Cyklinowanie parkietu - jak zrobić to prawidłowo?

Parkiet jest jednym z najpiękniejszych i najtrwalszych wykończeń podłogowych, dodaje elegancji i uroku każdej aranżacji. Jednak w miarę upływu czasu, nawet najstaranniej utrzymany parkiet ulegnie zużyciu, zarysowaniom i utraci swój pierwotny blask. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, aby przywrócić mu idealny wygląd –  to cyklinowanie, czyli proces, polegający na renowacji podłogi, o którym powiemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Cyklinowanie parkietu - jak to zrobić poprawnie, co to jest i na czym polega?

Cyklinowanie parkietu określane również jako szlifowanie parkietu polega na usuwaniu starej powierzchni parkietu za pomocą specjalnych maszyn i narzędzi. Przez starą powierzchnię rozumie się najczęściej warstwę lakieru, farby, impregnatu lub innych wykończeń, które z biegiem czasu mogą ulec zniszczeniu lub utracić swój pierwotny wygląd. Cyklinowanie umożliwia usunięcie tych warstw, odsłaniając surowe drewno parkietowe.

Proces cyklinowania rozpoczyna się od starannego oczyszczenia podłogi z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, brud czy zacieki. Następnie specjalne maszyny, zwane cykliniarkami, wyposażone w różne rodzaje szlifierek, są używane do szlifowania i równania powierzchni parkietu. W zależności od stanu i grubości parkietu mogą być stosowane różne ziarnistości szlifierek, aby osiągnąć optymalne rezultaty.
Po zakończeniu szlifowania parkiet jest dokładnie odkurzany, aby usunąć wszelkie ślady pyłu i zanieczyszczeń. Następnie na odsłoniętą powierzchnię nakładana jest nowa warstwa wykończenia, która ma za zadanie chronić drewno i nadać mu nowy, piękny wygląd.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Po co wykonuje się cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie parkietu jest procesem odnawiania i regeneracji drewnianego podłogowego parkietu. Wykonuje się go zazwyczaj wtedy, gdy parkiet jest zużyty, zniszczony, ma zadrapania, plamy lub po prostu po dłuższym okresie użytkowania, stracił swoje walory wizualne. Cyklinowanie pozwala usunąć stare wykończenie, a następnie nałożyć nową warstwę lakieru, wosku lub oleju, aby przywrócić piękno parkietu. Z biegiem czasu i użytkowania parkiet może stać się nierówny, co utrudnia czyszczenie i sprawia, że drewniana podłoga wygląda nieestetycznie. Podczas cyklinowania wykorzystuje się tarcze szlifierskie, za pomocą których można wygładzić, a także wyrównać powierzchnię parkietu. Proces ten wymaga czasu, szczególnie w przypadku większych powierzchni parkietu lub schodów. Podczas szlifowania, należy zwrócić uwagę na ochronę przed pyłem oraz korzystać z odpowiednich urządzeń i narzędzi do oczyszczania powietrza.

Parkiet - jak odnowić drewniana podłogę

Zalety i wady cyklinowania podłogi z desek

Odnawianie podłogi z desek to proces usuwania warstwy starego wykończenia, a tym samym odsłonięcia naturalnego drewna i nałożenia nowej powłoki ochronnej.

Wśród zalet można wyróżnić:

 1. Odnowienie wyglądu: Cyklinowanie drewnianej podłogi pozwala przywrócić naturalne piękno drewna. Usuwanie warstwy starego wykończenia umożliwia także niwelację zarysowań, plam i innych uszkodzeń, tym samym przywraca podłodze piękny wygląd.
 2. Możliwość zmiany koloru: Omawiany proces umożliwia również zmianę koloru drewna. Po zeszlifowaniu powierzchni drewna można nałożyć nową powłokę w wybranym odcieniu, co pozwala dopasować podłogę do wystroju wnętrza.
 3. Trwałość: Podłogi drewniane są znane z wytrzymałości, a cyklinowanie podłogi i pokrycie nową powłoką może zwiększyć jej trwałość i odporność na uszkodzenia. 
 4. Łatwiejsze utrzymanie czystości: Po cyklinowaniu podłoga drewniana staje się łatwiejsza do utrzymania w czystości. Nowa powłoka ochronna stanowi dobrze zabezpieczenie przed plamami, ścieraniem i wilgocią, ułatwiając codzienne utrzymanie czystości.

