Moskitiera na drzwi - jak wybrać odpowiednią?

Dom z dużą strefą dzienną, okazałymi przeszkleniami, dzięki którym wnętrze naturalnie łączy się z ogrodem i taras z miejscem na kawę czy letnią jadalnię, to wymarzony scenariusz na ciepłe popołudnia i wieczory. Kiedy temperatura na to pozwala, w domu chce się czuć przyjemny powiew powietrza, a wówczas drzwi i okna pozostają otwarte. Wraz z nimi do domu mogą dostać się nieproszeni goście – owady. Odpowiednie zabezpieczenie jest gwarancją ochrony, dlatego warto zainstalować w oknach i drzwiach tarasowych moskitiery. Dostępne na rynku różne warianty moskitier sprawiają, że można znaleźć takie, które będą odpowiedzią na nasze potrzeby oraz będą uwzględniać parametry naszego domu, w tym wymiary okien czy ich rodzaje. A zatem, jaką moskitierę wybrać? Czy na drzwi balkonowe magnetyczna moskitiera będzie odpowiednia, czy może raczej moskitiera przesuwna? Jaką moskitierę zastosować na okno dachowe, a jaki rodzaj moskitiery sprawdzi się w przypadku drzwi wejściowych? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Moskitiera na drzwi - ochrona domu przed owadami

Moskitiera to inaczej zasłona zrobiona z siatki, którą mocuje się na okna lub drzwi, blokując tym samym możliwość przedostania się do domu owadów – komarów, os, much czy innych insektów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, do wnętrz domu możemy bez obaw wpuścić świeże powietrze, bez względu na to, czy nasz dom znajduje się blisko lasów lub zbiorników wodnych, gdzie ilość nieproszonych gości może być większa.

Producenci moskitier oferują różnorodne rozwiązania, dostosowane wymiarami, sposobami montażu czy miejscem montażu, co znacząco ułatwia wybór oraz realizację pomysłu. Producenci okien czy drzwi balkonowych mają w swojej ofercie produkty z fabrycznie zamontowanymi moskitierami, co na pewno wiele ułatwia. Inwestorzy, którzy po czasie decydują się na montaż moskitier na drzwiach balkonowych i oknach, też mają ułatwione zadanie, ponieważ wiele modeli produkowanych jest w standardowych wymiarach, a w razie wątpliwości można zamówić bezpośrednio do domu pomiar i produkcję moskitier w specjalizujących się firmach. Ramy moskitier produkowane są w różnych wariantach kolorystycznych tak, aby móc z łatwością dopasować ich odcień do koloru zastosowanego na ramie okiennej, drzwi, w tym też drzwi wejściowych. Inwestorzy mają także do wyboru kolor samej siatki moskitiery – najczęściej czarny lub szary.

Montaż moskitier, chroniących przed owadami, zależny jest od rodzaju okien. Zazwyczaj montuje się je po zewnętrznej stronie otworu, na zewnątrz pomieszczenia. Wyjątek stanowią okna dachowe – w ich przypadku moskitiera montowana jest po wewnętrznej stronie otworu okiennego, czyli od środka domu. Jakie rodzaje moskitier dostępne są na rynku?

Moskitiera drzwiowa – rodzaje

Moskitiera to doskonały sposób na zabezpieczenie każdego wnętrza domu przed insektami i innymi owadami. Dzięki niej bez obaw można otworzyć drzwi wejściowe, tarasowe i okna na oścież, ciesząc się świeżym powietrzem. Moskitiera jest wygodnym, szybkim i stosunkowo tanim sposobem na zabezpieczenie domu przed owadami, a jej różne rodzaje, wymiary, kolory ram, czy sposoby montażu stwarzają komfortowe warunki dla Inwestora w zakresie wyboru takiej, która spełni jego oczekiwania i będzie dostosowana do parametrów technicznych drzwi i okien. Jakie możliwości ma Inwestor, decydujący się na moskitierę na drzwi? Jaką moskitierę zamontować w otworze drzwi tarasowych, aby stanowiła skuteczną barierę dla owadów i dobrze chroniła wnętrza domu? Jakie rodzaje moskitier dostępne są na rynku i czym się charakteryzują? Jak wybrać odpowiednią moskitierę? Sprawdźmy.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 400NOWYDOM
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 400NOWYDOM
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 400NOWYDOM
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Moskitiera na drzwi balkonowe na magnesie

