Nowoczesna wiata na drewno. Pomysły na drewutnię i wykonanie krok po kroku.

Wiaty na drewno to konstrukcje, które służą do przechowywania drewna opałowego lub innych materiałów drewnianych. Główną funkcją wiaty na drewno jest ochrona drewna przed zmiennymi warunkami pogodowymi, w tym opadami atmosferycznymi, śniegiem, wilgocią czy promieniowaniem słonecznym. Wiaty na drewno mogą być zbudowane z różnych materiałów, ale najczęściej spotykanym materiałem jest właśnie drewno. Drewniane wiaty są popularne ze względu na prostotę swojej konstrukcji, trwałość oraz estetyczny wygląd, który dobrze komponuje się domami w różnym stylu oraz z naturalnym otoczeniem. 
W konstrukcji wiaty na drewno wyróżnia się zazwyczaj podstawę lub fundament, słupy nośne, ściany, belki oraz pokrycie dachowe. W zależności od projektu, wiaty na drewno mogą mieć również boki z otworami lub pełne ściany, aby zapewnić dodatkową ochronę przed wiatrem i deszczem. Wiaty na drewno można także budować z innych materiałów, takich jak metal, beton lub tworzywa sztuczne. Wybór materiału zależy od indywidualnych preferencji, budżetu oraz warunków panujących na danym terenie. Jak zbudować wiatę? Jaką wiatę wybrać i ile kosztuje wiata na drewno?

Nowoczesna wiata na drewno - jaką wybrać?

Wybór rodzaju wiaty na drewno zależy od wielu czynników, takich jak preferencje estetyczne, budżet, dostępność materiałów, lokalne warunki klimatyczne i przeznaczenie wiaty. Oto kilka popularnych rodzajów wiat na drewno opałowe, które Inwestor może rozważyć:

Wiaty otwarte: To proste konstrukcje, które składają się ze słupów i dachu, pozostawiając boki otwarte. Są idealnym miejscem dla drewna opałowego, ale także narzędzi ogrodowych.

Wiaty częściowo zamknięte: Posiadają ściany (nie więcej niż trzy), podtrzymujące dach drewutni. Częściowe zamknięcie jeszcze lepiej chroni drewno lub inne przedmioty przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale pozwala na przepływ powietrza.

Wiaty z dachem dwuspadowym: Mają charakterystyczny dach dwuspadowy, który zapewnia skuteczną ochronę przed osadzającą się na dachu wodą. Ta konstrukcja jest popularna ze względu na swoją prostotę i wytrzymałość.

Wiaty z dachem jednospadowym: Dach jednopołaciowy daje możliwość lokalizacji wiaty przy ścianie domu lub w granicy działki.

Wiaty na drewno to konstrukcje, które są obiektem architektury ogrodowej. Pozwalają utrzymać porządek i zaoszczędzić miejsce w domu oraz zapewniają możliwość wygodnego przechowywania suchego drewna. Ważne jest, aby dopasować rodzaj wiaty do potrzeb, ale także przepisów lokalnego prawa i warunków atmosferycznych na danym terenie.

Wiata na drewno kominkowe

Wiata na drewno kominkowe to specjalna konstrukcja, w której przechowuje się drewno do kominka lub pieca na drewno. Jej zasadniczą funkcją jest ochrona drewna przed czynnikami atmosferycznymi i utrzymanie go w odpowiednich warunkach, umożliwiających właściwy proces spalania.

Wiata na drewno kominkowe

Wiata na drewno kominkowe:

