Lamele w salonie - jak ciekawie zaaranżować salon z wykorzystaniem lameli?

W nowoczesnych aranżacjach Inwestorzy coraz częściej wykorzystują lamele dekoracyjne, wprowadzając do wnętrz efektowny akcent. Salon to przestrzeń strefy dziennej, w której domownicy spędzają wspólnie czas oraz spotykają się ze znajomymi i przyjaciółmi. Warto zadbać o jego odpowiedni wystrój, a lamele z pewnością pozwolą uzyskać interesujący efekt wizualny, sprawią również, że wnętrze nabierze przytulnego i ciepłego klimatu. W artykule przeczytasz o tym, z czego robi się lamele ścienne, jak pomysłowo można wykorzystać lamele we wnętrzu, w jaki sposób należy zamontować listwy od podłogi do sufitu, poznasz wady i zalety lameli oraz obejrzysz piękne aranżacje z lamelami.

Co to są lamele drewniane?

Drewniane lamele to element dekoracyjny, który można zastosować do wykończenia różnych powierzchni. Najbardziej popularne są drewniane lamele, które dostępne są w formie pojedynczych listew, a także lamele w formie paneli składających się z kilku listew połączonych w większą całość. Montuje się je bezpośrednio do ściany lub sufitu za pomocą kleju montażowego, lub wkrętów, można także zamocować je do listwy montażowej.

Do czego służą lamele? Lamele to znakomite rozwiązanie aranżacyjne, pozwalające uzyskać piękny i nietuzinkowy wystrój wnętrza. Dzięki nim można stworzyć efekt przestrzenności, ale i głębi, dlatego też zaliczają się do kategorii dekoracji 3D. 

Lamele, inaczej określane jako listwy ścienne, mają szerokie zastosowanie w dekoracji różnych pomieszczeń. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest umieszczenie lameli na ścianach i sufitach. Duża wytrzymałość sprawia, że lamele ścienne cieszą się popularnością nie tylko ze względu na walory dekoracyjne. Lamele wykorzystywane mogą być także jako elementy konstrukcyjne we wnętrzu, np. podczas aranżacji wnęk czy skosów na poddaszu, sprawdzą się także jako ażurowa ścianka - rodzaj przepierzenia, wydzielającego w ramach pomieszczenia mniejszą strefę. W przypadku zamiaru wykonania ażurowej ścianki należy wybrać lamele czterostronne, dzięki czemu z każdej strony będą pięknie wykończone. 

Listwy ścienne mają wyjątkowy potencjał aranżacyjny, są idealnym rozwiązaniem jako akcent do salonu, pokoju gościnnego, czy jadalni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać lamele drewniane również na całej ścianie w sypialni, jako tło dla tapicerowanego zagłówka. Ciekawe efekty wizualne można uzyskać, montując lamele na suficie i w ten oryginalny sposób podkreślić odrębność funkcjonalną części pomieszczenia. 

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Z czego robi się lamele ścienne?

Listwy ozdobne bardzo często wykonuje się z drewna, popularnymi gatunkami są: dąb, jesion, sosna, orzech, buk. Pod względem wytrzymałości oraz estetycznego wyglądu bardzo dobrze sprawdzają się lamele z płyty MDF o strukturze drewna. Lamele MDF są trwalsze od drewna i z powodzeniem można je zastosować np. w łazienkach, kuchniach czy korytarzach, czyli miejscach z większym stopniem narażenia na urazy mechaniczne lub wilgotność. Największą popularnością cieszą się listwy z wykończeniem drewnianym, jednak warto podkreślić, że coraz chętniej wybierane są również lamele w jednolitym kolorze, np. czarnym, biały lub granatowy.  Innym wariantem paneli mogą być lamele z fornirowanej płyty MDF.  W sklepach można znaleźć również listwy imitujące beton. 

Lamele drewniane

Montaż lameli drewnianych krok po kroku

Montaż lameli drewnianych nie jest skomplikowaną czynnością, co przekonuje do samodzielnej realizacji tego rodzaju aranżacji we wnętrzu. Jak zawsze, warto się do takiego zadanie odpowiednio przygotować i ze starannością dobrać wszelkie niezbędne narzędzia i materiały. Niezbędna będzie poziomica, taśma miernicza i ołówek. W większości przypadków nie trzeba będzie wiercić otworów w ścianie, listwy można przymocować za pomocą odpowiedniego kleju, ale dobrze jest zaopatrzyć się na wszelki wypadek także w kilka śrub i wkrętów. 

Jak zamontować listwy od podłogi do sufitu?

Wśród opcji montażu lameli można wyróżnić trzy sposoby. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto się zastanowić i wybrać najlepszy i najwygodniejszy do zastosowania w danej przestrzeni wariant.

Lamele na suficie

Montaż listew bezpośrednio na ścianie

Montaż listew bezpośrednio na ścianie jest dość czasochłonny. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni, na której montowane będą panele - musi ona być równa, czysta i sucha. Jeżeli montowane są pojedyncze lamele, należy przygotować klocki, które pozwolą zachować pomiędzy listwami taki sam dystans. Aby uniknąć błędów, warto każdorazowo sprawdzać poziomicą poziom listew, dzięki temu uzyskamy oczekiwany i idealny efekt dekoracyjny.

