Basen w ogrodzie - na jaki warto się zdecydować?

Czy warto zdecydować się na basen do ogrodu? Marzenie o własnym basenie, w którym można cieszyć się chłodzącą kąpielą w ciepłe dni, jest w zasięgu ręki. Wśród dostępnych wariantów basenów do ogrodu, dostępne są opcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych,  różne pod względem rozmiaru, głębokości i zamierzonego użytku. Decyzja o posiadaniu basenu ogrodowego to nie tylko inwestycja w domowy relaks, ale również wartość dodana do każdej nieruchomości. Jak zatem zdecydować się na odpowiedni rodzaj basenu ogrodowego i co wziąć pod uwagę przy jego projekcie i realizacji? Wybór odpowiedniego basenu ogrodowego zależy od wielu czynników, takich jak dostępne miejsce w ogrodzie, budżet oraz preferencje dotyczące jego użytkowania. Od klasycznych dmuchanych i rozporowych basenów ogrodowych po całoroczne baseny ogrodowe z podgrzewaniem - opcji jest wiele.

Projektowanie i budowa basenu krok po kroku wymaga starannego planowania. Od wyboru niecki basenowej, przez zapewnienie wysokiej jakości materiałów, aż po prace wykończeniowe wokół basenu - każdy etap ma kluczowe znaczenie dla końcowego efektu. Właściwie zaprojektowane i wykonane baseny przydomowe nie tylko zapewniają doskonałe miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale też stają się ozdobą każdego ogrodu. Zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie omówimy poszczególne etapy budowy basenu w ogrodzie oraz podpowiemy, jak zbudować basen, który będzie służył przez lata.

Zalety posiadania basenu ogrodowego

Posiadanie basenu ogrodowego przynosi szereg korzyści, które mogą znacząco podnieść jakość życia. Oto kilka kluczowych zalet:

 • rozrywka i relaksacja: basen w ogrodzie to idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi; może służyć jako centralny punkt spotkań, oferując nie tylko ochłodę w gorące dni, ale również przestrzeń do zabawy,
 • wygodny dostęp do aktywności fizycznej: pływanie to doskonała forma ćwiczeń; posiadając basen w ogrodzie, treningi są łatwo dostępne bez konieczności wyjeżdżania poza dom,
 • poprawa krajobrazu ogrodowego: basen może stać się pięknym elementem krajobrazu, podnoszącym estetykę ogrodu; odpowiednio zaprojektowany, w harmonii z otoczeniem, przyciąga wzrok i dodaje charakteru posesji,
 • zwiększenie wartości nieruchomości: baseny są często postrzegane jako luksusowe dodatki do domu, co może zwiększyć wartość rynkową nieruchomości; wiele osób szukających domu na rynku wtórnym ceni sobie gotowe rozwiązania, jak własny basen,
 • personalizacja przestrzeni: basen daje możliwość personalizacji ogrod; można go dostosować do indywidualnych potrzeb, wybierając jego kształt, rozmiar, głębokość oraz dodatkowe elementy takie jak jacuzzi, oświetlenie,
 • komfort korzystania: pływanie we własnym basenie to również większa prywatność i bezpieczeństwo w porównaniu do publicznych pływalni; można korzystać z niego w dowolnym czasie, bez obaw o ograniczenia czasowe.
ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

 

Jaki basen wybrać? Całoroczne baseny ogrodowe stacjonarne czy przenośne?

Wybór między basenem ogrodowym stacjonarnym a przenośnym zależy głównie od indywidualnych potrzeb, dostępnego budżetu, a także planowanej częstotliwości i sposobu użytkowania basenu. Oto kluczowe różnice i czynniki, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na jeden z tych typów basenów:

Basen ogrodowy stacjonarny to basen murowany, baseny poliestrowe, drewniane i stalowe

Zalety:

 • trwałość i wytrzymałość baseny stacjonarne, jak betonowe czy stalowe, są zbudowane na stałe i zaprojektowane do wieloletniego użytku; są bardziej odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne,
 • wartość estetyczna stacjonarne baseny często są bardziej atrakcyjne wizualnie, mogą być dostosowane do indywidualnych preferencji i harmonijnie wkomponowane w krajobraz oraz ogólny projekt ogrodu,
 • wartość dodana dla domu stały basen może zwiększyć wartość nieruchomości i jest atrakcyjny dla potencjalnych kupców,
 • możliwość zadaszenia - co może wydłużyć czas korzystania z basenu.

