Taras z kostki brukowej - jak zrobić to dobrze?

Decydując się na budowę domu z tarasem, warto na wczesnym etapie zastanowić się, jak powinna finalnie wyglądać strefa wypoczynku zewnętrznego, czyli z jakich materiałów taras powinien być wykonany, w tym także, jak wykończyć jego podłoże. Jednymi z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych tarasu są płytki gresowe, drewno oraz kostka brukowa. Ostatnia z wymienionych propozycji cieszy się popularnością i jest chętnie wybierana przez Inwestorów, pozwala w solidny sposób wykończyć podłoże tarasu, które jednocześnie będzie estetycznym i trwałym podłożem na wiele lat. W artykule omówimy różne aspekty związane z tarasem z kostki brukowej. Zapraszamy do lektury!

Kostka brukowa na taras - kiedy warto się na nią zdecydować?

Wybór kostki brukowej może być idealną decyzją, jeśli pragniemy zachować jej atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas. Wspomniany materiał jest wyjątkowo odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Kostka brukowa pozostaje trwała przy skrajnych temperaturach, co jest jednym z atutów tego materiału, zwłaszcza gdy planujemy nim wykończyć taras, który nie posiada zadaszenia. Dodatkowo ten rodzaj budulca jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Inwestorzy szukający rozwiązania na długie lata, wybierają kostkę brukową, wiedząc, że wytrzyma ona niejedno lato i wielkie mrozy.

Sposoby układania kostki brukowej

Taras z kostki – sposoby układania kostki brukowej

Decydując się na kostkę brukową mamy duże pole możliwości aranżacyjnych dzięki szerokiej palecie barw oraz rozmaitym kształtom. To, jaki kolor kostki brukowej wybierzemy, zależy od naszych preferencji estetycznych. Częstym zastosowaniem przy produkcji kostki są ciekawe detale jak barwna posypka kwarcowa, czy granitowa, co może wprowadzić atrakcyjne wzbogacenie przestrzeni na strefie tarasowej. Do wykończenia podłoża tarasu wykorzystuje się również płyty betonowe lub płyty wielkoformatowe. Zastosowanie ich wokół domu podkreśli nowoczesny charakter inwestycji. Ponadto, sposób układania takiego budulca nie ogranicza się tylko do jednego wzoru, ale daje możliwość realizacji różnych pomysłów, co uatrakcyjni przestrzeń wokół domu i pozwoli stworzyć wraz z tarasem wizualnie spójną kompozycję.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Metoda „na prosto”

Ten sposób układania kostki jest najmniej skomplikowanym, a cały proces opiera się jedynie na układaniu jednej kostki obok drugiej i dobijaniu ich gumowym młotkiem. Wykorzystać można budulec o regularnych oraz nieregularnych kształtach. Metoda „na prosto” dobrze sprawdzi się w przypadku wykańczania nawierzchni podjazdów i tarasów o nieskomplikowanym kształcie.

Układanie ukośne

Sposób układania kostki brukowej ukośnie polega na obróceniu jej o 45 stopni, względem linii tarasu. W efekcie jej bieg określa się jak w samej nazwie – ukośny. Ten efektowny sposób zapewnia także odpowiednią stabilność nawierzchni i często jest wykorzystywany przy utwardzaniu dużych powierzchni terenu, przykładowo ulic, czy parkingów. Taras wykonany z kostki ułożonej ukośnie także będzie wyróżniał się dużą wytrzymałością. W metodzie ukośnej można wykorzystać zarówno kostki o regularnej, jak i nieregularnej formie.

Styl łukowy

Taka metoda układania sprawdzi się idealnie w przypadku, gdy zamierzamy wykończyć taras kostką brukową o nieregularnym kształcie. Łukowy styl układania pozwala na wykonanie różnych fal lub zgięć, dzięki czemu idealnie znajdzie zastosowanie na ścieżkach ogrodowych, lub na nietypowym tarasie o kształtach dopasowanych do niewielkiego rozmiaru ogrodu lub ukształtowania terenu. Łukowa metoda układania kostki brukowej daje możliwość uzyskania różnych, atrakcyjnych wzorów dekoracyjnych na zewnętrznej powierzchni.

Styl jodełkowy

To odmiana stylu ukośnego, przypominająca ułożenie parkietu. Kostka brukowa układana jest symetrycznie względem drugiej kostki jak w odbiciu lustrzanym. Jodełkowy styl układania można wykorzystać, gdy mamy w posiadaniu dwa kolory kostki brukowej lub po prostu pragniemy ciekawszego wzoru

Jak dobrać kostkę brukową do otoczenia?

Taras z kostki – jak dobrać kostkę do otoczenia

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kostek brukowych, o bogatej palecie kolorów i rozmaitych kształtach. To, jaką kostkę wybierzemy na taras i do wykończenia nawierzchni wokół domu, zależy od naszych indywidualnych upodobań estetycznych, jednak warto zwrócić uwagę na kwestię zachowania spójnej kompozycji tarasu z elewacją i otoczeniem domu.

