Piaskowiec - charakterystyka i zastosowanie

Piaskowiec jest materiałem często wykorzystywanym w budownictwie. Dzięki bogatej kolorystyce i różnym odmianom nadaje się zarówno do wykańczania wnętrz, jak i do umieszczania na zewnątrz nowoczesnych budynków. Jak powstaje piaskowiec i jakie są jego najczęstsze zastosowania? Czym się wyróżnia i dlaczego warto z niego skorzystać, wykańczając dom?

Jak powstaje piaskowiec?

Chcąc dowiedzieć się jak powstaje piaskowiec, należy spojrzeć na miejsca, w których występuje. Są to najczęściej delty rzeczne. Na dnie zbiorników wodnych osadzają się ziarenka piasku, które łączą się ze sobą. Te zwięźle zlepione cząsteczki powstające w wyniku scementowania ziaren kwarcu, miki i innych skał oraz minerałów mają średnicę około 0,02-2 mm. Łącząc się za pomocą spoiwa krzemionkowego, wapiennego, żelazistego lub ilastego tworzą skałę osadową zwaną piaskowcem. Piaskowiec powstaje zatem w procesie wietrzenia skał, a także w wyniku erozji i zmian zachodzących w skale, zwykle biologicznych, ale czasem z natury chemicznych. Ten naturalny kamień, o którym można powiedzieć, że to piaskowiec skała, jest jednym z najpowszechniej występujących na naszej planecie.

Rodzaje piaskowców

Istnieją różne odmiany piaskowca, w zależności od minerałów i spoiwa, które go tworzą. Najczęściej spotyka się wymienione poniżej rodzaje tej skały.

Piaskowiec arkozowy

Piaskowiec arkozowy może mieć zabarwienie: różowe, szare lub czerwonawe. W jego składzie dominują skalenie, czyli minerały najbardziej rozpowszechnione w skorupie ziemskiej, a także okruchy skał magmowych. Arkoza zawiera co najmniej 20 proc. skaleni. Jest to skała osadowa zazwyczaj o słabej spoistości spoiwem żelazistym. Składa się z ziaren kwarcu, miki oraz ziaren skaleni potasowych i litycznych. Ma gruboziarnistą strukturę. Występuje m.in. w rejonach Krakowa, gdzie w warunkach suchego klimatu powstała na lądzie tzw. arkoza kwaczalska. Piaskowiec arkozowy nadaje się raczej do krótkiego transportu, gdyż istnieje możliwość roztarcia i rozkładu skaleni w trakcie długich podróży.

Piaskowiec kwarcytowy

Piaskowiec kwarcytowy to lita skała powstająca w wyniku cementacji piasków spoiwem krzemionkowym, a następnie przechodząca proces rekrystalizacji, w którego trakcie spoiwo i ziarna łączą się w jednolitą masę. Jest to skała bardzo zwięzła i twarda, charakteryzująca się niską przydatnością glebotwórczą, ale za to posiadająca walory korzystne dla budownictwa, w którym znajduje powszechne zastosowanie. Używana jest jako dodatek do asfaltu. Piaskowiec kwarcytowy ma odcień biały lub żółty. Aż 80 proc. jego składu stanowi kwarc. Występuje głównie w Górach Świętokrzyskich, a także w Tatrach i na Niżu Polskim.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Piaskowiec szarogłazowy

Piaskowiec szarogłazowy zwany też szarogłazem lub szarowiakiem jest odmianą piaskowca zawierającą przynajmniej 25 proc. okruchów skalnych. Jest masywną, zwięzłą skałą osadową, w skład której wchodzi m.in. kwarc, ortoklaz i okruchy skał magmowych i łupków krystalicznych. Jak nazwa wskazuje, ten rodzaj piaskowca występuje najczęściej w kolorze szarym i jasnoszarym, ale niekiedy można go spotkać w barwie czarnej, zielonej lub brązowej. W Polsce występuje w Górach Świętokrzyskich i Sudetach Wschodnich. Znajduje zastosowanie w budownictwie drogowym i przemyśle materiałów budowlanych.

Piaskowiec łupany

Zastosowanie kamienia łupanego jest bardzo szerokie, ale najczęściej ten rodzaj piaskowca wykorzystywany jest w budownictwie. Idealnie nadaje się na ogrodzenia posesji i mury oporowe wzmacniające ogrodzenia, skarpy, cokoliki budynków i podmurówki domków jednorodzinnych. Często stosowany jest także do wykańczania elewacji. Piaskowiec łupany używany jest także w nowoczesnych aranżacjach ogrodów. Kamień nadaje otoczeniu elegancji i jest mrozoodporny, stąd też cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Inwestorów. Efektywne i urzekające wykorzystanie piaskowca można podziwiać w nowoczesnych wizualizacjach Pracowni Projektowej ARCHON+ prezentujących gotowe projekty domów jednorodzinnych. Piaskowiec łupany często występuje w formie okładzin, co zawdzięcza swojej dużej elastyczności.

