Grzejnik olejowy - wady i zalety, rodzaje. Czy warto kupić?

Ogrzewanie domu to niezwykle istotna kwestia zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Warto zatem odpowiednio przygotować się na sezon grzewczy, by zapewnić sobie maksimum komfortu. Wśród różnych rodzajów ogrzewania, jedną z opcji stanowi ogrzewanie za pomocą grzejnika olejowego. Jak działa grzejnik olejowy, jakie są zalety grzejników olejowych i ile kosztują? Kiedy warto rozważyć zakup grzejnika olejowego? Czy jest bezpieczny i na co należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na taki wybór?

Co to jest i jak działa grzejnik olejowy?

Grzejnik olejowy jest urządzeniem, które z wyglądu może przypominać tradycyjny kaloryfer i jest jednym ze sposobów na ogrzanie wnętrza. To element przenośnego systemu ogrzewania pomieszczeń, który znakomicie sprawdza się tam, gdzie nie ma sieci centralnego ogrzewania lub innego systemu grzewczego. Mowa m.in. o domkach letniskowych, wszelkiego rodzaju altankach i werandach, ale także o garażach, strychach czy warsztatach. W tych miejscach wybór mobilnego systemu ogrzewania doskonale zdaje egzamin. Piecyki olejowe są również bardzo przydatne w przypadku awarii instalacji grzewczej oraz w pomieszczeniach, w których nie zamontowano jeszcze centralnego ogrzewania.

Grzejniki olejowe, podobnie jak grzejniki elektryczne listwowe, są typu konwekcyjnego. Oznacza to, że ogrzewają całe pomieszczenie poprzez ogrzewanie powietrza, zamiast ogrzewać konkretne elementy znajdujące się wewnątrz. Najlepiej sprawdzają się w zamkniętych przestrzeniach, czyli w miejscach, w których można zamknąć drzwi. Zapewniają wówczas doskonałe dogrzanie pojedynczego pomieszczenia, nie są jednak przeznaczone do intensywnego czy długotrwałego użytkowania.

Jak działa grzejnik olejowy?

Grzejnik olejowy działa na zasadzie promieniowania cieplnego. Poszczególne „żebra” grzejnika olejowego są wypełnione olejem, który zostaje podgrzany za pomocą elektrycznych elementów grzewczych. Olej w grzejniku olejowym nigdy się nie spala i nie wymaga uzupełniania czy wymiany. Jest on jedynie na nowo podgrzewany, by przez wiele godzin zatrzymywać ciepło, co przekłada się na znacznie dłużej gorący grzejnik. Grzejniki tego rodzaju nie oddają ciepła z wody, która krąży w instalacji grzewczej danego pomieszczenia, jak to ma miejsce w przypadku centralnego ogrzewania. Grzejniki olejowe same z siebie są źródłem ciepła, nie wymagają zatem podłączenia do kotła czy instalacji grzewczej w bloku, czy domu. Muszą mieć tylko dostęp do gniazdka z prądem w ścianie. Grzejniki olejowe sprawdzają się podczas dłuższej pracy urządzenia,

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Co jest zatem lepsze: grzejnik konwektorowy czy olejowy?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać zalety i wady grzejników olejowych i konwektorowych oraz najważniejsze dzielące je różnice. Elementem podgrzewającym grzejniki olejowe jest płyn znajdujący się w środku. Najczęściej jest to olej termalny, który nie podlega spaleniu, wiec nie trzeba go uzupełniać. Paląc się, olej przekazuje energię cieplną i w ten sposób ogrzewa powierzchnię grzejnika. Grzejniki konwektorowe z kolei ogrzewają za pomocą wewnętrznego elementu, np. cewki, która wytwarza ciepło rozchodzące się z grzejnika po domu. Grzejnik konwektorowy może być także wyposażony w grzewczy element aluminiowy poddany obróbce żywicą. To nowoczesne rozwiązanie nie prowadzi do przesuszenia powietrza ani do przebarwienia ścianek, co tradycyjnie kojarzy się z tego typu grzejnikami.

