Drzwi z odwrotną przylgą - funkcjonalność i estetyka

Urządzanie domu to jeden z ostatnich już etapów, które należy zrealizować przed wprowadzeniem się do nowych, wymarzonych przestrzeni. Dla wielu Inwestorów to najprzyjemniejszy moment budowy domu. Można puścić wodzę wyobraźni i otoczyć się ulubionymi kolorami, tkaninami i przedmiotami, które zdecydują o indywidualnym charakterze wnętrz. Oprócz wyboru kolorów ścian, mebli czy dekoracji, Inwestor musi zdecydować o wyborze stolarki, w tym także wybrać drzwi wewnętrzne. Ważne podczas wykańczania domu są nie tylko kwestie wizualne, ale także funkcjonalne. Jednym z rozwiązań, które zapewnia wygodne użytkowanie oraz podnosi estetykę wnętrz, są drzwi z odwrotną przylgą. Co to takiego i gdzie sprawdzi się najlepiej?

Drzwi z odwrotną przylgą - co to znaczy?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnorodnych produktów, niezbędnych do wykończenia wnętrz. Tak samo jest z wyborem drzwi wewnętrznych – różne modele, warianty i style sprawiają, że Inwestorzy z pewnością znajdą takie, które będą trafiać w ich gust i dostępny budżet. Oprócz kwestii estetycznych i cenowych ważne są także techniczne parametry drzwi i możliwości ich montażu. Jednym z praktycznych rozwiązań, pozwalającym uzyskać identyczny wygląd drzwi otwieranych w różne strony, jest odwrotna przylga, czyli inaczej drzwi rewersyjne. Co to takiego? Mówiąc najprościej, jest to sposób montażu drzwi, który niezależnie od sposobu i kierunku ich otwierania daje możliwość zachowania identycznego, spójnego wyglądu, skrzydla drzwi tworzą równą płaszczyznę. Bez względu na kierunek, w którym się drzwi otwierają, wszystkie zamknięte drzwi wyglądają identycznie, zachowują spójny wygląd. Jest to możliwe dzięki temu, że skrzydło drzwi wyposażone jest w specjalną opaskę, która umożliwia otwieranie ich do wewnątrz ościeżnicy.

schemat

Zalety drzwi z odwrotną przylgą wewnątrz pomieszczenia

Planując zakup elementów służących wykończeniu wnętrz, warto porozmawiać z fachowcami, przejrzeć oferty producentów oraz przeanalizować własne potrzeby. Pomoże to wybrać i zastosować takie rozwiązania, które wpłyną korzystnie na komfort mieszkania. Drzwi wewnętrzne z odwrotną przylgą dają możliwość swobodnej aranżacji spójnej przestrzeni, zwiększając komfort użytkowania domu. Pozwalają wybrać kierunek otwierania drzwi bez ingerencji w ich wygląd - niezależnie od kierunku zostaje zachowana równa płaszczyzna drzwi względem ściany. Odwrotna przylga wpływa na uzyskanie większej przestrzeni, minimalizując ryzyko „zazębiania się” i obijania otwartych drzwi znajdujących się obok siebie. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. gdy przy drzwiach wejściowych znajdują się też drzwi prowadzące do innych pomieszczeń. Wówczas sąsiadujące ze sobą drzwi, mimo różnicy w kierunkach otwierania – do wewnątrz i na zewnątrz – zyskują spójny, identyczny wygląd. Korytarz prezentuje się więc estetycznie, przez co zyskuje całe wnętrze.

Czytaj także: "Co to jest mikrocement i gdzie możemy go zastosować?"

Drzwi przylgowe i drzwi bezprzylgowe – na czym polega różnica?

Pozostając w temacie drzwi wewnętrznych, warto poznać i rozróżnić jeszcze dwa rodzaje drzwi - drzwi przylgowe i drzwi bezprzylgowe. Pierwszą, najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest ich wygląd. W przypadku drzwi przylgowych widoczne są zawiasy, a po zamknięciu skrzydła drzwi tworzą niewielki uskok, nachodząc na ościeżnicę. Drzwi przylgowe nie tworzą więc idealnej, jednolitej płaszczyzny na ścianie. Zaletą drzwi przylgowych jest łatwiejszy montaż oraz późniejsza, ewentualna regulacja zawiasów. W przypadku drzwi bezprzylgowych charakterystyczne są zawiasy ukryte, a zamknięte drzwi tworzą wraz z ościeżnicą, jednolitą powierzchnię. Drzwi zlicowane ze ścianą idealnie wpisującą się w nowoczesne, minimalistyczne aranżacje wnętrz. Zamontowanie drzwi i regulacja w drzwiach bezprzylgowych jest bardziej wymagająca, warto więc w tej kwestii skorzystać z profesjonalnej usługi specjalistów.