Wady:

 • koszt instalacja stałego basenu jest zazwyczaj znacznie droższa zarówno pod względem materiałów, jak i pracy; koszty bieżącego utrzymania również mogą być wyższe,
 • czas instalacji proces budowy może być długi i wymagać zaangażowania profesjonalistów,
 • trudność w zmianach modyfikacja lub usunięcie basenu stacjonarnego jest trudne i kosztowne,
 • przed budową basenu należy sprawdzić poziom wód gruntowych i do niego dostosować ustawienie niecki basenowej; napierające na konstrukcję wody gruntowe mogą doprowadzić do jej zniszczenia.
  Dom w pierwiosnkach 2 (G2)

Baseny ogrodowe przenośne to basen rozporowy, basen ogrodowy stelażowy i baseny dmuchane

Zalety:

 • elastyczność baseny przenośne, takie jak baseny rozporowe czy baseny ogrodowe stelażowe, można łatwo zmontować i zdemontować, co pozwala na ich sezonowe użytkowanie i przechowywanie,
 • niski koszt są znacznie tańsze w zakupie i instalacji, co sprawia, że są dostępne dla szerszego grona użytkowników,
 • szybka instalacja montaż takiego basenu zazwyczaj nie wymaga profesjonalnych umiejętności i można go przeprowadzić samodzielnie w krótkim czasie.

Wady:

 • mniejsza trwałość materiały używane w basenach przenośnych są zazwyczaj mniej trwałe niż te stosowane w basenach stacjonarnych; baseny te mogą być bardziej podatne na uszkodzenia i przecieki,
 • mniejsza głębokość i funkcjonalność przenośne baseny zazwyczaj nie oferują takiej głębokości i szerokości jak baseny stacjonarne, co może ograniczać możliwości pływania.

Decyzja o wyborze między basenem stacjonarnym a przenośnym powinna być podyktowana przede wszystkim oczekiwaniami co do użytkowania, budżetem i warunkami mieszkaniowymi. Jeśli Inwestor planuje korzystać z basenu przez wiele lat i chce, aby stał się integralną częścią domu i ogrodu, basen stacjonarny może być najlepszym wyborem. Jeśli jednak szuka mniej kosztownego, elastycznego rozwiązania, które można łatwo zdemontować po sezonie, basen przenośny będzie odpowiedni. W każdym przypadku warto zastanowić się nad tym, jakie są długoterminowe plany i potrzeby związane z basenem.

Rodzaje basenów

Każdy rodzaj basenu ogrodowego ma swoje specyficzne cechy, które warto rozważyć przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Oto krótki przegląd najpopularniejszych typów basenów ogrodowych, do których należą baseny ogrodowe rozporowe, baseny betonowe, basen dmuchany, basen stelażowy, drewniany czy poliestrowy. Warto zauważyć, że im większy basen ogrodowy, tym więcej możliwości dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników, zarówno pod względem rozmiaru, jak i głębokości. 

Baseny betonowe - trwałość i elegancja

Baseny betonowe to synonim trwałości i elegancji. Ich konstrukcja pozwala na niemal dowolne kształtowanie formy, co umożliwia dopasowanie basenu do specyficznych potrzeb i warunków ogrodu. Beton jest materiałem wyjątkowo trwałym, co sprawia, że baseny z tego materiału mogą przetrwać wiele lat. Ponadto, betonowe ściany basenu mogą być wykończone różnymi materiałami, takimi jak płytki ceramiczne czy naturalny kamień, co dodatkowo podnosi estetykę i pozwala na stworzenie unikalnego, eleganckiego designu.

