Boazeria drewniana - czy można zrobić ją w nowoczesnym stylu?

Kojarzona niepodzielnie z minioną epoką i zapomniana przez długie lata, boazeria drewniana przeżywa obecnie swój wielki renesans i wraca do łask w polskich domach. Ten ekologiczny materiał posiada wiele zalet, doskonale nadaje się do wykańczania domów, tworząc zarówno nastrojowe wnętrza, jak i nowoczesne zewnętrzne elewacje. Jak dopasować boazerię do realizowanego projektu? Gdzie najlepiej się sprawdzi i jak o nią zadbać?

Boazeria drewniana - powrót po latach niełaski

Boazeria może kojarzyć się z trendem dominującym we wnętrzach polskich mieszkań w latach 80. Tymczasem następuje wielki renesans desek boazeryjnych, po które coraz częściej sięgają Inwestorzy, poszukujący materiału do pomieszczeń wykańczanych w stylu skandynawskim lub vintage. Rosnącą popularność boazeria zawdzięcza stosunkowo dobrej relacji jakości do ceny, a także licznym możliwościom aranżacyjnym, które oferuje.

Boazeria drewniana wewnętrzna jest rodzajem okładziny ściennej, którą wykorzystuje się do wykańczania pomieszczeń. Jest naturalnym materiałem, który powstaje z sezonowego drewna nieprzekraczającego siedemnastu procent wilgotności. Dzięki temu znakomicie nadaje się zarówno do zastosowania w pokojach czy gabinetach, jak i w kuchniach czy nawet łazienkach.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się projekty domów jednorodzinnych, w których wykorzystuje się boazerię drewnianą w formie okładzin do wykończenia elewacji. Tego rodzaju projekty można znaleźć w ofercie naszej Pracowni, wystarczy spojrzeć, by przekonać się, jak efektownie wyglądają zastosowane panele drewniane na ścianę domu.

Nowoczesna boazeria drewniana - rodzaje drewna

Boazeria drewniana – rodzaje drewna

Nowoczesne deski boazeryjne robione są z różnych gatunków drewna. Najpopularniejsze są te pochodzące z drzew iglastych boazeria sosnowa, a następnie boazeria świerkowa. Deski boazeryjne powstają także z liściastych gatunków drzew, głównie z brzozy, dębu, olchy i jesionu. Poza rodzimym drewnem nowoczesna boazeria wykonywana jest także z egzotycznych gatunków drzew: iroko, machoń, merbau, wenge, orzech amerykański. Każdy rodzaj boazerii nadaje się do innego wnętrza i to jego przeznaczenie determinuje określony wybór.

Boazeria sosnowa sprawdza się przy montażu na powierzchni sufitów, ścian, tarasów i altan. W boazerii posiadającej wiele zastosowań aranżacyjnych wykorzystuje się system łączenia deski pióro wypust, który zapewnia solidne i bezpieczne mocowanie pozbawione ryzyka zniszczenia krawędzi. Deski sosnowe położone na ścianach znakomicie prezentują się zarówno w salonie, jak i w kuchni czy łazience.

Boazeria świerkowa to materiał najczęściej stosowany do produkcji okładzin ściennych wykorzystywanych wewnątrz budynku. Jest niezwykle trwałym, choć stosunkowo miękkim surowcem. Ściany wykończone deskami świerkowymi sprawiają, że pomieszczenie nabiera niepowtarzalnego zapachu i charakteru. O boazerię tego typu należy prawidłowo dbać, by zachowała swoje naturalne właściwości. Przede wszystkim trzeba utrzymywać odpowiednią wilgotność i temperaturę.

Boazeria dębowa doskonale zabezpiecza dolne części ściany przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Stanowi modny element dekoracyjny, montowany w szczególności w przestronnych wnętrzach: salonach, korytarzach lub gabinetach. Wybierając dębową okładzinę, należy dopasować ją do stolarki okiennej i drzwiowej.

Boazeria z drzew egzotycznych to świetny wybór do pomieszczeń w nowoczesnym stylu. Ze względu na właściwości wodoodporne doskonale nadaje się do eleganckich kuchni czy łazienek, zaprojektowanych według najnowszych standardów, które można znaleźć w naszych projektach domów jednorodzinnych. Boazeria z drzew egzotycznych to ekskluzywny materiał, co przekłada się na jego wysoką cenę.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Boazeria drewniana - gdzie najlepiej się sprawdzi?