 • konstrukcja - wiata zazwyczaj składa się z dachu i ścian (nie więcej niż trzech), choć niektóre mogą mieć tylko dach oparty na słupach; ściany drewutni mogą być pełne, z otworami wentylacyjnymi lub zupełnie otwarte; konstrukcja jest zazwyczaj prosta i funkcjonalna,
 • zadaszenie - dach w wiacie ma za zadanie chronić składowane drewno przed deszczem, śniegiem i innymi czynnikami atmosferycznymi; najczęściej stosowane są dachy dwuspadowe, które skutecznie odprowadzają wodę; niektóre wiaty drewniane mają również dodatkowe osłony boczne, aby zapobiec nawiewaniu śniegu,
 • wielkość wiaty - może być różna, w zależności od ilości drewna, jakie Inwestor planuje przechowywać; w zakresie procedury budowy wiaty znaczenie ma jej powierzchnia zabudowy, 
 • wentylacja - ważne jest, aby w wiacie zapewnić odpowiednią wentylację; dobre przewietrzenie drewna pomaga w jego suszeniu, utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i zapobieganiu gromadzenia się nadmiernej wilgoci, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.
 • ochrona drewna - główną funkcją wiaty jest ochrona drewna kominkowego przed wilgocią, deszczem i śniegiem.; drewno musi być przechowywane w suchym miejscu, aby mogło się efektywnie spalać się w kominku lub piecu; wiaty do przechowywania drewna kominkowego zapewniają takie środowisko, chroniąc drewno przed nadmierną wilgotnością; najczęściej wiaty drewniane buduje się z desek drewna sosnowego lub świerkowego.

Wiata na drewno kominkowe jest praktycznym rozwiązaniem, które pomaga utrzymać drewno w dobrym stanie i przygotować je do spalania. Chroni drewno przed warunkami atmosferycznymi, zapewniając jednocześnie odpowiednią wentylację i łatwy dostęp do drewna, wtedy gdy jest potrzebne.

Wiata z garażem

Drewniane wiaty ogrodowe - czym się charakteryzują?

Wiata drewniana to popularna lekka konstrukcja, która służy jako osłona przed słońcem, deszczem lub wiatrem. Wiaty wyróżniają się kilkoma cechami, które nadają im charakterystyczny wygląd i funkcjonalność. Najczęściej wygląd wiaty determinuje zbudowany już na działce budynek mieszkalny. Oto kilka cech, które można wskazać, mówiąc o drewnianych wiatach ogrodowych:

 • naturalne drewno - drewniane wiaty ogrodowe są zwykle wykonane z naturalnego drewna, które nadaje im estetyczny wygląd, pasujący do otaczającego ogrodu,
 • konstrukcja na słupach – wiaty budowane są jako lekkie konstrukcje szkieletowe przekryta dachem, często obudowane lekkimi ściankami. 
 • dach - drewniane wiaty ogrodowe mają zazwyczaj dach spadzisty, dachy mogą być pokryte różnym materiałem, np. drewnianymi gontami, dachówką, gontem bitumicznym,
 • otwarte lub zamknięte ścianki - wiaty ogrodowe mogą mieć otwarte ścianki, które zapewniają łatwiejszy dostęp do drewna; mogą również mieć zamknięte ścianki, które zapewniają większą ochronę przed wiatrem i deszczem,
 • styl i dekoracje - drewniane wiaty ogrodowe można wykonać w różnej stylistyce, od prostych i minimalistycznych po bardziej ozdobne; mogą mieć rzeźbione detale, ozdobne elementy, czy wiszące doniczki z roślinami, które dodają uroku.

Drewniane wiaty ogrodowe są popularnymi elementami architektury ogrodowej, które nie tylko zapewniają praktyczną ochronę składowanego drewna przed czynnikami atmosferycznymi, ale także zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania np. ogrodowych mebli czy innych sezonowych przedmiotów.

Wiata przy domu

Budowa wiaty na drewno - krok po kroku

Budowa drewutni może być doskonałym pomysłem dla każdego, kto potrzebuje dodatkowego miejsca do przechowywania drewna opałowego. Jak zbudować drewutnię?

Planując postawienie w ogrodzie wiaty ogrodowej, należy zapoznać się z wymogami, dotyczącymi realizacji tego typu obiektów. Pojęcie wiaty nie zostało zdefiniowane w Prawie budowlanym, potocznie natomiast pojęciem wiata określa się lekką budowlę, posiadającą zadaszenie i wspartą na słupach, które są jej podstawowym elementem konstrukcyjnym, trwale wiążącym ją z gruntem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiata może mieć ściany, ale nie więcej niż trzy. 