W zależności od stylu wykończenia elewacji do budowy tarasu warto zastosować materiały, które pozwolą podkreślić charakter inwestycji. Z klasycznym stylem wykończenia dobrze będzie korespondować kostka brukowa o neutralnej barwie piaskowej lub w kolorach czerwieni. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór kostki imitującej kamień. Natomiast nowoczesny design budynku idealnie podkreśli szara, grafitowa lub antracytowa kolorystyka kostki lub płyt tarasowych. Ciekawym pomysłem może być łączenie pasujących do siebie odcieni, by tworzyć różnorodne wzory i mozaiki.

Dobór odpowiedniej kolorystyki podłoża tarasu oraz nawierzchni wokół domu pozwoli uzyskać spójną kompozycję, która stanie się wizytówką całej inwestycji.

Jak wykonać taras z kostki brukowej krok po kroku?

W dokumentacji projektowej znajdują się informacje dotyczące głębokości warstw podbudowy tarasu, jego wysokości, a także tego, czy będzie zlokalizowany na równi z progiem drzwi tarasowych. Jeżeli zamierzamy zbudować taras w użytkowanym już domu, pierwszym etapem prowadzącym do wykonania pięknej powierzchni tarasu jest sporządzenie projektu, tak aby wykonać wszystkie prace zgodnie ze sztuką budowlaną.

Do ułożenia nawierzchni na tarasie niezbędne będą takie narzędzia jak: łopata, poziomica, gumowy młotek do właściwego osadzenia kostki brukowej, łata brukarska, paliki, sznurek, gilotyna do przycinania kostki, a także zagęszczarka do ubijania kostki.

Wyznaczenie terenu i przygotowanie gruntu

Budowa tarasu powinna się zacząć od wyznaczenia odpowiedniego miejsca, tak by strefa wypoczynku cieszyła domowników przez długie lata. Tarasu, którego podłoże ma stanowić kostka brukowa, nie należy lokalizować w miejscu z wgłębieniem, ponieważ może w nim kumulować się woda, powodując deformacje nawierzchni. Należy więc wykonać niezbędną korektę terenu, a następnie wyznaczyć wymiary tarasu, uwzględniając wokół niego także opaskę o szerokości ok. 50 cm. W kolejnym kroku należy wykonać wykop na głębokość od 30 do 50 cm.

Jeśli podłoże tarasu ma być wysokie, należy zastosować słupy wykonane ze stali, drewna lub betonu o przekroju kwadratu lub koła. W takiej sytuacji należy też utworzyć większy wykop o głębokości od 50 do 100 cm.

Taras z kostki – jak ułożyć

Utwardzenie podłoża

Jeśli wykop został wykonany, następną czynnością jest utwardzenie gruntu, czyli wysypanie cienkiej (około 10 cm) warstwy piasku lub pospółki na jego dno. Należy pamiętać o delikatnym spadku poziomu, aby w trakcie deszczu woda mogła swobodnie spływać. Do lepszego utwardzenia i utrwalenia podłoża niezbędna jest także warstwa kruszywa.

Wykonanie podbudowy

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podbudowy, która powinna być dostosowana do podłoża. Jeśli taras jest zlokalizowany na bardziej podmokłym gruncie, warto zaopatrzyć się w odpowiednią mieszankę do podbudowy, która zapewni właściwe odsączanie. Po wykonaniu takiej podbudowy należy ją ubić za pomocą zagęszczarki, podobnie jak w przypadku utwardzania gruntu.

Wykonanie obramowania

Ułożenie obrzeży przebiega bardzo sprawnie, z wykorzystaniem palisad, krawężników i oporników. Elementy wbija się w ziemię, tworząc obramowanie tarasu. Od razu w danym etapie, środek należy wypełnić podsypką cementowo-piaskową. Jej masę można rozprowadzić przy użyciu deski lub łaty. Należy pamiętać, aby poziom tarasu został utrzymany około 2 cm wyżej od obrzeży.

Ułożenie kostki brukowej

Następną czynnością jest układanie kostki brukowej wedle wybranej metody, zaczynając od brzegów tarasu. Na tym tym etapie należy pamiętać o dokładnym układaniu budulca, aby w późniejszym czasie zapewnić wygodne użytkowanie tarasu.

Spoinowanie tarasu

Aby taras był porządnie wykonany, należy pamiętać o ważnej kwestii, którą jest spoinowanie tarasu. Do fugowania (jak inaczej można nazwać etap) należy użyć drobnego piasku. Do wypełnienia szczelin należy przesiewać piasek płukany przez sito, do momentu zupełnego wypełnienia ich warstwą piasku. Jego nadmiar można zmieść szczotką.

Innym sposobem jest również wypełnianie szczelin fugą żywiczną, która jest bardziej nowoczesnym sposobem. Wykorzystanie tej metody wyeliminuje możliwość wyrastania roślin pomiędzy kostką.

