Schody w domu - rodzaje, materiały, pomysły na aranżację

W każdym wielokondygnacyjnym domu schody są obowiązkowym elementem, który obok praktycznej funkcji łączenia poziomów budynku stanowi także ważny element dekoracyjny domu. Przeglądając projekty domów z poddaszem użytkowym oraz projekty domów piętrowych, warto zwrócić uwagę, jakie schody do domu są proponowane w poszczególnych projektach i ile miejsca na schody przewidział projektant. Schody w każdym domu powinny być wygodne i bezpieczne. Szukając najlepszych rozwiązań i pomysłów, jak zrobić schody w wymarzonym domu, z pewnością analizujemy kwestię funkcjonalności, zastanawiając się także na tym, jakie schody zajmują najmniej miejsca, jak zabudować schody wewnętrzne, a także jakim materiałem wykończyć schody, aby komponowały się one odpowiednio z wnętrzem domu. W artykule przybliżymy te oraz inne zagadnienia, dotyczące schodów w domu.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj schodów do domu?

Jeżeli zależy nam na posiadaniu konkretnego rodzaju schodów wewnętrznych w domu, to tę kwestię należy przeanalizować na etapie wyboru projektu domu. Dotyczy to zarówno schodów monolitycznych jak i gotowych schodów na zamówienie.

W budowanych obecnie domach jednorodzinnych, najczęściej spotyka się schody żelbetowe. Wykonuje się je podczas realizacji stanu surowego, równocześnie z żelbetowymi stropami parteru domu. Schody żelbetowe są zespolone nie tylko ze stropami, ale także ze ścianami budynku i fundamentami, co powoduje, że ich konstrukcja jest stabilna. Schody żelbetowe mają również tę zaletę, że można po nich przemieszczać się podczas realizacji kolejnych etapów budowy domu, co jest bardzo dużą wygodą. Można też je odpowiednio wykończyć, aby dobrze prezentowały się w budynkach o różnym stylu.

Czytaj także: Spiżarnia w domu - gdzie umiejscowić i jak ją urządzić?

Schody modułowe to rodzaj schodów wewnętrznych, składających się z szeregu gotowych elementów, które po połączeniu stworzą odpowiednią konstrukcję. Schody takie są montowane w końcowej fazie realizacji inwestycji. Na rynku dostępne są gotowe schody: jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe oraz spiralne, wśród nich są także gotowe schody przeznaczone do samodzielnego montażu. Użytkownicy chcą mieć wygodne schody, dlatego ważne jest, aby schody w domu miały odpowiednie wymiary. Ważna jest szerokość i wysokość stopni oraz szerokość biegu schodowego i spocznika. Maksymalna wysokość stopni w domach jednorodzinnych wynosi 19 cm natomiast minimalna szerokość biegu schodowego 80 cm. Gdy w domu będą mieszkać małe dzieci lub osoby starsze, dobrym wyborem są schody o pełnych stopniach, bez stopni zabiegowych.

Materiał schodów wewnętrznych oraz jak wykończyć schody w domu?

Schody żelbetowe

To schody monolityczne wykonane z betonu i prętów zbrojeniowych, tradycyjnie realizowane w domach jednorodzinnych na etapie prac murarskich. Są to schody solidne i można je wykończyć niemal w dowolny sposób. Można też zostawić surowe schody betonowe, takie schody będą dobrze prezentować się w nowoczesnych wnętrzach. Tradycyjne schody żelbetowe można zaaranżować nowocześnie, łącząc w oryginalny sposób materiały wykończeniowe oraz wykorzystując w niestandardowy sposób przestrzeń pod schodami. Wszystko zależy od gustu Inwestora i stylu domu. Schody żelbetowe wyglądają na ciężkie, dlatego łączone są z materiałami, które nadają im nieco lekkości. Ich stopnie można pokryć różnymi rodzajami drewna lub panelami drewnianymi. Można też wykończyć je gresem, terakotą lub żywicą. Schody żelbetowe mogą też być wykończone antypoślizgowymi płytkami ceramicznymi lub warstwą nieszlifowanego kamienia, na przykład marmuru lub granitu. Jednak najpopularniejszym sposobem wykańczania schodów z żelbetonu jest zastosowanie do tego celu twardego drewna. Może to być drewno dębów, jesionów, buków oraz różne drewna egzotyczne. Na rynku budowlanym dostępne są także schody modułowe żelbetowe. Można zamawiać prefabrykowane gotowe biegi schodów żelbetowych lub prefabrykowane stopnie, z których składa się biegi schodów. Są także dostępne modułowe schody spiralne lub zabiegowe. Schody prefabrykowane wymagają odpowiedniego zazbrojenia i zamocowania w podłodze oraz w stropie pomieszczenia.