Deski na ścianę należy dobrać w zależności od miejsca ich przeznaczenia. Najczęściej spotykana w sklepach boazeria sosnowa i świerkowa doskonale sprawdza się we wnętrzach o średniej wilgotności i temperaturze pokojowej. Z tych drzew mogą być wykonane deski na ścianie w sypialni. Do kuchni i łazienek lepiej wybrać deski z egzotycznych gatunków drzew. Dzięki olejkom i garbnikom, które zawierają, drewno staje się bardziej odporne na dużą wilgotność powietrza i wahania temperatury. Boazeria wykonana z drewna egzotycznego jest też wodoodporna, a co za tym idzie, łatwa w czyszczeniu.

Biała boazeria w przedpokoju pasuje do niewielkich przestrzeni, by je optycznie powiększyć i rozjaśnić. To uniwersalny i ponadczasowy wybór. Zapewnia duże możliwości aranżacyjne. Nawet po zmianie mebli czy stylu wystroju wnętrza boazeria biała drewniana nadal idealnie pasuje do elementów dekoracyjnych. Bielone drewno nadaje pomieszczeniu elegancji i świeżości. Świetnym pomysłem jest też boazeria szara, która sprawdzi się w większym przedpokoju lub kuchni. Matowy jasny szary nada deskom boazeryjnym wyjątkowego charakteru.

Położenie drewna na ścianach sprawdza się w każdym wnętrzu, któremu chce się nadać więcej przytulności. Świetnym pomysłem jest boazeria na poddaszu, dzięki której można zaaranżować np. kącik do pracy, czy wykończyć ścianę przy łóżku. Modnym obecnie trendem jest lamperia drewniana, która zakrywa tylko połowę ściany. Naturalne drewno to także nieodłączny element domowej sauny.

Boazeria drewniana na sufit

Boazeria drewniana na sufit

Deski na suficie to świetny sposób, by nadać wnętrzu indywidualnego charakteru i wprowadzić do niego więcej ciepła. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sypialni lub łazience. Przed rozpoczęciem prac należy dowiedzieć się, jak montować boazerię drewnianą?

Warto pamiętać, że boazerii drewnianej nie montuje się bezpośrednio do ściany. Położenie desek na ścianie wymaga zachowania szczeliny dylatacyjnej, dzięki której drewno może swobodnie pracować, nie powodując spaczenia okładziny. Zazwyczaj na ścianę montuje się drewniane deseczki zwane łatami, do których przytwierdza się boazerię. W montażu wykorzystywane są także klamry montażowe, które w razie potrzeby pozwalają na szybki demontaż. Poszczególne panele łączy się ze sobą systemem pióro wpust. Starsze typy desek łączone były za pomocą gwoździ i wkrętów.

Do ułożenia boazerii na dużej powierzchni lepiej sprawdzą się cienkie deski boazeryjne. Pozwoli to uniknąć powstania odgięć i nierówności, gdy boazeria zacznie pracować pod wpływem wilgotności lub temperatury. Przed rozpoczęciem montażu warto przechowywać deski przez dwie doby w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Dopasują się do wilgotności i temperatury wnętrza, co przyspieszy i ułatwi montaż. Z kolei boazeria drewniana szeroka znajduje zastosowanie głównie w nowoczesnych pomieszczeniach w ekologicznym i minimalistycznym stylu skandynawskim. Można z niej wykonać np. tylko jedną dekoracyjną ścianę w pomieszczeniu.

A jak mocować boazerię drewnianą na suficie? W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się wkręty, które dzięki odpowiedniej technice są niewidoczne. Chcąc podnieść atrakcyjność wizualną boazerii zamocowanej na suficie, można ją pomalować na dowolnie wybrany kolor. Malowanie czy lakierowanie należy wykonać przed montażem, co pozwoli uniknąć wypaczeniu konstrukcji oraz sklejaniu się desek. Jeśli montaż boazerii odbywa się wewnątrz domu, wówczas należy wybrać preparat na bazie wodnej o neutralnym zapachu. Nie wymaga on także wietrzenia całego pomieszczenia, a dodatkowo szybciej schnie. Powtórne malowanie może być wykonane za pomocą farb do drewna.