Do wad cyklinowania podłóg można zaliczyć:

 1. Koszt: Cyklinowanie drewnianej podłogi może być kosztownym procesem. Wymaga wynajęcia specjalistycznego sprzętu, a zazwyczaj także zatrudnienia profesjonalisty, który prawidłowo oczyści warstwę podłogi.
 2. Czas: Cyklinowanie podłogi jest pracochłonnym i czasochłonnym procesem. Zwykle  obejmuje kilka etapów, takich jak kilkukrotne szlifowanie, czyszczenie i nakładanie powłoki zabezpieczającej. Całość może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, szczególnie w przypadku większych powierzchni.

Cyklinowanie parkietu - sposób na renowację podłogi

Renowacja podłogi z desek

Renowacja podłogi z desek to odnawianie starej podłogi drewnianej i przywracanie jej pierwotnego wyglądu i trwałości. O czym warto jeszcze wiedzieć, planując proces cyklinowania podłóg? 

Czytaj także: "Co to jest mikrocement i gdzie możemy go stosować?"

Samodzielne cyklinowanie podłogi drewnianej czy z wyspecjalizowaną firmą?

Decyzja dotycząca samodzielnej renowacji parkietu bądź zatrudnienia wyspecjalizowanej firmy zależy od różnych czynników. Jeśli Inwestor ma doświadczenie i umiejętności w zakresie cyklinowania oraz dysponuje niezbędnymi sprzętami, to szlifowanie parkietu samemu może być odpowiednią decyzją. 

Warto jednak mieć na uwadze, że samodzielne cyklinowanie parkietu nie należy do łatwych zadań. Wymaga znajomości obsługi specjalistycznego sprzętu, umiejętności szlifowania w równomierny sposób i odpowiedniego zabezpieczenia pomieszczenia przed kurzem i pyłem. Ponadto, niewłaściwe cyklinowanie parkietu samemu może prowadzić do uszkodzenia podłogi.
Zlecając renowację parkietu profesjonalistom, można zaoszczędzić czas i wysiłek, a także uniknąć potencjalnych błędów, które mogą się pojawić podczas samodzielnego cyklinowania, a w następstwie skutkować dodatkowymi kosztami.

Materiały i narzędzia niezbędne przy cyklinowaniu parkietu

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, do cyklinowaniu parkietu niezbędne są specjalistyczne narzędzia i materiały. Wybór odpowiedniego papieru ściernego jest kluczowy podczas cyklinowania parkietu. Stary parkiet należy przeszlifować od 3 do 5 razy, za każdym razem wymieniając na drobniejszy papier ścierny. Gatunki drewna liściastego (np. dąb, jesion) zaleca się szlifować papierem ściernym o gradacji 36, 40, 60, 80 i 100, a drewna iglastego (świerk, modrzew, sosna) papierem ściernym o ziarnistości 36, 40, 60, 80 i 120. 

Materiałem niezbędnym w procesie cyklinowania jest również szpachla, stosowana do wypełnienia ubytków, pęknięć i nierówności na powierzchni podłogi. Należy wybrać szpachlę, która jest kompatybilna z rodzajem i kolorystyką drewna. W ten sposób uzyska się jednolite i estetyczne wykończenie. Niezbędnym narzędziem jest także szlifierka. Pracę można wykonać tradycyjną szlifierką taśmową lub nowoczesną szlifierką bębnową. Oba narzędzia są skuteczne, ale mają nieco różne zastosowania. Szlifierka taśmowa jest bardziej wszechstronna i nadaje się do większości powierzchni podłóg, podczas gdy szlifierka bębnowa jest bardziej profesjonalna i skuteczna w przypadku dużych powierzchni.

Podczas cyklinowania parkietu, powstaje dużo pyłu i trocin, dlatego niezbędne także jest posiadanie profesjonalnego odkurzacza. Pozwoli on na skuteczne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, co jest niezbędne przed nałożeniem nowej powłoki ochronnej na drewnianą podłogę. Warto pamiętać również o mniejszych, ale równie istotnych narzędziach, jak pędzle, wałki czy miotełki. Te narzędzia będą przydatne podczas nakładania powłok ochronnych na parkiet. Pędzle i wałki przydadzą się w równomiernym rozprowadzaniu lakieru lub oleju na powierzchni drewna, a miotełki pozwolą na skuteczne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń między warstwami powłok ochronnych. 

