Sauna w domu – zalety i wady własnej sauny. Ile to kosztuje?

Dobrodziejstwo saun znane jest od dawna. Zbawienny wpływ na zdrowie doceniali zarówno starożytni Rzymianie, jak i mieszkańcy zimnych, surowych klimatów północnych. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytania nurtujące wielu Inwestorów. Czy warto przewidzieć w domu miejsce na własną saunę? Jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują sauny domowe? Jakie są największe zalety i wady domowej sauny? A także, ile kosztuje zakup i montaż sauny w domu? Zapraszamy do lektury.

Rodzaje saun

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje saun, wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, umożliwiające korzystanie z dobrodziejstwa sauny w zaciszu własnego domu. Chcąc wybrać odpowiedni rodzaj sauny do domu, dopasowany do potrzeb zdrowotnych i możliwości lokalowych oraz finansowych, warto bliżej poznać istniejące typy saun i ich charakterystykę.

Sauna sucha, czyli sauna fińska

Sucha sauna to tradycyjna fińska sauna, znana od stuleci, podobnie jak jej dobroczynny wpływ na zdrowie. Korzystanie z domowej sauny fińskiej wzmacnia układ krwionośny, oczyszcza organizm z toksyn i zbędnych substancji, relaksuje ciało i koi nerwy. Domowa sauna sucha to idealne rozwiązanie na codzienne stresy. Polecana jest także osobom cierpiącym na astmę oskrzelową, nadciśnienie i zapalenie stawów. Ze względu na wysoką temperaturę czas przebywania w saunie suchej nie powinien być dłuższy niż 10 - 15 minut.

Sauna solna

Jest to specyficzna odmiana sauny suchej, w której wykorzystuje się duże bryły soli kamiennej. Zabiegi w saunie solnej zaleca się osobom ze schorzeniami układu oddechowego, mającym problemy z gardłem, krtanią, płucami i oskrzelami. Pobyt w saunie solnej stanowi specyficzny rodzaj inhalacji, który w terminologii medycznej określa się mianem haloterapii. Podczas kuracji w tym pomieszczeniu oddycha się lekką parą wodną i wdycha drobinki soli, działające przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

Biosauna

Kolejnym rodzajem sauny suchej jest tzw. biosauna. Saunę tego typu charakteryzuje niska wilgotność powietrza (ok. 10 proc.) i temperatura na poziomie 40-60°C. Dzięki temu, w biosaunie można przebywać dłużej, nawet do 30 minut i korzystać z niej nawet codziennie. Atutem są specjalne lampy sufitowe, które poprzez odpowiednie natężenie światła pozytywnie oddziałują na osoby poddające się terapii.

Sauna mokra

Sauna mokra bywa też zwana łaźnią rzymską. Panuje w niej zupełnie inny klimat niż w saunie suchej, nazywanej też fińską lub szwedzką. Podstawową cechą saun mokrych jest wilgotność sięgająca do ok. 40 proc., za którą odpowiada para wodna powstająca w trakcie polewania wodą nagrzanych kamieni. W takiej saunie zaleca się utrzymywanie temperatury rzędu 75-90°C.

Sauna parowa

Sauna parowa, zwana także łaźnią rzymską, jest specyficznym rodzajem sauny mokrej. W saunie parowej obniża się temperaturę do około 45-60°C, a jednocześnie podnosi się w niej wilgotność nawet do 100 proc. Łaźnie parowe są wyposażone w regulowane automatycznie parowniki elektryczne, umożliwiające bezproblemowe sterowanie taką sauną.

Sauna infrared

Sauny infrared to niskotemperaturowe sauny wykorzystujące podczerwień, w których zamiast tradycyjnych pieców wykorzystywane są ceramiczne, kwarcowe lub węglowe promienniki podczerwieni. Jest to sauna bez pary, charakteryzująca się stosunkowo niską temperaturą powietrza, która nie przekracza we wnętrzu sauny 60°C. Kabiny sauny infrared wykonane są z drewna jodły kanadyjskiej i mogą być montowane zarówno w łazience, jak i sypialni, czy w innym dowolnym pomieszczeniu w domu. Takiej saunie wystarcza zwykłe zasilanie 230V. Jest to bezpieczna w użytkowaniu sauna, jej promienniki są zabezpieczone drewnianymi kratownicami. Posiada też automatyczny wyłącznik uniemożliwiający pozostawienie włączonej sauny dłużej niż 60 minut. Terapie w saunie na podczerwień są zalecane w chorobach stawów, a także w leczeniu depresji, apatii i przewlekłego stresu.

