Schody dywanowe - najmodniejsze schody

Aranżacja przestrzeni mieszkalnej to bardzo ważny etap, przybliżający Inwestorów do zamieszkania w pięknym, dopasowanym do ich wymagań domu. Inwestorzy, którzy budują dom z poddaszem lub piętrowy z pewnością staną przed decyzją, dotyczącą wyboru schodów wewnętrznych. W tych nowoczesnych i minimalistycznych doskonale sprawdzą się schody dywanowe, które cechuje przyciągający uwagę design. Jak wykonać schody dywanowe? Ile kosztują i jak je montować? O tym w kolejnej części artykułu.

Jak wyglądają schody dywanowe?

Schody dywanowe to kształt schodów o nowoczesnym, minimalistycznym wyglądzie. Ich wykorzystanie we wnętrzach sprawia, że stanowią ważny element wystroju, często będąc elementem dekoracyjnym przestrzeni. Tego typu schody pięknie komponują się w otwartych przestrzeniach, w połączeniu z różnorodnymi materiałami, jak drewno, beton, szkło czy metal. Dzięki dużej różnorodności form i materiałów schody dywanowe sprawdzą się w wielu projektach. Mogą być wykonane na konstrukcji żelbetowej, stosowanej m.in. w projektach ARCHON+, lub też stanowić konstrukcję samonośną (schody samonośne), która prawidłowo wykonana wytrzyma duże obciążenia, a jednocześnie wyróżnia się lekkim wyglądem.

Schody wewnętrzne dywanowe z powodzeniem można realizować jako schody jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe czy nawet wachlarzowe.

Schody dywanowe z uwagi na swój specyficzny wygląd powinny być przygotowane z dużą precyzją i dbałością o szczegóły. Schody dywanowe wykonane na konstrukcji żelbetowej można obłożyć drewnem, terakotą, a dla zwolenników surowych i minimalistycznych wnętrz, świetnie sprawdzi się mikrocement. W przypadku konstrukcji samonośnej schody dywanowe są zakotwiczone w stropie piętra, zakotwione o ścianę lub wzmacniane od spodu specjalnymi belkami. Stopnie schodów mogą być wykonane z rozmaitych materiałów np. drewna, blachy stalowej, czy szkła. Dopełnieniem aranżacji i ozdobą konstrukcji schodów dywanowych jest odpowiednio dopasowana balustrada, zabezpieczająca użytkowników przed upadkiem z wysokości. Jeżeli bieg schodów dywanowych jest wolny, wówczas balustrady należy zamontować z dwóch stron. 

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 400NOWYDOM
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 400NOWYDOM
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 400NOWYDOM
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Rodzaje schodów dywanowych

Schody dywanowe mogą stanowić bardzo ciekawy element architektoniczny, będąc jednocześnie dekoracją przestrzeni. W przypadku schodów wewnętrznych bardzo ważny jest każdy detal ich wykonania. Projektując je, bierze się pod uwagę między innymi rodzaj materiału, wysokość całej konstrukcji i jej rozmiar. Wszystkie schody, w tym także schody typu dywanowego muszą być wytrzymałe, stabilne i bezpieczne dla domowników, dlatego w ich wykonaniu liczy się dobór jak najlepszych jakościowo materiałów, doświadczenie ekipy budowlanej oraz ich duża precyzja. Można je wykonać zarówno z drewna, metalu, jak i żelbetu. Czym charakteryzują się schody wykonane z tych materiałów?

Schody dywanowe żelbetowe

Schody dywanowe żelbetowe

Każde schody, w tym również schody dywanowe wykonane z żelbetu muszą być przemyślane i dobrze zaprojektowane, dlatego warto poświęcić czas i poszukać doświadczonego fachowca, który je zrealizuje. Schody żelbetowe dają duże możliwości aranżacyjne. Tworzy się je najczęściej z betonowej mieszanki o klasie C 20/25 oraz z prętów stalowych o średnicy od #8 do #12, które służą za zbrojenie wewnątrz deskowania. Powierzchnię żelbetonowych schodów wyrównuje się, po czym należy uzbroić się w cierpliwość, dając materiałom w pełni wyschnąć. Schody dywanowe żelbetowe zakotwicza się w stropie oraz podkładzie podłogowym. Po zdjęciu szalunku ewentualne nierówności betonu należy skuć dla osiągnięcia efektu gładkiej powierzchni. Wykończenie schodów żelbetowych zależy od gustu Inwestorów oraz projektu wnętrz. Można wykończyć je drewnem, specjalną farbą do betonu lub np. mikrocementem.

