Jak urządzić salon? Sprawdź nasze praktyczne inspiracje!

Ważnym zadaniem podczas aranżacji pomieszczeń w wymarzonym domu jest stworzenie przestrzeni komfortowej dla całej rodziny. Salon to miejsce, w którym domownicy wypoczywają, spędzają wspólnie wolny czas przy kinie domowym i kominku, biesiadują z przyjaciółmi. Aranżując pokój dzienny, należy zadbać o jego funkcjonalność i atrakcyjny wygląd, który będzie korespondował z pozostałymi częściami strefy dziennej. Jak urządzić salon i jakie pomysły mogą zostać wykorzystane w aranżacji? Sprawdź inspiracje, którymi dzielimy się w artykule.

Aranżacja salonu - na co głównie zwrócić uwagę?

To, na jaki wystrój salonu postawimy, zależy od naszych preferencji estetycznych, ulubionej kolorystyki i materiałów wykończeniowych. W domu jednorodzinnym salon jest zazwyczaj częścią otwartej przestrzeni dziennej, dlatego jego wystrój należy planować w odniesieniu do pomysłów i rozwiązań dla całej tej strefy. To pomieszczenie, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu, goszczą również przyjaciół i znajomych, dlatego warto przemyśleć i zaplanować aranżację salonu, tak by była to przestrzeń zarówno przytulna, jak i reprezentacyjna z odpowiednio dobranym wyposażeniem i dodatkami.

Przestrzeń wypoczynku w salonie

W salonie rodzina wspólnie wypoczywa po całym dniu w pracy, czy w szkole. Miejsce to powinno być przestrzenią kojącą i przytulną, gdy domownicy pragną wyciszyć się przy muzyce, seansie filmowym, czy rodzinnej rozmowie. Planując projekt salonu, warto zadbać o odpowiednią kolorystykę i kompozycje aranżacyjne bliskie ulubionej estetyce i dobrze wpływające na samopoczucie. Wyposażenie salonu ma zapewniać komfort każdemu z domowników, należy więc dobrać je stosownie do potrzeb i wielkości pomieszczenia. Głównym elementem w salonie powinna być wygodna sofa, w parze z nią można także ustawić fotel lub inne siedziska, dbając o zachowanie właściwej komunikacji. Niezbędnym meblem jest również stolik kawowy, którego wielkość i forma powinny współgrać z całą aranżacją. Elementem dekoracyjnym przestrzeni salonowej często jest także kominek, warto więc zadbać o jego wykończenie i za pomocą odpowiednich materiałów podkreślić charakter. Strefa wypoczynkowa powinna być funkcjonalna w codziennym użytkowaniu, dlatego w aranżacji salonu ważne jest dobre dopasowanie do preferencji domowników i ulubionych form spędzania wolnego czasu.

Jak urządzić salon - przestrzeń wypoczynkowa

Ciągi komunikacyjne w salonie

Salon stanowiący strefę wypoczynkową w ramach otwartej przestrzeni strefy dziennej musi być w odpowiedni sposób skomunikowany z pozostałymi jej częściami, zdefiniowanymi ze względu na różne funkcje. Ciągi komunikacyjne pomiędzy poszczególnymi częściami są ważnym elementem, wpływającym na funkcjonalności i wygodę użytkowania. Aranżacja wnętrz strefy dziennej, w tym też aranżacja salonu nie powinna zaburzać właściwej komunikacji, poprzez np. ustawienie zbyt dużych mebli, czy ich niewłaściwe rozstawienie. Bezpośrednio z salonem zazwyczaj sąsiaduje jadalnia, należy zadbać o możliwość swobodnego przejścia do niej z salonu. Równie ważna jest komunikacja pomiędzy salonem a kuchnią, która również w większości projektów jest strefą dostępną właśnie z salonu. W niewielkich wnętrzach sprawdzają się przewidziane na etapie projektowania domu przeszklenia z przesuwnym systemem otwierania, które nie ograniczają możliwości aranżacyjnych salonu, a ich istotnym atutem są także wysokie walory wizualne. Urządzając wnętrze salonu i wnętrze domu, należy zadbać o zachowanie przejść pomiędzy poszczególnymi częściami na szerokość co najmniej 80 cm.

