Zabudowa pralki i suszarki - jak ukryć sprzęty w łazience?

Podczas wykańczania wnętrz domu lub mieszkania przychodzi moment na aranżację i wyposażenie łazienki. Zdarza się, że łazienka jest także pomieszczeniem, do którego zamierzamy wstawić pralkę i suszarkę bębnową. To sprzęty, które mają dość spore gabaryty, przez co mogą ograniczać spójność przestrzeni i ogólny wystrój wnętrza. Planując aranżację łazienki z pralką i suszarką, warto przeanalizować różne warianty ich lokalizacji w ramach pomieszczenia, by wybrać ten najbardziej odpowiedni. Istnieją ciekawe rozwiązania na umieszczenie tych urządzeń, tak by nie zaburzyć estetyki aranżacji wnętrza. Choć popularnym miejscem dla pralki i suszarki jest łazienka, to część osób decyduje się na lokalizację pralki pod blatem w kuchni. Takie umieszczenie pralki pozwala zyskać więcej wolnej przestrzeni, co docenimy zwłaszcza w niewielkiej łazience. Miejscem, w którym można usytuować pralkę może być także przedpokój.

Sytuując pralkę i suszarkę w łazience mamy do wyboru różne możliwości i sposoby aranżacji, które zależą także od rodzaju zakupionych sprzętów. Możemy bowiem zdecydować się na modele pralek wolnostojących lub tych do zabudowy. Częściej wybierane są sprzęty wolnostojące, jednak zakup modeli do zabudowy i wykonanie praktycznej szafki dopasowanej do rozmiarów samego urządzenia, która ukryje pralkę, zwiększa możliwości aranżacyjne przestrzeni.

Sprawdźmy zatem, jak ukryć pralkę wolnostojącą w małej łazience lub jak ukryć pralkę w kuchni? Na te pytania i wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Zabudowa pralki i suszarki czy sprzęty wolnostojące?

Gdy nadchodzi czas podjęcia decyzji, wiele osób zastanawia się: pralka do zabudowy czy wolnostojąca? Powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które wpłyną na wygląd i funkcjonalność jej umiejscowienia.

Pralka i suszarka w zabudowie to zdecydowanie wariant bardziej estetyczny, co może być decydującą kwestią dla wielu osób. Zabudowa pralki wolnostojącej jest bardziej skomplikowanym procesem i wymaga specjalnych rozwiązań. Planując zaaranżowanie w łazience zabudowy pod pralkę lub suszarkę, należy podczas wyboru sprzętów zwrócić uwagę na sposób ładowania ubrań.

W przypadku pralek ładowanych od góry nie ma możliwości przykrycia jej blatem, zatem pozostaje jedynie opcja ulokowania jej we wnęce lub szafce z wystarczającą przestrzenią od góry, która umożliwi wygodne otwieranie pokrywy. Kolejną ważną kwestią przy standardowych modelach pralek wolnostojących jest zagwarantowanie dobrej cyrkulacji powietrza, co za tym idzie, w ewentualnej zabudowie powinny się znaleźć specjalne otwory zapewniające odpowiednią wentylację.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Pralkę i suszarkę wolnostojącą najczęściej kupuje się na finalnym etapie wykańczania wnętrz. Wcześniej jednak należy zadbać o wyprowadzenie we właściwych miejscach niezbędnych instalacji, tak aby aranżacja była funkcjonalna i zgodna z konkretnymi założeniami. Należy także zadbać o swobodny dostęp do sprzętów, gdy zdarzą się ewentualne prace serwisowe. W przypadku pralki lub suszarki wolnostojącej dostęp jest zdecydowanie łatwiejszy.

Czytaj także: "Spiżarnia w domu - gdzie umiejscowić i jak ją urządzić?"
 

Do pewnego czasu pralki i suszarki wolnostojące były dostępne w jednym kolorze – białym. Obecnie katalog oferowanych pralek i suszarek bębnowych jest różnorodny i z powodzeniem można znaleźć taką, która będzie idealnie korespondowała z resztą wystroju pomieszczenia.

Pralka i suszarka w zabudowie wymaga decyzji na etapie projektowania wnętrza, ponieważ powinna także współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki np. szafką lub blatem na umywalki, co trzeba określić już w projekcie. Takie rozwiązanie pełnej zabudowy pozwala na to, by aranżacja łazienki lub miejsca, w którym pralka i suszarka będą ustawione, zachowana została w integralnej i spójnej wizualnie całości. Pralkę może estetycznie wkomponować w zabudowę łazienkową i dyskretnie ukryć poprzez zastosowanie jednolitej kolorystyki frontów. Inwestorzy gustujący w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, decydują się na takie rozwiązanie, chcąc zachować jeden styl wystroju, ale i również podkreślić funkcjonalność przestrzeni użytkowej. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość ukrycia nie tylko sprzętu, ale i również kosza na ubrania lub środki czystości. Jedyną trudnością może być moment awarii pralki lub suszarki. W takiej sytuacji usunięcie usterki i może wymagać chwilowego, częściowego demontażu zabudowy.