Koniecznie należy się także zaopatrzyć w materiały ochronne. Osłona przed pyłem, chemikaliami i cząstkami po obróbce drewna dotyczy zarówno mebli, jak i ścian, które się znajdują się w obrębie szlifowania, ale i również osób wykonujących tę pracę. Do powierzchni warto użyć specjalnych folii ochronnych lub kawałków materiału. Natomiast osoby pracujące powinny mieć na sobie maskę i gogle ochronne.

Podłoga z desek - jak dbać

Jakie drewniane podłogi można cyklinować?

Przeważnie drewniane podłogi wykonane z litego drewna lub desek parkietowych są odpowiednie do cyklinowania. Warto wyszczególnić rodzaje drewna, z którego parkiety są najczęściej wykonane, a które można cyklinować.

Parkiet dębowy jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów drewnianych podłóg i doskonale nadaje się do cyklinowania. Dąb jest twardym drewnem, które jest odporne na zużycie i uszkodzenia, dlatego jest często stosowany w miejscach o dużej intensywności użytkowania. 

Podobne właściwości posiada jesion, który ma atrakcyjną strukturę z charakterystycznym usłojeniem, co nadaje podłodze wyjątkowego uroku. 
Istnieją również podłogi bambusowe, które są w rzeczywistości wykonane z trwałej i szybko rosnącej trawy bambusowej, która jest prasowana i klejona w deski parkietowe. Dzięki swojej wyjątkowej twardości, podłogi bambusowe podobnie jak dębowe i jesionowe, idealnie nadają się do cyklinowania. 

Rzadziej spotykane, ale wysoko cenione przez koneserów wyjątkowego designu są parkiety z jesionu czerwonego, czyli gatunku drewna o pięknym czerwonym odcieniu, oraz orzecha amerykańskiego, który ceniony jest za swoją wyjątkową elegancję i bogate brązowe barwy. Jest to miękkie drewno, które można łatwo cyklinować, aby przywrócić mu oryginalne piękno.

Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre rodzaje podłóg, takie jak laminat czy fornir, nie nadają się do cyklinowania, ponieważ są one pokryte cienką warstwą drewna lub materiałem syntetycznym. 
Przed rozpoczęciem procesu cyklinowania zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą lub producentem podłogi, aby upewnić się, czy dany rodzaj powierzchni nadaje się do szlifowania i jakie są zalecane metody w danym przypadku.

Czytaj także: " Posadzki żywiczne - zalety i wady, wykonanie krok po kroku"

Jak cyklinować, żeby nie zniszczyć parkietu?

W trakcie pracy najważniejszą kwestią jest, aby cyklinować podłogę, bez pozostawienia uszkodzeń. 
Przed rozpoczęciem procesu cyklinowania należy przygotować powierzchnię, usuwając meble, dywany i inne przedmioty z podłogi. Jeśli do montażu były wykorzystywane gwoździe, należy upewnić się, że są one dobrze wbite i wyrównane z powierzchnią. Usunąć należy także wszelkie inne nierówności powstałe na powierzchni. 
Istotne jest dobranie odpowiednich narzędzi i materiałów jak papier ścierny o właściwej ziarnistości. Pamiętajmy, że użycie papieru o zbyt grubej ziarnistości może uszkodzić powierzchnię podłogi.

Ważne jest także, aby w trakcie szlifowania utrzymać równomierny nacisk i ruch urządzenia. Należy unikać zatrzymywania szlifierki w jednym miejscu, aby nie przegrzewać drewna i nie powodować wypalenia. Ruch powinien być równy i płynny, zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna.

Gdy zakończymy cyklinowanie podłogi, trzeba usunąć wszelkie pozostałości pyłu i drobnych trocin z powierzchni drewna. Można użyć odkurzacza lub miotełki z miękkim pędzlem, aby dokładnie oczyścić powierzchnię. 

Gdy parkiet jest oczyszczony, można nałożyć nową warstwę wykończenia, przestrzegając zaleceń producenta, dotyczących czasu schnięcia i ilości warstw do nałożenia.
Po nałożeniu i wyschnięciu nowej warstwy, trzeba zadbać o ochronę drewna podłogowego przed uszkodzeniami. W takiej sytuacji warto zadbać o przymocowanie do mebli filcowych podkładek, aby uniknąć uszkodzenia świeżo wykończonej podłogi.

