Posadzki żywiczne - zalety i wady, wykonanie krok po kroku

Planując położenie podłogi w budowanym lub remontowanym domu, warto wziąć pod uwagę posadzki żywiczne. Liczne zalety podłoża tego typu, nieograniczone możliwości aranżacyjne, a także szeroki wybór różnych rodzajów wylewek żywicznych sprawiają, że stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w polskich domach.

Posadzki żywiczne – charakterystyka

Posadzki z żywicy są mieszanką spoiw polimerowych, wypełniaczy, utwardzaczy i różnego rodzaju środków pomocniczych. Tak złożona kompozycja rodzi wśród niektórych Inwestorów pytanie: posadzki żywiczne, czy są zdrowe? Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że po utwardzeniu posadzki z żywicy nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Żywice syntetyczne mogą oddziaływać na zdrowie w trakcie wykonywania posadzki. Z tego właśnie powodu, ich montaż należy zlecić wykwalifikowanej firmie, która zna i stosuje zasady BHP. Warto podkreślić, że stężenie rozpuszczalników i monomerów wydzielających się podczas kładzenia posadzki z żywicy jest bardzo niskie i nie przekracza dopuszczalnych norm. Ponadto, okazuje się, że posadzka poliuretanowa i epoksydowa mogą sprzyjać zdrowiu. Większa elastyczność podłoża, jaką charakteryzują się podłogi z żywicy, sprzyja odciążeniu stawów, a właściwości antybakteryjne i antystatyczne tego materiału, w połączeniu z łatwością czyszczenia, obniżają ekspozycję na alergeny i różnego rodzaju patogeny. Posadzki żywiczne zwiększają komfort życia i obniżają poziom stresu dzięki tłumieniu odgłosów chodzenia. Nie ma zatem potwierdzonych medycznych podstaw do rezygnacji z posadzek żywicznych.

Rodzaje posadzek żywicznych

Z uwagi na rodzaj materiału, z którego są wykonane, wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje posadzek żywicznych: posadzki z żywicy epoksydowej i posadzki z żywicy poliuretanowej. Podłogi żywiczne dzieli się także ze względu na grubość podłoża. Wszystkie te odmiany posadzek żywicznych różnią się między sobą kilkoma cechami, które warto dokładniej opisać.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Posadzki z żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa cechuje się mniejszym stopniem połysku, co sprawia, że chcąc otrzymać mocny i długotrwały efekt należy poddać ją polakierowaniu. Posadzka epoksydowa jest bardziej podatna na zarysowania i bardziej wrażliwa na oddziaływanie oświetlenia. Działanie silnych promieni UV może prowadzić do odbarwienia żywicy epoksydowej, co spowoduje jej odbarwienia i nierównomierne odcienie, co w efekcie będzie źle wyglądać na posadzce. Jej zaletę stanowi brak wykonywania specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych. Posadzki epoksydowe mogą być barwione lub bezbarwne.

Czytaj także: "Piaskowiec - charakterystyka i zastosowanie"

Posadzki z żywicy poliuretanowej

Posadzka z żywicy poliuretanowej cechuje się dużą wytrzymałością oraz wysokim połyskiem uzyskanym bez stosowania dodatkowych lakierów. Istnieje także w odmianie matowej, która niekiedy bardziej pasuje do określonego stylu wnętrz. Żywica poliuretanowa jest bardziej odporna na działanie promieni słonecznych niż żywica epoksydowa, stąd też nadaje się nawet do bardzo nasłonecznionych pomieszczeń. Nie ulega odbarwieniom i zachowuje swój kolor na trwałe. Jest także odporna na działanie temperatur od -20°C do +80°C. Znakomicie sprawdza się zatem na tarasach lub balkonach. Dzięki tym licznym zaletom posadzki poliuretanowe są jednymi z najlepiej ocenianych na rynku powierzchni.

Posadzki cienkowarstwowe

Posadzki cienkowarstwowe są pierwszą z dostępnych opcji. Są to niezwykle cienkie posadzki, o grubości zaledwie 0,5 mm, wykonane z betonu wymieszanego z żywicą gruntującą. Są to stosunkowo nietrwałe posadzki, które szybko się niszczą i ulegają ścieraniu. Nie poleca się ich do często używanych pomieszczeń, w których o wiele lepiej sprawdzą się inne rozwiązania. Na cienkiej posadzce żywicznej widoczne są wszelkie niedoskonałości tego rodzaju podłogi.