Piaskowiec szlifowany

Piaskowiec szlifowany to gładki piaskowiec, wykorzystywany przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń. Znajduje zastosowanie m.in. jako płyty posadzkowe w kuchni lub łazience. Dużą zaletą tego typu piaskowca jest łatwe utrzymywanie go w czystości. Płyty posadzkowe szlifowane na bazie z piaskowca doskonale się komponują z nowoczesnymi, minimalistycznymi trendami w architekturze wnętrz i oferują ogromne możliwości aranżacyjne. Płyty elewacyjne wykonane z piaskowca i dodatkowo szlifowane zastosowane na zewnątrz budynku dodają im prestiżu i elegancji. Elewacje z tego rodzaju płyt – w kolorze białym i żółtym - stosuje się zarówno na ścianach domów jednorodzinnych, jak i na dużych budynkach.

Piaskowiec polerowany

Piaskowiec polerowany jest piaskowcem typowo dekoracyjnym. Po poddaniu polerowaniu, czyli wybłyszczaniu, nabiera połysku i lśni, co wygląda niezwykle efektownie i upodabnia piaskowiec do marmuru. Kamień piaskowiec idealnie nadaje się do produkcji płytek elewacyjnych wewnętrznych gotowych do samodzielnego montażu. Z tego polskiego kamienia naturalnego wytwarza się także polerowane płyty fasadowe oraz gzymsy, które nadają indywidualnego charakteru każdej budowli.

Elastyczny piaskowiec kwarcowy

Pisząc o piaskowcach, warto także wspomnieć o materiale, jakim jest piaskowiec elastyczny. To materiał naturalny, będący mieszanką ziarna piaskowca z domieszką naturalnego kruszywa kwarcowego, wosku parafinowego i żywicy akrylowej. Przeselekcjonowane ziarno kwarcowe nie zawiera żadnych dodatków, które mogłyby osłabić jego strukturę. Jest surowcem mocno skondensowanym i zatopionym w żywicy. Technologia zastosowana do wyrobu tego rodzaju piaskowca pozwala na bezpośrednie stosowanie go na ściany. Występuje w rolkach. Dużą zaletą elastycznego piaskowca jest prosty i łatwy montaż, lekkość materiału i możliwość dopasowania do powierzchni o różnych kształtach.

W sklepach oferujących materiały budowlane można kupić także inne rodzaje tej popularnej skały. Są to kamienie opisywane jako piaskowiec wapienny lub piaskowiec gipsowy. Oznacza to, że powstały z połączenia dwóch rodzajów skał. Piaskowce wapienne to skały powstałe z osadu wapiennego, który pod wpływem różnych czynników twardnieje. Z kolei piaskowce gipsowe to skały osadowe powstające po odparowaniu słonych wód.

Piaskowiec na elewacji

Właściwości i kolory piaskowca

Właściwości fizyczne i skład chemiczny tych skał osadowych sprawiają, że są odporne na niskie temperatury, ogień i działanie kwasu. Porowata struktura piaskowca sprawia, że wykazuje się on dużą plastycznością. Jest on też niezwykle wytrzymały i świetnie znosi obróbkę, np. szlifowanie, polerowanie czy impregnację. Ten ostatni element jest niezwykle ważny. Kamień ten bardzo chłonie wodę, dlatego trzeba go regularnie impregnować, by przygotować na kontakt z wilgocią. Piaskowiec jest też podatny na uszkodzenia mechaniczne. Chcąc wykorzystać go w domu, warto zainwestować w kamień lepszej jakości, z wysoką zawartością kwarcu i większą odpornością na uszkodzenia.