różne rodzaje schodów

Schody modułowe

To schody składające się z gotowych segmentów, których montaż, na końcowym etapie budowy domu, zajmuje niewiele czasu, a ich cena jest przystępna. Są więc coraz częściej wybierane przez Inwestorów, którzy decydują się na zamawianie tych najbardziej popularnych obecnie schodów, wybierając gotowe schody odpowiednie do stylu domu. Wykonane z powtarzalnych elementów schody modułowe mogą mieć dowolną formę i proste biegi lub też biegi różnego kształtu. Konstrukcja schodów modułowych wykonana jest z różnego rodzaju materiałów, w różnych odcieniach i kolorach. Zazwyczaj jest to metal i drewno. Mocne stalowe konstrukcje są bardzo stabilne. Stopnie schodów o konstrukcjach metalowych wykonane są z drewna lub płyt fornirowych, kamienia lub z grubego szkła klejonego, które jest bardzo wytrzymałe i dobrze komponuje się z metalem, nadając metalowym konstrukcjom wyjątkowej lekkości. Schody o konstrukcji drewnianej lub stalowej ze stopniami osadzonymi na tej konstrukcji i z zespoloną z nią balustradą to tak zwane schody samonośne. Są one lżejsze niż schody żelbetowe, ich konstrukcja opiera się na podłodze, stropie, ścianach albo na słupach. Wykonane na konstrukcji samonośnej schody modułowe można funkcjonalnie dopasować do wnętrza domu w każdym stylu. Drewniane schody są niezwykle popularne, zwłaszcza gdy mają konstrukcję samonośną. Wykonuje się je na zamówienie, a wykonawca przywozi odpowiednio przygotowane elementy i odpowiednio je dopasowuje, aby tworzyły całość.

Czytaj także: Lukarna - więcej światła na poddaszu. Wady i zalety takiego rozwiązania.

W schodach modułowych wysokość stopni można odpowiednio regulować. Jednak warto pamiętać, że jeśli mają one być wygodne, wysokość ich stopni powinna wynosić mniej niż 20 centymetrów. Schody modułowe, w zależności od potrzeb i gustu Inwestora, mogą mieć dowolną formę i bieg. Popularność schodów drewnianych wynika także z tego, że są one naturalne i pięknie się prezentują, mają dużo uroku i sprawiają, że pomieszczenie, w którym się znajdą, będzie mieć przyjazny klimat.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Jakie są rodzaje schodów?

Biorąc pod uwagę układ biegów schodów wewnętrznych można wyróżnić m.in. następujące rodzaje schodów.

Schody jednobiegowe

To schody stosunkowo tanie i proste do wykonania pośród wielu rodzajów schodów, a zarazem bardzo dekoracyjne. To schody o jednym długim biegu i chociaż po ich stopniach wchodzimy bez spoczynku, są one wygodne i bezpieczne. Schody jednobiegowe zajmują mało miejsca, wiec doskonale prezentują się w mniejszych domach, gdzie umieszczane są zazwyczaj przy ścianach. Pozwala to na wykorzystanie znajdującej się pod nimi powierzchni na różnego rodzaju zabudowę. Najczęściej są to schody drewniane. Często też konstrukcja schodów jednobiegowych wykonana jest z żelbetu tworzącego stelaże, na których mocuje się schody różnorodnie wykończone. Gotowe schody jednobiegowe można zakupić w specjalistycznych sklepach i samodzielnie je zamontować.

Czytaj także: Projekty domów z przeszkleniami - zobacz nasze propozycje!