Wejście do salonu

Salon to miejsce, do którego zapraszamy gości, należy więc zwrócić także uwagę na przestrzeń, która do niego prowadzi i zadbać, by styl aranżacji salonu i prowadzącego do niego wejścia tworzył spójną kompozycję. Aby zrobić wrażenie na gościach i czuć się doskonale we własnej przestrzeni, warto zaakcentować wejście starannie dobranymi dodatkami, pasującymi do wystroju salonu. Jeżeli na ścianach zamierzamy wyeksponować grafiki lub fotografie, to zarówno one, jak i wybrane ramki mogą być akcentem, podkreślającym spójność koncepcji aranżacyjnej. Atrakcyjnym elementem łączącym aranżację strefy wejściowej i salonu mogą być także cieszące się popularnością lamele ścienne.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Oświetlenie w salonie

Niezwykle istotną kwestią jest oświetlenie, jakie wykorzystamy we wnętrzu naszego salonu. Doskonałe doświetlenie światłem dziennym gwarantują odpowiednio rozmieszczone przeszklenia, jednak równie istotny jest dobór oświetlenia wewnętrznego. Dobrze dobrane i idealnie rozplanowane oświetlenie sprawi, że wnętrze znacząco zyska na atrakcyjności. Oprócz lampy sufitowej, w salonie bardzo dobrze sprawdzą się także boczne kinkiety i lampy podłogowe, które wieczorami wprowadzą nastrojowy klimat. Obok wyboru rodzaju lamp należy pamiętać, że bardzo ważny jest dobór barwy światła.

Jak urządzić mały salon?

W domach o mniejszym metrażu przemyślana aranżacja nabiera większego znaczenia. Gdy liczy się każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej, warto starannie dobierać wyposażenie, aby uniknąć efektu przytłoczenie pomieszczeń. Takie podejście sprawdzi się także w przypadku małego salonu, który niezależnie od wielkości nadal powinien pełnić funkcję reprezentacyjną.

Jak urządzić mały salon

Co sprawdzi się w aranżacji niewielkiego salonu i o czym warto pamiętać, urządzając taką przestrzeń?

Podstawową zasadą w przypadku aranżacji pomieszczeń o małym metrażu jest wykorzystanie na ścianach jasnych kolorów. Biel to sprawdzony sojusznik przy urządzaniu niewielkiego salonu, który rozświetli pomieszczenie oraz tym samym optycznie powiększy przestrzeń strefy wypoczynkowej.

W kwestii aranżacji, mebli i dodatków, warto pamiętać, aby nie planować masywnych, ciężkich szaf czy regałów, które mogą optycznie przytłoczyć pomieszczenie swoimi gabarytami. Najlepiej sięgnąć po meble o lekkiej konstrukcji, które mogą pięknie podkreślić klimat salonu. Pozostając w wątku mebli, dobrą opcją może być wybór wielofunkcyjnych modeli, np. sofa z funkcją spania dla gości, czy stolik modułowy z miejscem do przechowywania, to jedne z wielu pomysłów na aranżacje salonu .

Właściwą decyzją w trakcie urządzania małego salonu może być ograniczenie ilości dekoracji. W przypadku małego wnętrza, warto zastosować zasadę minimalizmu, pamiętając, że głównym celem aranżacji jest stworzenie nie tylko pięknej, ale przed wszystkim wygodnej pięknej przestrzeni dla rodziny.

Jak urządzić duży salon?

Dysponując przestronnym salonem w domu, mamy szersze pole do realizacji wyszukanych koncepcji aranżacyjnych . Jednak i w tym przypadku warto pamiętać o wygodzie i funkcjonalności. Jak urządzić duży salon?

Duża przestrzeń z jednej strony nie stwarza zbyt wielu ograniczeń co do wyboru wyposażenia, wyzwaniem może być jednak uzyskanie efektu przytulności. Warto na początku ustalić gamę kilku kolorów, które chcielibyśmy wprowadzić do wnętrza i wokół nich budować koncepcję aranżacyjną, dopierając poszczególne elementy wyposażenia. Oczywiście zawsze należy mieć na uwadze, że salon stanowi część strefy dziennej i stylistycznie powinien z nią korespondować. Wybierając kolory do pokoju dziennego, dobrze jest wybierać odcienie, które będą też dobrze oddziaływać na nastrój.

