Schody samonośne – definicja, konstrukcja i koszty

Schody samonośne stanowią nie tylko praktyczny element umożliwiający komunikację w budynku, ale również wyjątkowy akcent estetyczny. Ich konstrukcja pozwala na stworzenie wrażenia lekkości, jednocześnie oferując mocną i stabilną formę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym są schody samonośne, jakie są rodzaje ich konstrukcji, techniki montażu oraz wpływ na estetykę i funkcjonalność wnętrz. 

Schody samonośne – definicja

Schody samonośne to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie architektoniczne, które znajduje zastosowanie zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. To rodzaj konstrukcji schodowej, która wykorzystuje drewniane lub metalowe elementy nośne, na których osadzone są  stopnie, tworząc spójną całość. Integralną częścią tej konstrukcji jest balustrada (jeśli występuje w projekcie schodów). Schody samonośne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak np. drewno czy metal. Schody samonośne oferują szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych, pozwalając na stworzenie unikalnej i funkcjonalnej przestrzeni. Dzięki różnorodności typów, materiałów i konstrukcji, każdy może znaleźć rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań estetycznych.

Materiały do budowy schodów samonośnych

Do najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy schodów samonośnych należą drewno i stal, które oferują zarówno wytrzymałość, jak i szerokie możliwości projektowe.

Drewno, szczególnie dąb i jesion, jest popularnym wyborem do produkcji schodów samonośnych ze względu na jego wieloletnią wytrzymałość. Schody drewniane samonośne są cenione za estetykę i mogą być stosunkowo drogie, ale oferują klasyczny wygląd, który pasuje do wielu wnętrz.

Zalety:

Wieloletnia wytrzymałość, szczególnie przy wyborze dębu lub jesionu.

Estetyczny, ciepły wygląd, który łatwo można dopasować do różnych stylów wnętrz.

Drewno jest materiałem odnawialnym, co może być ważne z punktu widzenia ekologii.

Wyzwania:

Wyższy koszt w porównaniu do innych materiałów, jak np. stal.

Potrzeba regularnej konserwacji.

Stal jest tańszą alternatywą dla drewna, oferującą nowoczesny wygląd i wysoką wytrzymałość. Jest często wybierana w aranżacjach loftowych lub budynkach przemysłowych, a także jako wyjście ewakuacyjne czy wejście na strych lub poddasze.

Zalety:

Wysoka wytrzymałość i trwałość. Stal jest idealnym materiałem do konstrukcji nośnych.

Mniejszy koszt w porównaniu do schodów drewnianych.

Nowoczesny wygląd, pasujący do industrialnych i współczesnych przestrzeni.

Wyzwania:

Mniej uniwersalna niż drewno, co może ograniczać ich zastosowanie w niektórych wnętrzach.

Może wymagać dodatkowej obróbki, aby zapobiec korozji, szczególnie w wilgotnych środowiskach.

Decyzja o wyborze materiału na samonośne schody zależy od wielu czynników, w tym od preferencji estetycznych czy budżetu przeznaczonego na ich budowę. Drewno oferuje ciepło i klasyczny wygląd, podczas gdy stal jest bardziej nowoczesna i przemysłowa, a także często tańsza.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Typy konstrukcji schodów samonośnych

Schody samonośne mogą przyjmować różne formy konstrukcyjne, w zależności od potrzeb i preferencji estetycznych. Poniżej przedstawiamy opis trzech popularnych typów konstrukcji schodów samonośnych: schodów policzkowych, półkowych oraz dywanowych. Każdy z tych typów konstrukcji schodów samonośnych ma swoje unikalne cechy i może być dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz stylu wnętrza, w którym mają zostać zamontowane. Wybór odpowiedniego typu zależy od wielu czynników, w tym od dostępnej przestrzeni, budżetu oraz preferencji estetycznych.

Schody policzkowe

Schody policzkowe charakteryzują się konstrukcją, w której stopnie są umieszczone między dwoma bocznymi elementami nośnymi, zwanymi policzkami lub wangami. Te belki boczne służą jako główne elementy nośne, zamykając schody po obu stronach, co zapewnia konstrukcji stabilność i odporność na ugięcia. Stopnie są wpuszczone w otwory w wangach, co dodatkowo wzmacnia całą strukturę. Schody policzkowe są uniwersalne i mogą być wykonane zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, na przykład w połączeniu ze szklanymi balustradami.