Niektórzy Inwestorzy decydują się na modne ostatnio jednobiegowe schody półkowe. Jednak taką decyzję należy podjąć odpowiednio wcześniej, najlepiej już wtedy, gdy decydujemy się na wybór projektu domu lub na początku budowy. Stopnie schodów półkowych montuje się kolejno na wykonanych z żelbetu belkach, umieszczonych w ścianie nośnej budynku. Schody półkowe prezentują się niezwykle pięknie i atrakcyjnie, wyglądają jak wisząca ażurowa kładka. Jeśli dla bezpieczeństwa decydujemy się na montaż przy nich balustrady, najlepiej będzie prezentować się balustrada szklana. Można zakupić gotowe stopnie schodów półkowych, wykonanych z różnego rodzaju drewna, a także ze szkła. Warto też zlecić ich montaż takich schodów specjalistycznej firmie.

Schody dwubiegowe

To schody łamane spocznikiem, który dzieli bieg na dwa równe proste biegi. Spocznik jest szerokim prostym odcinkiem między biegami, jest on konieczny, kiedy jeden bieg schodów jest zbyt długi. Spocznik sprawia, że schody są bardziej komfortowe niż schody jednobiegowe, ale podobnie jak one są stosunkowo łatwe do wykonania. Schody dwubiegowe wymagają jednak więcej miejsca. Minimalna szerokość spocznika to 80 cm. Zdecydowanie ułatwia on schodzenie i wchodzenie po schodach, pozwalając na krótki odpoczynek. W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się schody dwubiegowe, bo chociaż zajmują one sporo miejsca, są wygodne i bezpieczne. Najczęściej są to schody dwubiegowe żelbetowe lub drewniane, wykonane z różnych gatunków drewna. Wśród schodów dwubiegowych wyróżniamy różne ich rodzaje. Schody dwubiegowe jednokierunkowe to schody rozdzielone spoczynkiem, które można pomylić ze schodami jednokierunkowymi. Schody dwubiegowe powrotne są schodami, których biegi są złamane pod kątem 180 stopni. Przestrzeń pod schodami dwubiegowymi pozwala na zlokalizowanie tam spiżarni lub toalety.

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe zajmują mało miejsca, bo ich konstrukcja pozwala na zmianę kierunku bez potrzeby wykonania poziomego spocznika. Kierunek ruchu na schodach zabiegowych zmienia się na zakręcie schodów, gdzie kilka stopni o nierównej szerokości pozwala na zmianę kierunku. Schody zabiegowe mają różną szerokość stopni, zwiększa się ona po zewnętrznej stronie schodów i stopniowo zwęża się po ich stronie wewnętrznej. Gdy się na nie wchodzi, są szerokie, ale po dojściu do partii schodów, na których następuje zmiana kierunku ruchu, zmniejszają się. Stopnie zabiegowe powinny mieć szerokość co najmniej 25 cm (mierzoną w odległości 40 cm od balustrady). Wykonanie schodów zabiegowych nie jest łatwe, są one też mniej wygodne i mniej bezpieczne od innych schodów. Za ich popularnością przemawia nie tylko możliwość zaoszczędzenia miejsca w domu, ale także ich walory estetyczne. Zastosowanie odpowiedniego wykończenia schodów sprawi, że będą stanowić one atrakcyjny element we wnętrzu domu.

Schody kręcone

Schody kręcone, czyli schody spiralne mogą być alternatywą dla schodów jednobiegowych, dwubiegowych i zabiegowych. Konstrukcja schodów kręconych jest samonośna, wspiera się tylko na stropie i podłodze, zajmuje niewiele miejsca, więc jest dobrym rozwiązaniem dla małych domów. Konstrukcję tych schodów montuje się na planie koła, a stopnie owinięte są wokół stalowego lub żelbetowego słupa, który jest centralnie ustawiony i przytwierdzony na parterze do podłogi, a na piętrze lub poddaszu domu połączony jest podestem ze stropem wyższej kondygnacji. Otwór w stropie powinien mieć kształt koła. Schody kręcone mają bieg wokół słupa, ich bieg zatacza koło. Schody te są stosunkowo strome, ich stopnie mocowane są na słupie i mają kształt trapezu lub trójkąta.