Po wyborze odpowiedniego koloru na ściany strefy wypoczynkowej przychodzi pytanie - jak umeblować salon? Ważną rolę w aranżacji salonu gra dywan, który często wyznacza podział przestrzeni na różne części. Często ten element wyznacza ułożenie mebli, jednocześnie dodając przytulności i klimatu pomieszczeniu. Pięknie z dywanem będą współgrały wygodne pufy lub mały stolik kawowy. Poza meblami warto skupić się na dodatkach, które urozmaicą przestrzeń dużego salonu. W zależności, jaki styl króluje we wnętrzu domu, można postawić na zdobione wazony, lampy lub rośliny.

Jak urządzić duży salon

Salon z aneksem kuchennym czy salon z jadalnią?

W zależności od przyjętych w projekcie domu rozwiązań funkcjonalnych salon może łączyć się z jadalnią, z kuchnią lub z aneksem kuchennym w przypadku wnętrz o ograniczonej powierzchni. Połączenie salonu z kuchnią, aneksem kuchennym lub z jadalnią w ramach otwartej przestrzeni sprawia, że każde z pomieszczeń wizualnie zyskuje na przestronności. Brak ściany pomiędzy nimi pozwala w dość elastyczny sposób, w zależności o potrzeb, przesuwać granicę ich funkcji. Takie rozwiązanie pozwala na płynne korzystanie z każdej funkcji danego pomieszczenia i pozostawanie w kontakcie z pozostałymi domownikami, przebywającymi w strefie dziennej. Sposób takiego rozplanowania wnętrza, dodatkowo służy domownikom i ich wspólnym kontaktom. Osoby spędzające czas w kuchni, przy przygotowywaniu posiłków, nie będą odizolowane i z łatwością porozmawiają z resztą rodziny, która odpoczywa w salonie. W aranżacji kuchni z salonem łatwo wydzielić miejsce na część jadalnianą. Wystarczy ustawić pomiędzy nimi stół dla całej rodziny i stworzyć wygodne miejsce do rodzinnego celebrowania posiłków. Dodatkowo idealnie odnajdzie się w tej przestrzeni funkcjonalna komoda na zastawę i niezbędne do dekoracji stołu elementy.

Jeśli pragniemy wspólnego czasu z rodziną bez ograniczeń, opcja otwartej przestrzeni salonu z aneksem kuchennym lub jadalnią, będzie idealna.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym

Nowoczesny salon - jak go urządzić?

Salon w stylu nowoczesnym to częsty wybór Inwestorów urządzających wnętrze swojego wymarzonego domu. Jak urządzić nowoczesny salon? Planując urządzenie salonu w nowoczesnym stylu, warto skupić się na stonowanej palecie chłodnych odcieni bieli, szarości, czerni, w akcentach sprawdzą się naturalne okładziny ścienne, elementy wykonane ze stali. W takiej aranżacji pięknie odnajdą się minimalistyczne sofy, fotele i rośliny w dużych betonowych donicach. Styl nowoczesny opiera się głównie na prostych, geometrycznych formach mebli, najczęściej utrzymanych w klasycznych proporcjach. Wizualna lekkość i przejrzystość przestrzeni wraz z funkcjonalnością aranżacji to cechy nowoczesnego designu.

Jak urządzić nowoczesny salon

Gdzie szukać inspiracji do aranżacji salonu?

Zaczynając ten najciekawszy moment realizacji inwestycji, czyli aranżację wnętrza domu, a tym samym też salonu, z pewnością każdy poszukuje inspiracji i pomysłów, chcąc wykreować idealną przestrzeń. Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć prace aranżacyjne, część rozważa opcję zlecenia projektu aranżacji architektowi wnętrz, który fachowo doradzi odpowiedni dobór kompozycji do naszej części wypoczynkowej. Dla osób, które zamierzają zrealizować własne koncepcje, z pewnością cennym źródłem inspiracji są prezentowane na stronie naszej Pracowni wizualizacje wnętrz do poszczególnych projektów. Taka praca może okazać się wielką przyjemnością i dostarczy wiele satysfakcji. Wśród różnorodnych propozycji można znaleźć dla siebie wiele wspaniałych pomysłów, poznać możliwości aranżacyjne projektów, sprawdzić, jakie elementy wyposażenie można wkomponować w daną przestrzeń. Skarbnicą inspiracji jest także galeria realizacji według naszych projektów domów. Z pewnością warto do niej zajrzeć i odkryć ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Znakomitym źródłem są również magazyny wnętrzarskie z projektami i pomysłami aranżacji wnętrz salonów i innych pomieszczeń domu.

W jakim stylu urządzić salon?

