Rolety fasadowe czy żaluzje zewnętrzne? Co lepsze, jak wybrać, wady i zalety

Zewnętrzne osłony okienne to element, który wpływa na wygląd domu, jego odbiór wizualny oraz podkreśla styl. Zarówno rolety fasadowe, jak i żaluzje fasadowe to popularne rozwiązania w wielu domach jednorodzinnych, które pozwalają na regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczeń, a także zapewniają prywatność czy ochronę przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Ale nie tylko. W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych możliwości w kwestii wyboru odpowiednich produktów z omawianej kategorii, dostępnych różnych rozmiarach, kolorach i materiałach, dzięki czemu można łatwo dopasować je do stylu i charakteru wnętrza i zewnętrznej części domu. Jakie są rodzaje rolet i żaluzji fasadowych? Jakie są ich zalety i wady oraz w jaki sposób można je zamontować i użytkować w domu jednorodzinnym?

Rolety fasadowe - co to jest?

Rolety fasadowe to rodzaj litej osłony okiennej, która jest montowana z zewnątrz budynku. Rolety zewnętrzne wykonane są zazwyczaj z aluminium lub stali i mogą być ręcznie lub elektrycznie sterowane. Rolety zewnętrzne służą do regulacji ilości światła wpadającego do wnętrza budynku, zaciemniają pomieszczenia oraz służą do zwiększenia izolacji termicznej i akustycznej. Dodatkowo mogą również pełnić funkcję zabezpieczenia przed włamaniem oraz chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w okresie letnim. Rolety fasadowe są stosowane w budynkach biurowych, hotelach, szpitalach oraz innych obiektach komercyjnych, ale także w prywatnych domach i mieszkaniach.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Rolety fasadowe czy żaluzje zewnętrzne – różnice

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe służą podniesieniu komfortu mieszkania w domu jednorodzinnym. Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe to dwa różne rodzaje osłon okiennych, które całościowo lub częściowo zasłaniają okna, regulując dopływ promieni słonecznych i chroniąc prywatność w pomieszczeniach. Jakie są między nimi różnice?

Konstrukcja: Rolety fasadowe są zazwyczaj wykonane z jednego, litego elementu, zamkniętego w kasecie. W przypadku żaluzji fasadowych, ich konstrukcja składa się poziomych lameli, które są przymocowane do prowadnicy, umożliwiając regulowanie kierunku i ilości dopływu światła.

Funkcjonalność: Rolety zewnętrzne pozwalają na obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem domu, mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Dzięki prawidłowemu montażowi i szczelnej konstrukcji ograniczają straty ciepła w zimie, a latem zapewniają lepszą ochronę przed promieniami słonecznymi i wysokimi temperaturami. Inwestorzy, którym zależy na stałym ruchu i przepływie powietrza, powinni wybrać z kolei żaluzje fasadowe. 

Montaż: Zarówno rolety fasadowe, jak i żaluzje zewnętrzne wymagają podobnego sposobu mocowania w kasetach i instalacji elektrycznej, gdyż są zwykle sterowane za pomocą silnika elektrycznego.

Podsumowując: rolety fasadowe i żaluzje fasadowe, są to dwa różne rodzaje osłon okiennych, które oferują różne funkcje i wygląd. Decyzja o wyborze jednego lub drugiego zależy od preferencji estetycznych Inwestora, funkcjonalności poszczególnych rozwiązań, zaspakajających potrzeby domowników i budżetu.

Rolety fasadowe

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to bardzo praktyczne rozwiązanie. Na rynku budowlanym istnieje kilka ich rodzajów, które dzięki swojej różnorodności można w łatwy sposób dopasować do projektu domu oraz elewacji, wymagań estetycznych oraz posiadanego przez Inwestora budżetu. Poniżej najbardziej popularne rodzaje rolet zewnętrznych.