Zobacz także: 12 najpiękniejszych realizacji projektów ARCHON+

Jak dopasować schody do wnętrza?

Strefa dzienna w domach z poddaszem użytkowym oraz w domach piętowych usytuowana jest najczęściej na parterze, a jej pomieszczenia, a więc salon, jadalnia, kuchnia i hol przeznaczone są do użytkowania przez wszystkich domowników. Przestrzeń tę uzupełniają schody, łączące parter z wyższymi kondygnacjami budynku. Obecnie schody wewnętrzne nie są już tylko elementem łączącym poziomy domu i decydującym o komunikacji w nim. Dlatego też Inwestorzy wybierając projekty domów wielokondygnacyjnych, zwracają uwagę na usytuowanie schodów, bo mają świadomość, że są one ważnym elementem wystroju i będą stanowiły ważny element podczas aranżacji wnętrza domu. Odpowiednio usytuowane schody podkreślą styl domu i będą ważnym elementem budującym klimat jego wnętrza. Schody wewnętrzne mogą być wyeksponowane lub mało widoczne. W domach o mniejszej powierzchni użytkowej, gdzie oszczędność miejsca jest konieczna, sytuuje się je zazwyczaj blisko strefy wejściowej niedaleko wiatrołapu, co pozwala na szybkie i dyskretne wejście na poddasze lub piętro i na zachowanie większej prywatności. Mniejszą powierzchnię na komunikację można uzyskać, sytuując schody w holu lub w korytarzu, łączącym wszystkie pomieszczenia parteru, bo będą one bezpośrednio i szybko dostępne. W tym celu należy wybrać odpowiedni rodzaj schodów. Mogą to być schody jednobiegowe lub schody dwubiegowe, które zazwyczaj są umieszczane pod ścianami. Komunikację można także uatrakcyjnić i usprawnić umieszczając schody w salonie przy wyjściu na taras. Po zejściu z piętra lub z poddasza domu pozwala to na szybki dostęp do tarasu i korzystanie ze strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu. Powierzchnię pod schodami można wykorzystać na różnego rodzaju półki na książki lub na umieszczenie pod nimi szafy. Zamiast wydzielać osobne pomieszczenia, można zabudować schody i urządzić tam różne schowki lub garderobę. W wielu projektach domów pod schodami sytuowana jest spiżarnia. Zabudowa schodów, to nie tylko oszczędność miejsca, ale też ważny element wystroju, który „rzuca się w oczy” i warto pomysłowo ją zaaranżować. W nowoczesnych domach schody wewnętrzne projektuje się w otwartych holach lub salonach, które są centrum domu, a także miejscem wspólnym dla wszystkich mieszkańców. Dobrze prezentują się w salonach, sytuowane przy ścianie efektowne schody dywanowe. Stanowią one wspaniałą ozdobę wnętrza.

Przed wyborem projektu przyszłego domu, warto zastanowić się, gdzie na parterze domu powinny być usytuowane schody prowadzące na poddasze czy piętro. Warto przyjrzeć się wielu rozwiązaniom i wybrać najlepszą opcję.

W kolekcji ARCHON+ znajdziesz wymarzony projekt domu

Zapraszamy do zapoznania się z kolekcją gotowych projektów domów ARCHON+. Pomoc w wyborze projektu dobrze dopasowanego do potrzeb mieszkańców oraz uwarunkowań lokalizacyjnych zapewniają Doradcy ARCHON+. Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji, znajdziemy dla Ciebie najlepszy projekt domu!

Szukając inspiracji na swój dom, warto obejrzeć wizualizacje wnętrz, które prezentujemy na stronie wraz z projektami. Wśród nich można znaleźć wiele pomysłów aranżacyjnych, także na wykończenie schodów wewnętrznych w swoim wymarzonym domu.

Czytaj również:
Projekty domów z wizualizacjami wnętrz
Pralnia w domu – lokalizacja, urządzenie, wyposażenie. Zaplanuj pralnię z nami!

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?