Wiatrołap w domu - jak go urządzić?

Wiatrołap jest niewielkim pomieszczeniem, do którego wchodzimy tuż po przekroczeniu progu domu. Pełni on wiele ważnych funkcji, które ułatwiają życie domownikom, dodając praktycznych i wizualnych walorów inwestycji. O tym, czym charakteryzuje się wiatrołap, jakie są jego główne zalety oraz jak funkcjonalnie urządzić wiatrołap można przeczytać w poniższym artykule.

Wiatrołap - co to jest i jakie pełni funkcje?

Wiatrołap to pomieszczenie zlokalizowane przy wejściu głównym do domu lub mieszkania, określane także jako przedpokój, przedsionek lub sień. Jest częścią strefy komunikacyjnej, a jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie wnętrza domu lub mieszkania przed wiatrem i zatrzymanie zimnego powietrza, które może wnikać z zewnątrz. Zatem pierwszą i podstawową funkcją wiatrołapu jest ochrona części mieszkalnej domu przed wyziębieniem i spowolnienie ucieczki ciepła podczas otwierania drzwi wejściowych. Wiatrołap zabezpiecza również przed wilgocią, umożliwia lepszą efektywność ogrzewania, dzięki czemu można zminimalizować koszty, a także stanowi barierę akustyczną, tłumiąc dobiegające z zewnątrz dźwięki.

Podczas zmiennej pogody do środka domu nie przedostanie się śnieg, deszcz lub brud przynoszony przez domowników na butach. Wszystko to zostanie zatrzymane w przestrzeni wiatrołapu, dzięki czemu wnętrze domu nie jest narażone na niepotrzebne zanieczyszczenia. Dzięki swojej lokalizacji tuż przy drzwiach wejściowych wiatrołap pełni także ważną funkcję użytkową, jest pomieszczeniem, w którym można wygodnie przechowywać okrycia wierzchnie domowników oraz obuwie. Wiatrołap w domu jednorodzinnym czy w mieszkaniu pełni jednocześnie funkcję dekoracyjną, a dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrze wiatrołapu będzie piękną wizytówką całego wnętrza.

Wiatrołap widok od zewnątrz

Wiatrołap widok wewnątrz

Rodzaje wiatrołapów

Ze względu na lokalizację wiatrołapu w ramach bryły domu można wyróżnić dwa rodzaje przedsionków: zewnętrzny, czyli wysunięty przed budynek, jako forma zabudowanego ganku lub wewnętrzny, który jak sama nazwa wskazuje, znajduje się wewnątrz domu, czyli jest w całości wpisany w bryłę budynku.

Wiatrołap wewnętrzny

Wiatrołap wewnętrzny, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się umiejscowieniem w środku budynku, za drzwiami wejściowymi. Przedsionek znajdujący się wewnątrz domu może być, w zależności od projektu, pomieszczeniem o różnej wielkości i kształcie. To, jak zaaranżujemy jego przestrzeń, głównie zależy od jego metrażu, zatem przymierzając się do wyboru projektu domu, warto zastanowić się także, czy wielkość tego pomieszczenia jest dla nas odpowiednia. Warto jednak podkreślić, że dzięki przemyślanej aranżacji wiatrołapu nawet niewielka przestrzeń będzie funkcjonalna w użytkowaniu i z pewnością ułatwi utrzymanie porządku w strefie wejściowej. Wybierając idealnie pasujące meble, z powodzeniem zmieścimy w nich odzież wierzchnią i inne elementy garderoby. W przypadku małego lub wąskiego pomieszczenia warto zastosować rozwiązania, które pomogą optycznie powiększyć wiatrołap.

 

Wiatrołap wewnętrzny

Wiatrołap zewnętrzny

Wiatrołap zaprojektowany na zewnątrz budynku daje ciekawe możliwości aranżacyjne. W niektórych projektach stosowane jest takie rozwiązanie, wówczas wiatrołap przyjmuje formę częściowo wysuniętego z bryły domu ryzalitu, który sprawia, że budynek zyskuje interesujący detal architektoniczny. 

Wiatrołap zewnętrzny może także mieć postać ganku, wzniesionego już po zakończeniu inwestycji. W sytuacji decyzji o realizacji tego typu wiatrołapu warto zadbać o spójność wizualną elewacji domu i całej inwestycji, wybierając odpowiednie materiały wykończeniowe. Jedną z możliwości na wprowadzenie ciekawego kontrastu i wyróżnienie zewnętrznego wiatrołapu jest zastosowanie dużych przeszkleń [zobacz -> Projekty domów z przeszkleniami]. Taki szklany wiatrołap będzie doskonale doświetlonym pomieszczeniem, a sama bryła budynku zyska dzięki niemu unikatowy,  przyciągający spojrzenia wygląd. W przypadku wiatrołapu zewnętrznego można także wyróżnić jego formę za pomocą naturalnych okładzin elewacyjnych, które będę współgrać z kolorystyką elewacji i podkreślą design, w jakim dom został zaprojektowany.