Bania ruska

Najpopularniejszym rodzajem sauny w naszej części Europy przez wiele wieków była bania ruska. Można je nadal spotkać w ośrodkach wypoczynkowych i sanatoriach oraz na prywatnych posesjach. Bania ruska łączy zalety sauny mokrej i suchej. Tworzy się ją w drewnianym, dobrze izolowanym domku, gdzie instalowany jest piec opalany drewnem, w którym – podobnie jak w saunie suchej - nagrzewają się kamienie. Po zabiegu rozgrzewającym w tego typu pomieszczeniu, konieczne jest szybkie wychłodzenie ciała. Poleca się zanurzenie w wannie lub balii z zimną wodą lub natarcie ciała śniegiem. Rozgrzanie i schłodzenie ciała hartuje organizm i wzmacnia odporność, a także pobudza krążenie i oczyszcza organizm.

Czytaj także: Kominek narożny - idealna zabudowa dla tego rodzaju kominka.

Sauna w domu - zalety i wady

Sauna w domu, czy warto? To pytanie nurtuje wiele osób, zastanawiających się nad tego rodzaju inwestycją. Za twierdzącą odpowiedzią przemawia niezaprzeczalny fakt, iż sauna domowa to przede wszystkim niebywała wygoda. Daje bowiem możliwość korzystania na co dzień ze zdrowotnych właściwości i dobroczynnego wpływu na organizm. Wygoda tego rozwiązania wiąże się z komfortem prywatnego wypoczynku w domowym zaciszu oraz brakiem ograniczeń czasowych. Nie trzeba wychodzić z domu i tracić czasu na dojazdy. Korzystanie z sauny w domu nie jest zbyt kosztowne i pozwala na regularne seanse. Wszystko zależy oczywiście od typu sauny i częstotliwości, z jaką się z niej korzysta. Jedyną rzeczą, którą można uznać za wadę posiadania sauny w domu, to konieczność samodzielnego dbania o jej czystość i stan techniczny, a więc poświęcenie czasu na odpowiednie i konieczne działania. Zalety wynikające z posiadania sauny niewątpliwie przeważają nad wadami, o czym świadczy, chociażby fakt, że 90 proc. Finów posiada własną, prywatną saunę w domu.

Jaki rodzaj sauny będzie najlepszy do domu jednorodzinnego?

Sauna w domu jednorodzinnym powinna być jak najlepiej dopasowana do potrzeb użytkowników, co oznacza, że jej wyboru należy dokonać, mając na uwadze konkretne funkcjonalności. W saunie suchej panują bardzo wysokie temperatury, co dla niektórych osób może być uciążliwe. W saunie mokrej temperatura jest niższa, czyli łatwiejsza do zniesienia. Zabiegi w saunie parowej doskonale oczyszczają organizm i pomagają pozbyć się problemów skórnych, nie są jednak wskazane dla osób, które cierpią na schorzenia górnych dróg oddechowych, w tym w szczególności dla astmatyków. Z zabiegów w saunie fińskiej powinny korzystać osoby, borykające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz problemami mięśniowymi. Najłagodniejsza i najbezpieczniejsza w domu sauna to sauna typu infrared, z której mogą korzystać nawet osoby starsze czy dzieci.

Decydując się na zakup sauny, należy wziąć pod uwagę także koszty i wymagania konstrukcyjne dla każdego rodzaju domowego SPA. Najmniej problematyczna i najłatwiejsza do zainstalowania w domu jednorodzinnym jest sauna na podczerwień. Można ją umieścić niemal w każdym pomieszczeniu. Sauny suche i mokre wymagają montażu pieca, a także osobnej wentylacji. Należy również zadbać o odpowiednią izolację kabiny, by zapobiec przenikaniu wilgoci do pomieszczenia, w którym się znajduje.