Dywanowe schody drewniane

Schody dywanowe drewniane

Ten rodzaj schodów wewnętrznych powstaje z wybranego przez Inwestora rodzaju drewna o określonej wilgotności, która waha się pomiędzy 8 a 12%. Klienci mogą wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami drewna. Wspaniale prezentują się schody dywanowe wykonane z drewna dębowego, bardzo dobrze sprawdzi się drewno jesionu, drewno bukowe lub niektóre gatunki egzotyczne. Konstrukcja schodów powstaje z drewna klejonego, czyli z połączonych specjalnym klejem kawałków drewna, dzięki czemu schody są mocniejsze i mniej podatne na działanie czynników zewnętrznych – wilgotności powietrza czy zmian temperatury. Poszczególne elementy stopni i podstopni w samonośnej konstrukcji są ze sobą połączone w niewidoczny sposób po to, aby zachować wszystkie walory tego rodzaju schodów. Tego typu nowoczesne schody drewniane zakotwicza się w stropie i podłodze, czasem także w dodatkowej podporze – np. w ścianie. Wykończenie schodów można dopasować do wystroju i kolorów wnętrz, wybierając olej lub lakier – bezbarwny lub w wybranym, naturalnym kolorze.

Schody dywanowe metalowe

Schody dywanowe metalowe

Do produkcji schodów dywanowych często wykorzystuje się elementy metalowe. Nowoczesne schody wewnętrzne o stalowej konstrukcji pięknie będą wyglądać we wnętrzach surowych, minimalistycznych czy w stylu industrialnym. Składają się z profili stalowych, które zakotwiczone są tak samo, jak inne rodzaje tych samonośnych konstrukcji – w stropie, podłodze lub wspomagająco jeszcze w ścianie. Wykonawcy schodów ze stali montują na profilach wybraną przez Inwestora okładzinę np. drewnianą. W profilach stalowych są przygotowane otwory do mocowania okładziny. Możliwe do realizacji są także schody w całości wykonane ze stalowej blachy, pomalowanej specjalną farbą antypoślizgową lub też można połączyć wspomniane wcześniej materiały i stworzyć kompozycję o unikalnym wyglądzie.

Konstrukcja i mocowanie schodów dywanowych

Wnętrza, w których schody dywanowe stanowią jeden z głównych elementów wystroju, zyskują na oryginalności. Wśród najbardziej charakterystycznych cech schodów dywanowych można wyróżnić: niewidoczne elementy konstrukcyjne (okładzinę montuje się do konstrukcji ukrytymi elementami mocującymi, specjalnie przeznaczonymi do tego celu), samonośna konstrukcja, pełne stopnie i podstopnie o tej samej grubości, widoczny bieg schodów dywanowych i charakterystyczny zygzak boku biegu. Konstrukcja schodów samonośnych musi być przemyślana i solidnie wykonana. Schody dywanowe muszą bowiem utrzymać nie tylko swój ciężar, ale także ciężar chodzących po nich domowników. Schody dywanowe muszą być odpowiednio sztywne i nie uginać się pod obciążeniem. Najwięcej zależy od pewnego i solidnego mocowania. Schody dywanowe kotwione są do podłogi i stropu, zdarza się też, że mocowane są do ścian lub innych, dodatkowych wsporników czy filarów. Ich konstrukcja składa się z pełnych stopni i podstopni o tej samej grubości, które w zależności od rodzaju materiału są łączone dedykowanymi do tego łącznikami. Dla właściwego zabezpieczenia schodów montuje się balustradę. Od Inwestora oraz konstruktorów zależy, jakie rozwiązanie będzie korzystne i możliwe do realizacji.

