Oszczędzaj wodę

Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów europejskich. Wielkość zasobów wodnych stawia nas na 26 miejscu w Europie. Zużycie wody w Polsce z roku na rok rośnie. Woda wykorzystywana jest głównie przez przemysł (ok.67%), gospodarkę komunalną (ok.21%) oraz rolnictwo i leśnictwo (ok.12%). Oszczędzanie wody stało się więc koniecznością.

Jeśli nie wszystkich przekonują argumenty o tym, że niedługo nam jej może braknąć, to powinna nas przekonać ekonomia. Systematyczne podwyżki cen zimnej i ciepłej wody rozpoczęte w latach dziewięćdziesiątych, powodują że coraz bardziej ograniczamy zużycie wody. Istnieje wiele metod jak oszczędzać wodę, zaczynając od drobnych czynności takich jak: zakręcanie kranu podczas mycia zębów, poprzez kontrole stanu technicznego armatury sanitarnej i usuwanie nieszczelności, na zastosowaniu urządzeń pozwalających ograniczyć zużycie kończąc. Jeśli nie chcemy, aby oszczędzanie wody wiązało się z utratą komfortu, możemy zastosować nowoczesne rozwiązania techniczne, które pozwalają w znacznym stopniu zaoszczędzić na rachunkach za wodę.

Jak wykorzystać deszczówkę

W świetle polskiego prawa woda deszczowa zbierana z dachów lub podwórza jest ściekiem i powinna być odprowadzana do kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, w zależności, jaka sieć występuje na danym terenie. Nie można natomiast odprowadzać wód opadowych do kanalizacji sanitarnej, ponieważ w czasie dużych opadów - deszczówka podtapia oczyszczalnię ścieków. W takich sytuacjach przedsiębiorstwo wodociągowe musi płacić za oczyszczanie ścieków deszczowych, które na ogół są czyste i nie wymagają tak zaawansowanego sytemu oczyszczania jak ścieki sanitarne. Tradycyjne wykorzystanie deszczówki z prawnego punktu widzenia jest natomiast dozwolone.

Warto zbierać wodę deszczową, którą można wykorzystać w niektórych urządzeniach domowych. Zwłaszcza w tych, które zużywają jej najwięcej. Można nią podlewać ogrody lub spłukiwać wodę w toalecie. Woda deszczowa jest miękka, nie występują w niej związki magnezu i wapnia. Nadaje się idealnie do prania (oszczędność środków piorących) oraz mycia samochodów. Deszczówka nie nadaje się do picia ani na potrzeby higieniczne, mimo iż ma lepsze właściwości niż wody w zbiornikach naturalnych. Woda deszczowa zawiera w swoim składzie roztwory słabych kwasów pochodzących z atmosfery i jest to zjawisko naturalne. Nadaje to wodzie właściwości korozyjne. Z tego powodu wszystkie instalacje zewnętrzne służące do zbierania deszczówki jak i zbiorniki na jej magazynowanie powinny być wykonane z tworzyw sztucznych. Również we wszystkich instalacjach wewnętrznych mających kontakt z wodą deszczową powinno się unikać stosowania materiałów podatnych na korozję jak stal czy miedź.

Instalacje do wykorzystywania wody deszczowej

Najłatwiej jest zbierać deszczówkę z dachu pokrytego dachówką lub blacho-dachówką. Można zebrać w ten sposób około 90% opadającego deszczu. Najbardziej rozpowszechniony sposób pozyskiwania deszczówki to: wykonanie instalacji zbiornikowej do magazynowania i wykorzystania wody deszczowej w gospodarstwie domowym oraz zamontowanie w rurze spustowej zbieracza deszczówki. Od rury spustowej specjalne przewody odprowadzają wodę do zbiornika, który zwykle jest zakopany pod powierzchnią terenu i służy do magazynowania wody deszczowej w czasie deszczu. Jego wyposażenie umożliwia: dopełnianie zbiornika woda wodociągową w przypadku długotrwałej bezdeszczowej pogody, lub oprowadzenie nadmiaru wody do rury spustowej. W przypadku długotrwałego deszczu, kiedy ilość doprowadzonej wody jest większa niż pojemność zbiornika. Dzięki pompie woda zmagazynowana w zbiorniku jest rozprowadzana do odbiorników, na przykład spłuczki czy pralki.<

Inny znacznie prostszy i tańszy sposób, pozwala na wykorzystanie deszczówki tylko do podlewania ogrodu. Głównym elementem systemu jest tak zwany zbieracz deszczówki. To element rury spustowej, z odpowiednim wylotem na wodę deszczową. Ze zbieracza woda jest odprowadzana do odpowiedniego zbiornika. Jest to rozwiązanie proste i tanie - kosztuje około 160 zł. A jego największą zaletą jest możliwość włączenia w istniejący już system orynnowania.

Instalacje dualne

Wielokrotne wykorzystanie wody w gospodarstwie domowym wydatnie przyczynia się do obniżenia ciągle rosnących kosztów za wodę i ścieki. Dlatego w gospodarstwach domowych rozpatruje się możliwość wykorzystywania do różnych celów wody o różnej jakości. W instalacji dualnej przewidziano wykorzystanie dwóch rodzajów wody: wodociągowej (pitnej) oraz zużytej (woda szara). Woda szara jest to część zabrudzonej wody domowej pozbawionej fekaliów i wysoce obciążonych ścieków kuchennych. Jest to więc spływ z wanny kąpielowej i prysznica, umywalki oraz również z pralki. Stanowi ona 50-80% całej objętości ścieków produkowanych w gospodarstwie domowym. Najprościej wykorzystywać ją do spłukiwania toalet, a na ten cel zużywanych jest około 35 % wody w gospodarstwie domowym. W zwykłym domu więc oszczędza się dwukrotnie — na czystej wodzie i odprowadzeniu ścieków o około 30 %. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, ze w odróżnieniu od wody deszczowej, woda szara powstaje praktycznie codziennie w porównywalnych ilościach.

Schemat instalacji dualnej

 

Każdy rodzaj wody jest doprowadzany do odpowiednich punktów czerpalnych lub przyborów oddzielnymi przewodami (podwójna instalacja), aby woda zużyta nie miała kontaktu z wodą pitną.

Nowoczesne instalacje sanitarne

W marketach budowlanych i sklepach z armaturą już od kilku lat możemy kupować urządzenia sanitarne z wbudowanymi różnymi systemami służącymi do oszczędzania wody. Producenci tych sprzętów starają się zaskakiwać klientów coraz bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Już nie tylko mamy możliwość wykorzystywania połowy zbiornika z wodą do spłukiwania toalet, ale możemy zamontować w łazience lub kuchni baterie umywalkowe i wannowe z elektroniczną regulacją wypływu wody. Dzięki tym wszystkim innowacjom technicznym wprowadzanym systematycznie do sprzedaży oraz dzięki rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa będziemy mogli jeszcze długo cieszyć się naturalnymi zasobami wody na Ziemi.


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 10%
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

217 336 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger  Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?