Ta popularna i atrakcyjna wizualnie skała osadowa występuje w różnych postaciach i może przybierać różne kolory. Bogata paleta barw i odcieni sprawia, że można wybierać kamień w stonowanych, delikatnych odcieniach, jak i w intensywnych kolorach. Piaskowiec występuje zarówno w jednolitej barwie, jak i z efektownie wyglądającymi warstwami kolorów. Wśród najczęściej wykorzystywanych barw pojawiają się:

  • piaskowiec biały – doskonale prezentuje się we wnętrzach, np. w postaci dekoracyjnych płytek w salonie;
  • piaskowiec szary – często wykorzystywany jest jako oryginalna obudowa kominka;
  • piaskowiec żółty – idealny jako materiał na zewnętrzne elewacje i przydomowe i ogrodowe murki;
  • piaskowiec zielony – wykorzystywany jest jako kostka brukowa;
  • piaskowiec czerwony – świetnie sprawdza się w elementach architektury ogrodowej, np. jako materiał na ogrodzenia;
  • piaskowiec czarny – oryginalnie prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, np. w salonie lub przedpokoju.

Zastosowanie piaskowca

Zastosowanie tego kamienia naturalnego jest dość rozległe. Dzięki oryginalnej i bogatej kolorystyce doskonale prezentuje się we wnętrzach, gdzie wykorzystuje się lekkie formy piaskowca. Świetnie sprawdza się także jako kamień elewacyjny na zewnątrz. W tym przypadku wykorzystywane są jego zbite formy. Dodaje on nowoczesnym bryłom domów elegancji, ale także ubogaca je nutą naturalnego piękna, o czym można się przekonać, przeglądając wizualizacje gotowych projektów ARCHON+, a także zdjęcia zrealizowanych już inwestycji.

Co zatem dokładnie kryje się pod hasłem „piaskowiec zastosowanie”?

Piaskowiec w budownictwie

Piaskowiec w budownictwie

Piaskowiec jest materiałem szeroko wykorzystywanym w branży budowlanej, zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i zdobniczy. Najczęściej stosowany jest:

  • piaskowiec na ściany – jest znakomitym materiałem okładzinowym zarówno do ścian wewnętrznych, ale także jako piaskowiec na elewacje zewnętrzne. Z reguły jest używany w formie płyt. Płytki z piaskowca są najpierw łupane, a następnie łamane;
  • piaskowiec na elewacje – chcąc umieścić piaskowiec na zewnętrznej elewacji, najlepiej użyć tzw. łupanek, czyli płytek o nieregularnych kształtach. Piaskowiec elewacyjny stanowi bardzo efektowny materiał budowlany, odporny na działanie czynników atmosferycznych. Elewacja wykończona piaskowcem jest bardzo wytrzymała, mrozoodporna i zachowuje swoją formę przez długie lata. Piaskowiec na fasadach doskonale komponuje się ze szkłem, metalem i drewnem. Uważany jest za idealny sposób na podwyższenie standardu budynku;
  • piaskowiec na schody – kamień naturalny wykorzystywany jest jako element dekoracyjny w postaci okładzin schodów wewnętrznych. Często stosuje się także piaskowiec na schody zewnętrzne, np. tarasowe czy ogrodowe;
  • piaskowiec na kominek – w tym przypadku wykorzystuje się piaskowiec łupany w formie płytek. Wykończone piaskowcem kominki wyglądają nad wyraz efektownie.

Piaskowiec we wnętrzach

Piaskowiec w wykończeniu wnętrz

Piaskowce dostępne w sklepach to kamienie o różnych gabarytach, formach i kształtach. Stąd też posiada ogromne możliwości aranżacyjne. Piaskowiec można wykorzystać w salonie lub sypialni. Na rynku istnieją różne rodzaje tego kamienia. Piaskowiec płyty bądź piaskowiec bloki to świetne rozwiązanie do układania na ścianie. Popularne są też płytki piaskowe oraz tzw. łupanka, która wygląda bardzo naturalnie i daje świetny, niepowtarzalny efekt dekoracyjny.

Do ułożenia piaskowca na ścianie w salonie można wykorzystać dekoracyjne płytki występujące w formie cegiełek, które stworzą kompozycję o regularnych kształtach. Odważnym i poszukującym odrobiny fantazji Inwestorom można doradzić wykorzystanie kamienia w formie łupanej. Warto zaznaczyć, że piaskowiec w salonie najefektowniej prezentuje się tylko na jednej ścianie. Wówczas nie dominuje on wnętrza, a jedynie uwydatnia jego oryginalny charakter. Piaskowce świetnie prezentują się także w postaci subtelnych akcentów, jak chociażby zabudowa kominka.

Układając płytki piaskowca w sypialni, należy dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej ściany. Architekci wnętrz często proponują położenie piaskowca na ścianie blisko łóżka i jej podświetlenie niewielkimi reflektorkami.