Co zatem lepiej wybrać? Grzejniki olejowe podgrzewają zawarty w środku płyn, który zachowuje ciepło, dzięki czemu chłodzenie grzejnika trwa długo. Oznacza to, że grzejnik nadal generuje ciepło, nawet gdy już nie pobiera energii elektrycznej. Tego nie gwarantują grzejniki konwektorowe, które niestety tracą ciepło stosunkowo szybko. Ich zaletą jest za to prawie natychmiastowe podniesienie temperatury w pomieszczeniu. Grzejnik olejowy natomiast wydaje się lepszą opcją ze względów ekonomicznych. Szukając odpowiedniego systemu ogrzewania, należy dostosować go do indywidualnych potrzeb.

A co będzie bardziej przydatne: grzejnik olejowy czy farelka?

Grzejniki olejowe, dzięki olejowi zawartemu w żeberkach lub panelach i ogrzewanemu poprzez elementy grzejne, nagrzewają się wolno, ale samo ciepło jest akumulowane. Z kolei farelki zasysają powietrze, które przechodzi do mocno rozgrzanej grzałki, by następnie zostać wydmuchanym. Oznacza to, że farelki prawie natychmiast dostarczają ciepło, ale nie jest ono akumulowane tak jak w grzejnikach olejowych. Wadą farelki jest właśnie efektywność ogrzewania. Termowentylatory farelki działają kierunkowo i nie nadają się do większych pomieszczeń. Ponadto, po jej wyłączeniu, temperatura momentalnie spada, co wynika z zainstalowania niewielkiej stosunkowo grzałki pozbawionej możliwości skutecznego trzymania ciepła. Dodatkowo farelka jest urządzeniem głośnym, zwłaszcza gdy włączona jest moc maksymalna.

Podłączenie grzejnika olejowego

Grzejnik olejowy żeberkowy czy panelowy - rodzaje grzejników olejowych

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów grzejników olejowych. Mają różnorodne dodatkowe funkcje, odmienną budowę, a także sposób montażu i design. W związku z tym wiele osób z pewnością zastanawia się, kupując grzejnik olejowy, jaki wybrać? Można bowiem zdecydować się na wersję energooszczędną, z zainstalowanym termostatem lub timerem, a także na grzejniki olejowe z nadmuchem. Każda z tych propozycji wzbogaca grzejniki w dodatkowe funkcje, odpowiadając tym samym na indywidualne potrzeby użytkowników. Piecyki olejowe występują też w różnym kształcie.

Co zatem wybrać? Grzejnik olejowy panelowy czy żeberkowy? Grzejnik olejowy panelowy posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest znacznie lżejszy od grzejnika z żeberkami. Poza tym zajmuje mniej miejsca, gdyż jest o wiele węższy. Można ustawić go przy ścianie lub w innym, nawet wąskim kącie. Nadaje się także do zamontowania na ścianie, np. w łazience. Budową przypomina grzejnik aluminiowy. Niektóre wersje są wyposażone w kółka, inne w stabilne nóżki. Grzejnik olejowy panelowy charakteryzuje się większą estetyką i bardziej nowoczesnym wyglądem niż jego żeberkowy odpowiednik. Grzejnik olejowy żeberkowy przypomina wyglądem klasyczny grzejnik żeliwny. Obecność ożebrowania zwiększa powierzchnię ogrzewania. Znaczenie ma także wielkość grzejnika olejowego, im więcej żeber ma grzejnik, tym większa jest powierzchnia oddawania ciepła pomieszczeniu. Oznacza to zatem większą efektywność modeli żeberkowych od rozwiązań panelowych. Dostępne na rynku modele mają zazwyczaj od 9 do 11 żeberek. Piecyk olejowy żeberkowy waży między 10 a 15 kg, stąd też wyposażony jest w kółka i uchwyt, które ułatwiają przesuwanie grzejnika z miejsca na miejsce.

Moc grzejnika olejowego - ile prądu zużywa grzejnik olejowy?