Wiatrołap zewnętrzny

Jak dobudować wiatrołap zewnętrzny do istniejącego domu?

Zamierzając dobudować wiatrołap zewnętrzny do istniejącego już domu, należy mieć na uwadze, że wykonanie takiego ganku wymaga dopełnienia kwestii formalnych. Warunkiem koniecznym jest też posiadanie odpowiedniej przestrzeni przed strefą wejściową, by po dobudowaniu wiatrołapu były zachowane wymagane odległości względem granicy działki. W zależności od zamysłu i potrzeb Inwestora tego typu konstrukcja może być murowana, drewniana lub lekka konstrukcja stalowa. 

Należy pamiętać, aby we właściwy sposób ocieplić wiatrołap oraz zadbać o odpowiednią wentylację, tak aby pomieszczenie mogło w prawidłowy sposób spełniać swoje funkcje. Dobudowany wiatrołap zewnętrzny powinien współgrać z bryłą budynku, jego zadaszenie oraz wykończenie zewnętrzne należy dopasować do rozwiązań zastosowanych w projekcie domu. Pomieszczenie powinno być doświetlone, najlepiej światłem naturalnym, w tym celu można zastosować np. drzwi z doświetleniem. Niezbędna jest również instalacja elektryczna, aby zapewnić oświetlenie sufitowe.

Budowa wiatrołapu a Prawo budowlane

Formalności w przypadku dobudowy wiatrołapu zewnętrznego do istniejącego już budynku będą zależeć od wielkości przybudówki. Zatem pojawia się pytanie, jak duży wiatrołap można postawić bez pozwolenia na budowę? Sięgając do ustawy Prawo budowlane, w art. 29 ust. 1 znajdziemy informację, że pozwolenie na budowę nie jest wymagane m.in. w przypadku budowy przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Wymagane jest jednak, zgłoszenie budowy do odpowiedniego organu administracji architektoniczno - budowlanej. Zasada jest więc analogiczna, jak w przypadku budowy obiektów wolno stojących. Jeżeli powierzchnia zabudowy ganku przekroczy 35 m2, wówczas należy w urzędzie gminy na prawach powiatu lub w starostwie powiatowym uzyskać stosowne pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dołączyć komplet dokumentów wraz z projektem.

Planując takie przedsięwzięcie, należy wykonać dokładną analizę w zakresie kwalifikacji planowanej dobudowy, czy można ją zakwalifikować, jako ganek, czy jako rozbudowę budynku. Niestety ustawa Prawo budowlane nie definiuje pojęcia ganek jako elementu budynku, w związku z tym element ten może zostać poddany ocenie, przy złożeniu zgłoszenia. Często spotyka się określenie ganku, jako elementu budynku odpowiednio umiejscowionego, co do zasady przy wejściu do budynku, zadaszonego, wspartego na słupach, posadowionego np. na stopach fundamentowych o pełnych bądź niepełnych przegrodach budowlanych.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Najczęstsze błędy przy budowie wiatrołapu

Przymierzając się do budowy wiatrołapu powinniśmy pamiętać o jego głównej funkcji, jaką pełni, czyli swoistej „śluzy” dla domu, która zatrzymuje napływ chłodnego powietrza, a także kurzu wnoszonego z zewnątrz. Zatem przy budowie wiatrołapu należy zadbać o właściwą izolację tego pomieszczenia oraz szczelny montaż drzwi lub przeszkleń zastosowanych w tej części budynku, dzięki temu wiatrołap będzie prawidłowo spełniał swoje zadania. Należy zatem pamiętać o solidnym wykonaniu przedsionka, tak by móc w odpowiedni sposób kontrolować wydajność ogrzewania, a tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania budynku.

Idealna wielkość wiatrołapu

O wielkości wiatrołapu decydują przyszli mieszkańcy domu, wybierając odpowiedni projekt. Metraż wiatrołapu zazwyczaj jest dostosowywany do powierzchni użytkowej budynku i układu funkcjonalnego. Przyjmuje się, że szerokość wiatrołapu powinna wynosić nie mniej niż 1,5 metra, dzięki czemu mieszkańcy i goście będą mogli swobodnie z niego korzystać. Jednak niezależnie od wielkości pomieszczenia najważniejsza jest przemyślana organizacja przestrzeni. W wiatrołapie powinno znaleźć się miejsce na pojemną szafę lub szafy, opcjonalnie także siedziska oraz wieszaki na dłuższe kurtki i płaszcze.