Dlatego, zanim zdecydujemy się na pralkę i suszarkę wolnostojącą lub w zabudowie meblowej, powinniśmy określić dokładnie nasze oczekiwania względem sprzętu, tak by w przyszłości komfortowo korzystać z każdej przestrzeni w naszym domu.

Suszarka i pralka wolnostojąca pod blatem

Jak ukryć pralkę w łazience - czy każdą pralkę można zabudować?

Istnieją modele pralek, które są zaprojektowane specjalnie do zabudowy. Czym zatem się różni pralka do zabudowy? Taki rodzaj pralki jest nieco niższy i płytszy od standardowych. Dodatkowo taki rodzaj posiada specjalnie zaprojektowany system wentylacji, co zapewnia właściwą pracę urządzenia w ciasnej i zamkniętej przestrzeni.

Jeżeli zabudowa pralki nie została zaplanowana na etapie projektu aranżacji, a pragniemy zachować spójność wizualną wnętrza, można zdecydować się na ukrycie pralki wolnostojącej za zabudową na wymiar. Taka możliwość dotyczy jedynie pralek z ładowaniem od frontu, a atutem poza wizualną kwestią jest także wyciszenie odgłosów jej pracy przez konstrukcję zabudowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę i suszarkę do zabudowy?

W pewnym momencie pojawi się pytanie, jaka pralka lub suszarka do zabudowy? Podjęcie takiej decyzji należy zacząć od:

  • analizy budżetu
  • dopasowania wymiarów urządzenia do wnętrza

Natomiast wybierając konkretny model urządzenia, warto zwrócić uwagę na:

  • klasę energetyczną
  • zużycie wody
  • poziom ładowności

Wśród wielu dostępnych wariantów można zakupić produkt z wieloma funkcjonalnymi modułami, które sprawią, że jego użytkowanie będzie komfortowe i przyjemne. Aby zakup i eksploatacja urządzeń nas satysfakcjonował, warto sprawdzić dokładnie szczegóły i parametry, by skonfrontować je z własnymi potrzebami.

Czytaj także: "Projekty domów z aranżacją wnętrz"

Zabudowa pralki, czyli jak zabudować pralkę i o czym musimy pamiętać?

Zabudowa pralki pod blatem

W przypadku decyzji o ulokowaniu pralki w zabudowie należy pamiętać o trudniejszym dostępie do całego urządzenia niż w przypadku wolnostojącej. Należy zatem uwzględnić możliwość w miarę sprawnego dostępu na wypadek przeglądu, usterki, czyszczenia filtra. Bardzo ważne, by zapewnić możliwość szybkiego dostępu do przyłącza pralki i zaworu odcinającego dostęp wody, by w przypadku awarii uniknąć zalania pomieszczenia.

Pralnia w domu to niewątpliwie wygoda, gdy jej jednak nie mamy w formie osobnego pomieszczenia, najczęstszą lokalizacją pralki jest łazienka lub też kuchnia. W tych pomieszczeniach mamy możliwość wygodnego podpięcia urządzenia do instalacji wodnej. Lokalizacja pralki w innym miejscu będzie wymagała dodatkowych prac.

Ważnym jest zatem, aby każdy etap podłączania sprzętu, uzgadniać ze specjalistą lub skonfrontować z zaleceniami producenta.

Zabudowa pralki w szafie lub pod blatem w łazience?

Zabudowa pralki w szafie

Pralka i suszarka w łazience wiąże się zazwyczaj z potrzebą zastosowania funkcjonalnego rozwiązania. Zabudowa pralki sprawi, że pomieszczenie zyska wizualnie na atrakcyjności, łatwiej też będzie utrzymać w nim porządek.

W takiej sytuacji należy rozważyć dwa sposoby zabudowy pralki.

Jednym z częstszych pomysłów zabudowy pralki w łazience jest wkomponowanie jej pod blat. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy integralny styl reszty łazienki oraz dodatkową przestrzeń nad blatem, którą możemy wykorzystać na półki z ręcznikami. Z kolei pod blatem można wygospodarować przestrzeń na kosz na brudną bieliznę, chemię czyszczącą i inne artykuły do prania. Dbając o szczegóły wykonania i spójność kolorystyki możemy uzyskać atrakcyjny i jednolity wystrój łazienki. Zabudowę i blat nad pralką można wykorzystać jako przedłużenie powierzchni otaczającej umywalkę, dzięki czemu zyskamy wygodne miejsce na różne rzeczy. Należy pamiętać o zapewnieniu wolnej przestrzeni nad urządzeniem, aby uniknąć obtarcia blatów. 