Cyklinowanie parkietu krok po kroku

Jeśli zamierzamy wycyklinować parkiet samodzielnie, należy zadbać o prawidłowy przebieg prac. Poniżej podajemy schemat cyklinowania w kilku krokach:

Cyklinowanie parkietu krok po kroku

 1. Przygotowanie pomieszczenia: Usunięcie wszystkich mebli, dywanów i innych przedmiotów z powierzchni podłogi. Niezbędne jest także zdemontowanie listew przypodłogowych.
 2. Zabezpieczenie pomieszczenia: Należy zamknąć wszystkie drzwi i okna, a dodatkowo, warto zakleić wszelkie szczeliny i otwory, aby uniknąć przedostawania się kurzu i pyłu do innych pomieszczeń.
 3. Przygotowanie narzędzi i materiałów: Zakupienie lub wynajęcie potrzebnych sprzętów i narzędzi do wykonania cyklinowania, o których wspominaliśmy w poprzednim akapicie. Do tego, należy wybrać odpowiedni rodzaj wykończenia, takiego jak lakier, olej, wosk czy, farba.
 4. Cyklinowanie: Ten etap rozpoczynamy od najgrubszej ziarnistości papieru ściernego i zamocowania go na maszynie cyklinującej. Następnie należy szlifować z użyciem specjalnych końcówek polerskich, zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna i równomiernie przesuwać maszynę po powierzchni drewna. Podczas tego etapu należy powtarzać proces z papierem ściernym od wysokiej granulacji do coraz drobniejszej ziarnistości, aż osiągnie się pożądany stopień wygładzenia powierzchni podłogi.
 5. Czyszczenie: Po zakończeniu cyklinowania należy usunąć wszelkie pozostałości po szlifowaniu drewna podłogowego. Jak zostało już wspominane, idealnie sprawdzi się przy tej czynności odkurzacz lub miotełka z miękkim włosiem.
 6. Nakładanie wykończenia: Przy nakładaniu wykończenia należy najpierw precyzyjnie wybrać odpowiednią powłokę ochronną, zgodnie z preferencjami i potrzebami. Należy pamiętać o instrukcji producenta, dotyczącej nakładania i schnięcia wykończenia. Dalej, przechodzi się do czynności aplikowania produktu, używając pędzla lub wałka.
 7. Ochrona: Po nałożeniu warstwy wykończenia, trzeba zadbać o ochronę podłogi przed uszkodzeniami, czyli unikać przesuwania ciężkich mebli po powierzchni drewna i używać podkładki filcowe pod nogi mebli. Dodatkowo istotne jest, aby pamiętać o unikaniu pozostawiania wilgoci na parkiecie i natychmiast usuwać wylane płyny.

Cyklinowanie parkietu - efekt po cyklinowaniu

Warto podkreślić, że renowacja parkietu jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku podłóg z naturalnego drewna – jeśli dojdzie do uszkodzenia lub przetarcia paneli z laminatu, jedynym wyjściem jest ich wymiana. Cyklinowanie podłogi drewnianej przeprowadza się zazwyczaj co około 10-20 lat. Częstotliwość zabiegów zależy m.in. od jakości warstwy zabezpieczającej drewno oraz intensywności eksploatacji posadzki.

Ile kosztuje cyklinowanie podłogi?

Gdy zapadnie decyzja, aby odnowić zniszczoną warstwę drewna na podłodze, na pewno pojawi się pytanie - ile kosztuje cyklinowanie parkietu? Koszt cyklinowania może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak rozmiar pomieszczenia, stan podłogi i wybrana firma do wykonania pracy.  Jeśli chcemy zatrudnić fachowca, koszt obejmuje zazwyczaj usługę cyklinowania, przygotowanie powierzchni, czyszczenie i nałożenie nowej warstwy wykończenia. Mogą pojawić się też dodatkowe koszty, wynikające z konieczności naprawy lub wymiany uszkodzonych desek parkietowych, zastosowania specjalnych technik lub materiałów wykończeniowych. Jeśli natomiast zdecydujemy się samodzielnie wycyklinować parkiet, należy wziąć pod uwagę koszty kupna lub wynajmu potrzebnego sprzętu oraz koszt produktów wykończeniowych.

Jak dbać o podłogę po cyklinowaniu

Po cyklinowaniu podłogi warto podjąć odpowiednie kroki, aby zadbać o jej długotrwałą ochronę. Należy regularnie usuwać kurz i drobiny z podłogi za pomocą miękkiej miotły lub dokładnego odkurzenia miękką przyssawką. Warto również zastosować podkładki pod meble, aby uniemożliwić bezpośredni kontakt metalowych lub ostro zakończonych nóg mebli z podłogą, co pozwoli uniknąć zarysowań. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu drewna, odpowiednimi środkami czyszczącymi, a przy tym uważać, by ilość wilgoci przy wycieraniu, była ograniczona, aby zachować estetyczny wygląd powierzchni.
Finalnie, w zależności od rodzaju wykończenia podłogi, warto regularnie nakładać odpowiedni wosk, czy inne produkty ochronne w celu utrzymania jej w dobrym stanie.