W ofercie gotowych projektów ARCHON+ dostępne są propozycje, uwzględniające lokalizację pomieszczenia rekreacyjnego, w którym użytkownicy mogą zaaranżować domową saunę. Warto także podkreślić, że na etapie adaptacji gotowego projektu domu i jego przystosowania do indywidualnych potrzeb mieszkańców, można wprowadzić zmiany i przewidzieć lokalizację sauny.

Przykładem takiego rozwiązania jest realizacja „Domu w akebiach 2”, którego właściciele podczas adaptacji, zdecydowali się na urządzenie w domu także komfortowej, czytelnie wydzielonej strefy rekreacyjnej z sauną.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zamontować saunę w domu?

By zamontować saunę we własnym domu, należy zapoznać się z warunkami koniecznymi do spełnienia, a także dowiedzieć się krok po kroku jak zbudować saunę w domu? Na saunę w domu należy przeznaczyć pomieszczenie liczące przynajmniej 2m² powierzchni. Pomieszczenie to musi być w odpowiedni sposób wentylowane, stąd też ważne jest zapewnienie sprawnego systemu wentylacyjnego, umożliwiającego swobodną cyrkulację powietrza.

Wewnętrzne ściany sauny muszą tworzyć panele z odpowiedniego gatunku drewna, liczące co najmniej 12 mm grubości. Do budowy sauny najczęściej wykorzystuje się drewno jodły kanadyjskiej, świerk skandynawski i cedr. Należy także zadbać o odpowiednią izolację. Jest to ważny element każdej sauny, stąd konieczność wykonania kabiny z materiału odpornego zarówno na wilgoć, jak i na wysoką temperaturę.

Na rynku dostępne są gotowe sauny, które stanowią duże ułatwienie w porównaniu z samodzielną budową domowego SPA według indywidualnego pomysłu i projektu. Wybór kabin i rodzajów saun jest bardzo bogaty, co sprawia, że praktycznie każdy Inwestor może znaleźć saunę, odpowiadającą oczekiwaniom i wymaganiom przyszłych użytkowników.

Czytaj także: Oszczędzaj naturalne zasoby wody - wykorzystaj deszczówkę w swoim domu.

Ile kosztuje sauna w domu?

Zanim zostanie podjęta decyzja o instalacji własnej sauny, warto sprawdzić, ile kosztuje sauna w domu? Cena sauny zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju urządzenia oraz wyposażenia. Należy również pamiętać, że rozmiar kabiny i zastosowane technologie wpływają na cenę, podobnie jak rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest sauna, a także specjalne udogodnienia, jakie zostały w niej przewidziane. Najtańsze są przenośne sauny parowe oraz małe sauny na podczerwień. To stosunkowo niewielki wydatek. Sauna sucha jest rozwiązaniem nieco tańszym, co wynika z powszechności tego rodzaju saun na rynku. A ile kosztuje sauna fińska? Planując zakup dobrej jakości sauny fińskiej, należy liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Profesjonalna sauna o podwyższonym standardzie może kosztować znacznie więcej, w zależności od modelu, materiałów, z których została wykonana oraz od wybranego wyposażenia. Warto pamiętać, że ceny także różnią się w zależności od producenta, a także od wymiaru kabiny – im większa sauna, tym droższa. Także samo wyposażenie sauny może się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od preferowanego standardu.

Najlepsze miejsce na saunę w domu

Planując wybudowanie sauny domowej, warto ten pomysł wziąć pod uwagę jeszcze na etapie wyboru projektu domu, tak by znaleźć propozycję uwzględniającą właściwą lokalizację dla domowego SPA. Istotne znaczenie ma także wielkość oraz kształt pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowana domowa sauna. Decyzja o wyborze najlepszego miejsca dla sauny w swoim domu powinna być dostosowana do potrzeb oraz preferencji przyszłych użytkowników. Warto przeanalizować kwestię, czy sauna ma być tylko relaksem przed snem, czy też ma stanowić element domowej strefy rekreacyjnej.

Dla wielu osób właściwym miejscem na umiejscowienie sauny będzie pomieszczenie w strefie nocnej, co zapewni relaks przed snem oraz wygodę, wynikającą z bliskości sypialni. Można zamontować saunę przy ogólnodostępnej łazience, zaprojektowanej w prywatnej części domu lub też w wydzielonej części apartamentu małżeńskiego.