Piaskowiec w ogrodie

Piaskowiec w ogrodzie

Piaskowiec w ogrodzie wykorzystuje się na wiele sposobów. Doskonale sprawdza się jako materiał, z którego powstają obrzeża oczek wodnych, rabatek i tarasów. Robi się z niego także murki oporowe, krawężniki i schody zewnętrze. Można zakupić gotowe płyty z piaskowca na schody, które prezentują się niezwykle okazale. Z kostki brukowej wykonanej z piaskowca powstają również eleganckie przydomowe i ogrodowe alejki. Wykonana z piaskowca ścieżka na trawniku będzie oryginalnym akcentem dekoracyjnym. Elegancko wyglądają także małe elementy architektury ogrodowej wykonane piaskowca. Donice, ławki czy stoły, a także inne meble ogrodowe przydadzą uroku każdej przydomowej oazie. Podobnie, ogrodzenie z piaskowca czy też zadaszony taras powstały z dużych płyt o różnej wielkości lub nieregularnym kształcie zachwycą nawet najbardziej wymagającego Inwestora.

Jak pielęgnować i impregnować piaskowiec?

Pielęgnacja piaskowca to ważna kwestia, dzięki której udaje się zachować kamień w idealnym stanie przez długi okres czasu. Zaleca się regularne czyszczenie, w tym przede wszystkim usuwanie kurzu za pomocą szczotki z twardym włosiem. Jeśli na kamiennych płytach piaskowca pojawiły się trudne do usunięcia zabrudzenia, takie jak, chociażby zielony nalot, wówczas można zastosować specjalistyczne preparaty przeciw grzybom. Elewacja domu z kamienia powinna być czyszczona szczotką ciśnieniową.

Czym najlepiej zaimpregnować piaskowiec? W Polsce dostępne są środki na bazie silikonu, których zastosowanie z powodzeniem chroni powierzchnię kamienia przed wilgocią i innymi negatywnymi czynnikami środowiskowymi. Produkty z silikonem wzmacniają strukturę piaskowca i usuwają zanieczyszczenia, m.in. zielony nalot.

Piaskowiec do wykończenia elewacji

Zalety i wady piaskowca

Wśród zalet piaskowca należy wymienić przede wszystkim jego wytrzymałość i łatwość w obróbce. Jest to oryginalny i efektowny materiał wykończeniowy. Świetnie prezentuje się wewnątrz i na zewnątrz budynków. Wykorzystany w pomieszczeniach sprawia, że stają się one bardziej przytulne. Ciepłe odcienie tej skały doskonale sprawdzają się zarówno w domach utrzymanych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Piaskowce są też materiałem stosunkowo tanim, dzięki czemu znajdują powszechne zastosowanie przy wykańczaniu domów jednorodzinnych, budynków urzędowych itd. Najdroższe są skały sprowadzane z zagranicy na indywidualne zamówienie. Wysokość ceny piaskowca różni się w zależności od charakteryzujących go parametrów: odporności na czynniki zewnętrzne, formy obróbki, rodzaju kamienia i nasiąkliwości materiału.

Zaletą piaskowca jest także możliwość pomalowania go w celu odnowienia i odświeżenia. Do malowania można wykorzystać specjalną farbę akrylową przeznaczoną do kamieni dekoracyjnych. Jak przed każdym malowaniem, przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie oczyścić powierzchnię. Można ją odkurzyć lub wytrzeć z kurzu. Następnie zaleca się nałożenie preparatu gruntującego, dzięki czemu farba będzie się lepiej i dłużej trzymać.

Wadą tego kamienia jest jego porowatość. Ponadto, jeśli będzie niezaimpregnowany, łatwo będzie chłonąć wodę, która z kolei może zamarzać i niszczyć kamień od środka. Piaskowiec jest także podatny na uszkodzenia mechaniczne. To wada w szczególności piaskowców z dolnej półki, które z powodu dużej zawartości składników ilastych a niewielkiej ilości kwarcytów, szybko się niszczą. Decydując się na zakup tego kamienia, lepiej nie oszczędzać i wybierać nieco droższe lecz trwalsze jego odmiany.

Różnorodne wykorzystanie piaskowca w budownictwie cały czas wzrasta. Ogromną popularnością cieszy się on zarówno przy wykańczaniu budynków użyteczności publicznej czy budowli komercyjnych, jak i domów jednorodzinnych, w tym całych nowoczesnych osiedli domków. Jest to niezwykle elegancki i atrakcyjny surowiec, który można zastosować na zewnątrz i wewnątrz budynku, tworząc praktycznie cały dom z piaskowca – dom o unikalnym klimacie i wyjątkowym wyglądzie. Co ważne, piaskowiec jest naturalnym i bezpiecznym dla środowiska materiałem.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?