Montaż lameli na listwie

Montaż lameli na listwie jest łatwiejszy, odległości pomiędzy poszczególnymi lamelami zostały już wyznaczone przez producenta. Pierwszym krokiem w tym przypadku jest przymocowanie listwy montażowej do ściany – najlepiej mocnymi wkrętami. Następnie należy kolejno wciskać listwy w miejsca przewidziane przez producenta. Ten rodzaj montażu jest z pewnością szybszy, ale nie można samodzielnie wybrać odległości między poszczególnymi listwami.

Lamele w salonie

Montaż listew na desce

Montaż listew na desce to najszybszy sposób na wykonanie ściany z lameli we wnętrzu. W tym przypadku zamawia się nie tylko listwy, ale całą konstrukcję o określonej wielkości, z listwami już przymocowanymi. Montaż takiej konstrukcji polega jedynie na przymocowaniu całego panelu do ściany. Wystarczy wywiercić otwory, włożyć w nie kołki i mocno przykręcić cały panel do powierzchni. 

Aranżacja salonu z lamelami

Popularność lameli w dekoracji wnętrz wzrasta z roku na rok. Za sprawą łatwego montażu, wytrzymałości oraz niezwykle efektownego designu lamele są doskonałą odpowiedzią na pytanie jak urządzić salon. Mogą stanowić akcent na jednej ze ścian, mogą pojawić się również na suficie, tworząc bardzo ciekawą ozdobę. Warto podkreślić, że jednocześnie mogą poprawić akustykę wnętrza. Świetnym sposobem na wykorzystanie ich potencjału jest zainstalowanie oświetlenia LED w przestrzeniach pomiędzy listwami, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność samej konstrukcji. Listwy stosowane są również jako ścianka ażurowa, które umożliwiają podział pomieszczenia na strefy, bez ograniczania dostępu do naturalnego światła. Można pokusić się o wniosek, że lamele zastapiły w pewnym sensie boazerię drewnianą w wystroju wnętrz.

Lamele w salonie warto umieścić na głównej ścianie, dzięki czemu stanie się ona charakterystyczna i przyciągająca wzrok. Drewniane listwy dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, co daje większe możliwości aranżacyjne. Jasne drewno jest idealne do małego salonu. Dzięki jasnym odcieniom pomieszczenie zyska wizualnie na przestronności, a konstrukcja nie przytłoczy zbytnio przestrzeni. Doskonale prezentuje się sosna, buk czy dąb. Natomiast w dużym i przestronnym salonie efektownym, nowoczesnym akcentem mogą być listwy w ciemnym kolorze.

Lamele drewniane- aranżacja salonu

Kolor lameli warto również dobrać do stylu, w jakim wnętrze domu zostało zaprojektowane. W salonie w stylu skandynawskim można zastosować listwy drewniane, które są bielone. Z kolei czarne listwy to znakomita propozycja do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Innym pomysłem może być położenie lameli na ścianie wykończonej betonem dekoracyjnym.

Wady i zalety lameli drewnianych

Mając w planach zastosowanie lameli drewnianych, warto zapoznać się z zaletami, jakie dany produkt oferuje oraz wziąć pod uwagę ewentualne wady.

• Estetyka pomieszczenia jest zawsze ważna. Drewno wprowadza do wnętrza naturalny klimat, przytulność i nadaje mu niepowtarzalny, piękny wygląd. Decydując się na lamele MDF o strukturze drewna, do wyboru jest szeroka paleta odcieni i kolorów, dzięki czemu można uzyskać odpowiedni efekt, który będzie idealnie pasował do wystroju całej przestrzeni.

• Listwy dostępne są w różnych rozmiarach, można je także montować w różny sposób. Lamele można przymocować pionowo lub poziomo i w ten sposób optycznie podwyższyć lub poszerzyć przestrzeń.

• Poprawa właściwości akustycznych. Właściwości dźwiękochłonne drewna i laminatów drewnianych są bardzo dobre. Doskonałe rezultaty można osiągnąć dzięki dużej gęstości i grubości lameli. Ze względu na swoje właściwości dźwiękoszczelne idealnie nadają się do pomieszczeń, w których wymagana jest redukcja hałasu lub wygłuszenie (kuchnia czy salon).

Lamele w salonie - zalety

• Wielofunkcyjność. Listwy drewniane można wykorzystać w różnych celach, takich jak: zakrycie nieestetycznych rur lub kabli, stworzenie dekoracyjnej ściany, wydzielenie przestrzeni. Lamele sprawdzą się również w pokoju dziecięcym.

• Uniwersalny wygląd. Drewniane lamele pasują do większości aranżacji wnętrz, sprawdzą się zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.

Listwy drewniane mają wiele zalet, ale należy również wspomnieć o ich wadach. Ze względu na dużą ilość szczelin pomiędzy listami czyszczenie może być czasochłonne. W przypadku małego dystansu pomiędzy listwami trudniej będzie usunąć kurz, który może być też bardziej widoczny przy jasnych lamelach. Jeżeli lamele wykonane są z drewna lub fornirowanej płyty MDF mogą by bardziej narażone na uszkodzenia lub zmienną wilgotność, wymagają więc odpowiedniej pielęgnacji, aby nie straciły walorów dekoracyjnych. 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?