Boazeria drewniana – nowoczesna forma

Jak dopasować boazerię do stylu wnętrz?

Boazeria drewniana to wymarzony materiał do aranżacji wnętrz. W zależności od upodobań i indywidualnych gustów można dopasować drewniane deski tak, by tworzyły jednolitą i harmonijną całość z resztą wystroju domu czy mieszkania. Wśród licznych możliwości aranżacyjnych warto wymienić trzy najbardziej popularne style: angielski, prowansalski i skandynawski.

Boazeria angielska drewniana

Drewniana boazeria angielska to wykończenie ścian w eleganckim stylu. Ze względu na swój klasyczny charakter sprawdza się doskonale w tradycyjnych wnętrzach. Dzięki różnorodności wzorów nadaje się jednak także do pomieszczeń utrzymanych w nieco bardziej nowoczesnym stylu. Boazeria angielska jest idealną ozdobą ścian w gabinecie, salonie czy korytarzy. Najczęściej ma postać prostokątnych paneli układanych do wysokości około 90 cm od podłogi. Składa się zazwyczaj z szerokiej listwy przypodłogowej, nieco węższej listwy wieńczącej oraz wypełnienia pomiędzy tymi częściami. Wśród dostępnych na rynku boazerii angielskich wyróżnia się trzy klasyczne rodzaje wypełnień: płycinowe, kasetonowe i panelowe.

Czytaj także: "Piaskowiec - charakterystyka i zastosowanie"

Boazeria w stylu prowansalskim

Boazeria w stylu prowansalskim to sposób na dekoracyjne i oryginalne pokrycie ścian wewnątrz domu. Ten typ boazerii najlepiej sprawdza się w kuchni lub w przedpokoju, czyli w pomieszczeniach, w których ściany dość szybko się brudzą. Efektownie wygląda też w łazience lub sypialni. Dużą jej zaletą jest łatwe utrzymanie w czystości. Boazerię w stylu prowansalskim charakteryzują jasne, pastelowe kolory kojarzone z pachnącymi polami lawendy w południowej Francji, które nadają wnętrzom sielskiego, urokliwego klimatu. Ten rodzaj boazerii to najczęściej bielone i przecierane deski, które sięgają mniej więcej do połowy wysokości ściany.

Boazeria skandynawska

Skandynawska boazeria to w szczególności prostota i minimalizm. W tym przypadku, decydując się na drewnianą boazerię, można ją pomalować na jasne kolory. Najbardziej trafnym wyborem jest biały oraz jasne odcienie szarości. Malowanie boazerii na biało sprawdzi się przede wszystkim w salonie. W bielach dobrze prezentują się także panele boazeryjne w łazience. W tym przypadku należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna i o wyborze odpowiedniego gatunku drzewa o dużej odporności na wilgoć.

Boazeria drewniana w stylu skandynawskim

Stara boazeria drewniana - jak ją odnowić?

Często pojawia się pytanie, jak odnowić boazerię drewnianą? Podjęte działania zależą od wielu czynników: stanu desek, ich rodzaju, wieku oraz możliwości finansowych. Osoby mające w domu boazerię położoną dawno temu, mogą zastanawiać się jak odnowić starą boazerię drewnianą? Perspektywa zrywania strych desek i kładzenia nowej boazerii zniechęca, wiąże się bowiem ze sporymi kosztami. Tymczasem, można dokonać prawdziwej metamorfozy drewna i nadać mu zupełnie nowego charakteru.

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować boazerię do odświeżenia. Deski muszą być wyszlifowane, podobnie jak wszystkie widoczne wgłębienia. Szlifowanie rozpoczyna się od papieru o grubym uziarnieniu. Jest to praca czasochłonna i brudząca, ale konieczna. Dopiero jej wykonanie przygotuje boazerię do dalszych zabiegów, czyli woskowania, lakierowania lub malowania. Jest wiele metod na odnowienie starej boazerii drewnianej. Wybór zależy od możliwości finansowych, charakteru pomieszczenia i indywidualnego gustu.