A jak zamontować blat nad pralką?

Jeszcze innym rozwiązaniem jest pralka wkomponowana pod blat umywalkowy, co również jest chętnie wykorzystywane w przestrzeni domów i cieszy się powodzeniem. W takim przypadku należy pamiętać o pozostawieniu przestrzeni, aby jego konstrukcja nie spoczywała na urządzeniu. Powinien być również podparty z dwóch stron ściankami i z wolną przestrzenią na drgania podczas wirowania.

Suszarka i pralka we wnęce

Suszarka i pralka we wnęce

Innym sposobem na ukrycie sprzętów jest wykorzystanie wnęki. W takim wypadku pralka schowana w szafce we wnęce może otwierać możliwość na urządzenie kącika pralniczego. W takim miejscu można zaaranżować przestrzeń zarówno na sprzęt, a także niezbędne akcesoria, jak i środki do prania. Klasyczna szafka pod pralkę i suszarkę to szybki i estetyczny sposób na atrakcyjne ukrycie urządzeń. Dzięki temu łazienka zyska na integralnym wystroju. Takie rozwiązanie może jednak wymagać większej przestrzeni w łazience.

To, jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy również od samego urządzenia, a dokładniej od tego, w jaki sposób się otwiera. Pralki ładowane od góry, mimo że mniejsze, sprawiają większą trudność w zabudowie, a ukrycie ich pod blatem nie jest możliwe. Wnęka z szafą, w której można schować sprzęty, to rozwiązanie, które szczególnie docenią użytkownicy przy małym metrażu łazienki. Wystarczy jedynie zamknąć drzwi szafy, by utrzymać całość w jednolitej aranżacji.

Szafka do zabudowy pralki - wymiary i ważne wskazówki

Gdy zdecydujemy się na zabudowę pralki, najprostszym sposobem będzie kupno przeznaczonej do tego gotowej szafki. Można także zdecydować się na wykonanie szafki na wymiar, co z pewnością pozwoli lepiej zaaranżować mebel w małej łazience, jednak zazwyczaj trzeba liczyć się z większym wydatkiem i dłuższym czasem oczekiwania na realizację takiej zabudowy.

Wybierając szafkę z myślą o montażu pralki, bądź też suszarki, należy zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary mebla. Zarówno pralka, jak i suszarka w trakcie pracy wibrują, co może powodować przesuwanie sprzętów, dlatego należy uwzględnić wokół bocznych ścianek dodatkowe miejsce, aby zapewnić swobodne, prawidłowe działanie urządzenia.

Poszukując z kolei poszczególnych sprzętów do domu, również warto zwrócić uwagę na ich wymiary. Część dostępnych w sklepach pralek jest przeznaczona właśnie do zabudowy. Ustalono, iż to sprzęty o szerokości 60 cm, głębokości 55 cm oraz wysokości od 83 do 85 cm. Zatem jeśli zdecydujemy się na zabudowę pralki w szafce, powinniśmy pamiętać, aby jej blat był na wysokości około 90 cm od podłogi. To samo dotyczy boków zabudowy pralki, które należy umieścić z odstępem minimum 2-3 cm po bokach i nawet 10 cm od tyłu urządzenia. Przy wyborze pralek, należy zwrócić uwagę na ich głębokość, co również jest istotną kwestią przy zamiarze zabudowie meblowej.

Ważną sprawą przy zabudowie jest wąż, który doprowadza wodę. Jego zamontowanie powinno być maksymalnie na wysokości 1 m od podłogi.

To jaką pralkę, a co za tym idzie, jaką zabudowę wybierzemy, wpłynie na kompozycję funkcjonalną oraz zapewni wizualną jedną spójność łazienki. Aby powstała ciekawa aranżacja pralki, warto dokładnie zastanowić nad naszymi potrzebami i skonfrontować je z szerokim wyborem urządzeń.

Suszarka i pralka pod blatem

Zabudowa pralki - czy warto to robić?

Zabudowana pralka coraz częściej występuje w stosowanych rozwiązaniach aranżacyjnych w domach. Głównym atutem jest na pewno wysoki stopień funkcjonalności takiej zabudowy, która jednocześnie pozwala sprytnie ukryć pralkę, przez co wystrój łazienki lub innego pomieszczenia nie zostanie zaburzony i zachowa spójność. Dodatkowo dzięki takiej konstrukcji możemy zyskać dodatkowy blat i półki, a ponadto wytłumimy hałasy, jakie są nieuniknione podczas pracy sprzętów.

Zdecydowanie można określić zabudowę dobrym pomysłem, przy czym należy wszystkie aspekty rozwiązania przemyśleć przed decyzją.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?