotnej roli ich słaba ochrona akustyczna. Drzwi rozsuwane tego typu mogą być także wykorzystywane w garderobie, czy też w pomieszczeniach gospodarczych.

Systemy przesuwne do drzwi

Wybrany przez Inwestora system drzwi przesuwnych decyduje o tym, w jaki sposób zostanie zamontowane skrzydło drzwiowe. Obecnie na rynku dostępne są drzwi mające różny system przesuwny. Ze względu na sposób montażu wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje systemów drzwi przesuwnych: naścienne i chowane w ścianie.

Drzwi przesuwne naścienne

Drzwi przesuwne naścienne są montowane na prowadnicach przewierconych do ściany lub sufitu, po których poruszają się skrzydła, w związku z czym, odstają nieco od ściany. Elementy konstrukcyjne mobilnego skrzydła mogą znajdować się pod maskownicami lub mogą być widoczne. Jest to łatwe w montażu rozwiązanie, które jednak stwarza bariery aranżacyjne. Ściana, po której rozsuwają się drzwi naścienne, musi pozostać pusta, co uniemożliwia zawieszanie na niej dekoracji, czy ustawianie przy niej mebli.
Zaletą systemu naściennego jest jego uniwersalność. Znakomicie sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu, zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym, jak i rustykalnym czy industrialnym. Efektownie wyglądają na przykład drewniane drzwi do kuchni przesuwne naścienne z widoczną prowadnicą, które w elegancki sposób oddzielą kuchnię od części jadalnianej. Tego rodzaju drzwi przesuwne naścienne są ważnym elementem ozdobnym nowoczesnych wnętrz domu czy mieszkania.

Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Drzwi przesuwne chowane w ścianie pozwalają zaoszczędzić miejsca i sprytnie oddzielić poszczególne pomieszczenia. Drzwi przesuwne wewnątrzścienne są praktycznie niewidoczne, choć ich montaż wymaga wykonania otworu w ścianie, w której chowa się skrzydło. W przypadku, gdy konstrukcja muru nie pozwala na to, by został w nim wykonany otwór drzwiowy, wnękę na skrzydło można przygotować, dobudowując ściankę działową. Wówczas skrzydło drzwi ukrywa się w szczelinie pomiędzy ścianą murowaną a cienką ścianką z płyt G-K. Ten sposób montażu umożliwia swobodne ustawianie mebli bez konieczności zostawiania pustego miejsca na otwierane drzwi. System drzwi przesuwanych chowanych w ścianę jest idealnym rozwiązaniem do bardzo małych pomieszczeń. Dobrze sprawdza się też przy oddzielaniu jadalni od salonu, czy garderoby od sypialni. Drzwi chowane w ścianie idealnie nadają się do samodzielnego pomalowania lub tapetowania, dzięki czemu jeszcze lepiej mogą komponować się z pozostałą częścią mieszkania.

Czytaj także: " Przedpokój - inspiracje. Zobacz najciekawsze inspiracje na piękny przedpokój"

Drzwi przesuwne - zalety i wady

Drzwi wewnętrzne przesuwne mają liczne zalety. Przede wszystkim pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni w mieszkaniu lub w domu. To niezwykle cenna cecha zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Dzięki temu pomieszczenie powiększa się optycznie i sprawia wrażenie bardziej obszernego, niż jest w rzeczywistości. Znakomicie sprawdzają się zarówno w dużych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Mogą być także wykorzystywane jako zamknięcie do garderoby lub szafy.
Przesuwne drzwi zajmują niewiele miejsca, pozwalając zachować otwarty plan przestrzeni domowej, dzieląc jednocześnie pomieszczenia na mniejsze i strefy funkcjonalne. Drzwi przesuwne zamontowane na szynach, przymocowane do ścian lub sufitów pozwalają na błyskawiczne odizolowanie danego pomieszczenia od reszty wnętrza. Zastosowanie wewnętrznych drzwi przesuwnych umożliwia wygospodarowanie dodatkowego miejsca w pokoju, kuchni czy salonie. Ponadto, drzwi wewnętrzne są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i zarysowania. Nie trzaskają, nawet przy silnym podmuchu wiatru.
Drzwi przesuwne często montuje się w domach i mieszkaniach, w których są seniorzy, dzieci, lub osoby z niepełnosprawnościami. Ich zaletą jest brak progów, co znacznie ułatwia przemieszczanie się. Zaletę tego systemu stanowi także możliwość zamontowania drzwi przesuwnych na każdym etapie prac budowlanych czy remontowych. Na rynku dostępne są bardzo różne modele drzwi przesuwnych. Szeroki wybór różnego rodzaju produktów umożliwia łatwe i bezproblemowe dopasowanie rozmiaru i rodzaju montażu do potrzeb domowników.
Wśród wad tego rodzaju drzwi należy wymienić gorszą niż w przypadku drzwi tradycyjnych, izolację akustyczną, wynikającą ze sposobu montażu. Skrzydło drzwi przesuwnych musi odstawać od ściany tak, by mogło być prawidłowo osadzone na prowadnicach. Powstałe przez to szczeliny swobodniej przepuszczają dźwięki i hałasy. Inną wadę stanowi konieczność pozostawienia pustego miejsca na ścianach, na których są zamontowane tego typu drzwi. Nie można na nich wieszać żadnych ozdób czy obrazków, gdyż drzwi przesuwne muszą mieć wolną przestrzeń, po której są przesuwane.