Posadzki żywiczne cienkowarstwowe

Posadzki grubowarstwowe

Posadzki grubowarstwowe są podłogami żywicznymi o grubości wynoszącej zazwyczaj od 2 do 4 mm. Dzięki zwiększonej grubości są bardziej wytrzymałe, co sprawia, że znakomicie sprawdzają się w różnych pomieszczeniach mieszkalnych. Dodatkowe wzmocnienie wynika także z wymieszania z piaskiem. Najtrwalszymi i najlepszymi posadzkami żywicznymi są posadzki grubowarstwowe kwarcowe. Są one najmniej podatne na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na znakomitą jakość, są także najdroższe. Po wylaniu i zastygnięciu dają efekt przypominający taflę szkła. Szeroka gama kolorów i korzystanie z barwnych piasków kwarcowych, otwierają przed projektantami wnętrz nieograniczone wręcz możliwości.

Zalety i wady posadzek żywicznych

Posadzki żywiczne mają wiele zalet, dzięki którym zyskują coraz szersze grono zwolenników. Warto je dokładnie opisać, by znając korzyści wynikające z zastosowania tego rodzaju podłoża, podjąć właściwą decyzję co do jego ewentualnego wykorzystania we własnym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym.

 • Idealnie dopasowane do wymogów alergików

Posadzka żywiczna może być stosowana w domach, w których mieszkają alergicy. Ze względu na możliwość rozwoju roztoczy w dywanach i wykładzinach, lepiej z nich zrezygnować. Podobnie, idealnym pożywieniem dla roztoczy są nawet niewielkie ilości kurzu pokrywającego posadzki drewniane i panele. Stąd też o wiele lepszym rozwiązaniem dla osób uczulonych stanowi podłoga z żywicy.

 • Materiał samopoziomujący

Żywica jest materiałem samopoziomującym, co znacznie ułatwia montaż posadzki i pozwala zaoszczędzić czas w trakcie wykonywania podłoża.

 • Z połyskiem lub bez

Podłogi żywiczne występują w kilku odmianach: wysoki połysk, półmat lub mat. Wersje matowa i półmatowa są bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Nie wymagają też tak częstej pielęgnacji, jaka jest konieczna w przypadku wersji połyskliwych. Chcąc uzyskać efekt matowości wystarczy nałożyć odpowiedni lakier poliuretanowy, który zmatowi posadzkę i sprawi, że nie będzie się błyszczeć.

 • Brak łączeń posadzek żywicznych

Posadzki z żywicy nie mają fug ani spoin. Dzięki temu, pod posadzkę tego typu nie dostaje się woda, a w szczeliny nie mogą dostać się zabrudzenia, gdyż nie ma w niej żadnych szczelin.

 • Łatwość utrzymania w czystości

Posadzki żywiczne są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Czym myć posadzkę żywiczną? W tym przypadku znakomicie sprawdzają się różne środki. Ponadto, nawet częste zmywanie, nie ma negatywnego wpływu na wygląd podłoża żywicznego, które nadal zachowuje swój blask.

 • Możliwość zatapiania dodatkowych elementów ozdobnych

Posadzki żywiczne stanowią jedno z nielicznych rozwiązań umożliwiających zatopienie w nich elementów ozdobnych. Ciekawe efekty daje umieszczanie w nich grafik, kamieni, muszelek, kawałków drewna i innych elementów. Wewnątrz posadzek żywicznych można zatopić praktycznie wszystko, co w połączeniu z żywicą w bezbarwnym kolorze daje przestrzenny efekt lustra. Puszczając wodze fantazji i pomysłowości można uzyskać niezwykle ciekawe wizualnie i oryginalne rozwiązania.

 • Posiadają właściwości antyelektrostatyczne

Posadzki żywiczne dzięki swoim naturalnym właściwościom są antyelektrostatyczne, dzięki czemu ani pyły, kurz ani inne zanieczyszczenia (np. sierść zwierząt domowych) nie są przyciągane do ich powierzchni. Podłogę, na której nie osadzają się brudy o wiele łatwiej utrzymać w czystości.

 • Odpowiednie do stosowania na ogrzewanie podłogowe

Posadzki żywiczne są bezpieczne i bez problemu mogą być stosowane na powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym.

 • Minimalizują ryzyko poślizgnięcia się

Dzięki chropowatości powierzchni, posadzki żywiczne są antypoślizgowe. Decydując się na podłoże tego typu, można w łatwy sposób zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

 • Odporne na działanie środków chemicznych

Posadzki żywiczne są odporne na działanie środków chemicznych, dzięki czemu nadają się do stosowania w pomieszczeniach, w których składuje się toksyczne materiały chemiczne.

