Drzwi bezprzylgowe - zalety i wady, różnice z drzwiami przylgowymi

Podczas urządzania wnętrza domu pojawia się wiele kwestii do rozstrzygnięcia, a jedną z nich jest wybór drzwi. Szeroki asortyment i różnorodność dostępnych produktów z jednej strony gwarantują duże możliwości wyboru, jednak z drugiej można czuć się zagubionym w gąszczu dostępnych wariantów i rozwiązań w zakresie drzwi wewnętrznych. Jedną z interesujących propozycji mogą okazać się drzwi bezprzylgowe, których zastosowanie pozwoli podnieść walory wizualne aranżowanego wnętrza. W artykule przeczytasz między innymi o tym, czym charakteryzują się drzwi bezprzylgowe, czym różnią się od drzwi przylgowych, na co zwrócić uwagę podczas montażu drzwi bezprzylgowych i czy można to zrobić samodzielnie.

Co to są drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe określane są również jako drzwi bezfelcowe. Elementem charakterystycznym jest skrzydło bez przylgi i widocznych zawiasów, które razem z ościeżnicą, tworzy jedną płaszczyznę. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać efekt chowania się drzwi w futrynie, co widać dokładnie w pozycji zamkniętych drzwi. Modele bezprzylgowe nie mają żadnych wcięć, tworzą z ościeżnicą gładką, jednolitą powierzchnię. Pomiędzy skrzydłem drzwi bezprzylgowych a ościeżnicą widoczna jest jedynie niewielka szczelina.

Montaż drzwi bezprzylgowych wymaga staranności i wysokiej jakości robocizny. Dbałość o każdy szczegół w trakcie etapu montowania drzwi bezprzylgowych pozwoli uzyskać zadowalający, estetyczny efekt, uznawany za wielu designerów za nowoczesne i eleganckie rozwiązanie. Minimalistyczna i prosta konstrukcja tego typu drzwi podkreśli charakter wnętrza, będzie idealnym uzupełnieniem nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Co więcej, dzięki jednopłaszczyznowej formie można uzyskać efekt optycznego powiększenia powierzchni podłogi i przestrzeni. Dla Inwestorów ceniących nowoczesny design aranżacji taka drzwi bezprzylgowe mogą okazać się doskonałym wyborem.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 250WEEKEND
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 250WEEKEND
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 250WEEKEND
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Drzwi bezprzylgowe a drzwi przylgowe – różnice

W przypadku drzwi bezprzylgowych, jak zostało wspomniane, stosuje się takie połączenie skrzydła z ościeżnicą, które pozwala uzyskać jednolitą płaszczyznę, widoczną od strony pomieszczenia, na które drzwi się otwierają drzwi. Samo skrzydło drzwi bezprzylgowych zyskuje masywniejszą krawędź. Drzwi bezprzylgowe wyposażone są zazwyczaj w zamek magnetyczny, który umożliwia bardzo ciche i wygodne zamykanie drzwi bez naciskania klamki.

Drzwi wewnętrzne przylgowe charakteryzują się innym wyglądem krawędzi skrzydła, które ma wcięcie i zachodzi na ościeżnicę. Występujące w konstrukcji drzwi przylgowych wcięcie umożliwia przesunięcie płaszczyzn zamkniętego skrzydła drzwi i ościeżnicy. Przylga pozwala ukryć zamek znajdujący się w drzwiach.

Patrząc na drzwi przylgowe i bezprzylgowe od strony głębi ościeża, przy zamkniętych skrzydłach obie konstrukcje wyglądają tak samo.

Różnice występujące pomiędzy drzwiami bezprzylgowymi a przylgowymi mogą zaważyć na decyzji o wyborze. Jedną z kluczowych jest regulacja zawiasów oraz montowanie skrzydeł.

W przypadku drzwi przylgowych obie z powyżej wymienionych czynności są o wiele łatwiejsze niż w przypadku drzwi bezprzylgowych. Przy wyborze modelu bezprzylgowego należy mieć na uwadze, że montaż jest czynnością bardziej złożoną i czasochłonną, wymaga dużej precyzji i dokładności, dlatego najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu specjaliście.

Czytaj także: "Drzwi z odwrotna przylgą - funkcjonalność i estetyka"

 

Omawiając różnice między drzwiami bezprzylgowymi a przylgowymi, należy również wspomnieć o cenie produktów. W tej kwestii duże rozbieżności w kosztach spowodowane są ceną zawiasów - ukrytych, bądź widocznych. Pierwsze z nich niestety są droższe, co automatycznie łączy się z większym kosztem zakupu drzwi bezprzylgowych.