Kiedy drzwi przesuwne do pokoju to najlepsze rozwiązanie?

Drzwi przesuwne pokojowe znakomicie sprawdzają się w małych przestrzeniach, gdzie kwestie metrażu odgrywają kluczową rolę, ponieważ nie zabierają cennego miejsca, którego potrzebuje tradycyjne skrzydło drzwiowe. Atrakcyjne kolorystycznie nowoczesne drzwi przesuwne produkowane w różnych modelach znakomicie pasują w zasadzie do wnętrza o każdym charakterze. Drzwi przesuwne do salonu dają możliwość eleganckiego podziału pomieszczenia na dwie odrębne strefy, na przykład na jadalnię i pokój gościnny. Z kolei w pokojach o niewielkich wymiarach, pozwalają zwiększyć ich możliwości aranżacyjne. Produkowane obecnie drzwi na szynie zamykane na klucz zamontowane w pokoju umożliwią zachowanie własnej, intymnej strefy, do której można ograniczyć się dostęp pozostałym domownikom.

Czytaj także:"Balustrada - wymiary, rodzaje, style i przykłady aranżacji"

Ile kosztują drzwi przesuwne?

Koszt drzwi przesuwnych uzależniony jest przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane, a także systemu montażu. Najtańsze drzwi przesuwne można kupić już za kilkaset złotych. Ich koszt może jednak sięgnąć nawet kilku tysięcy. Zakup tego rodzaju drzwi zależy więc od możliwości finansowych Inwestora. Tańsze modele można zamontować w pomieszczeniach gospodarczych, na schodach czy w garderobie. Droższe, bardziej solidne i eleganckie, które mają być także elementem aranżacji wnętrza, instaluje się w salonach, kuchniach, pokojach czy gabinetach.

Jak montuje się drzwi przesuwne?

Montaż drzwi przesuwnych należy rozpocząć od przygotowania otworu drzwiowego, który odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skrzydła. Na tym etapie należy m.in. zadbać o dokładne usunięcie zanieczyszczeń i nierówności. Trzeba także zadbać o ścianę i podłogę. Ściana, na której będzie montowana prowadnica, musi być idealnie prosta. Z kolei podłoga, po której będą przesuwać się drzwi, musi być równa, by nie blokowała prawidłowego przesuwania drzwi. Następnie należy przystąpić do wykonania dokładnych pomiarów wysokości skrzydła drzwiowego i określenia położenia prowadnicy, po której drzwi będą się poruszać. Do uzyskanej wartości trzeba dodać 1 cm, co umożliwi swobodne przemieszczanie się skrzydła.
Po przygotowaniu otworu drzwiowego i wykonaniu niezbędnych pomiarów można przystąpić do kolejnego etapu prac, którym jest zamocowanie prowadnic i umocowanie skrzydła. Prowadnicę należy przykręcić bezpośrednio do muru na oznaczonej wcześniej wysokości. W tym celu, jeśli jest to konieczne, należy przyciąć szynę do odpowiedniej długości. W następnej kolejności trzeba wykonać w szynie otwory co ok. 25 cm. Po przyłożeniu prowadnicy do ściany wyznacza się na niej miejsca wykonanych w szynie otworów, a następnie wierci się w ścianie otwory pod kołki montażowe. Następnie należy przyłożyć prowadnicę do ściany i ją przykręcić. Prowadnica powinna być dwa razy dłuższa od szerokości pojedynczego skrzydła drzwi.
Mocowanie skrzydła na zainstalowanej prowadnicy odbywa się poprzez przytwierdzenie wózków do górnej krawędzi drzwi i wsunięcia ich w szynę. Po osadzeniu skrzydła w prowadnicy należy zamocować na podłodze tzw. ograniczniki wychylenia i otwarcia. Na koniec trzeba nałożyć maskownicę na prowadnicę i zamontować ją przy pomocy kleju montażowego lub wkrętów. Jak widać montażu drzwi przesuwnych można podjąć się samodzielnie, korzystając z rad fachowców i dostępnych w sklepach gotowych zestawów zawierających niezbędne elementy do umocowania tego typu drzwi, bowiem konstrukcja drzwi przesuwnych nie należy do zbyt skomplikowanych.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?