 • Oferują duże możliwości aranżacyjne

Posadzki żywiczne sprawdzają się w każdym rodzaju wnętrz, można je wkomponować w każdy styl z dużą łatwością. Znakomicie wyglądają zarówno w pomieszczeniach w stylu klasycznym, jak i industrialnym. Umożliwiają stworzenie wielobarwnych kompozycji harmonijnie połączonych z wybranym wykończeniem powierzchni. Co prawda cena za takie rozwiązanie nie jest niska, ale zalety posadzek żywicznych ją uzasadniają.

Czytaj także: "Tynk strukturalny - rodzaje, właściwości, sposoby kładzenia".

Wykonanie posadzki żywicznej krok po kroku

Wielu Inwestorów zadaje sobie pytanie, jak zrobić posadzkę żywiczną? Warto zatem przyjrzeć się bliżej kolejnym etapom wykonania podłoża tego typu. Decydując się na posadzki żywiczne, bez względu na wybraną technologię, trzeba w należyty sposób przygotować podłoże. Dopiero później można przystąpić do kolejnych etapów kładzenia żywicznej posadzki w wybranym pomieszczeniu.

Wykonanie posadzki żywicznej

Wykonanie wylewki betonowej pod posadzkę

Wylewka betonowa pod posadzkę to rozwiązanie dla osób lubiących ciekawy, industrialny efekt. Najlepiej sprawdza się podłoże betonowe o wytrzymałości mechanicznej określonej w klasie C16/B20. Ten rodzaj betonu wykazuje dużą odporność. Należy pamiętać, że wylewka betonowa musi być idealnie gładka. Nie można też używać podłoża betonowego jako podkładu pod żywicę od razu. Beton musi dojrzewać przez około 4 tygodnie. Niekiedy, przy dużej wilgoci, czas schnięcia należy wydłużyć o kolejne 2-3 tygodnie. Dopiero po upływie tego okresu można bezpiecznie kłaść posadzki żywiczne. Najpierw należy przystąpić do odpowiedniego przygotowania podłoża betonowego pod posadzki z żywicy. Jak wygląda ten proces? Zaczyna się on od dokładnego zeszlifowania górnej warstwy, którą należy też bardzo starannie oczyścić z kurzu. Pomocny na tym etapie będzie profesjonalny odkurzacz przemysłowy, który stosunkowo szybko oczyści dużą powierzchnię. Następnie należy przystąpić do mycia betonu. Zaleca się użycie wody lub wody z płynem do mycia naczyń bądź też z mydłem w płynie. Myć należy bardzo dokładnie przy użyciu szczotki o twardym włosiu. Należy też zastosować preparat odtłuszczający odpowiedni do tego rodzaju powierzchni. Kolejnym krokiem jest wyrównanie nierówności, zasklepienie i wypełnienie dziur, szpar i szczelin. Przygotowanie podłoża musi być wykonane niezwykle starannie. Tylko wówczas bowiem będzie się miało gwarancję położenia idealnej posadzki i uniknięcia ewentualnych problemów.

Gruntowanie podłoża

Ważnym etapem wykonania wylewki na posadzkę jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Przed położeniem warstwy żywicy na podłoże należy nanieść specjalny preparat gruntujący. Warto pamiętać, że musi on być idealnie dobrany do określonego rodzaju posadzki, jaki planuje się położyć. Podczas jego stosowania należy zadbać o postępowanie zgodnie z instrukcjami producenta, co zapewni należyte położenie podkładu.

Posadzki żywiczne - wykonanie

Wykonanie posadzki z żywicy

Posadzki żywiczne wykonuje się bardzo szybko. Trzeba je fachowo rozprowadzić na specjalnie przygotowanym podłożu. Materiał rozprowadza się wałkiem. Posadzki żywiczne nadają się na różne rodzaje nawierzchni. Można je kłaść na nową powierzchnię betonową. Odpowiednim dla nich podłożem jest też stary podkład. W tym przypadku należy jednak pamiętać o odpyleniu betonu i naprawie ubytków. Nadają się też do położenia na płytkach ceramicznych. Płytek nie trzeba usuwać, ale należy nanieść masę samopoziomującą, a dopiero potem rozprowadzić żywicę. To rozwiązanie jest polecane do miejsc charakteryzujących się niewielkim obciążeniem. Warto zaznaczyć, że każda warstwa żywicy kładziona na podłożu musi dobrze wyschnąć. Czasami schnie około 24 godzin, czasami nieco dłużej. Wszystko zależy od grubości warstwy żywicy, od stopnia wilgotności i temperatury panującej podczas procesu wysychania. Wykonanie posadzki z żywicy nie należy do najprostszych. Dlatego też warto zlecić je doświadczonej firmie, która zapewni odpowiednią jakość i standard wykonania.