Moskitiera magnetyczna to szybkie i łatwe w montażu rozwiązanie, które jednak będzie nieco mniej wytrzymałe, niż moskitiery drzwiowe montowane na stałe. Moskitierę drzwiową tego typu najczęściej mocuje się za pomocą dwustronnej taśmy oraz rzepów, co jest praktycznym i bezpiecznym pomysłem, gdyż nie wymaga ingerencji w ramy okienne, niwelując potrzeby wiercenia otworów. Moskitiera na magnes jest dość elastyczna, ponieważ musi umożliwiać komfortowe przejście przez drzwi. Na jej środku znajduje się rozcięcie z magnesami, które po przejściu przez moskitierę łączą obie części siatki, zamykając ją. Zastosowane na dolnej krawędzi obciążenie napina moskitierę, zapewniając lepszą stabilizację. Taka magnetyczna moskitiera jest rozwiązaniem możliwym do zamontowania na właściwie każdym rodzaju drzwi.

Czytaj także: "Drzwi z odwrotną przylgą - funkcjonalność i estetyka"

Moskitiera na drzwi na zawiasach

Kolejnym rodzajem moskitier są te montowane na zawiasach. One także są popularne i często wybierane, będąc najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem. Moskitiery tego typu są „drugimi drzwiami”, które zamykają się po przejściu przez nie, dzięki zamontowanym specjalnym magnesom lub samozamykaczom. Montaż drzwi moskitiery polega na osadzeniu konstrukcji moskitiery na futrynie drzwiowej, można też drzwi moskitierowe przymocować do fasady. Najczęściej ramy moskitiery wykonane są z lekkiego aluminium, co powoduje, że są trwałe i doskonale sprawdzą się na każdych drzwiach, będąc skuteczną i pewną ochroną.

Moskitiera na drzwi balkonowe

Moskitiera na drzwi rolowana

Ten rodzaj moskitiery pozwala domownikom na pewną dowolność w kwestii decydowania o ochronie domu przed owadami. Moskitiera na drzwi balkonowe rolowana, czy też jej siatka chowana jest bowiem w kasecie, mogącej przypominać tę, stosowaną do montażu rolet kasetowych, zwanych też roletami zewnętrznymi. Domownicy decydują więc, czy moskitiera ma być zwinięta, czy pozostawiona rozwinięta na dłużej. Rolowana moskitiera na drzwi umożliwia dowolne konfiguracje montażu. Inwestor może zdecydować na przykład, która siatka ma być zamontowana na stałe, a która się rolować. Moskitiera rolowana sprawdzi się zarówno w przypadku drzwi jednoskrzydłowych, jak i tych dwuskrzydłowych oraz drzwi balkonowych, czy jako element zabezpieczający okna tarasowe.

Czytaj także: "Zadaszony taras - 5 indpirujących pomysłów"

Moskitiera plisowana na drzwi

Zastosowanie takiej moskitiery jest możliwe na dużych powierzchniach, dlatego moskitiera plisowana/moskitiera harmonijkowa sprawdzi się przy drzwiach o dużej szerokości, w tym także na przykład w altanach. Plisowana moskitiera składa się z harmonijkowej siatki, która jest sztywna, prowadnic oraz specjalnie do niej przygotowanych profili przesuwnych. Moskitiera plisowana pozwala zaoszczędzić miejsce, jest łatwa w obsłudze, a odpowiedni montaż zapewni jej płynność ruchów zwijania i rozwijania. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niska, dolna prowadnica, która pozwala komfortowo przejść lub przejechać wózkiem.