Baseny stelażowe stalowe - prosta instalacja, ograniczone możliwości

Baseny ogrodowe stelażowe, w tym baseny stalowe, są cenione za ich prostotę instalacji i względnie niski koszt. Składają się z paneli stalowych, które są montowane do siebie, tworząc strukturę basenu. Choć instalacja jest szybka i zazwyczaj mniej skomplikowana niż w przypadku innych typów basenów, możliwości kształtowania i personalizacji są ograniczone. Stalowe baseny często mają standardowe kształty i rozmiary, co może być pewnym ograniczeniem dla osób szukających unikalnych rozwiązań.

Basen stelażowy

Baseny poliestrowe - gotowe konstrukcje z fabryki

Baseny poliestrowe to gotowe konstrukcje, które są produkowane w fabryce i dostarczane na miejsce montażu w całości lub dużych segmentach. Są to lekkie, ale wytrzymałe baseny, które są stosunkowo łatwe w instalacji. Dzięki fabrycznej produkcji, baseny te mają gładkie powierzchnie, które ułatwiają utrzymanie czystości. Ich główną zaletą jest łatwość montażu oraz niższe ryzyko błędów instalacyjnych, co czyni je popularnym wyborem wśród osób szukających efektywnego i szybkiego rozwiązania.

Baseny drewniane - naturalny wygląd i ciepło materiału

Baseny drewniane oferują ciepło i naturalny wygląd, który doskonale komponuje się z ogrodowymi krajobrazami. Drewno jako materiał budowlany dodaje basenom unikalnego, estetycznego charakteru. Baseny drewniane mogą być budowane na miejscu lub dostarczane w formie zestawów do samodzielnego montażu. Ważne jest jednak regularne konserwowanie drewna, aby zapewnić jego długotrwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Drewniane baseny mogą być również wyposażone w różnego rodzaju systemy filtracji i ogrzewania, co zwiększa komfort ich użytkowania.

Każdy z tych typów basenów ma swoje unikalne cechy, które sprawiają, że może być lepiej lub gorzej dopasowany do konkretnych potrzeb i warunków. Wybór odpowiedniego typu basenu zależy od osobistych preferencji, budżetu, dostępnej przestrzeni oraz planowanego sposobu użytkowania.

Basen w ogrodzie - lokalizacja i planowanie

Planowanie i budowa basenu ogrodowego wymaga szczegółowego rozważenia kilku kluczowych aspektów, aby cieszyć się idealnym miejscem do relaksu we własnym ogrodzie. Właściwy wybór miejsca jest fundamentalny zarówno dla komfortu użytkowania, jak i łatwości w konserwacji.

Wybór miejsca na basen w ogrodzie

Nasłonecznienie: Idealna lokalizacja basenu ogrodowego powinna zapewniać odpowiednią ilość słońca. Baseny ogrodowe często są wykorzystywane w ciepłe, słoneczne dni, więc miejsce o dobrym nasłonecznieniu jest kluczowe. Zbyt duża ilość cienia może nie tylko obniżyć temperaturę wody, ale również sprzyjać rozwojowi glonów.

Otoczenie: Ważne jest, aby wokół basenu nie było drzew i krzewów, które mogłyby zanieczyszczać wodę opadającymi liśćmi czy pyłkiem. Dodatkowo, korzenie drzew mogą z czasem uszkodzić nieckę basenową. Przydomowy basen powinien być także umiejscowiony z dala od miejsc, gdzie często przebywają ludzie, na przykład z dala od ścieżek ogrodowych i miejsc wypoczynkowych, aby zapewnić prywatność i spokój.

Wpływ lokalizacji basenu na użytkowanie i konserwację

Dostępność: Lokalizacja basenu powinna być łatwo dostępna zarówno z domu, jak i z innych części ogrodu. Ułatwia to korzystanie z basenu, jak i prowadzenie niezbędnych prac konserwacyjnych. Budowa basenu w miejscu łatwo dostępnym jest również ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Konserwacja: Wybór miejsca, które jest łatwo widoczne i dostępne, ułatwia regularne czyszczenie i konserwację basenu. Baseny ogrodowe wymagają regularnego czyszczenia z liści, owadów oraz innych zanieczyszczeń. Ponadto, w przypadku basenów podgrzewanych, łatwy dostęp do instalacji elektrycznych jest niezbędny.