Istotne znaczenie dla wygodny użytkowania ma również położenie drzwi wejściowych do budynku oraz kształt i wymiary pomieszczeń wejściowych, które powinny umożliwiać dogodne warunki  również osobom z niepełnosprawnością ruchową. Drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych oraz do mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. W przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m.

Wiatrołap - jaka jest idealna wielkość

Jak urządzić mały wiatrołap w domu?

W przypadku niewielkiego pomieszczenia wiele osób z pewnością zastanawia się, jak urządzić wiatrołap w domu. Warto sięgnąć po rozwiązania aranżacyjne, dzięki którym można optycznie powiększyć wiatrołap. Trafionym wyborem będzie jasna kolorystyka ścian, można więc pomalować wiatrołap w odcieniach delikatnych szarości, beżu, bieli, które będą odbijać naturalne światło. Duże lustro w formie frontów szafy bądź też lustro wiszące na ścianie pozwoli uzyskać bardzo dobry efekt. Praktycznym wyposażeniem wiatrołapu jest szafa, w której szybko i wygodnie można schować odzież wierzchnią. W alternatywie w małym wiatrołapie dobrym rozwiązaniem będą stylowe wieszaki. Można też umeblować wiatrołap wstawiając do niego skrzynkę, w której przechowamy szaliki, czapki i rękawiczki, a jednocześnie może ona pełnić funkcję praktycznego siedziska. Niezbędnym meblem w wiatrołapie są szafki na buty, w przypadku niewielkiego pomieszczenia można zdecydować się na zawieszone na ścianie wąskie szafki, które nie zajmują wiele miejsca, a umożliwiają zachować porządek i schludny wygląd wnętrza.

Wiatrołap - jak go funkcjonalnie zaaranżować?

Wiatrołap jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy, prowadzącym do części mieszkalnej domu. Poza oczywistą jego zaletą, czyli ochroną wnętrza przed chłodem oraz użytkową, równie ważna jest strona wizualna. Warto zadbać o atrakcyjną aranżację tej przestrzeni, ponieważ pełni ona również funkcję wizytówki domu, na którą goście w pierwszej kolejności zwracają uwagę. 

Z racji swojego przeznaczenia wiatrołap powinien zostać wyposażony w praktyczne wieszaki, półki lub szafy, w których można przechowywać odzież. Niezbędnym elementem jest lustro, w którym można się przejrzeć przed wyjściem oraz siedzisko, aby móc wygodnie założyć obuwie. Pod ręką przyda się również szafeczka lub haczyk na klucze oraz kosz na parasole. Należy zadbać o bezpieczeństwo domowników i gości, wybierając do wiatrołapu odpowiednią posadzkę, najlepiej antypoślizgową oraz łatwą w utrzymaniu czystości. 

Aranżacja wiatrołapu

Ważną kwestią jest dobór oświetlenia, w tym zakresie dobrym rozwiązaniem może być oświetlenie z czujnikiem ruchu. Wykorzystanie takiego systemu oświetlenia przedsionka, nie tylko zwiększy funkcjonalność i ułatwi korzystanie z tej przestrzeni, ale również pozwoli zminimalizować koszty energii.

W wątku dekoracji wiatrołapu, pole do popisu jest naprawdę duże. Jak urządzić ganek w domu? W zależności od tego, w jakim stylu inwestycja została zaaranżowana, właściciele mogą przedłużyć jej styl o przestrzeń wiatrołapu. Jeśli wykorzystujemy nowoczesne dodatki, idealnie odnajdzie się szafa w zabudowie z szerokim lustrem, które dodatkowo nada optycznej przestronności wiatrołapowi. Świetnie będą komponowały się minimalistyczne obrazy zawieszone na ścianie i tynki w kolorach szarości i bieli. W przypadku klasycznej odsłony aranżacji pięknym dodatkiem będą drewniane półki, siedzisko z miękkim obiciem lub wycieraczka pasująca kolorystycznie do reszty przedsionka. Natomiast, jeśli wnętrze to wyraz stylu boho, w wiatrołapie nie powinno zabraknąć wiklinowego kosza na czapki i rękawiczki, suszonych kwiatów na półce lub pastelowych kolorów dekoracji ściennych, podłogowych, jak dywanik.
To, jak urządzimy wiatrołap, zależy tylko i wyłącznie od naszych zamiłowań estetycznych! 

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?