Żaluzje wewnętrzne - zobacz aktualne trendy: aluminium, drewno, tkanina

Wewnętrzne osłony okienne mogą stanowić atrakcyjny element aranżacyjny. Popularnym rozwiązaniem, chętnie wybieranym przez wielu Inwestorów są wewnętrzne żaluzje. Decydując się na ten rodzaj przesłon, można w interesujący sposób podkreślić charakter aranżacji oraz swobodnie regulować ilość naturalnego światła, które dociera do wnętrza. Żaluzje mogą być wykonane z różnych materiałów, w dowolnych rozmiarach i kolorach, dzięki czemu  można je dostosowane do indywidualnych preferencji i stylu domu, tworząc ciekawy wystrój wnętrza i harmonijną, przytulną atmosferę. Planując w swoim wymarzonym domu zastosowanie żaluzji wewnętrznych, warto poznać ich rodzaje, zalety oraz wady i wybrać rozwiązanie, które najlepiej spełnia oczekiwania. Zapraszamy do lektury artykułu!

Żaluzje wewnętrzne do okien - co wybrać?

Przy wyborze żaluzji wewnętrznych do okien warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się nad estetyką i stylem wnętrza. Jeśli domownicy preferują nowoczesny styl, można rozważyć żaluzje aluminiowe, które są dostępne w różnych kolorach i wykończeniach, takich jak mat, połysk, tekstura, czy wzory. Jeśli natomiast użytkownicy bardziej cenią naturalny i ciepły wygląd wnętrza, warto rozważyć żaluzje drewniane. Drewno dodaje wnętrzu przytulności i jego kolor może być także dopasowany do innych elementów wyposażenia. 

Żaluzje wewnętrzne pozwalają na regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia, dając możliwość różnych ustawień i łatwego dostosowania do swoich preferencji i potrzeb. Żaluzje wewnętrzne zapewniają mieszkańcom także prywatność, co ma istotne znaczenie, zwłaszcza jeśli dom jest parterowy lub w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na sposób sterowania żaluzjami, a funkcją ułatwiającą obsługę żaluzji może być sterowanie elektryczne, w tym także opcja indywidualnego sterowania w poszczególnych pomieszczeniach.  

Jednym z wariantów wśród żaluzji wewnętrznych są żaluzje z perforowanymi lamelami. Perforacja, czyli małe otwory rozmieszczone na całej powierzchni lameli, sprawiają, że promienie naturalnego światła przenikają do wnętrza, ale w stopniu ograniczonym. Ten rodzaj żaluzji najczęściej znajduje zastosowanie w przestrzeniach biurowych. 

Ważną kwestią podczas wyboru żaluzji wewnętrznych jest również łatwość czyszczenia i konserwacji żaluzji. Materiały takie jak aluminium są łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką. Natomiast żaluzje drewniane mogą wymagać specjalnej pielęgnacji i stosowania odpowiednich środków do konserwacji drewna.
Podczas wyboru żaluzji warto także przeanalizować i porównać koszty, ponieważ mogą się one różnić w zależności od materiału, rozmiaru okna i wybranego producenta.

Wybierając żaluzje wewnętrzne do domu, warto mieć na uwadze zarówno kwestie estetyczne,  funkcjonalne i finansowe. Znalezienie właściwego balansu pomiędzy nimi, pozwoli na odpowiedni wybór.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: MIKOLAJ300
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: MIKOLAJ300
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: MIKOLAJ300
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Rodzaje żaluzji wewnętrznych

Żaluzje wewnętrzne są popularną i praktyczną osłoną okien, zapewniającą domownikom większą prywatność i ochronę przez zbyt intensywnym słońcem. Wśród całej rodziny żaluzji dostępna jest szeroka oferta wariantów,  a najczęściej spotykanymi są żaluzje wykonane z drewna, aluminium, a także z tkaniny, które często określane są również jako plisy. Poniżej przybliżymy charakterystykę żaluzji z każdego materiału. 