Planowanie budowy basenu krok po kroku

Ocena przestrzeni: Przed rozpoczęciem budowy basenu, należy dokładnie ocenić dostępną przestrzeń i warunki gruntowe.

Projekty basenu: Zdecydowanie się na projekt basenu, który najlepiej pasuje do potrzeb i warunków ogrodowych. Dostępne są różne projekty basenu, w tym baseny betonowe, plastikowe do ziemi oraz baseny ogrodowe całoroczne.

Budowa: Budowa basenu krok po kroku powinna być przemyślana, aby zapewnić wysoką jakość wykonania i trwałość. Prace obejmują wykonanie wykopu, przez zbrojenie, aż po instalację systemów filtracyjnych i grzewczych.

Wykończenie: Ostatni etap to wykończenie powierzchni basenu oraz montaż niezbędnych akcesoriów, takich jak schody, poręcze, czy oświetlenie.

Planując budowę basenu w ogrodzie, warto rozważyć również konsultację z ekspertami, aby mieć pewność, że wszystkie techniczne aspekty, od nasłonecznienia po systemy filtracji, są prawidłowo zaplanowane. Dzięki temu basen domowy będzie nie tylko pięknie komponował się z ogrodem, ale również zapewni łatwość użytkowania i minimalne wymagania konserwacyjne.

Dom w jaskierkach (G2)

Basen w ogrodzie - koszty budowy

Ile kosztuje basen ogrodowy? Koszty budowy basenu ogrodowego mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, w tym typu basenu, materiałów, wielkości, oraz dodatkowych funkcji i akcesoriów.

Czynniki wpływające na koszty budowy lub zakup basenu ogrodowego

 • materiały jakość i rodzaj materiałów, od plastiku po beton, znacząco wpływają na koszt,
 • rozmiar i kształt większe baseny i te o niestandardowych kształtach będą droższe w realizacji,
 • lokalizacja dostęp do miejsca budowy, warunki gruntowe i lokalne przepisy budowlane mogą wpłynąć na koszty pracy i materiałów,
 • systemy filtracji i ogrzewania zaawansowane systemy utrzymania czystości wody i jej temperatury mogą znacząco podnieść początkowe i bieżące koszty eksploatacji basenu,
 • dodatkowe funkcje elementy takie jak oświetlenie, jacuzzi czy przeciwprądy również podnoszą koszt całkowity.

Decydując się na budowę basenu, warto dokładnie przemyśleć, jakie są oczekiwania co do jego użytkowania, ile środków jesteśmy w stanie zainwestować oraz jakie są lokalne warunki, które mogą wpłynąć na finalny projekt i koszt budowy.

Formalności prawne przy budowie basenu w ogrodzie

Budowa basenu ogrodowego wiąże się z różnymi formalnościami zależnymi od jego rozmiaru i lokalizacji. Poniżej przedstawiamy ogólne zasady.

Pozwolenie na budowę: Nie jest wymagane dla basenów o powierzchni lustra wody do 50 m². W przypadku większych basenów, o powierzchni przekraczającej 50 m², konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Proces ten obejmuje złożenie projektu architektoniczno-budowlanego wraz z innymi dokumentami, takimi jak plan zagospodarowania terenu czy poświadczenie o prawie do zarządzania nieruchomością.

Zgłoszenie budowy: Dla mniejszych basenów, których powierzchnia nie przekracza 50 m², nie jest wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie budowy. Dzięki temu proces realizacji jest znacznie szybszy i mniej skomplikowany.

Warunki techniczne i lokalizacyjne: Niezależnie od rozmiaru, ważne jest uwzględnienie lokalnych warunków gruntowych, odległości od sąsiednich działek oraz planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych konieczne może być wykonanie drenażu opaskowego wokół basenu, co zapobiega jego uszkodzeniu.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto dokładnie sprawdzić lokalne przepisy i zalecenia, aby uniknąć późniejszych problemów prawnych lub technicznych.