Czytaj także: "Drzwi z odwrotną przylgą - funkcjonalność i estetyka"
 

Przed dokonaniem wyboru należy przeanalizować wszystkie możliwości. Decydując się na malowanie, co jest ciekawym i popularnym rozwiązaniem, należy pamiętać, że farba powinna być nałożona dwukrotnie. Dobór koloru to kwestia indywidualna. Boazeria drewniana to deski w naturalnym odcieniu drewna. Te wykonane z drzew iglastych są jasne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako baza do stworzenia własnej koncepcji aranżacyjnej i kolorystycznej w dowolnym odcieniu. Boazeria pomalowana jednym z modnych kolorów wygląda elegancko i nadaje wnętrzom unikalnego charakteru.

Inwestorzy zastanawiają się także czym czyścić boazerię drewnianą? Odpowiedź na to pytanie zależy od stanu zabrudzenia drewna i jego rodzaju. Z reguły jednak można umyć deski, by je odświeżyć i nadać im bardziej estetycznego wyglądu. Na pytanie, czym umyć boazerie drewnianą odpowiedź jest dość prosta. Sprawdzonym od lat rozwiązaniem jest ocet zmieszany z oliwą z oliwek i ciepłą wodą. Roztwór ten za pomocą gąbki znakomicie umyje powierzchnię boazerii. Na zakończenie wystarczy przetrzeć deski czystą szmatką, by je nieco osuszyć.

Boazeria drewniana na zewnątrz - czy to dobry pomysł?

Boazeria na zewnątrz

Boazeria drewniana na zewnątrz to popularny materiał do wykańczania elewacji. Drewniane panele elewacyjne są trwałe i dobrze prezentują się na ścianie budynku. Wykończenie domu drewnem poprawia jego izolację cieplną i akustyczną. Na rynku dostępne są głównie deski ze sosny i świerku. Dobrze sprawdza się też modrzew. Zewnętrzne panele drewniane mają doskonałe właściwości wytrzymałościowe i duże walory estetyczne. Montaż desek w systemie pióro-wpust zajmuje stosunkowo mało czasu. Po kilku latach drewniana elewacja domu będzie musiała zostać odnowiona. Produkty typu bejce, oleje i lakierobejce sprawią, że konserwacja drewnianej boazerii elewacyjnej będzie dość łatwa.

Wady i zalety boazerii drewnianej

Wśród wad boazerii należy wymienić dość kosztowny i wymagający montaż. Jest to materiał łatwopalny, stąd należy zastanowić się nad zastosowaniem boazerii w salonie, w którym jest kominek. Boazeria drewniana ma znaczenie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną, która pozwala zmniejszyć hałasy dobiegające do wnętrza domu lub pokoju. Ponadto, zapobiega ucieczce ciepła i podnosi komfort termiczny, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Istotną zaletą boazerii jest jej trwałość. Nie kruszy się i nie brudzi, może służyć mieszkańcom przez długi czas. Drewniane deski są też materiałem uniwersalnym, który pasuje do większości pomieszczeń. Należy jedynie pamiętać, by zachować umiar i nie doprowadzić do przytłoczenia wnętrza przez nadmiar boazerii i je pomniejszyć.

Drewniana boazeria - ile kosztuje?

Boazeria drewniana uważana jest za dość drogi materiał wykończeniowy. W rzeczywistości jednak jej cena uzależniona jest od gatunku drewna, z jakiego jest wykonana. Najtańsze są deski boazeryjne wykonane z popularnych drzew iglastych. Korzystna cena paneli ze sosny czy świerku sprawi, że obłożenie nimi nawet dużej ściany nie będzie aż tak drogie, jak przy zastosowaniu bardziej kosztownych materiałów. Deski z drzew iglastych należy samodzielnie zaimpregnować i pomalować. Boazeria wykonana ze szlachetnych gatunków drzew liściastych jest znacznie droższa. Okładzina dębowa czy bukowa to większy wydatek niż zakup paneli sosnowych, czy świerkowych. Najdroższe są gotowe panele boazeryjne, zwłaszcza te wykonane z litego drewna.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?