Warto zwrócić uwagę na pobór prądu danego urządzenia i moc grzejnika. To ważny parametr wpływający na jego możliwości grzewcze. Większość grzejników olejowych dostępnych aktualnie na rynku ma moc znamionową 1500W. Jest to podstawowa norma dla zdecydowanej większości przenośnych urządzeń grzewczych. Można jednak znaleźć też piecyki olejowe o mocy nawet 3000W. Jeśli grzejnik ma być wykorzystywany jedynie jako dodatkowe ogrzewanie w domu, wówczas najlepiej wybrać model o mniejszej mocy. Jeżeli jednak ma on służyć jako podstawowe i jedyne ogrzewanie, to należy wybrać grzejnik o jak największej mocy. Podobnie, wnętrza o dużej powierzchni mogą wymagać zastosowania mocniejszych kaloryferów olejowych. Może się wówczas okazać, że konieczny będzie zakup grzejnika o mocy 2000 W lub nawet 2500 W. Z kolei w niewielkich pomieszczeniach, takich jak mała łazienka, wystarczy grzejnik olejowy 500W. Grzejniki olejowe są wyposażone w termostat, dzięki czemu można regulować temperaturę. Wiele modeli umożliwia ustawienie niskiego zużycia energii na poziomie między 700 lub 800W. Dzięki temu grzejnik pobiera moc z określoną szybkością, co przekłada się na stosunkowo niskie zużycie prądu.

Jak obliczyć moc potrzebnego nam grzejnika do wielkości pomieszczenia? Należy pomnożyć wielkość powierzchni przez wysokość. Na każdy 1m³ powinno przypadać między 60 a 80W. Zatem przykładowy pokój o kubaturze 25 m³ najlepiej będzie ogrzać za pomocą grzejnika olejowego o mocy co najmniej 1500W.

Przy rosnących kosztach energii elektrycznej ważnym jest pytanie, ile prądu zużywa grzejnik olejowy? Grzejnik olejowy elektryczny uważany jest za wybór energooszczędny. Czy to prawda? Rzeczywiście, całość energii pobieranej przez tego rodzaju urządzenie jest wykorzystywana do wytwarzania ciepła poprzez podgrzanie oleju, którym jest wypełniony grzejnik. Można więc powiedzieć, że energia elektryczna w żaden sposób nie jest marnotrawiona, lecz jest wykorzystywana w bardzo efektywny sposób. Dzięki temu grzejnik elektryczny stanowi jeden z najbardziej energooszczędnych sposobów ogrzewania.

Grzejnik olejowy a bezpieczeństwo - gdzie najlepiej go ustawić?

Opisując te urządzenia, należy odpowiedzieć na pytanie, czy grzejnik olejowy jest bezpieczny? Grzejniki wypełnione olejem są bezpieczne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, gdzie będą stać. Najlepiej wybrać specjalne miejsce, w którym możesz ustawić grzejnik, tak by nie przeszkadzał. Cicha praca grzejnika tego typu sprawia, że znakomicie sprawdza się zarówno w małych i dużych łazienkach, jak i salonach czy nawet sypialniach. Pozwalają utrzymywać pożądaną temperaturę także na przykład w garażach czy domkach letniskowych. Elektryczne ogrzewacze olejowe zapewniają bardzo dobre ogrzewanie pojedynczego pomieszczenia, co pozwala na obniżenie rachunków za prąd. Można bowiem odizolować wybrane pomieszczenie i tylko je ogrzewać.

Bezpieczeństwo grzejników olejowych

Ceny grzejników olejowych

Grzejniki olejowe można zakupić w bardzo przystępnych cenach. Cena pojedynczego grzejnika olejowego zaczyna się zazwyczaj od 200 złotych. Decydując się na zakup tego rodzaju grzejnika najlepiej szukać modeli sprawdzonych marek oferujących przedłużone gwarancje, które świadczą o zaufaniu względem sprzedawanego produktu.

Wybór grzejnika olejowego uchodzi za energooszczędny i ekonomiczny. Ile w tym prawdy? Koszty eksploatacji zależą od długości użytkowania grzejników olejowych. Należy pamiętać, że nie są one przeznaczone do długotrwałego używania. Stanowią dobre rozwiązanie w małych i dobrze izolowanych pomieszczeniach. Mogą także być uzupełnieniem innych rodzajów ogrzewania.