Moskitiera przesuwna na drzwi 

Model moskitiery w systemie przesuwnym na drzwi sprawdzi się jako ochrona przed uciążliwymi owadami na dużych powierzchniach drzwi, w tym tych tarasowych czy balkonowych, ale także będzie odpowiedni do drzwi wejściowych. Przesuwna moskitiera nie zajmuje dodatkowego miejsca, więc będzie doskonałym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie ilość przestrzeni jest ograniczona. Rama z rozciągniętą pomiędzy krawędziami siatką, zazwyczaj wyprodukowaną z wytrzymałego włókna szklanego lub materiału PCV odpornego na różne czynniki atmosferyczne, umożliwia swobodne otwieranie, a jej płynne i lekkie prowadzenie ułatwia przechodzenie z zewnątrz do domu.

Moskitiera na drzwi i na okno

Moskitiera na okno

Moskitiery okienne, podobnie jak te na różnego rodzaju drzwi, są skutecznym sposobem na spokojne wieczory w domu, bez brzęczących owadów. Szczególnie w ciepłe, letnie wieczory zwabione przez światło natrętne komary lgną do wnętrz domów, będąc uciążliwymi gośćmi. Moskitiery okienne pozwalają ten problem wyeliminować. Moskitiery na okna, wśród których dużą popularnością cieszy się moskitiera okienna ramkowa, można kupić wraz z zamawianymi oknami, ale także skorzystać z możliwości, jakie oferuje rynek w kwestii montażu różnych rodzajów moskitier na wymiar do okien już osadzonych. Ich rodzaje i sposób montażu są podobne do tych na drzwi, o których pisaliśmy w powyższej części artykułu. Wyjątek stanowią moskitiery na okna dachowe, często stosowane w projektach domów z poddaszem użytkowym. Czym się różnią moskitiery na okna dachowe od tych, na okna elewacyjne?

Moskitiera na okno dachowe

Moskitiery dachowe swoim wyglądem przypominają moskitiery na okna zaprojektowane na elewacji i chronią przed owadami tak samo skutecznie. Produkuje się je z ram aluminiowych oraz zamontowanej wewnątrz nich siatki, najczęściej w kolorze szarym lub czarnym. Montaż moskitiery na okna dachowe różni się od montażu na oknach elewacyjnych, pionowych, ponieważ jedyne miejsce, gdzie jest on możliwy, znajduje się po wewnętrznej stronie okna, czyli w środku domu. Rama okienna okna dachowego otwiera się pod kątem, stąd taki sposób montażu. To rozwiązanie umożliwia komfortowe otwieranie i zamykanie okna dachowego. Moskitiery na okna dachowe wymagają ręcznego sterowania i obsługi. Przed otworzeniem lub zamknięciem okna niezbędne jest zwinięcie/przesunięcie moskitiery. W przeciwnym razie, gdy moskitiera jest rozwinięta, domownicy nie mają dostępu do okna.

Czytaj także: "Elewacja domu - najciekawsze pomysły na elewację"

Jak zamontować moskitierę na drzwi?