 

Drzwi bezprzylgowe a przylgowe- różnice

Rodzaje drzwi bezprzylgowych

W przypadku drzwi bezprzylgowych ważny jest sposób montażu. Skrzydła bezprzylgowe chowają się w ościeżnicy dzięki specjalnym zawiasom. Takie rozwiązanie sprawia wrażenie ich maskowania. Oprócz modeli z widocznymi ościeżnicami na rynku dostępne są również drzwi bezprzylgowe z ościeżnicami ukrytymi. Ten rodzaj oferuje jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych, ponieważ ościeżnica jest całkowicie ukryta w ścianie, co pozwala na dyskretne wkomponowanie drzwi w jej płaszczyznę. Zastosowanie na powierzchni ściany i skrzydła drzwiowego tego samego materiału wykończeniowego np. tapety, paneli 3D, czy luster pozwoli uzyskać niezwykle interesujący efekt aranżacyjny. Dzięki temu Inwestorzy pragnący stworzyć minimalistyczne i nowoczesne wnętrze mogą wizualnie ukryć wejście do pomieszczenia i podkreślić spójność kompozycji.

Jednym z wariantów są również modele drzwi bezprzylgowych, w których skrzydło zostało zagruntowane. Jest ono białe i po zamontowaniu może zostać pomalowane na dowolny kolor, zazwyczaj taki sam, jaki zastosowano na ścianie. Tak wtopione w ścianę drzwi prezentują się minimalistycznie, wyróżnione jedynie subtelnymi szczelinami i uchwytami klamek. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać modny wygląd drzwi, tzw. efekt ukrytych drzwi.

Szukając idealnego rodzaju drzwi wewnętrznych do domu, należy zastanowić się, jakie rozwiązanie najlepiej podkreśli design, w którego nurcie zamierzamy zaaranżować przestrzeń.

Rodzaje drzwi bezprzylgowych

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe - które lepsze?

Szukając idealnych wewnętrznych drzwi, warto zapoznać się z ofertą producentów i porównać wszelkie aspekty charakteryzujące poszczególne typy drzwi. Każdy Inwestor kieruje się własnymi oczekiwaniami i kryteriami i to właśnie od nich zależy finalny wybór.

Drzwi przylgowe mają zawiasy montowane na zewnątrz, dzięki czemu konserwacja, a także regulacja nie będzie sprawiać trudności. Drzwi bezprzylgowe najczęściej wyposażone są w ukryte zawiasy. Z jednej strony jest to niezaprzeczalna zaleta, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu zyskują na estetyce wizualnej, jednak z drugiej strony sam montaż oraz regulacja drzwi są trudniejsze i mogą wymagać pomocy fachowca. Nieprawidłowy montaż zawiasów może doprowadzić do powstania zbyt dużej szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą, co poza samą estetyką może również niekorzystnie wpłynąć na parametry drzwi.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest izolacja akustyczna. Skrzydło przylgowe zapewnia zazwyczaj wyższy poziom izolacji akustycznej, niż modele bez przylgi, które po zamknięciu pozostawiają niewielką szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. Zazwyczaj jednak różnica jest na tyle mała, że na co dzień nie powinno to stanowić problemu.

Czytaj także: "Drzwi przesuwne do pokoju - czy to dobre rozwiązanie?"

 

Przechodząc do kwestii bezpieczeństwa i odporności na urazy to drzwi bezprzylgowe są zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż drzwi przylgowe. W przypadku drzwi przylgowych elementy na styku skrzydła z ościeżnicą są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie, szybciej się zużywają. Bezprzylgowe konstrukcje drzwi zapewniają pełne przyleganie krawędzi skrzydła do ościeżnicy podczas zamykania, co może sprzyjać bezpieczeństwu domowników, zwłaszcza dzieci, przed przypadkowym przytrzaśnięciem palców.

 

Dzięki swoim walorom estetycznym drzwi bezprzylgowe są rozwiązaniem coraz chętniej wybieranym przez Inwestorów i architektów wnętrz. Urzekają minimalistyczną prostotą, idealnie wpisują się w nowoczesne trendy wnętrzarskie, są tylko dyskretnym dodatkiem aranżacyjnym. Brak wystających elementów sprawia, że drzwi mogą optycznie powiększać wnętrze. Z kolei drzwi przylgowe mogą stanowić bardziej wyrazisty element aranżacyjny. Żłobienia, czy inne wzory same w sobie mogą stanowić dodatkową ozdobę wnętrza domu. Tradycyjne drzwi z przylgą to nadal popularne wśród Inwestorów rozwiązanie.

Biorąc pod uwagę proces montażu drzwi, to jest on bardzo podobny niezależnie od tego, czy drzwi są przylgowe, czy nie. Główna różnica polega na tym, że drzwi bez przylg wymagają większej precyzji zarówno w osadzeniu ościeżnic i skrzydeł, jak i w montażu poszczególnych elementów, zwłaszcza zawiasów. Dlatego, jak zostało wspomniane, najlepiej powierzyć to profesjonalistom.

Pozostaje jeszcze kwestia porównania ceny. Ponieważ drzwi bezprzylgowe cieszą się opinią bardziej nowatorskich, jest to czynnik, który wpływa na cenę. Wyższy wydatek to nie tylko cena samego skrzydła, ale także ościeżnicy i pozostałych elementów dodatkowych, które w przypadku drzwi bezfelcowych są droższe.