Żaluzje wewnętrzne drewniane

Żaluzje wewnętrzne drewniane cieszą się popularnością ze względu na swoje piękno i naturalny wygląd. Drewniane żaluzje wewnętrzne dodają przytulności i ciepła każdemu pomieszczeniu. Drewno ma unikalne oryginalne usłojenie, co będzie istotne dla wszystkich Inwestorów, pragnących stworzyć unikalny klimat we wnętrzu swojego domu. Dodatkowo drewno jest solidnym materiałem, który zapewnia trwałość i długą żywotność żaluzji. Odpowiednio pielęgnowane i konserwowane żaluzje drewniane mogą służyć przez wiele lat. Żaluzje drewniane umożliwiają także precyzyjną regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Za pomocą regulacji lameli można kontrolować natężenie doświetlenia naturalnego, co pozwala stworzyć pożądaną atmosferę w pomieszczeniu, a także ograniczyć widfoczność z zewnątrz, jednocześnie zachowując naturalne światło. Drewniane lamele są też naturalnym izolatorem termicznym, co oznacza, że te żaluzje mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Mogą chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza latem i zatrzymywać ciepło zimą. Żaluzje drewniane dostępne są na rynku w różnych kolorach, wzorach i rozmiarach, co umożliwia idealne dopasowanie ich do różnych stylów i rozmiarów okien.

Dom w agapantach 2(G2)

Dom pod jarząbem 8(GN)

Żaluzje wewnętrzne aluminiowe

Żaluzje wewnętrzne aluminiowe są kolejnym popularnym rodzajem żaluzji, wyróżniającym się trwałością i łatwością utrzymania w czystości, a także szeroką paletą kolorów i wzorów. Aluminium jest wytrzymałym materiałem, który jest odporny na uszkodzenia i odkształcenia. Dzięki temu żaluzje nie wymagają częstej wymiany i mogą cieszyć domowników dobrym wyglądem przez długie lata.  Za pomocą wybranego sterowania żaluzje aluminiowe można ustawić w dowolnej pozycji tak, aby kontrolować poziom światła, przenikającego do wnętrza domu. Żaluzje aluminiowe, podobnie jak drewniane, zapewniają pełną prywatność, dzięki możliwości kontrolowania kąta nachylenia lameli. Można je zamknąć w pełni, aby uniemożliwić widoczność z zewnątrz, ale również pozostawić je w taki sposób, by wpuszczały światło słoneczne do wnętrza. Żaluzje aluminiowe mają nowoczesny i elegancki wygląd, który pasuje do aranżacji wnętrzarskich w różnych stylach. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wykończeń, co pozwala dopasować je do designu, który pragniemy zachować w domowej przestrzeni. Dzięki swojej konstrukcji aluminiowe żaluzje mogą służyć przez wiele lat, prezentując swoją wytrzymałość i solidny wygląd. Są również odporne na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych, co oznacza, że długo zachowają swoje estetyczne właściwości. Aluminiowe żaluzje wewnętrzne mogą pozytywnie wpływać na izolację termiczną pomieszczeń, skutecznie odbijają promienie słoneczne i izolują wnętrze przed zbyt wysoką temperaturą. W sezonie grzewczym mogą także zapobiegać stratom ciepła. 

Czytaj także: "Lamele w salonie - jak ciekawie zaaranżować salon z wykorzystaniem lameli?"

Żaluzje wewnętrzne z tkaniny (tzw. plisy)

Popularne plisy często są również zaliczane do kategorii żaluzji wewnętrznych. To popularny rodzaj osłon okiennych. Charakteryzują się one unikalnym designem i funkcjonalnością, które sprawiają, że są atrakcyjne dla wielu osób, poszukujących praktycznych i estetycznych rozwiązań do swojego wnętrza. Plisy to regularnie ułożone harmonijkowe fałdy tkaniny, które można składać i rozwijać, regulując stopień zasłonięcia okna oraz ilość wpadającego światła.
Tkanina używana do produkcji plis może mieć różne kolory, wzory i faktury, co pozwala na dopasowanie ich do każdego wystroju wnętrza wedle gustu domowników. Można wybierać spośród szerokiej gamy tkanin, w tym transparentnych, półprzezroczystych i zaciemniających, co pozwoli rodzinie mieć pełną kontrolę nad prywatnością w pomieszczeniu. Zalety plis to również  funkcjonalność i uniwersalność. Mogą być montowane na różnych rodzajach okien, w tym na skosach, oknach dachowych czy trójkątnych przeszkleniach. Dzięki różnym systemom sterowania takim jak łańcuszki, linki czy systemy bezprzewodowe, można je łatwo obsługiwać i regulować także na wysoko umieszczonych oknach. Wśród wariantów plis ciekawym rozwiązaniem mogę być te z warstwą odbijającą promienie słoneczne. Plisy, w przypadku wykorzystania odpowiednich tkanin, zapewniają również dodatkową izolację termiczną. 

Czytaj także: "Jak urządzić salon - sprawdź nasze praktyczne inspiracje"

Żaluzje na duże okno - na co zwrócić uwagę?