Grzejniki olejowe - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Rozważając zakup urządzenia, warto uzyskać kilka dodatkowych informacji na temat zarówno jego parametrów technicznych, jak i dodatkowych funkcji, dzięki którym używanie grzejnika jest bardziej komfortowe. Zaliczają się do nich:

 • regulowane termostaty – grzejnik olejowy z termostatem, który można regulować pozwala dostosować poziom ogrzewania do wymagań domowników,
 • tryb ECO – dzięki tej dodatkowej funkcji, grzałka wykorzystuje zaprogramowany poziom mocy, zmniejszając jednocześnie zużycie energii; w praktyce oznacza to cykliczne przełączanie pomiędzy niskim ogrzewaniem a ustawieniem grzałki tak, by utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu,
 • ciche ogrzewanie - brak wentylatora i zastosowanie ogrzewania promiennikowo-konwekcyjnego przekłada się na wyjątkowo cichą pracę grzejnika,
 • programowane timery – zaprogramowanie timera z wyprzedzeniem powoduje automatyczne wyłączenie się grzejnika przed wyjściem z domu,
 • ruchome kółka – dzięki którym można łatwo zmienić miejsce grzejnika w danym pomieszczeniu lub nawet przetransportować wygodnie do innego pokoju, przesunąć do łazienki czy garażu, słowem wszędzie tam, gdzie chcemy dogrzać wnętrze.

Grzejniki olejowe zalety i wady, czyli jakie są jeszcze inne cechy ogrzewania tego typu?

 • brak wentylatora sprawia, że urządzenie działa bardzo cicho, wręcz niesłyszalnie,
 • produkty tego typu nie wymagają wymiany czy uzupełnienia oleju,
 • powolne chłodzenie dzięki nagrzewnicom olejowym emitującym ciepło po wyłączeniu zasilania, co podnosi poziom energooszczędności urządzenia,
 • duża mobilność ze względu na lekkość, a także zamontowane kółka i uchwyt,
 • bezpieczeństwo użytkowania za sprawą metalowej powierzchni, która, choć się nagrzewa, to nigdy nie jest tak gorąca, by ktoś mógł się oparzyć,
 • zapobieganie przegrzaniu dzięki automatycznemu przyciskowi, który w razie potrzeby odetnie natychmiast dopływ prądu; w wielu modelach istnieje także możliwość blokowania przycisków regulujących ustawienie temperatury urządzenia, co przydaje się zwłaszcza w domach, gdzie są małe dzieci,
 • nie generują spalin i nie stwarzają zagrożenia samozapłonem,
 • są przyjazne alergikom, gdyż nie powodują ruchów powietrza, czyli nie rozwiewają cząsteczek pyłu, kurzu czy innych alergenów,
 • emitowane przez nie ciepło nie wysusza powietrza,
 • brak dymów czy ulatniających się gazów, co sprzyja stosowaniu urządzeń wewnątrz pomieszczeń,
 • duża efektywność energetyczna dzięki bezpośredniemu przekształcaniu w ciepło całej energii zużywanej przez podgrzewacz oleju. Oznacza to niższe rachunki za ogrzewanie,
 • automatyczne wyłączanie nagrzewnic w przypadku usterki, które jest wbudowane w większość modeli znacznie, zwiększa funkcję bezpieczeństwa.

Grzejniki olejowe, jak każde urządzenie, mają także swoje wady, które warto poznać przed dokonaniem zakupu. Do najczęściej wymienianych wad grzejników olejowych należą:

 • wolne nagrzewanie do komfortowego poziomu, które może zająć od 20 do 30 min,
 • niska efektywność w nieizolowanych pomieszczeniach o dużej powierzchni.

Mając wszystkie niezbędne informacje w kwestii wad i zalet grzejników olejowych oraz zasad ich funkcjonowania, można przekonać się, czy to rozwiązanie, którego właśnie się potrzebuje.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?