Schody półkowe

Schody półkowe sprawiają wrażenie, jakby poszczególne stopnie, przypominające półki, unosiły się w powietrzu. Jest to efektowne rozwiązanie, które świetnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami. Konstrukcja tego typu schodów wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania już na etapie projektu domu, ponieważ część konstrukcji jest wbudowana w ścianę pod tynkiem. Schody półkowe są nie tylko estetycznym, ale i praktycznym rozwiązaniem w przestrzeniach, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy.

Schody dywanowe

Schody samonośne dywanowe to nowoczesna konstrukcja, która charakteryzuje się brakiem bocznych wangów oraz często nawet balustrady. Takie schody wydają się być "wplecione" w przestrzeń, tworząc efekt lekkości i minimalizmu. Schody dywanowe najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie stanowią nie tylko element funkcjonalny, ale również dekoracyjny. Ich montaż jest bardziej skomplikowany niż w przypadku innych typów schodów samonośnych i wymaga większej ingerencji w strukturę budynku.

Rodzaje schodów samonośnych

Schody samonośne mogą przyjmować różnorodne formy. Poniżej przedstawiamy opis trzech popularnych rodzajów schodów samonośnych: schodów kręconych, jednobiegowych oraz zabiegowych. Każdy z tych rodzajów schodów samonośnych ma swoje specyficzne cechy i może być dostosowany do indywidualnych wymagań, zależnie od charakteru przestrzeni, w której mają zostać zainstalowane.

Schody kręcone

Schody kręcone, znane również jako schody spiralne, charakteryzują się ślimakowatym układem, który oszczędza miejsce, czyniąc je idealnym rozwiązaniem dla mniejszych przestrzeni. Centralnym elementem konstrukcyjnym tych schodów jest słup, wokół którego rozmieszczone są stopnie. Schody kręcone są nie tylko funkcjonalne, ale również stanowią wyjątkowy element dekoracyjny wnętrza. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, mogą jednak okazać się mniej wygodne w codziennym użytkowaniu niż inne typy schodów, szczególnie przy przenoszeniu większych przedmiotów.

Schody jednobiegowe

Schody jednobiegowe to najprostszy typ schodów, składający się z jednego ciągu stopni łączącego dwa poziomy bez żadnych pośrednich spoczników czy zmian kierunku. Są one idealne dla prostych i minimalistycznych przestrzeni, gdzie liczy się klarowność formy i funkcjonalność. Schody jednobiegowe mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna czy stali, i łatwo dopasowują się do wielu stylów architektonicznych. Ich główną zaletą jest prostota konstrukcji i łatwość użytkowania.

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe charakteryzują się tym, że zawierają jeden lub więcej spoczników (podestów), które zmieniają kierunek biegu schodów. Mogą one przyjmować różne formy, na przykład kształt litery "L" lub "U", co czyni je bardziej kompaktowymi niż schody jednobiegowe i umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni w budynkach z ograniczonym miejscem. Schody zabiegowe często stosuje się w domach jednorodzinnych, gdzie stanowią eleganckie i praktyczne rozwiązanie łączące parter z poddaszem użytkowym. Ich konstrukcja wymaga jednak większego nakładu pracy i precyzji w wykonaniu.

Koszty realizacji schodów samonośnych

Koszty realizacji schodów samonośnych mogą znacząco różnić się w zależności od wielu czynników. Cena schodów samonośnych jest uzależniona od kilku kluczowych aspektów, takich jak rodzaj schodów, materiały użyte do ich wykonania, wysokość i projekt, a także od wyboru wykonawcy. Oto główne czynniki wpływające na koszt schodów samonośnych:

Rodzaj materiału

Materiał, z którego wykonane są schody w domu, jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich cenę. Drewniane schody samonośne, szczególnie te wykonane z wysokiej jakości drewna takiego jak dąb czy jesion, są zazwyczaj droższe niż schody stalowe. Drewno jest materiałem bardziej kosztownym, ale oferuje estetykę, której trudno szukać w innych materiałach.

Konstrukcja i kształt

Koszt schodów samonośnych zależy również od ich konstrukcji i kształtu. Bardziej skomplikowane konstrukcje, takie jak schody kręcone czy zabiegowe, mogą wymagać większego nakładu pracy i precyzji, co przekłada się na wyższe koszty. Prostsze konstrukcje, takie jak schody jednobiegowe, są zazwyczaj tańsze w realizacji.

Wysokość i liczba stopni

Wysokość schodów oraz liczba stopni mają bezpośredni wpływ na ilość materiału potrzebnego do ich wykonania oraz na nakład pracy, co również wpływa na ostateczny koszt.