W przypadku dużych przeszkleń warto mieć na uwadze szybsze nagrzewanie się wnętrz.  Inwestorzy chętnie wybierają osłony okienne, którymi są żaluzje. Przed zakupem odpowiednich żaluzji, należy dokładnie sprawdzić jaki rozmiar będzie odpowiedni do konkretnego przeszklenia. Często producenci umożliwiają kupno żaluzji na miarę w przypadku nietypowych rozmiarów okna, realizując  indywidualne zlecenia.  Kolejną kwestią wartą zastanowienia się jest materiał wykonania żaluzji. Należy wybrać materiał, który pasuje do stylu i charakteru wnętrza domu. Gdy mamy do czynienia z większymi przeszkleniami, lekkie materiały, takie jak aluminium lub tkanina, mogą być bardziej praktyczne, ponieważ ułatwiają sterowanie osłoną i jej obsługę. Duże okna mogą być trudno dostępne, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni system sterowania. Może to być tradycyjny mechanizm łańcuszkowy, sterowanie elektryczne lub nawet zdalne sterowanie. Następnym wątkiem do analizy przed zakupem odpowiednich żaluzji na szerokie przeszklenia jest kwestia, z jakiego materiału jest wykonana, co może także przekładać się na stopień izolacji termicznej.  Oczywiście priorytetową kwestią dla większości Inwestorów jest wizualny aspekt aranżacji. Warto pamiętać o estetyce i wybrać takie żaluzje, które będą pasować do wystroju i tworzyć harmonijną całość. Przy dużych oknach zwrócić należy uwagę na sposób mocowania żaluzji i upewnić się, że wybrany system montażu będzie w konkretnym przypadku stabilny i bezpieczny.

Przy wyborze żaluzji, zwłaszcza na duże okno najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dopasować odpowiednie rozwiązanie do potrzeb domowników i warunków we wnętrzach pomieszczeń.

Dom w komosach

Dom w śliwach 2 (G2)

Jak wymierzyć żaluzje wewnętrzne?

Pomiar żaluzji wewnętrznych zależy od rodzaju żaluzji i sposobu ich montażu, czy to do ramy okna, do sufitu, czy pod plisy. Wybór właściwej metody pomiaru ma istotne znaczenie dla uzyskania idealnego dopasowania żaluzji do okna lub obszaru montażu.
Przy montażu do ramy okna, pomiary obejmują wysokość i szerokość wnęki okiennej. Wysokość mierzy się od górnej części wnęki do dolnej krawędzi, a szerokość - na trzech różnych poziomach (górnym, środkowym i dolnym), wybierając najmniejszą z tych miar.
Natomiast przy montażu do sufitu, należy zmierzyć odległość od punktu montażu (sufit lub poprzeczka sufitowa) do dolnej krawędzi, na której żaluzje mają się zatrzymać. Szerokość mierzy się na obszarze, na którym żaluzje będą zamontowane, zaleca się dodać dodatkowe centymetry po obu stronach dla lepszej ochrony przed światłem.

W przypadku montażu pod plisy pomiar obejmuje wysokość, mierzoną od punktu montażu dolnej krawędzi plisy (np. parapecie lub okiennej ościeżnicy) do górnej krawędzi wnęki okiennej lub pożądanego położenia górnej krawędzi plisy. Szerokość mierzy się na trzech różnych poziomach wnęki okiennej, wybierając najmniejszą z tych miar i odejmując od niej kilka milimetrów.
Dokładność pomiarów jest kluczowa, aby żaluzje idealnie pasowały do okna lub obszaru montażu. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z producentem żaluzji lub skorzystać z usług specjalisty, aby zapewnić dokładne wymiary i idealne dopasowanie żaluzji wewnętrznych.

Czytaj także: "Rolety fasadowe czy żaluzje zewnętrzne - Co lepsze, jak wybrać, wady i zalety"

Jakie żaluzje do łazienki?

Wybierając żaluzje do łazienki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Podstawową z nich jest odporność na wilgoć. Ponieważ łazienka jest miejscem o wysokiej wilgotności, ważne jest, aby żaluzje przeznaczone do zastosowania w takim pomieszczeniu. Warto w takiej sytuacji wybrać żaluzje wykonane z materiałów, które nie ulegają uszkodzeniom ani odkształceniom pod wpływem wilgoci,  na przykład  żaluzje aluminiowe lub wykonane ze specjalnej tkaniny odpornej na wilgoć. Dodatkowo dla większości Inwestorów priorytetową kwestią jest zachowanie prywatności w tym pomieszczeniu. Należy zatem wybrać żaluzje, które po rozsunięciu zapewniają całkowite zaciemnienie. Łazienka jest miejscem, gdzie występuje wilgoć, zatem ze względu na takie środowisko, warto pamiętać, aby unikać żaluzji, które mogą łatwo korodować. Aluminium jest popularnym wyborem, ponieważ jest odporne na korozję. 
Równie ważną kwestią jest styl wnętrza łazienki. W tym zakresie należy kierować się własnym gustem i stylem, w jakim dana przestrzeń jest zaprojektowana. 
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, najlepiej skonsultować się z producentem lub specjalistą od osłon okiennych, którzy będą mogli doradzić i dostosować żaluzje do konkretnych potrzeb.