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe - które lepsze

Jak zamontować drzwi bezprzylgowe i czy można zrobić to samodzielnie?

Biorąc pod uwagę montaż drzwi bezprzylgowych, należy pamiętać, że w porównaniu ze zwykłymi drzwiami z przylgą proces jest bardziej wymagający niż w przypadku zwykłych drzwi. Istotne znaczenie ma to, na jaki rodzaj ościeżnicy zdecyduje się Inwestor. Ościeżnice ukryte wymagają wpuszczenia w ścianę lub obudowania płytami kartonowo - gipsowymi, co zapewni efektowny wygląd skrzydła. Z pewnością, poszukując oszczędności, wiele osób zastanawia się, jak zamontować drzwi bezprzylgowe i czy można zrobić to samemu, czy raczej skorzystać z usługi fachowca. Niestety wybór specjalisty i zlecenie mu montażu drzwi wiąże się z dodatkowymi kosztami, dlatego, jeśli zamierzamy pracę wykonać we własnym zakresie, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu poszczególnych elementów. Można także posiłkować się filmami instruktażowymi.

Jak zamontować drzwi bezprzylgowe

Zalety i wady drzwi bezprzylgowych

Jak każdy produkt, tak też drzwi bezprzylgowe mają swoje zalety oraz wady. Sprawdźmy zatem, jakie są plusy zastosowania takiego rozwiązania w aranżacji wnętrza?

Główną zaletą jest atrakcyjny, minimalistyczny wygląd. Zlicowanie skrzydła z ościeżnicą doskonale sprawdza się w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach. Dodatkowo pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Atutami tego rodzaju drzwi są zawiasy ukryte wewnątrz ościeżnicy, magnetyczny zamek z cichym domykaniem oraz bardziej masywny wygląd skrzydła drzwiowego. Ze względu na praktycznie brak wystających elementów, ten typ drzwi jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Czytaj także: "Moskitiera na drzwi - jak wybrać odpowiednią?"

 

Odnosząc się do wad, należy mieć na uwadze, że możliwa jest mniejsza izolacja akustyczna w porównaniu z tradycyjnymi drzwiami przylgowym. Producenci zapewniają coraz lepszą izolację akustyczną dla takich skrzydeł, ale całkowicie trudno jest wyeliminować dźwięki spoza pomieszczenia. W przypadku drzwi bezprzylgowych z zawiasami obrotowymi, mają one ograniczony kąt otwarcia tylko 90 stopni, co może stanowić pewną niedogodność. Przenoszenie większych przedmiotów przez wąski korytarz z takimi drzwiami może być trudniejsze lub spowoduje konieczność rozłożenia ich na mniejsze elementy. W drzwiach bezprzylgowych trudniejsza jest regulacja zawiasów. Z klasycznymi drzwiami poradzi sobie każdy, ale ukryte zawiasy mogą sprawić więcej problemów.

 

Jakie drzwi przylgowe wybrać

Na co warto zwrócić uwagę decydując się na drzwi przylgowe lub bezprzylgowe?

Drzwi wewnętrzne najczęściej dobierane są do aranżacji i wystroju wnętrza. Modele bezprzylgowe doskonale podkreślają charakter nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni. Dobrze się komponują z gładkimi strukturami powierzchni. Skrzydła przylgowe sprawdzą się w aranżacjach klasycznych, a także w stylu glamour. Zarówno drzwi bezprzylgowe, jak i drzwi z przylgą dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu Inwestor ma duże możliwości wyboru.

Niezależnie od tego jaki rodzaj drzwi zamierzamy wybrać, muszą one spełniać kwestie techniczne, które należy uwzględnić w decyzji o wyborze odpowiedniej konstrukcji.
   
    • szerokość drzwi – standardowy rozmiar drzwi mieści się w przedziale między 60 cm a 90 cm, przy czym powinien zostać zachowany kąt otwarcia skrzydła 90 stopni, aby umożliwić swobodne przejście; zależności od oferty producenta dostępne są też drzwi o niestandardowych wymiarach,
    • kierunek otwierania - należy określić, czy potrzebujemy drzwi lewe, czy prawe; w tym celu należy stanąć przed drzwiami, tak aby skrzydło otwierało się poprzez przyciągnięcie w naszą stronę i w zależności od tego, po której stronie znajdzie się wtedy zawias, to drzwi będą prawe bądź lewe,
    • przeznaczenie – dobór drzwi należy dostosować do rodzaju pomieszczenia; w zależności od przeznaczenia konieczne może być wykonanie podcięć, zamontowania kratek, lub kołnierzy umożliwiających cyrkulację powietrza,
    • odporność na wilgoć i ogień – różne modele drzwi można przyporządkować do poszczególnych pomieszczeń, zatem wybierając skrzydło do łazienki, warto sprawdzić, czy będzie odporne na wilgoć; w przypadku niektórych pomieszczeń znaczenie zyskują odpowiednie parametry odporności ogniowej.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?