Wykonawca i lokalizacja

Cena schodów samonośnych może również zależeć od wykonawcy, jego doświadczenia i lokalizacji. W niektórych regionach koszty pracy mogą być wyższe, co bezpośrednio przekłada się na cenę końcową. Ponadto, wybór wykonawcy specjalizującego się w schodach samonośnych może wiązać się z wyższą ceną, ale często gwarantuje lepszą jakość i trwałość wykonania.

Podsumowując, cena schodów samonośnych jest zmienna i zależy od wielu czynników, w tym od wybranych materiałów, konstrukcji, wymiarów oraz od wyboru wykonawcy. Dlatego przed podjęciem decyzji o realizacji takiego projektu warto dokładnie rozważyć wszystkie opcje i uzyskać wyceny od kilku wykonawców.

Montaż i konserwacja schodów samonośnych

Montaż schodów samonośnych jest procesem, który wymaga precyzji i odpowiedniego planowania, a jego szczegóły mogą się różnić w zależności od typu schodów oraz materiałów użytych do wykonania ich konstrukcji. Jak wygląda ogólny proces montażu schodów samonośnych?

Etapy montażu schodów samonośnych

Przygotowanie miejsca i materiałów: Montaż schodów samonośnych rozpoczyna się od przygotowania miejsca, w którym mają zostać zainstalowane, oraz zgromadzenia wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi. Warto zadbać o to, aby miejsce montażu było gotowe i dostępne, a wszystkie elementy schodów były na miejscu przed rozpoczęciem prac.

Montaż konstrukcji nośnej: W przypadku schodów samonośnych konstrukcja nośna (np. policzki, słup centralny w przypadku schodów spiralnych) jest montowana jako pierwsza. Konstrukcja ta musi być solidnie zamocowana, ponieważ to na niej będzie opierać się cała waga schodów oraz użytkowników.

Instalacja stopni: Po zamontowaniu konstrukcji nośnej następuje instalacja stopni. W zależności od typu schodów stopnie mogą być montowane bezpośrednio do konstrukcji nośnej, wpuszczane w otwory w policzkach lub mocowane do centralnego słupa. Każdy stopień musi być dokładnie umiejscowiony i zabezpieczony, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.

Montaż balustrady: Balustrada jest ważnym elementem schodów samonośnych, zapewniającym bezpieczeństwo użytkowników. Jej montaż odbywa się po zainstalowaniu wszystkich stopni. Balustrada musi być solidnie przymocowana do stopni lub konstrukcji nośnej, a jej wysokość i wytrzymałość powinny spełniać obowiązujące normy bezpieczeństwa.

Ostatnie poprawki i wykończenie: Na końcu procesu montażu wykonuje się wszelkie niezbędne poprawki i dopasowania, aby schody były w pełni funkcjonalne i bezpieczne. Następnie przeprowadza się prace wykończeniowe, takie jak malowanie, lakierowanie czy montaż dodatkowych elementów dekoracyjnych.

Czynniki wpływające na proces montażu

Typ schodów: Różne typy schodów samonośnych (np. jednobiegowe, spiralne, półkowe) wymagają różnych metod montażu.

Materiał: Drewno i stal to najpopularniejsze materiały używane do konstrukcji schodów samonośnych, a wybór materiału może wpłynąć na techniki montażu.

Konstrukcja budynku: Miejsce instalacji schodów musi być odpowiednio przygotowane, a w niektórych przypadkach może być konieczna modyfikacja konstrukcji budynku.

Montaż schodów samonośnych jest złożonym procesem. Samodzielny montaż schodów samonośnych jest możliwy, ale najlepiej powierzyć go doświadczonym specjalistom, aby zapewnić bezpieczeństwo, stabilność i estetyczny wygląd gotowych schodów.

Schody samonośne w realizacjach domów ARCHON+

Projekty domów ze schodami samonośnymi łączą w sobie nowoczesność, elegancję oraz funkcjonalność. Schody samonośne są nie tylko elementem konstrukcyjnym, ale również ważnym aspektem dekoracyjnym, często stając się centralnym punktem aranżacji wnętrz. Zapraszamy do zainspirowania się realizacjami projektów domów ze schodami samonośnymi od ARCHON+.