Rynek produktów, podnoszących komfort życia w domu jest bardzo duży. Wielość funkcjonalnych rozwiązań, z których może skorzystać Inwestor, sprawia, że z pewnością znajdzie takie, które będzie dla niego idealne w kwestii skutecznej ochrony przed owadami także. Jak zamontować moskitierę, aby można było bez obaw spędzać czas przy otwartym oknie? Czy lepiej zdecydować się na bezinwazyjny montaż? Czy wykonać pracę samodzielnie, a może poprosić o pomoc specjalistyczne firmy? Najważniejszą kwestią w montażu moskitier jest ich zakup, a bardziej konkretnie – wymiar. Wymiary moskitiery muszą dokładnie wypełniać okienną czy drzwiową przestrzeń, dlatego ich precyzyjne dokonanie jest na wagę złota. Tylko właściwy i dokładny pomiar zapewni skuteczną ochronę przed owadami, a zgodny z instrukcją montaż sprawi, że moskitiery będą służyć długie lata. Źle przylegające moskitiery będą słabym zabezpieczeniem. Dalsze kroki zależą od wybranego rodzaju moskitiery oraz sposobu montażu. Zazwyczaj każda rama okienna nadaje się do tego, aby zamontować moskitierę. Stosunkowo prosta w montażu jest moskitiera na magnesy, których system mocowania opiera się na popularnych rzepach. Pierwszym etapem jest tutaj przygotowanie ramy okna bądź drzwi poprzez ich odtłuszczenie, a następnie przetarcie suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Następnie należy usunąć zabezpieczenie z paska rzepu i nakleić go dokładnie wzdłuż wszystkich boków ościeżnicy. Siatkę moskitiery trzeba precyzyjnie dociąć pod wymiar okna, dlatego, jeśli w zestawie znajduje się siatka o uniwersalnym rozmiarze, należy ją przyciąć, aby pasowała. Tak przygotowaną siatkę należy przyłożyć do poprzednio przyklejonego paska rzepu, równomiernie ją dociskając. Moskitierę tego rodzaju łatwo zdemontować, więc jest dobrym rozwiązaniem tymczasowym, który w letnie wieczory umożliwia spędzanie czasu przy otwartych oknach, bez obecności insektów. W przypadku każdego montażu moskitier należy zadbać o ich prawidłowe mocowanie, aby przy mocnym wietrze, czy innych niesprzyjających warunkach atmosferycznych pozostały na swoim miejscu. Montaż bardziej zaawansowanych w montażu moskitier, tych z zawiasami, przesuwnych czy rolowanych, warto zlecić specjalistom, którzy zadbają o ich prawidłowe funkcjonowanie.

Moskitiera na drzwi – jak zamontować?

Ile kosztują moskitiery na drzwi?

Ceny moskitier są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od jej rodzaju oraz wymiarów okien i drzwi. Najkorzystniejsze cenowo będą najprostsze modele – te montowane na rzepy do ramy okiennej, a moskitiery rolowane będą jednymi z droższych. Przed podjęciem decyzji o montażu moskitiery, należy także zastanowić się, czy ma ona być zabezpieczeniem sezonowym, czy służyć kilka lat. Do ceny samego produktu należy doliczyć także ewentualne artykuły niezbędne do mocowania moskitiery, czy potrzebne narzędzia, a także koszty robocizny. Jeśli Inwestor planuje podjąć się samodzielnego montażu, to koszty całego przedsięwzięcia będą niższe. W przypadku zlecenia prac fachowcom cena będzie większa, ale Inwestor zyskuje gwarancję i jakość profesjonalnego montażu.

Wady i zalety moskitiery na owady

Moskitiery są bardzo komfortowym wyborem dla Klientów, którzy chcą uchronić się przed obecnością owadów w domu. Ich różnorodność, wielość rodzajów, kolorów oraz rozpiętość cenowa sprawiają, że każdy znajdzie dla siebie produkt idealny. Do niewątpliwych zalet posiadania moskitiery należą: skuteczna ochrona przed owadami, duża dostępność produktu i firm specjalizujących się w dokonywaniu pomiarów i montażu, szeroki zakres cenowy, różnorodność czy łatwość montażu. Do korzystania z moskitiery trzeba się przyzwyczaić, szczególnie tej na drzwiach i pamiętać o niej przy wchodzeniu i wychodzeniu. Mimo że wiele moskitier jest niemal niezauważalna, na rynku są także dostępne takie, które mogą wyglądać mniej estetycznie i trzeba mieć to na uwadze, decydując się na dany produkt. Do nielicznych wad tego rozwiązania można także zaliczyć konieczność ingerencji w ramę okienną, celem dokonania montażu.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?