Ile kosztują posadzki żywiczne?

Dokonując wyboru materiału na posadzkę, należy wziąć pod uwagę kwestie finansowe całego przedsięwzięcia. Część Inwestorów decyduje się na tańsze opcje nie ze względu na własne gusta i preferencje, ale z powodu mniejszych nakładów pieniężnych koniecznych do realizacji inwestycji. Należy więc zadać sobie pytanie, ile kosztuje posadzka żywiczna? Cena jest każdorazowo ustalana indywidualnie. W dużej mierze zależy od ilości zużycia żywicy, firmy wykonującej prace, technologii wykonania i kosztów materiałów. Żywice epoksydowe są ogólnie tańsze niż te wykonane z żywicy poliuretanowej, których ceny mogą być nawet dwukrotnie wyższe. Beton żywiczny cena? Jak widać, na to pytanie bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Żywice epoksydowe i poliuretanowe są w różnej cenie, koszt ich użycia zależy od wymienionych powyżej czynników.

Podobnie, cena posadzki żywicznej 3D zależy przede wszystkim od grubości warstwy żywicy. Zalewanie kamyków, materiałów i rzeczy o różnej wielkości wymagać będzie odpowiednio grubej warstwy materiału. Na cenę wpływa także jakość użytych materiałów i wielkość powierzchni, na której powstaje posadzka. Koszt wylewki różni się także w zależności od grubości posadzki. Cieńsze są tańsze, a grubsze, które zawierają piasek kwarcowy – są dużo droższe. Należy także pamiętać, że im bardziej fantazyjną podłogę się zaprojektuje, tym jej koszt będzie wyższy. Ostatnim elementem, który ma wpływ na cenę, jest powierzchnia całkowita do pokrycia. Posadzki żywiczne łatwiej jest położyć na dużych powierzchniach, co oznacza, że koszt w przeliczeniu na 1 m2 będzie niższy w przypadku dużego salonu niż małej łazienki.

Posadzka żywiczna w salonie

Posadzki żywiczne - gdzie warto je wykorzystać?

Podłogi żywiczne sprawdzają się doskonale w wielu miejscach. Przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, w sklepach wielkopowierzchniowych, halach przemysłowych, biurowcach, szkołach, pomieszczeniach garażowych, parkingach oraz w pomieszczeniach gospodarczych. Oznacza to, że sprawdzają się idealnie w miejscach, gdzie codziennie przemieszcza się sporo osób. Dodatkowo posadzki z żywicy są coraz częściej stosowane w mniejszych, prywatnych obiektach. Wykorzystuje się je w mieszkaniach, domach jednorodzinnych i garażach. Żywiczne podłoże nadaje się idealnie do wykończenia podłóg w salonach, kuchniach, przedpokojach, łazienkach, i toaletach. Co łączy wymienione pomieszczenia? Częste ich używanie, co pociąga za sobą szybszy proces niszczenia w przypadku tradycyjnych podłóg. Tymczasem, dzięki zastosowaniu posadzki z żywicy nie trzeba się martwić o jej szybkie zniszczenie. Posadzki żywiczne są zatem rozwiązaniem, które z pewnością warto rozważyć, zastanawiając się nad rodzajem podłoża do domu jednorodzinnego czy mieszkania w bloku.

Czytaj także: " Kamienny dywan - co to jest i czy można go zrobić samodzielnie?"
 