Dom z poddaszem użytkowym to wyjątkowa propozycja dla osób ceniących sobie nowoczesność i funkcjonalność, gdzie samonośne schody wewnętrzne stanowią kluczowy element aranżacyjny. Dom oferuje przemyślaną przestrzeń życiową. Parter to otwarta przestrzeń dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią, z bezpośrednim dostępem do częściowo zadaszonego tarasu, który może służyć jako letnia jadalnia. Na tym poziomie znajduje się również łazienka i spiżarnia. Poddasze to prywatna strefa domowników z czterema pokojami, w tym sypialnią rodziców, oraz dodatkową łazienką i pralnią. Strefa dzienna domu jest jasna i przytulna. Inwestorzy zdecydowali się na połączenie jasnych kolorów z różnymi odcieniami zieleni oraz na ścianę dekoracyjną z cegły, która nadaje wnętrzu indywidualnego charakteru. W tej aranżacji zastosowano schody drewniane zabiegowe samonośne ze spocznikiem oraz ażurową balustradę. Zlokalizowane centralnie służą nie tylko jako funkcjonalne połączenie kondygnacji, ale również jako element dekoracyjny, który przyciąga wzrok i nadaje wnętrzu charakteru. Przy stopniach znajduje się minimalistyczne oświetlenie, które ułatwia użytkowanie schodów, ale jednocześnie stanowi dodatkowe źródło światła we wnętrzu. 

Dom w idaredach 5

To projekt jednorodzinnego domu z poddaszem użytkowym i jednostanowiskowym garażem, z przemyślanym układem pomieszczeń. Strefa dzienna domu to salon z bezpośrednim wyjściem na taras i centralnie zlokalizowanym kominkiem, jadalnia oraz kuchnia z dodatkowym miejscem do spożywania posiłków, czy picia porannej kawy. Duże przeszklenia doświetlają wnętrze naturalnym światłem i zapewniają płynne połączenie z ogrodem, co dodatkowo potęguje wrażenie przestrzeni i bliskości z naturą. Parter domu uzupełnia funkcjonalna łazienka. Poddasze to przestrzeń prywatna, gdzie znajdują się cztery komfortowe sypialnie, w tym jedna z prywatną garderobą. Dodatkową wygodę stanowi druga łazienka i pralnia. Warto zwrócić uwagę na realizację projektu, w której schody samonośne zlokalizowane są centralnie. Schody we wspomnianej realizacji zbudowane są z drewna, idealnie komponując się z elementami wyposażenia. Samonośna konstrukcja oraz balustrada z elementami metalowymi nadają im lekkości, a jednocześnie wprowadzają element nowoczesności, kontynuowany w aranżacji poddasza.

Dom w idaredach

To projekt domu z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem. Wchodząc do wnętrza, pierwsze kroki kierujemy do przestronnego wiatrołapu, który prowadzi do strefy dziennej domu - otwartej przestrzeni składającej się z salonu, który płynnie łączy się z jadalnią i otwartą kuchnią, tworząc idealne miejsce do wspólnych posiłków i spotkań z przyjaciółmi. Kuchnia, z bezpośrednim dostępem do zewnętrznego tarasu, zachęca do organizacji przyjęć w ogrodzie, a przyległa spiżarnia zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania. Na parterze znajduje się również dodatkowy pokój, który może służyć jako gabinet lub pokój gościnny, oraz łazienka z prysznicem, co zwiększa komfort użytkowania domu na co dzień. Na poddasze prowadzą schody jednobiegowe, usytuowane centralnie. W realizacji tego projektu Inwestorzy zdecydowali się na schody samonośne drewniane ze szklaną balustradą, co podkreśla ich nowoczesny charakter. Poddasze to przestrzeń prywatna, gdzie znajdują się cztery sypialnie, w tym jedna z dostępem do własnej garderoby. Centralnie zlokalizowany korytarz prowadzi do wspólnej łazienki, pralni oraz dodatkowej garderoby, co podkreśla przemyślaną koncepcję układu funkcjonalnego wnętrza.

Dom w aurorach 11 (G2)

To dom z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, gdzie każdy centymetr kwadratowy został zaprojektowany z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni i komforcie mieszkańców. We wnętrzu domu dominuje otwarta przestrzeń dzienna, składająca się salonu z jadalnią, która stanowi serce domu. Duże przeszklenie otwiera salon na zadaszony taras, tworząc płynne przejście między wnętrzem a ogrodem, zapewniając obfitość naturalnego światła. Kuchnia z bezpośrednim dostępem do spiżarni jest zaprojektowana tak, aby ułatwić codzienne przygotowywanie posiłków, a jednocześnie stanowić integralną część strefy dziennej. W realizacji inwestycji zastosowano schody ze spocznikiem utrzymane w stylu, odzwierciedlającym aranżację całego wnętrza. Wykonane z drewna i metalu w kolorze czarnym, z minimalistyczną balustradą nawiązują do elementów wystroju. Poddasze to przestrzeń prywatna, gdzie zaprojektowano trzy sypialnie, gabinet, pralnię oraz łazienkę.