Pierwszym krokiem do urządzenia swojego salonu jest określenie stylu, w jakim pragniemy, aby został on wykończony. W takim przypadku najłatwiej sugerować się designem innych pomieszczeń strefy dziennej lub pomysłem, jaki chcemy zrealizować w większości pomieszczeń. Dzięki temu wraz z salonem zyskamy spójną i atrakcyjną całość. Dobierając wiodące kolory ścian, warto skorzystać z dostępnych w marketach próbek, aby sprawdzić, jak wytypowany kolor prezentuje się w konkretnym pomieszczeniu, zarówno przy naturalnym, jak i sztucznym oświetleniu. Stawiając na wyraziste akcenty, można sięgnąć po tapetę, której oryginalny wzór lub deseń ozdobi jedną ze ścian salonu. Ważnym elementem dekoracyjnym są także tekstylia, dzięki nim mnożna nadać wnętrzu przytulny i indywidualny klimat.

Określenie stylu salonu jest kluczem do stworzenia spójnej i przemyślanej kompozycji.

W jakim stylu urządzić salon

Salon w stylu glamour

Ten niezwykle dekoracyjny sposób urządzania zyskał wielu zwolenników i cieszy się powodzeniem. Aranżacja nowoczesnego salonu w stylu glamour może sprawić, że może on stać się najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem domu. Często wykorzystywane w tym stylu ornamenty, pięknie korespondują z kompozycją czarnych, bordowych czy srebrnych detali. Ważną rolę grają także dodatki, jednak warto pamiętać o przemyślanym dobieraniu elementów wystroju, aby nie przytłoczyć wnętrza zbyt ciężkimi elementami. Ciemniejsze akcenty pięknie będą współpracowały z wnętrzem utrzymanym w barwach beżu, bieli czy szarościach. Styl glamour jest blisko kojarzony z nowoczesnym, jednak zdecydowanie odbiega od minimalistycznych aspektów wspomnianego designu.

Jak urządzić salon w stylu glamour

Salon w stylu boho

Salon w stylu boho charakteryzuje się ciepłymi i jasnymi kolorami w aranżacji z drewnem i wikliną. Najważniejszym kolorem jest biel, która pięknie sprawdzi się na ścianach, pufach lub poduszkach. Często wykorzystywane beże, brązy i miodowe odcienie żółci również goszczą w stylu boho, będąc pięknym urozmaiceniem aranżacyjnym. Doskonałym uzupełnienie takiego wystroju, jest jasna podłoga, wyłożona drewnianymi panelami lub płytkami z geometrycznymi wzorami. Zatem, jak udekorować salon? Nieodłączną częścią boho salonu są najczęściej drewniane stoliki kawowe, duże ilości roślin w ceramicznych lub kamiennych donicach, lub pastelowe wazony z suszonymi trawami i kwiatami. Natomiast w kwestii mebli, popularnością cieszą się te pochodzące z recyklingu. 

Jak urządzić salon w stylu boho

Salon w stylu skandynawskim

Jasne, dobrze oświetlone wnętrze o prostych i gustownych aranżacjach to przestrzeń idealna do spokojnego wypoczynku. Podczas urządzania salonu w stylu skandynawskim warto skupić się na stonowanej palecie kolorów - bieli, delikatnych szarości czy beżu. Prosta linia mebli, faktura surowego drewna i przytulne dodatki z naturalnych i futrzanych materiałów to kwintesencja tego trendu. Elementami dekoracyjnymi wzbogacającymi klimat salonu będzie odpowiednio dobrane oświetlenia, rozłożonego w różnych miejscach pomieszczenia oraz rośliny.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim

Salon w nowoczesnym stylu

Wystrój salonu zyskuje na popularności dzięki prostym i efektownym dekoracjom. Jasne odcienie szarości, bieli i beżu odnajdą się zarówno na ścianach pomieszczenia, jak i na elementach będących częścią wystroju salonu. Wyznacznikiem danego stylu jest również wykorzystanie funkcjonalnych dodatków i mebli, praktycznych w codziennym użytkowaniu. W nowoczesnym salonie pięknie będą się prezentować naturalne materiały i tkaniny w jednolitych kolorach. Ilość dekoracji raczej powinna być wyważona, aby nie przytłaczać pomieszczenia. Zachowanie minimalizmu to klucz do stworzenia pięknego salonu w stylu nowoczesnym.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?