Markiza tarasowa – rodzaje, sposoby montażu i cena

Mając dom z ogrodem, spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest stałym elementem korzystania z uroków działki, a przebywaniu we wnętrzach domu zawsze powinien towarzyszyć komfort oraz możliwość relaksu po ciężkim dniu. W upalne dni, zarówno w domu, jak i na tarasie może mieszkańcom doskwierać intensywnie prażące słońce. Warto więc zadbać o wygodę domowników i odwiedzających ich gości, tworząc warunki, które uprzyjemnią relaks. Bardzo popularnym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które dodatkowo może być ciekawym elementem dekoracyjnym, jest montaż markizy tarasowej. Co to jest markiza tarasowa? Jak zamontować markizę tarasową? I jak wybrać najlepszą markizę? O tym w poniższej części artykułu.

Markizy tarasowe - co to jest?

Markiza tarasowa to rodzaj rozkładanego daszku, wykonanego z materiału, pełniącego podobną funkcję jak parasole ogrodowe, czyli osłony przeciwsłonecznej. Część konstrukcyjna jest na stałe przymocowana do elewacji budynku, a materiałowe zadaszenie tarasu można rozwijać i zwijać w dowolnym momencie, według indywidualnych potrzeb. Markiza zewnętrzna chroni taras przed słońcem, zwiększając komfort odpoczynku na tarasie. Markiza chroni także wnętrza domu przed nadmiernym nagrzaniem. Każda markiza tarasowa jest częścią elewacji domu, mogąc być jej atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Przed jej zamontowaniem należy wybrać jej odpowiedni rozmiar, ale także materiał zadaszenia, który będzie współgrał z projektem domu i jego otoczeniem.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: NOWYDOM250
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: NOWYDOM250
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: NOWYDOM250
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Rodzaje markiz

Na rynku materiałów budowlanych, Inwestorzy mają szeroki wybór markiz, które różnią się rodzajem, materiałem zadaszenia, rodzajem montażu czy wielkością. Różnorodność produktów sprawia, że dopasować markizę do indywidualnego gustu Inwestora oraz do projektu domu nie jest trudno. Jakie są najbardziej popularne rodzaje markiz?

Markiza tarasowa

Markiza tarasowa, jak sama nazwa wskazuje, jest stosowana najczęściej do osłaniania tarasów w domach jednorodzinnych, czy innych miejscach, do których osłony niezbędny jest większy rozmiar zadaszenia. Markizy tarasowe są tak skonstruowane, aby móc zapewnić cień na stosunkowo dużych powierzchniach. Markizy tarasowe mogą rozwijać się na długość do około 4 metrów i mieć do kilku metrów szerokości. Ważne jest prawidłowe jej dobranie, aby móc cieszyć się komfortowym spędzaniem czasu na zewnątrz w zmiennych warunkach pogodowych, palącym słońcu, jak i w przyjemnym chłodzie we wnętrzarzach w upalne dni. Zadaszenia tarasowe najczęściej wykonane są z różnych gatunków i rodzajów materiału. Wszystkie z nich powinny być odporne na działanie czynników zewnętrznych, a najlepiej także chronić przed promieniowaniem UV. Materiał można dodatkowo impregnować, specjalnie do tego celu służącymi preparatami, co wydłuży ich trwałość i atrakcyjny wygląd. Markizy tarasowe występują w kilku rodzajach. Najczęściej wybierane rodzaje markiz tarasowych to:
    
    • markizy tarasowe bez kasety, w której materiał oraz rurka, na którą jest nawinięty są całkowicie widoczne,
    • markizy tarasowe chowane w półkasetach, w których zwinięty materiał jest zabudowany tylko od góry,
    • markizy tarasowe w kasetach, gdzie zarówno materiał i rurka, na której jest zwinięty chowają się do zabudowanej kasety, co chroni je przed uszkodzeniami oraz pogodą.

Markiza balkonowa

Markizy balkonowe posiadają takie same cechy jak w przypadku opisanej wyżej markizy tarasowej. Służą jedynie do zacienienia mniejszych powierzchni. Podobnie jak w przypadku markiz tarasowych, wielkość markiz balkonowych musi być dobrana indywidualnie do szerokości balkonu. Inwestor musi także zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla niego markiza bez kasety, z półkasetą czy w pełnej kasecie. Oprócz tego o rodzaju i kolorze materiału markizy powinny decydować jego właściwości, gust Inwestora oraz dopasowanie do elewacji i przestrzeni dookoła.