Budowa basenu krok po kroku

Budowa basenu w ogrodzie może być podzielona na kilka kluczowych etapów, zaczynając od planowania aż po finalne wykończenie. Oto podstawowe etapy budowy basenu z bloczków betonowych:

    1. Przygotowanie terenu: Pierwszym krokiem jest wykonanie wykopu pod basen. Następnie dno wykopu należy wyrównać i przygotować przez utwardzenie oraz zastosowanie podsypki żwirowej.

    2. Zbrojenie i betonowanie: Po przygotowaniu terenu, w wykopie układa się siatkę zbrojeniową, która wzmacnia konstrukcję basenu. Następnie może nastąpić wylanie betonu, które tworzy solidną płytę nośną basenu.

    3. Budowa ścian: Ściany basenu są murowane z bloczków betonowych, które są kolejno usztywniane za pomocą zbrojeń i wiązane wieńcem betonowym. To zapewnia trwałość i stabilność konstrukcji.

    4. Hydroizolacja i tynkowanie: Kiedy ściany są już gotowe, wykonuje się na nich warstwę tynku, a następnie aplikuje hydroizolację, aby zapobiec przeciekom wody.

    5. Instalacja systemów basenowych: W tej fazie montuje się wszelkie niezbędne systemy, takie jak rury, filtry, dysze, skimmery oraz systemy oświetleniowe.

    6. Wykończenie wnętrza basenu: Wewnętrzne ściany i dno basenu można wyłożyć folią basenową lub innym materiałem wykończeniowym, który zapewnia estetykę oraz szczelność.

    7. Wykończenie zewnętrzne: Po zakończeniu prac wewnętrznych, przystępuje się do obsypania basenu ziemią oraz wykonania otoczenia basenu, które może być z kamienia, drewna lub innego materiału.

    8. Napełnianie wody i uruchomienie basenu: Ostatnim etapem jest napełnienie basenu wodą, uruchomienie systemów filtrujących i ogrzewających, a następnie dokonanie ostatecznych regulacji i testów.

Każdy z tych etapów wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej i umiejętności, dlatego często zaleca się skorzystanie z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w budowie basenów. Taka metodyczna i systematyczna praca zapewnia, że basen będzie bezpieczny, trwały i estetyczny.

Dom w amarantusach

 

Akcesoria i dodatki do basenu

 

Systemy ogrzewania wody:

 • pompy ciepła: są to urządzenia wykorzystujące energię z zewnętrznego powietrza do ogrzewania wody w basenie, co pozwala na efektywne i ekonomiczne utrzymanie komfortowej temperatury wody nawet w chłodniejsze dni,
 • panele fotowoltaiczne: oferują zrównoważony sposób ogrzewania wody, wykorzystując energię słoneczną; panele fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne na energię elektryczną, która może być używana do zasilania pomp ciepła lub bezpośredniego ogrzewania wody w basenie.

Elementy dekoracyjne i funkcjonalne:

 • oświetlenie oświetlenie basenowe: zwiększa bezpieczeństwo poprzez poprawę widoczności i tworzy atrakcyjny efekt wizualny po zmroku. Może być wykonane w różnych formach, w tym jako oświetlenie podwodne LED, które oferuje różnorodność kolorów i wzorów,
 • fontanny: dodają elegancji i charakteru, tworząc relaksujący szum wody; mogą być również wykorzystane do masażu i terapii wodnej,
 • jacuzzi: to popularny dodatek do basenów, zapewniający relaksacyjne i terapeutyczne korzyści dzięki masującemu działaniu gorących bąbelków; jacuzzi może być zintegrowane z basenem lub stanowić oddzielny element w strefie basenowej,
 • przeciwprąd w basenie ogrodowym: to urządzenie, które generuje silny strumień wody, umożliwiając pływanie na miejscu; jest to świetne rozwiązanie dla osób, posiadających mniejsze baseny, które chcą trenować pływanie, rehabilitować się lub po prostu cieszyć się intensywnym wodnym masażem w swoim przydomowym basenie.

Te akcesoria nie tylko zwiększają funkcjonalność basenu, ale także przyczyniają się do jego estetyki i komfortu użytkowania.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?