Powierzchnia zabudowy wiaty jest istotnym parametrem, który definiuje procedury, umożliwiające postawienie wiaty:

 • powierzchnia zabudowy wiaty do 35 m2 – budowa wiaty wymaga jedynie zgłoszenia budowy organowi administracji architektoniczno-budowlanej, czyli właściwemu Starostwu Powiatowemu, przy czym w tym przypadku łączna liczba takich obiektów na działce nie była większa niż dwa na każde 500 m2 powierzchni działki,
 • powierzchnia zabudowy wiaty do 50 m2 na działkach, na których znajduje się już budynek mieszkalny lub na działkach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową – nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia na budowę, przy czym w tym przypadku łączna liczba takich obiektów na działce nie może być większa niż dwa na każde 1000 m2 powierzchni działki.

W zakresie wiat na drewno i innych wiat, które nie są wiatami garażowymi, przepisy nie określają odległości od granicy działki, jednak oddziaływanie wiaty nie może wpływać na działkę sąsiada, poprzez wody opadowe, czy zsuwający się śnieg.

Jak zbudować wiatę na drewno?

 1. Krok: Wybór projektu wiaty i przygotowanie terenu - w pierwszej kolejności należy określić parametry  drewutni – jej wielkość, konstrukcję, zdecydować o rodzaju dachu czy dodatkowych funkcjonalnościach, jakie ma spełniać drewutnia. Następnie należy wybrać właściwe miejsce na taką wiatę i oczyścić go z wszelkich przeszkód, takich jak kamienie, korzenie czy rośliny. Następnie należy przygotować podłoże tak, aby wilgoć z ziemi nie przedostawała się do wnętrza wiaty. Można to zrobić poprzez wykonanie utwardzenia terenu np. z warstwy zagęszczonego kruszywa. Dobrą lokalizacją dla wiaty będzie orientacja otwartej ściany w kierunku południowym, dzięki czemu słońce będzie swobodnie docierać do środka.
 2. Krok: Wykonanie kotew i montaż słupów nośnych - w wykonanych w pierwszej kolejności kotwach, czyli w specjalnych otworach, należy zamontować słupy nośne, które na szczycie powinny zostać docięte zgodnie z kątem nachylenia dachu.
 3. Krok: Montaż ścian - po podjęciu decyzji o rodzaju ścian (pełne, ażurowe, częściowo otwarte) należy zamontować płatwie, a potem wybrane ściany boczne.
 4. Krok: Montaż pokrycia dachowego - belki dachowe należy pokryć wybranym pokryciem dachowym, na wcześniej przygotowanej konstrukcji dachu, nie zapominając o właściwym orynnowaniu i odprowadzeniu wody deszczowej. Woda deszczowa, jak i śnieg w okresie zimowym nie mogą przedostawać się na teren działki sąsiada.
 5. Krok: Wykończenie - do tak powstałej wiaty, jeśli Inwestor zdecyduje, można dodać dodatkowe elementy funkcjonalne, takie jak półki czy haczyki.
 6. Krok: Impregnacja wiaty.

Wiata z dachem dwuspadowym

Impregnacja wiaty na drewno - czy jest konieczna?

Impregnacja drewnianej wiaty może być bardzo korzystna i zalecana w celu ochrony drewna przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Drewno jest naturalnym materiałem, który podlega degradacji z powodu wilgoci, promieniowania UV, szkodników, pleśni i grzybów. Impregnacja pozwala przedłużyć trwałość drewna, utrzymać jego estetykę i zapobiec potencjalnym uszkodzeniom.

Korzyści wynikające z impregnacji drewnianej wiaty to między innymi:

 • ochrona przed wilgocią - impregnacja tworzy ochronną warstwę na powierzchni drewna, która zmniejsza wchłanianie wilgoci; zapobiega to pęcznieniu, skurczom i pękaniu  drewna, które mogą wystąpić w wyniku zmian wilgotności,
 • ochrona przed szkodnikami - impregnaty mogą zawierać składniki odstraszające owady i szkodniki, które mogą uszkodzić drewno,
 • ochrona przed pleśnią i grzybami - impregnaty zawierające odpowiednie środki przeciwgrzybiczne mogą zapobiegać rozwojowi pleśni, grzybów i glonów na powierzchni drewna,
 • ochrona przed promieniowaniem UV - niektóre impregnaty zawierają składniki, które chronią drewno przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego; zapobiega to blaknięciu, przebarwieniom i degradacji drewna spowodowanej działaniem UV,
 • estetyka i trwałość - impregnaty mogą podkreślić naturalne piękno drewna, nadając mu głębszy kolor i jednocześnie chroniąc je przed czynnikami atmosferycznymi; dodatkowo, impregnacja może znacznie przedłużyć żywotność drewna, co przekłada się na dłuższy okres użytkowania wiaty,

Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego impregnatu i techniki aplikacji zależy od rodzaju drewna, warunków atmosferycznych oraz indywidualnych preferencji. Ważne jest także przestrzeganie instrukcji producenta dotyczących impregnacji drewna.

Podsumowując, impregnacja drewnianej wiaty jest zalecana, aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią, szkodnikami, pleśnią, promieniowaniem UV. Drewno zaimpregnowane cechuje się dłuższą żywotnością.

Ile kosztuje wiata na drewno?

Koszt budowy wiaty zależy od różnych czynników, takich jak wybór materiałów, rozmiar, dodatkowe funkcje czy rodzaj konstrukcji. Oczywiście, im więcej materiału jest potrzebne, tym inwestycja będzie droższa. Dlatego największe wydatki występują przy budowie wolno stojących wiat, które posiadają pełne ściany. Natomiast wiaty przyścienne będą mniej kosztowne.

Drewniane budowle są zazwyczaj droższe od metalowych. Ceny gotowych drewnianych drewutni także się różnią. Gotowe, proste i stosunkowo małe konstrukcje można nabyć już za kilkaset złotych. Za większe obiekty trzeba liczyć się z odpowiednio większym wydatkiem. Duże wielofunkcyjne drewutnie, które są połączone np. z warsztatem, mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Otwarta wiata z dachem czterospadowym

Gotowa wiata na drewno

Gotowe wiaty na drewno są zazwyczaj dostępne w formie prefabrykowanych zestawów, które można łatwo złożyć i zamontować. Zwykle składają się z paneli, które są połączone w sposób umożliwiający utworzenie solidnej i trwałej struktury. Wiata na drewno może mieć różne rozmiary i kształty, w zależności od potrzeb użytkownika.

Główne zastosowanie gotowych wiat na drewno to przechowywanie drewna opałowego w suchym i chronionym miejscu. Odpowiednie przechowywanie drewna ma kluczowe znaczenie dla właściwego procesu spalania. Wiaty na drewno mogą być również wykorzystywane do przechowywania narzędzi ogrodowych, sprzętu rekreacyjnego lub innych przedmiotów, które wymagają ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Samodzielnie wykonana wiata na drewno

Wykonanie drewutni może być interesującym projektem dla osób z umiejętnościami stolarskimi i dostępem do narzędzi i materiałów. Od czego zacząć samodzielną budowę drewutni?

Planowanie i projektowanie: Zanim Inwestor zacznie budowę wiaty, powinien określić jej parametry. Zdecydować należy, jakiej wielkości i kształtu ma być wiata, jakie drewno na nią użyć i jakie narzędzia będą potrzebne. Kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniego drewna, przygotowanie materiałów i narzędzi. Budowę należy rozpocząć od przygotowania podłoża, na którym ma stać wiata. Następnie należy zbudować konstrukcję drewnianą, montując belki, słupy, krokwie dachowe i inne elementy zgodnie z zaplanowanym projektem indywidualnym lub zakupionym gotowym projektem wiaty. Ważne jest, aby używać odpowiednich technik łączenia drewna oraz elementów łączeniowych, takich jak kołki, wkręty lub gwoździe, aby zapewnić stabilność i wytrzymałość wiaty. Po zbudowaniu tych elementów należy przystąpić do wykończenia i ochrony drewna. Ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas budowy drewutni. Nie można zapomnieć o odpowiednich narzędziach ochrony osobistej, takich jak okulary i rękawice i postępowaniu zgodnie z zasadami bezpiecznej pracy z narzędziami. Jeśli Inwestor nie ma doświadczenia w budowie konstrukcji drewnianych, warto skorzystać z usług fachowców - stolarzy lub firm specjalizujących się w budowie wiat drewnianych.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?