Takie rozwiązanie przewidziano w projekcie „Dom pod soforą 3” ARCHON+, który w ramach strefy nocnej na poddaszu przewiduje komfortową łazienkę z bogatym wyposażeniem, a uzupełnieniem jest programu użytkowego jest właśnie sauna.

 

Jeżeli planujemy w domu urządzić prywatną strefę fitness, w ramach której znajdzie się także sauna, wówczas należy przeznaczyć na ten cel odpowiednio obszerną powierzchnię. Właściwą lokalizacją może być piwnica.

Takie rozwiązanie - budowę sauny w piwnicy - przewidziano w projekcie „Dom w felicjach (G2P)” ARCHON+, który na kondygnacji piwnicy oferuje przestronne pomieszczenie, idealne do urządzenia domowej strefy rekreacyjnej. Mamy tutaj salę do ćwiczeń, łazienkę z miejscem na saunę, a także przestronny pokój ze stołem bilardowym i kącikiem wypoczynkowym.

 

Szukając idealnego usytuowania sauny w domu, warto zapoznać się z propozycjami, przygotowanymi przez architektów Pracowni Projektowej ARCHON+. Różnorodne rozwiązania proponowane do poszczególnych projektów domów jednorodzinnych są źródłem inspiracji dla Inwestorów, planujących budowę domu z sauną i zawsze prowadzą do idealnego wkomponowania sauny w przestrzeń powstającego budynku.

Montaż sauny w domu

Osoby, które zamierzają korzystać z zabiegów relaksacyjnych w wysokich temperaturach, zastanawiają się z pewnością, jak zorganizować montaż sauny w domu? Tego typu działanie wymaga zaplanowania poszczególnych etapów budowy pomieszczenia i samego montażu sauny.

Jeżeli decyzję o posiadaniu sauny podejmiemy na etapie poszukiwań projektu lub jego adaptacji, wówczas mamy możliwość optymalnego dopasowania projektu do tego założenia i określenia pomieszczenia, w którym będzie zamontowana sauna. Należy wybrać odpowiednie miejsce, spełniające niezbędne warunki do realizacji całego przedsięwzięcia. Budowa sauny w istniejących już domach wymaga z reguły adaptacji pomieszczenia na ten cel. Dobrym momentem na montaż sauny w istniejącym domu może być przeprowadzany remont. Przy wyborze miejsca przeznaczonego na montaż sauny, należy wziąć pod uwagę odpowiednią wentylację. Powietrze powinno swobodnie cyrkulować wewnątrz sauny oraz opływać całą kabinę. Dobrym wyborem jest wentylacja grawitacyjna. Pomieszczenie, w którym planuje się umieszczenie sauny, może znajdować się nieopodal łazienki. Warto pamiętać, że domowa sauna nie wymaga pomieszczeń o ogromnej powierzchni. Wystarczą zaledwie 2 m², by móc zamontować energooszczędną, estetyczną i łatwą w utrzymaniu pod względem czystości saunę.

Piec do sauny - jak wybrać najlepszy?

Budowa sauny wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego pieca dostosowanego do miejsca usytuowania sauny – na zewnątrz czy wewnątrz domu.

Piece tradycyjne, wykorzystujące drewno, są dobrym rozwiązaniem do saun zewnętrznych, zainstalowanych w ogrodach. Piece te muszą posiadać bardzo dobrą wentylację oraz profesjonalnie wykonany przewód kominowy. Piece opalane drewnem należy ustawić w sposób uniemożliwiający kontakt z materiałami łatwopalnymi. W tego rodzaju piecach wykorzystuje się specjalne kamienie kumulujące ciepło. Wewnątrz sauny powinien znajdować się też czujnik dymowy.