Czytaj także: "Taras drewniany - jak zrobić go dobrze, by służył przez lata?"
 

Ciekawym rodzajem markiz są także markizy koszowe, które znajdują zastosowanie jako przesłona okienna. Wyglądem przypominają rozłożoną budę wózka dziecięcego i często można je spotkać w oknach restauracji czy sklepów.

Markiza okienna

Napędy do markizy tarasowej

Markizy tarasowe oprócz rozmiaru, rodzaju i koloru materiału mogą także różnić się napędem, czy inaczej systemem sterowania. Sterowanie markizą może odbywać się ręcznie lub elektrycznie. Czym charakteryzuje się każdy z tych napędów?

Markiza tarasowa z napędem ręcznym

Taki rodzaj napędu to najtańsza możliwość spośród tych dostępnych na rynku. Sterowanie jest proste w obsłudze, a jego wybór pozwala na oszczędności. Rozsuwanie i zsuwanie markizy odbywa się ręcznie za pomocą specjalnej korby, która stanowi stały element konstrukcji, wisząc z boku markizy. O ile świetnie sprawdzi się jako napęd w markizach o mniejszej powierzchni, o tyle na dużej przestrzeni rozwinięty materiał jest ciężki i wybór napędu ręcznego może okazać się nie do końca trafionym rozwiązaniem. Należy też pamiętać, że w trakcie załamania się pogody, dużego deszczu czy porywistego wiatru, ze względów bezpieczeństwa i uniknięcia popsucia się markizy, tę należy jak najszybciej zwinąć. Przy napędzie ręcznym czynność ta może trwać dłużej.

Markiza tarasowa z napędem ręcznym

Markiza tarasowa z napędem elektrycznym

Sterowanie elektryczne w markizach jest wygodne w użytkowaniu. Rozwijanie i zwijanie markizy odbywa się za pomocą pilota lub włącznika montowanego na ścianie budynku. Markizy z systemem elektrycznym mogą też posiadać możliwość użycia napędu ręcznego w niepewnej sytuacji, jak na przykład awaria instalacji elektrycznej. Niektóre markizy mogą być również wyposażone w czujniki. Wówczas markiza zewnętrzna automatycznie zacznie reagować w trakcie zmiennej pogody i zwijać się w czasie załamania pogody i rozwijać, kiedy będzie mocne słońce.

Markiza tarasowa z napędem elektrycznym

Czytaj także: "Taras z deski kompozytowej - ja go zrobić samemu?"

Tkaniny na markizy tarasowe

Tkanina markizy zewnętrznej powinna cechować się odpowiednimi parametrami. Przede wszystkim powinna być mocna, wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, mieszkańcy domu będą mogli cieszyć się markizą przez długie lata. Materiał markizy zewnętrznej musi być także szczelny i co bardzo ważne cechować się odpornością na promieniowanie UV. Jakie tkaniny stosuje się do produkcji markiz zewnętrznych? Tkaniny, których używa się do produkcji markiz najczęściej, to tkaniny z poliestru. Mogą posiadać dodatkowe powłoki i zabezpieczenia, dzięki którym na przykład tkanina markiz tarasowych odporna jest na zabrudzenia czy deszcz, ale także długo zachowa swój kolor. Jeśli chodzi o kolory markiz tarasowych, to ich wybór jest bardzo szeroki. Liczne kolory, ich odcienie czy wzory mogą dodać elewacji niepowtarzalnego wyglądu. Materiał markizy pozwala podkreślić estetykę i styl domu, a także wpisać się w otaczającą przestrzeń lub być jej elementem charakterystycznym. Warto też wiedzieć, że wybór koloru wpływa na przepuszczalność światła oraz kolor, jaki będzie panował we wnętrzach domu. Materiały ciemne mniej przepuszczają światło niż materiały jasne. Wybrany materiał w chwili, gdy jest rozłożony nad tarasem, będzie także rzucał kolor do wnętrza domu.

Montaż markizy tarasowej

Chęć zastosowania markizy tarasowej warto przemyśleć najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem budowy lub w trakcie jej trwania, przed etapem ocieplania. Kiedy decyzja o zakupie markizy zapadła, po jej zakupie należy pomyśleć o montażu. Samodzielne mocowanie markizy jest możliwe, ale należy wiedzieć, że często w takiej sytuacji gwarancja producenta na mechanizm nie będzie obowiązywać, a jedynie na sam produkt. Warto więc umówić się na montaż z doświadczoną firmą. Markiza montowana może być do:
   
    • ściany budynku
    • do krokwi dachowych
    • do spodu balkonu, który znajduje się nad tarasem – jeśli projekt domu zakłada budowę balkonu nad strefą tarasową.
 