Czytaj także: "Stiuk wenecki - co to jest i jak go wykonać?"
ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 400NOWYDOM
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 400NOWYDOM
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 400NOWYDOM
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Gdzie najlepiej sprawdzą się drzwi wewnętrzne z odwrotną przylgą?

Projekt wnętrza w każdym domu czy mieszkaniu musi spełniać oczekiwania przyszłych mieszkańców, być odpowiedzią na potrzeby domowników oraz styl ich życia. Tylko takie podejście w aranżacji przestrzeni zagwarantuje komfort, spokój i bezpieczeństwo spędzania czasu i funkcjonowania w danej przestrzeni. Wybór odpowiednich detali wewnątrz pomieszczenia, w tym także wykorzystanie drzwi wewnętrznych do aranżacji przestrzeni, także powinno być podyktowane wygodą, funkcjonalnością oraz wyglądem pasującym do całości projektu.

Drzwi wewnętrzne stanowią spójny, nieodzowny element we wnętrzu i wpływają na odbiór całej przestrzeni, w tym także tej na korytarzu. W przypadku domu, w którym jest wąski korytarz i ograniczona ilość miejsca, a także kilka par drzwi znajdujących się blisko siebie na jednej ścianie i prowadzących do różnych pomieszczeń, odwrotna przylga będzie idealnym wyborem. Tym bardziej, że oprócz aspektów praktycznych, projektowanie niektórych pomieszczeń często determinuje kierunek, w którym będą otwierać się drzwi do nich prowadzące. Tak jest w przypadku drzwi łazienki, toalet oraz kotłowni, które ze względów bezpieczeństwa muszą mieć drzwi otwierane na zewnątrz. Pozostałe pomieszczenia oraz kierunki otwierania drzwi i rodzaj drzwi do różnych pokoi - na przykład do sypialni czy garderoby - pozostawiają większe pole manewru. Determinują je wówczas względy funkcjonalne i ergonomiczne, ale także wielkość pomieszczeń oraz zaprojektowany szlak komunikacyjny pomiędzy nimi.

Czytaj także: "Kominek narożny - idealna zabudowa do tego rodzaju kominka"

Odwrotna przylga - podsumowanie

Podsumowując temat odwrotnej przylgi i przyglądając się różnym drzwiom, Inwestorzy poza ciekawym designem rozglądają się też za najlepszym i trwałym rozwiązaniem aranżacyjnym, które będzie im służyć długie lata. Produkty dostępne na rynku, w tym bardzo szeroki wybór drzwi sprawiają, że zarówno mieszkanie, jak i dom można urządzić wedle różnych upodobań i w różnym stylu – minimalistycznym, skandynawskim czy tradycyjnym. Ważne, aby wykonanie wszelkich prac było estetyczne, a produkty dobrej jakości. Wybór drzwi bezprzylgowych w zestawieniu z drzwiami przylgowymi zależy od projektu wnętrz, metrażu powierzchni użytkowej oraz cech charakterystycznych danego pomieszczenia i jego funkcji. W różnych pomieszczeniach znajdują się bardzo często drzwi wykonane zarówno metodą odwrotnej przylgi, jak i klasycznie otwierane. Cechą charakterystyczną odwrotnej przylgi jest jej funkcjonalność i estetyczne wykończenie. Jeżeli drzwi do różnych pomieszczeń znajdują się na jednej ścianie korytarza i prowadzą do różnych pomieszczeń - do łazienki, garderoby czy sypialni - bardzo dobrym rozwiązaniem, z którego może skorzystać Inwestor, jest właśnie zastosowanie odwrotnej przylgi. Dzięki niej drzwi utworzą harmonijną płaszczyznę i wpłyną pozytywnie na odbiór wnętrza oraz jego funkcjonalność.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?