Mimo że piece elektryczne nie tworzą klimatu, jaki daje płonące drewno, to jednak są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, stąd też ich wykorzystanie w domowych saunach. Dużą zaletą tego rodzaju pieca jest możliwość dokładnej regulacji temperatury. Piec elektryczny powinien rozgrzewać saunę do 80°C w 30 minut. Od konkretnego modelu pieca zależy, czy da on możliwość przebywania w suchej, mokrej czy też parowej kąpieli powietrznej. Modele jednofunkcyjne zawierające grzałki, nagrzewają specjalne kamienie, które zwiększają wilgotność powietrza podczas polewania wodą. Droższe piece dwufunkcyjne posiadają wbudowany generator pary.

W kabinach infrared promienniki podczerwieni zastępują piece elektryczne. Promieniowaniu nie towarzyszy ani para wodna, ani wilgoć, ani wysoka temperatura powietrza, która waha się między 40 a 50°C. Kabina infrared nagrzewa się bardzo szybko, około 5–10 minut.

Jakich błędów należy unikać przy budowie sauny?

Podczas budowy sauny należy pamiętać o obowiązujących zasadach, które pomogą uniknąć podstawowych błędów, oszczędzając jednocześnie czas i pieniądze Inwestorów. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że kabina sauny nie powinna przylegać do ściany budynku, w którym jest montowana. Jest to błąd pojawiający się stosunkowo często w saunach konstruowanych własnym sumptem. Zaniedbanie tej zasady prowadzi do przegrzania elementów konstrukcji ściany i może spowodować jej trwałe uszkodzenie. Zgodnie z zaleceniami, należy budować ściany sauny w odległości liczącej między 2 cm a 5 cm od ściany domu. Odległość ta zapobiega nagrzewaniu ściany budynku, a z kolei ściana nie wychładza kabiny. Należy także pamiętać o zagwarantowaniu opływu powietrza w kabinie.

Innym, częstym błędem jest podłączenie sauny bezpośrednio do przewodu wentylacyjnego. Tymczasem, sauna powinna pobierać powietrze z pomieszczenia, w którym została zainstalowana. Konieczne jest zadbanie o to, by otwory wlotowy i wylotowy były od siebie oddalone, najlepiej, gdyby znajdowały się na różnych ścianach. Warto pamiętać, że wlot powietrza do kabiny sauny powinien odbywać się nisko, zaś wylot – wysoko, co pozwala zachowaniu naturalnej cyrkulacji powietrza.

Inwestorzy zastanawiają się niekiedy nad tym, jak samemu zbudować saunę w domu? Podejmując się samodzielnie takiego przedsięwzięcia, należy pamiętać o tym, że projekt sauny musi być wykonany przez osobę posiadającą uprawienia budowlane i dysponującą odpowiednią wiedzą na ten temat. Urządzanie sauny w istniejącym już pomieszczeniu, przykładowo w piwnicy lub budynku gospodarczym, nie wymaga uzyskiwania żadnych pozwoleń na budowę. Jeżeli natomiast realizacja będzie wiązała się z koniecznością postawienia nowego budynku, wówczas może się okazać, że trzeba starać się o taki dokument.

Czytaj także: Jak funkcjonalnie zaplanować strefy w ogrodzie?

Sauna w ogrodzie

Zastanawiając się nad budową sauny w domu, znając już różne rodzaje saun i ich charakterystykę, warto przeanalizować, która z opcji będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom i możliwościom Inwestora. Czy będzie to sauna w domu, czy może lepiej zdecydować się na saunę ogrodową? Ta ostatnia opcja stanowi idealne rozwiązanie dla osób zainteresowanych sauną fińską. Budowa sauny w ogrodzie jest opcją droższą niż sauna w domu, ale też bardziej ekskluzywną. Budowę tego rodzaju sauny rozpoczyna się od zrobienia fundamentów. Można wykonać kompletną wylewkę betonową lub zabetonować jedynie filary unoszące całą konstrukcję o drewnianej podstawie. Decyzja zależy od indywidualnych upodobań oraz planów dotyczących ewentualnej sprzedaży działki za jakiś czas. Sauna z bali drewnianych jest droższa od sauny wykonanej z desek, ale zarazem jest bardziej solidna. Sauna fińska z piecem to domowa namiastka prawdziwego SPA, którego dobroczynne skutki dla zdrowia są znane od wieków. Sauny ogrodowe, choć droższe i wymagające dodatkowej powierzchni, tworzą niepowtarzalny klimat i wyjątkowy nastrój.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?