Czytaj także: " Ogórd zimowy - ile kosztuje, jak go wykonać i urządzić?"

Jak przebiega montaż markiz krok po kroku?

 • wykonanie niezbędnych pomiarów, które pozwolą dokonać wyboru co do dokładnego miejsca osadzenia markizy, pomogą sprawdzić, czy markiza nie przysłoni ewentualnych elementów znajdujących się na elewacji, jak na przykład lamp zewnętrznych, kwietników czy innych elementów dekoracyjnych,
 • przygotowanie miejsca do pracy – przed montażem należy usunąć wszystkie przedmioty blokujące dostęp, elementy dekoracyjne czy meble ogrodowe; wszystkie ewentualne pęknięcia, dziury czy wyszczerbienia w miejscu montażu na elewacji należy naprawić i poczekać na całkowite wyschnięcie użytych materiałów,
 • montaż markizy do ściany lub spodu balkonu (sufitu), odbywa się za pomocą kotew, do stabilizacji których służy dwuskładnikowy klej; dzięki temu zostanie osiągnięta pełna stabilizacja i trwałość montażu; dalszą część prac montażowych należy rozpocząć po całkowitym wyschnięciu kleju, zgodnie czasem podanym przez producenta na opakowaniu,
 • montaż uchwytów wymaga precyzji i idealnego wypoziomowania; aby to osiągnąć, można pomóc sobie wyznaczając równą linię za pomocą sznurka,
 • montaż markizy może się odbyć po całkowitym wyschnięciu wszystkich materiałów, użytych do montażu elementów mechanizmu,
 • regulacja markizy powinna odbyć się zgodnie z instrukcją, dołączoną przez producenta.

Tkaniny na markizy tarasowe

Konserwacja markizy tarasowe

Markizy zewnętrzne mogą się od siebie różnić zarówno rodzajem materiału, jak i mechanizmem sterowania czy konstrukcji. Markizy, które nie są chowane do kasety, są narażone na działanie czynników zewnętrznych w zdecydowanie większym stopniu, niż chowane częściowo lub całkowicie markizy kasetonowe, które dodatkowo dzięki odpowiednio skonstruowanym kasetom pozwalają zachować odpowiedni kształt materiału markizy, zabezpieczając przed marszczeniem czy odkształceniami. Bez względu na to, jaki rodzaj markizy posiada Inwestor, każda z nich po jakimś czasie użytkowania będzie zabrudzona. Regularne czyszczenie materiału markizy specjalnie do niej dobranymi preparatami lub po prostu wodą z mydłem sprawi, że ten zachowa swój wygląd i właściwości przez lata. Ważne jest, aby po umyciu markizy zostawić ją rozwiniętą aż do całkowitego wyschnięcia, dlatego warto takie czynności przeprowadzać w ciepły dzień. Wiele markiz tarasowych posiada dodatkowo zabezpieczone impregnatem tkaniny, które chronią je przed przeciekaniem czy przed zabrudzeniami. Warto jednak pamiętać, że żaden impregnat nie działa przez wiele lat i odświeżanie materiału markizy jest warte poświęconego czasu, aby móc cieszyć się jej wyglądem i właściwościami przez długie lata. Konserwacji należy także poddać elementy konstrukcyjne, cały mechanizm czy elementy dodatkowe. Wystarczy co jakiś czas przetrzeć wszystko z kurzu czy piasku i posmarować smarem elementy ruchome.

Wady i zalety markizy tarasowej

Markizy zewnętrzne, w tym markizy tarasowe i markizy balkonowe są świetnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, których ekspozycja zapewnia bardzo dużą ilość naturalnego światła, a co za tym idzie – dużo słońca w cieple dni. Markiza pozwala na stworzenie zacienionej przestrzeni na tarasie i na balkonie, ale także w mieszkaniu. Jak wybrać najlepszą markizę? Jakie jeszcze zalety posiada markiza oraz jakie wady płyną z jej montażu?