Schody dywanowe zabiegowe - do jakich wnętrz?

Schody dywanowe zabiegowe sprawdzą się w bardzo wielu domach i różnorodnych aranżacjach wnętrz. Mimo braku spocznika są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Schody tego typu zajmują niewiele miejsca, dobrze sprawdzą się w niewielkich domach, gdzie mogą być wyeksponowane lub mniej widoczne. To, gdzie dokładnie będą zbudowane, zależy od wybranego przez Inwestora projektu domu i wynikających z niego układów funkcji i szlaków komunikacyjnych. W nowoczesnych wnętrzach, z otwartą strefą dzienną i większym holem schody zabiegowe będą wyglądać atrakcyjnie, stanowiąc jeden z głównych elementów wystroju. Od wybranego stylu wnętrz i domu zależy, czy schody będą ciepłe drewniane czy może bardziej surowe, betonowe. Na pewno swoim designem muszą pasować do otoczenia, a szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych sprawia, że można je zbudować w wielu różnorodnych wnętrzach.

Schody dywanowe - jaka balustrada?

Schody dywanowe – jaka balustrada?

Schody dywanowe cechuje lekkość i minimalizm. Nie posiadają one tak zwanych belek policzkowych, do których montowane są poszczególne stopnie, ale składają się jedynie ze stopni i podstopni, często też z balustrady, która odpowiada za zapewnienie mieszkańcom bezpiecznej komunikacji pomiędzy kondygnacjami. Jaka balustrada sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od konstrukcji schodów oraz wystroju wnętrz. Schody dywanowe cechuje pewien minimalizm, dlatego balustrada może albo go podkreślać, albo wprowadzać oryginalność, przykuwając wzrok odwiedzających gości. Do popularnych balustrad należą te wykonane ze szkła. Nadaje ona lekkości, nie rzuca się w oczy i pięknie wygląda. Inwestorzy decydują się także na balustrady metalowe, czasem z ozdobnymi elementami. Klasycznym wyborem są balustrady drewniane. One także dają możliwość indywidualnego podejścia i zastosowania tradycyjnej balustrady drewnianej lub takiej, gdzie zaprojektowane będą elementy ażurowe, co będzie to stanowić dodatkowy element dekoracji domu, ale też sprawi, że schody nie będą się wydawać zbyt masywne. Schody dywanowe wyglądają bardzo efektownie.

Ile kosztuje zrobienie i montaż schodów dywanowych?

Schody dywanowe - aranżacje

W przypadku budowy domu z poddaszem użytkowym lub piętrowego Inwestor będzie musiał ponieść koszty związane z postawieniem schodów wewnętrznych. Na rynku budowlanym istnieje bardzo dużo możliwych rozwiązań, modeli schodów oraz materiałów do ich zbudowania. Ich cena będzie więc różnić się w zależności od wybranej technologii i materiałów. Najtańsze będą schody z gotowych elementów, a najdroższe te wykonane na indywidualne zamówienie. Koszty w przypadku schodów dywanowych wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy zł za sam materiał. Do tego należy doliczyć ceny robocizny i pracy montażowej. Na cenę wpływa również stopień skomplikowania konstrukcji oraz to, czy schody będą jednobiegowe (tańsze) czy droższe dwubiegowe.

Aranżacje ze schodami dywanowymi

Schody to element wyposażenia i aranżacji wnętrza domu, który oprócz pełnienia funkcji czysto użytkowej, stanowi ważny element dekoracyjny. Nowoczesne schody dywanowe mają duży potencjał w kwestii aranżacji. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnych przestrzeniach – surowych i minimalistycznych, ale także w tych, gdzie tradycja łączy się z designem. Dzięki swojej konstrukcji i wrażeniu lekkości mogą stanowić piękny akcent w domu, który oprócz kompozycji i względów estetycznych będzie bezpieczny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Przy schodach dywanowych warto więc zadbać o sprawdzonych i doświadczonych fachowców, którzy swoją wiedzą i precyzją zagwarantują pozbawione błędów wykonanie tego ważnego elementu wystroju wnętrz.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?