Dom w jabłonkach (G2)

Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym oferuje przemyślaną przestrzeń życiową, która zadowoli nawet najbardziej wymagających. W jego wnętrzu każdy element ma swoje miejsce, tworząc spójną i harmonijną całość. Parter domu to otwarta przestrzeń. Jest to idealne miejsce do wspólnego spędzania czasu, relaksu przy kominku oraz organizowania rodzinnych posiłków. Duże przeszklenia nie tylko doświetlają wnętrze, ale również zapewniają połączenie z zewnętrznym tarasem, tworząc dodatkową przestrzeń do wypoczynku w cieplejsze dni. Kuchnia wyposażona w praktyczną spiżarnię zapewnia wszystko, co potrzebne do przygotowywania codziennych posiłków, a jej otwarty układ zachęca do interakcji z rodziną i gośćmi. Na parterze znajduje się również łazienka, kotłownia oraz garaż. Na poddaszu zaprojektowano cztery sypialnie oraz dodatkową łazienkę. Główna sypialnia, oprócz przestronności, oferuje dostęp do własnej garderoby. Pralnia na poddaszu to kolejne praktyczne udogodnienie, które ułatwia organizację domowych obowiązków. Realizacja "Dom w żurawkach 4" przyciąga wzrok aranżacją przestrzeni, w tym projektem schodów samonośnych. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji schody samonośne wydają się „unosić”, a brak balustrady nadaje drewnianym stopniom lekkości.

Dom w żurawkach 4

To przestronny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, który łączy w sobie sprawdzone rozwiązania funkcjonalne z eleganckimi detalami architektonicznymi. Na parterze znajduje się przestronny salon z jadalnią , który stanowi otwarte i jasne centrum życia domowego. Kuchnia z praktyczną spiżarnią jest doskonale zintegrowana z jadalnią, co ułatwia codzienne funkcjonowanie i interakcję z rodziną. Na parterze znajduje się również wygodny pokój, który może służyć jako gabinet lub dodatkowa sypialnia, łazienka, kotłownia oraz garaż na dwa samochody. Na poddasze prezentowanej inwestycji prowadzą zlokalizowane centralnie schody samonośne dwubiegowe. Inwestorzy zdecydowali się na schody drewniane, z balustradą z łączonych materiałów – drewna i stali. Ciepły kolor drewna użytego do budowy schodów pięknie komponuje się z drewnianą podłogą w podobnym odcieniu. Poddasze to przestrzeń zaprojektowana z myślą o prywatności i komforcie domowników. Składa się z trzech przestronnych pokoi, w tym sypialni rodziców z osobną garderobą. Dodatkowa łazienka z dużym oknem oferuje wygodę i funkcjonalność, a pralnia na tym samym poziomie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Strych ocieplony oferuje dodatkową przestrzeń do przechowywania lub może być zaadaptowany zgodnie z indywidualnymi potrzebami rodziny.

Dom w kalateach 7 (G2)

To wyjątkowa propozycja dla osób poszukujących przestronnego i funkcjonalnie zaprojektowanego domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem. Dom oferuje cztery sypialnie, dwie łazienki, spiżarkę, toaletę, kotłownię, pralnię, garderoby, antresolę, kominek, garaż oraz strych. We wnętrzu domu dominuje otwarta, jasna przestrzeń, w której salon płynnie łączy się z jadalnią. Przeszklenia w salonie zapewniają dużą ilość naturalnego światła, a także umożliwiają połączenie z zewnętrznym tarasem, tworząc idealne warunki do relaksu i rozrywki. Kuchnia, zaprojektowana z myślą o funkcjonalności, łączy się ze spiżarnią. Dodatkowy pokój na parterze oferuje przestrzeń, która może służyć jako gabinet lub dodatkowa sypialnia. Poddasze to przestrzeń prywatna, gdzie znajdują się komfortowe sypialnie, w tym jedna z osobną garderobą, co zapewnia odpowiednią przestrzeń dla każdego członka rodziny. Dodatkowa łazienka na tym poziomie oferuje wygodę i funkcjonalność, a pralnia to kolejne praktyczne rozwiązanie. 
Antresola nad częścią wypoczynkową może służyć jako domowa biblioteka, oferując miejsce do relaksu i czytania. Centralnie zlokalizowane schody samonośne jednobiegowe, prowadzące na poddasze to ażurowa konstrukcja z belką wspornikową. Drewniane stopnie i brak balustrady są utrzymane w minimalistycznym stylu, idealnie komponując się z aranżacją wnętrza, stanowiąc jej dopełnienie.