Zalety markizy tarasowej

 • ochrona przed promieniowaniem UV – w zależności od wybranego modelu markizy i jej tkaniny, Inwestor może zyskać gwarancję ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV podczas spędzania czasu na tarasie czy balkonie; na rynku dostępne są takie tkaniny, które według zapewnień producenta blokują go aż 90%,
 • dobrej jakości tkaniny i szeroka kolorystyka materiałów, w tym gwarancja producenta mówiąca o niepłowieniu materiału, przy zachowaniu należytej dbałości o produkt,
 • możliwość zamówienia markizy zewnętrznej na wymiar – to bardzo wygodne rozwiązanie pozwoli na idealne dopasowanie produktu do oczekiwań Klienta, ale także do posiadanego przed niego projektu domu i elewacji,
 • prosta obsługa markizy tarasowej – bez względu na to, czy Inwestorzy wybierają sterowanie ręczne, czy elektryczne, jej obsługa nie przysparza problemów; mieszkańcy mogą decydować o długości wysięgu markizy, w zależności od potrzeb; może ona rozwinąć się na zarówno kilkanaście centymetrów, jak i pełną długość,
 • stosunkowo łatwy montaż – markizę tarasową można zamontować samodzielnie, pamiętając jednak, że wówczas traci się gwarancję producenta na mechanizm markizy; dlatego jego przeprowadzenie warto zlecić profesjonalistom, którzy mają doświadczenie i wykonają swoją pracę poprawnie i szybko,
 • proste czyszczenie i konserwacja – markizy tarasowe mogą składać się z materiałów o różnej klasie; wiele z nich posiada dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne – działanie promieni słonecznych, śnieg czy deszcz, dlatego ich czyszczenie i konserwacja są prostsze; warto pamiętać, że nawet najlepsze tkaniny nie pozostaną trwałe i czyste na długie lata bez odpowiedniej dbałości; do mycia tkaniny wystarczy woda i mydło; częściej należy ją odkurzyć czy wytrzepać z pyłu, czy kurzu; tkanina markizy powinna być zwinięta podczas silnego wiatru oraz deszczu, ale po opadach powinna zostać rozłożona w celu całkowitego wyschnięcia; markiza musi być również dobrze rozciągnięta i napięta, co zapewni jej prawidłowe odprowadzanie wody,
 • estetyczny wygląd markiz oraz ich duży wybór kolorystyczny, różnorodne wzory i faktury pozwalają na jej dopasowanie do projektu domu, jego elewacji oraz otoczenia,
 • mobilność - nie zajmuje na stałe miejsce na tarasie, ochrona przed słońcem jest czasowa, nie zacienia trwale pomieszczeń, które są w jej zasięgu.

Wady markizy tarasowej

Fachowcy wskazują na bardzo małą ilość wad rozwiązania, jakim są markizy. To, co można zauważyć to fakt, że markizy sterowane elektrycznie za pomocą pilota czy przycisku oraz takie, posiadające czujniki pogodowe są sporo droższe od prostszych markiz sterowanych ręcznie. Te z kolei rozkładają się wolniej. Markiza nie stanowi ochrony przed deszczem i wiatrem tak jak trwałe zadaszenie.

Czytaj także: " Wiata ogrodowa czy altana? Różnice, wady i zalety"

Ile kosztuje markiza tarasowa?

Decyzja o zakupie markizy powinna być poprzedzona analizą własnych potrzeb oraz budżetu, który Inwestor chce przeznaczyć na zakup. Ceny markiz będą różnić się w zależności od swoich parametrów, w tym: rozmiaru, rodzaju tkaniny oraz jej dodatkowych powłok, napędu, rodzaju (z kasetą czy bez) i dodatkowych udogodnień jak czujniki pogodowe. Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym można dokonać zakupu. Warto przejrzeć oferty kilku producentów oraz kilku sklepów, żeby znaleźć tę najkorzystniejszą. Ogólnie mówiąc, ceny markiz zaczynają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Tyle bowiem zapłaci Inwestor za indywidualny produkt na wymiar. A ile kosztuje montaż markizy balkonowej? Jak już wspominaliśmy, montażu markizy można podjąć się samodzielnie, ale w uwagi na utraconą wówczas gwarancję na mechanizm, lepiej zlecić to profesjonalnej ekipie. Ceny usług montażowych wahają się w zależności od rozmiaru markizy, mechanizmu czy ilości markiz do montażu w domu. Nie bez znaczenia jak także lokalizacja inwestycji, w której usługa ma być wykonana. W mniejszych miejscowościach prawdopodobnie ceny będą niższe. Często też zdarza się, że w sklepie, w którym Inwestor kupuje swój produkt, może dodatkowo zakupić także usługę montażu produktu.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?