Zagęszczenie tarasu z kostki brukowej

Ostatnim etapem w procesie wykonywania tarasu z kostki brukowej jest odpowiednie zagęszczenie. Do wykonania tej czynności niezbędna jest zagęszczarka płytowa, która wyrówna i ustabilizuje dodatkowo grunt, tak by wszystkie elementy osiadły na podłożu, a poziom tarasu zgadzał się z obliczeniami.

Istotną kwestią jest również odpowiednia impregnacja tarasu z kostki brukowej. Nałożenie takiego impregnatu odbywa się na czyste podłoże, dlatego przed jego użyciem, warto wyczyścić powierzchnię tarasu i zmieść warstwę piasku myjką lub wężem ogrodowym. Po wykonaniu tej czynności nakłada się specjalny preparat impregnujący. Zastosowanie takiej ochrony na kostkę brukową, dodatkowo zabezpieczy powierzchnię przed negatywnymi skutkami wysokich i niskich temperatur.

Koszt wykonania tarasu z kostki brukowej

Decydując się na wykorzystanie kostki brukowej, pojawia się pytanie - ile kosztuje taras z kostki brukowej? Ułożenie jej w przestrzeni zewnętrznej swojej działki niestety nie jest najtańszym rozwiązaniem, jednak na pewno opłacalnym jakościowo. Poza ceną, jaką trzeba będzie wyłożyć na materiał, należy również doliczyć ‘robociznę’, jeżeli zdecydujemy się powierzyć tę pracę fachowcom. Warto zwrócić się z prośbą o wycenę do kilku specjalistów i wybrać ofertę, która będzie najkorzystniejsza, dobrze jest obejrzeć także wcześniejsze realizacje, co z pewnością pomoże podjąć właściwą decyzję.

Wady i zalety tarasów z kostki brukowej

Taras z kostki – wady i zalety

Zadaszony taras z kostki brukowej jest obecnie bardzo modnym i wygodnym rozwiązaniem. Posiada jednak plusy i minusy, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem decyzji o wyborze nawierzchni i metody układania tarasu. Ułożona na tarasie kotka brukowa wprowadzi atrakcyjną różnorodność do strefy letniego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Zalety tarasów z kostki brukowej

Pierwszą i możliwe, że najistotniejszą zaletą omawianego materiału jest jego odporność na działania promieniowania UV, wilgoci, czy nawet mrozu. Trwałość materiału na uszkodzenia mechaniczne jest ceniona przez wielu Inwestorów, a dodatkowe zaimpregnowanie kostki brukowej, przedłuży świetność tarasu. Kolejnych atutów dodają walory wizualne. Dzięki bogatej palecie kolorów i motywów kostki, można stworzyć przestrzeń jeszcze bardziej elegancką i oryginalną oraz łatwo dopasować jej styl do designu elewacji domu.

Kwestia utrzymywania kostki brukowej w czystości także nie powinna stanowić problemu. W celu usunięcia zanieczyszczeń z nawierzchni tarasu można skorzystać z myjki ciśnieniowej.

Dla wielu Inwestorów kostka brukowa jest idealnym sposobem na udekorowanie swojej przestrzeni wokół domu, sprawdzi się jako podstawowy budulec powierzchni tarasowej, ale również jako podkreślenie jej brzegów i aranżację ogrodu.

Wady tarasów z kostki brukowej

Warto zaznaczyć kilka kwestii, dzięki którym ominiemy problemy i niedogodności związane z użytkowaniem tego materiału. Kostka brukowa nie powinna być układana na podmokłym gruncie. Po czasie użytkowania mogą pojawić się wgniecenia powierzchni przez zapadnięcie się kostki w wilgotnym gruncie. Dodatkowo należy pamiętać, iż mimo dużej trwałości materiału, kostka brukowa nie utrzymuje odporności na produkty chemiczne. Niestety przy bezpośredniej aplikacji, można spodziewać się przebarwień trudnych lub niemożliwych do usunięcia. Wadą tarasów z kostki brukowej jest niestety cena. Decydując się na taras z kostki lub wykończenie terenu wokół domu, trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem.

Jak czyścić taras z kostki brukowej?

Proces czyszczenia kostki nie jest skomplikowany, a do tej czynności wystarczy myjka ciśnieniowa i szczotka. Pod ciśnieniem wody zabrudzenia powinny zniknąć, a jeśli jednak kostka nadal jest brudna, można wykorzystać dodatkowo specjalistyczny preparat przeznaczony do mycia kostki brukowej.

Jak usunąć mech i trawę z tarasu z kostki brukowej?

Jak usunąć mech i trawę z kostki brukowej

Po pewnym czasie użytkowania na powierzchni tarasowej może zacząć wyrastać mech lub trawa. Jest kilka metod na pozbycie się niechcianych roślin z podłoża.

Najprostszy sposób to użycie narzędzi z ostrą końcówką, dzięki której można wyciągnąć roślinę z korzeniami. Do usuwania mchu można także zastosować preparaty chemiczne, które są nieco bardziej inwazyjne, jednak pozwolą przez dłuższy czas cieszyć się czystymi łączeniami kostki. Zawsze można także spróbować wypłukać rośliny za pomocą myjki ciśnieniowej.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?