Dom w pierwiosnkach 2 (G2)

To przemyślana propozycja dla osób ceniących nowoczesność. Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym oferuje przestronne wnętrze. Na parterze znajduje się otwarta przestrzeń, w której salon połączony jest z jadalnią i kuchnią. Kuchnia z wyspą kuchenną jest przestronna i funkcjonalna, a bezpośrednio przylegająca spiżarnia zwiększa komfort przechowywania. Na parterze znajduje się również gabinet, który może pełnić funkcję pokoju gościnnego, oraz łazienka z prysznicem. Dodatkowo, w części gospodarczej domu umieszczono pralnię, kotłownię oraz dwustanowiskowy garaż. Równolegle do wejścia zaprojektowane zostały jednobiegowe schody samonośne. W prezentowanej realizacji drewniane stopnie oraz szklana balustrada pięknie komponują się z wystrojem wnętrza, podkreślając jego nowoczesny charakter. Poddasze dedykowane jest strefie nocnej, oferując przestronne i komfortowe warunki do odpoczynku. Składa się z trzech sypialni, w tym jednego większego pokoju z własną garderobą i łazienką, co tworzy prywatny apartament rodziców. 
Na poddaszu znajduje się również pomieszczenie rekreacyjne, które może pełnić różne funkcje, od domowej siłowni po pokój zabaw dla dzieci.

Dom w agapantach 2 (G2)

To urokliwa propozycja dla osób poszukujących kompaktowego, ale funkcjonalnie zaprojektowanego miejsca do wypoczynku. Domek letniskowy parterowy zajmuje niewielką powierzchnię zabudowy, co czyni go idealnym rozwiązaniem na mniejsze działki. Projekt ten łączy w sobie nowoczesność z funkcjonalnością. Na parterze znajduje się przestronny salon z aneksem kuchennym, który stanowi otwarte i jasne centrum życia domowego. Duże okna zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrza oraz możliwość podziwiania otaczającej przyrody. Obok salonu zlokalizowano łazienkę, która pomimo niewielkich rozmiarów, jest w pełni funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu. Jednym z najciekawszych elementów tego projektu jest antresola, na którą prowadzą schody samonośne zabiegowe, które zostały zaprojektowane w sposób, by nie zajmować wiele miejsca, jednocześnie zapewniając łatwy i bezpieczny dostęp do górnej części domku. Antresola może służyć jako dodatkowa przestrzeń sypialniana lub miejsce do relaksu, oferując dodatkową prywatność i odseparowanie od części dziennej.

Dom w cienistkach 2

To elegancki i przestronny jednorodzinny dom piętrowy. Na parterze znajduje się jadalnia połączona z salonem, obok którego zlokalizowano kuchnię z praktyczną spiżarnią. Duże przeszklenia zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrza. Na parterze znajduje się również łazienka, kotłownia oraz garaż, co zapewnia wygodę i praktyczność. Piętro dedykowane jest strefie nocnej, oferując przestronne i komfortowe warunki do odpoczynku. Składa się ona z trzech pokoi, które mogą służyć jako sypialnie dla domowników lub gości. Dodatkową funkcjonalność zapewnia duża łazienka oraz pralnia. Hol i schody zapewniają płynne połączenie między strefami domu, jednocześnie stanowiąc reprezentacyjny element wnętrza. Właściciele willi zdecydowali się na budowę schodów samonośnych zabiegowych. Są to drewniane schody z metalową, czarną, ażurową balustradą. Takie wykończenie idealnie pasuje do wystroju wnętrza, gdzie drewno, przeszklona ściana z czarnymi szprosami i zastosowane kolory ścian i dodatków harmonizują ze sobą. "Willa Konstancja" to idealna propozycja dla rodzin ceniących sobie przestrzeń, nowoczesność i komfort. Przemyślany układ funkcjonalny zapewnia wygodę użytkowania, a nowoczesna architektura sprawia, że dom wyróżnia się na tle innych.

Willa Konstancja

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?