Niekiedy Inwestorzy zastanawiają się co lepsze: posadzka żywiczna czy płytki? Odpowiadając na to pytanie najlepiej przyjrzeć się dokładnie cechom różnicującym te dwa rozwiązania. Kafelki są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne wynikające na przykład z upadku ciężkiego przedmiotu. Posadzki żywiczne znoszą tego rodzaju wypadki bez żadnego uszczerbku. Chcąc wymienić posadzkę na inną, nie trzeba jej zrywać, jak to ma miejsce w przypadku płytek, ale można bezpośrednio na niej położyć panele lub wykładzinę. To praktyczne i dobre rozwiązanie, bo żywica na posadzce dobrze izoluje od chłodu. Posadzki tego typu, w przeciwieństwie do płytek na podłodze są dosyć ciepłe. Nawet zimą, przyjemnie się po nich chodzi, nie odczuwając chłodu. Z kolei latem, nie nagrzewają się. Posadzki żywiczne stanowią jednolitą powierzchnię, bez spoin i fug, są zatem lepszym wyborem niż płytki ceramiczne. Nie ma możliwości gromadzenia się kurzu czy brudu w szczelinach i spoiwach, co sprzyja alergikom źle reagującym na pył. Posadzki żywiczne są higieniczne i bardzo łatwo utrzymać je w czystości, co doceniają, chociażby mamy mające raczkujące dzieci.

Posadzka z żywic doskonale sprawdza się także jako wykończenie podłogi na powierzchniach zewnętrznych, takich jak balkony i tarasy, a nawet w bardzo specyficznym miejscu, jakim jest basen. Dzięki wodoodporności i szczelności doskonale się nadaje do miejsc z dużą wilgocią czy dużą ilością wody. Posadzka żywiczna na zewnątrz, czyli żywica poliuretanowa, potrafi wytrzymać nawet dziesięć lat. W momencie pojawienia się pierwszych ubytków wystarczy nanieść nową warstwę żywicy i na nowo cieszyć się ładną, estetyczną i zadbaną powierzchnią.

Posadzki żywiczne – gdzie zastosować?

Posadzki żywiczne 3D

Wśród posadzek żywicznych dostępnych na rynku na szczególną uwagę zasługują posadzki żywiczne 3D, wykonane z bezbarwnej żywicy epoksydowej, które pozwalają na umieszczenie pod nimi trójwymiarowych grafik, ręcznie malowanych obrazów lub innych ciekawych efektów specjalnych. Grafika musi być odpowiednio przygotowana i wykonana na specjalnym materiale charakteryzującym się dużą przyczepnością dla żywicy. Na surowej podłodze umieszcza się grafikę, nanosi się dobrane kolory, wykłada się kamyki lub skamieliny, a następnie zalewa się całość grubą warstwą żywicy. Na koniec posadzka z żywicy może jeszcze być zalana specjalną powłoką zabezpieczającą. Dzięki nowoczesnym technologiom zastosowanym w tego rodzaju posadzkach można stworzyć ciekawe rozwiązania, takie jak złudzenie chodzenia po piasku czy po wodzie. Możliwości kreacji fantazyjnych wzorów są praktycznie nieograniczone. Dzięki zastosowaniu posadzek żywicznych 3D można uzyskać rozmaite obrazy dekoracyjne. Ten typ posadzek najlepiej sprawdza się w różnego rodzaju pomieszczeniach. Dekoracyjne posadzki żywiczne 3D idealnie nadają się do aranżacji łazienki, kuchni, przedpokoju czy też pomieszczenia o nietypowym przeznaczeniu. Wykonanie oryginalnych dekoracji zupełnie odmieni wnętrze i ukaże je w nowy, niespotykany dotąd sposób. Podłogi w wymiarze 3D umożliwiają stworzenie niepowtarzalnego podłoża, które będzie w harmonijny sposób dopasowane do konkretnego wnętrza i całego jego wystroju. Posadzki żywiczne 3D są wykańczane na wysoki połysk. Chcąc zagwarantować im długą używalność w nienaruszonym stanie, można zabezpieczyć posadzki specjalną powłoką, która nie tylko będzie chroniła żywicę, ale także dodatkowo ją nabłyszczy. Zaletą powłoki zabezpieczającej jest fakt, że może być po jakimś czasie usunięta bez naruszania właściwej powierzchni posadzki i zastąpiona nową warstwą materiału.

Ze względu na liczne zalety i niezwykłą oryginalność, posadzki żywiczne epoksydowe są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w wielu domach oraz mieszkaniach. Posadzki żywiczne sprawdzają się w każdych warunkach. Takie wykończenie podłogi doceniane jest przez młody osoby lubujące się w minimalistycznym stylu. Przede wszystkim dzięki brakowi łączeń oraz połyskowi każde wnętrze sprawia wrażenie dużo większego, co ma duże znaczenia na pewno w niewielkich mieszkaniach w blokach. Posadzki żywiczne pozwalają nadać pomieszczeniom nowoczesny charakter i łatwo dopasowują się do wystrojów wnętrz zaprojektowanych w różnych stylach.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?