Czytaj także: "Jak urządzić salon? Sprawdź nasze praktyczne inspiracje!"

Oleje i olejowoski do parkietu

Oleje i olejowoski to popularne materiały stosowane do ochrony drewnianych podłóg po cyklinowaniu. Oleje są stosowane jako ekologiczne produkty, które wchłaniane przez drewno, podkreślają jego naturalną strukturę i kolor. Istnieje wiele rodzajów olejów dostępnych na rynku, w tym oleje do drewna bezrozpuszczalnikowe, oleje do drewna rozpuszczalnikowe. Oleje są łatwe do nałożenia i naprawy, jednak mogą wymagać regularnego utrzymania i odnawiania.

Natomiast w przypadku olejowosków, warto wiedzieć, że są to bezrozpuszczalnikowe oleje z dodatkiem naturalnego wosku Carnauba. Olejowoski wnikają głęboko w drewno, a starannie wypolerowane, zapewnia wysoką trwałość powierzchni. Są też stosunkowo łatwe do utrzymania i odnawiania.

Podczas wybierania między olejami, a olejowoskami należy wziąć pod uwagę preferencje dotyczące wyglądu i połysku podłogi, a także potrzeby dotyczące trwałości i ochrony.

Lakier do parkietu - lakierowanie parkietu

Jednym ze sposobów wykończenia drewna jest lakierowanie parkietu. Właściwy dobór i zastosowanie lakieru mają decydujący wpływ na wygląd i trwałość podłóg drewnianych. W tym celu należy użyć odpowiedniego lakieru przeznaczonego do podłóg, który ma odpowiednią twardość i odporność na uszkodzenia związane z użytkowaniem podłogi. Lakiery na rynku można klasyfikować na różne sposoby. W pierwszej kolejności w wyznaczonych etapach wykańczania podłogi nakładane są podkłady i lakiery nawierzchniowe. Spoiwo (żywica) lakieru może się różnić, a jego ilość i rodzaj w dużej mierze determinuje właściwości użytkowe powłoki ochronnej do drewna. Nośnikiem kleju może być woda lub rozpuszczalnik, co głównie wpływa na szybkość schnięcia, a tym samym czasochłonność prac wykończeniowych.
Ważne jest, aby wybierać lakier do drewnianej posadzki odpowiednio dostosowany do indywidualnych preferencji estetycznych, warunków użytkowania i rodzaju drewna podłogi.

Cyklinowanie parkietu - podłoga drewniana

Woski do parkietu

Woski są popularnym wykończeniem stosowanym do ochrony i podkreślenia naturalnego piękna drewnianych podłóg. Wśród dostępnych wariantów można wyróżnić woski naturalne, nadające podłodze ciepły połysk i głębię koloru. Są one przyjazne dla środowiska i nie emitują szkodliwych substancji. 

Woski syntetyczne, takie jak woski akrylowe lub polimerowe również można zastosować na parkietach. Mogą być bardziej odporne na ścieranie i trwalsze niż woski naturalne.
Woski są zwykle nakładane na powierzchnię drewna za pomocą miękkiego pędzla lub gąbki. Po nałożeniu wosku powierzchnia jest polerowana, aby uzyskać połysk i równomierne rozprowadzenie produktu.

Woski dostarczają warstwę ochronną, która pomaga zabezpieczyć drewno przed zabrudzeniami, wilgocią i uszkodzeniami. Po pewnym czasie wosk może się zużyć i wymagać odnowienia. Można to zrobić poprzez lekkie przetarcie powierzchni, usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń i nałożenie nowej warstwy wosku.

Farby do parkietu

Farby to inny rodzaj wykończenia, które można stosować na podłogach drewnianych. Warto wiedzieć jakie farby dostępne są na rynku oraz czym się charakteryzują. Farby akrylowe są popularnym wyborem i są łatwe w aplikacji, szybko schną i tworzą trwałą powłokę ochronną. Farby epoksydowe są bardziej zaawansowanym produktem i charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością na ścieranie. Farby epoksydowe są często stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak wiatrołap, czy schody.

Podczas nakładania, ważne jest przestrzeganie instrukcji producenta dotyczących ilości warstw, czasu schnięcia oraz technik aplikacji.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?