Żaluzje wewnętrzne czy rolety?

Wybór  między żaluzjami wewnętrznymi a roletami zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i stylu wystroju wnętrza. Jednak jest kilka kwestii, którymi różnią się oba typy osłon okiennych, o których warto wiedzieć, zanim zapadnie finalna decyzja. Zarówno żaluzje wewnętrzne, jak i rolety umożliwiają regulację ilości światła wpadającego do wnętrza, jednak w inny sposób. Żaluzje pozwalają na precyzyjne ustawienie kąta nachylenia lameli, podczas gdy rolety oferują jedynie opcje podnoszenia lub opuszczania przesłony. Jeśli zależy Inwestorom na większej kontroli nad światłem, żaluzje mogą być idealnym wyborem. Różnice dotyczą również zapewnienia prywatności. Rolety to najlepszy sposób na uzyskanie pełnej osłony przed intensywnym światłem słonecznym oraz spojrzeniami z zewnątrz. Natomiast jak zostało wspomniane, w przypadku żaluzji, lamele można tak ustawić, aby chroniąc przed spojrzeniami, pozostawiały także szczeliny na światło dzienne. Zarówno żaluzje, jak i rolety dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na dopasowanie ich do każdego wystroju wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na kwestię czyszczenia. Żaluzje umożliwiają regulację, ale mogą być bardziej skomplikowane w czyszczeniu ze względu na lamele. Rolety natomiast, które po rozwinięciu stanową pełną płaszczyznę, są łatwiejsze czyszczeniu, jednak nie oferują tak precyzyjnej kontroli ilości przenikającego do wnętrza światła. 

Ostateczny wybór między żaluzjami wewnętrznymi a roletami zależy od indywidualnych preferencji. Warto zatem rozważyć zalety obu opcji i dopasować decyzję do własnych potrzeb.

Dom w renklodach 2

DOm w rukoli 3(NA)

Wady i zalety Żaluzji wewnętrznych

Zalety żaluzji wewnętrznych

  • regulacja światła - żaluzje umożliwiają precyzyjną regulację ilości światła wpadającego do pomieszczeń; dzięki możliwości regulacji kąta nachylenia lameli, można dostosować oświetlenie do swoich preferencji i potrzeb,
  • prywatność - żaluzje pozwalają także na kontrolę prywatności; można regulować kąt nachylenia lameli, zapewniając widoczność na zewnątrz lub zasłonić pomieszczenie,
  • estetyka - żaluzje wewnętrzne są dostępne w szerokiej gamie kolorów, wzorów i materiałów, co daje możliwość dopasowania ich do stylu i wystroju wnętrza; wśród wariantów dostępne są m.in. żaluzje wykonane z aluminium, drewna czy tkanin;
  • odpowiednie dla różnych typów okien - żaluzje wewnętrzne mogą być stosowane w różnych rodzajach przeszkleń, w tym w oknach o nietypowych kształtach, takich jak łuk czy trapez.

Wady żaluzji wewnętrznych

  • gromadzenie kurzu - żaluzje mogą łatwo zbierać kurz i wymagają regularnego czyszczenia;   w przypadku lameli, konieczne może być dokładne ich wycieranie lub odkurzanie,
  • montaż – w zależności od wybranego wariantu żaluzji wewnętrznych, montaż może być czasochłonny i wymagać doświadczenia; w przypadku niestandardowych okien w pomieszczeniach, konieczne może być zamówienie żaluzji na miarę oraz pomoc fachowców w procesie montażu,
  • brak ochrony przed hałasem – żaluzje wewnętrzne nie redukują hałasu z zewnątrz; inne rodzaje osłon, takie jak rolety lub żaluzje zewnętrzne, zapewniają lepszą izolację akustyczną.

Przed podjęciem decyzji o wyborze żaluzji wewnętrznych, warto rozważyć zarówno ich zalety, jak i wady i dopasować je do swoich indywidualnych preferencji oraz potrzeb dotyczących danego pomieszczenia.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?