Rolety Naokienne

Rolety zewnętrzne naokienne najlepiej zaplanować już na etapie wyboru projektu domu. Wymagają bowiem dostosowania otworu okiennego do ich montażu. Ich obudowa wykonana jest z PCV. Skrzynka rolety nakładana jest bowiem na okno, a potem razem z nim montowana w przygotowanej uprzednio wnęce okiennej.

Rolety Natynkowe

O montażu rolet natynkowych Inwestor może zdecydować w każdym momencie budowy domu, jak również po jej zakończeniu. Obudowa jest wykonana najczęściej z aluminium. Mechanizm rolet natynkowych nie jest zabudowany i montuje się go na murach domu lub we wnęce okna.

Rolety podtynkowe

O ich montażu należy zdecydować na etapie wyboru projektu domu. Montuje się je bowiem tylko w nowo powstających domach, w specjalnie przygotowanej wnęce, w nadprożu. Rolety podtynkowe swoją konstrukcją wymuszają zastosowanie zewnętrznej zabudowy.

Rolety RKS

Ten rodzaj rolety wymaga zabudowy. Rolety są montowane tylko w nowo powstających domach, w nadprożu okna, a decyzja o ich montażu musi być podjęta na etapie wyboru projektu domu. Obudowa tego rodzaju rolet jest ceramiczna lub wykonana z polistyrenu.

Rodzaje żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe to popularne rozwiązanie, którego celem jest kontrola ilości światła wpadającego do wnętrza oraz ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w czasie upalnych dni. Wady żaluzji fasadowych to przede wszystkim fakt, że nie chronią przed włamaniem i posiadają niską redukcję hałasu. Oprócz tych praktycznych funkcji żaluzja fasadowa pełni również ważną rolę estetyczną, stanowiąc element elewacji budynku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żaluzji fasadowych, różniących się między innymi materiałem wykonania, sposobem montażu czy kierunkiem regulacji. Oto ich rodzaje:

Żaluzje zewnętrzne

Żaluzje zewnętrzne

Składają się z paneli, zazwyczaj wykonanych z aluminium lub tworzywa sztucznego, które można regulować w celu kontrolowania ilości światła wpadającego do wnętrza pomieszczenia oraz zapewnienia prywatności i ochrony przed zewnętrznymi warunkami pogodowymi. Żaluzje zewnętrzne mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie, w zależności od modelu. Mogą być sterowane za pomocą przycisków czy pilotów. Prawidłowo zamontowane są odporne na wiatr i deszcz. Żaluzje zewnętrzne są dostępne w różnych kolorach i stylach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego rodzaju budynku i otoczenia.

Żaluzje fasadowe podtynkowe

Żaluzje fasadowe podtynkowe nadają domowi nowoczesnego charakteru. Montuje się je pod zewnętrzną warstwą na elewacji budynku, pod jej ociepleniem. Domownicy w oknach swojego domu widzą jedynie lamele, z których zbudowane są żaluzje, a w chwili, kiedy nie potrzebują korzystać z ich funkcji, te dzięki swojemu mechanizmowi i systemowi montażu, chowają się pod elewacją, odsłaniając całkowicie okna.

Żaluzje fasadowe

Żaluzje natynkowe

Ten rodzaj żaluzji fasadowych złożony jest z poziomych lameli, które mocowane są na prowadnicy, dzięki czemu ilość wpadającego do wnętrz światła może być regulowana. Montaż żaluzji natynkowych polega na zamocowaniu ich po zewnętrznej stronie powierzchni okien. Można je bez problemu zamontować w budynkach już istniejących.

Żaluzje wewnętrzne

Żaluzje wewnętrzne to rodzaj okiennych osłon, które składają się z poziomych lub pionowych lameli, zwykle wykonanych z drewna, metalu, tworzywa sztucznego lub tkaniny. Panele są ustawione tak, że można nimi regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia oraz poziom prywatności. Żaluzje wewnętrzne mogą być sterowane manualnie lub elektrycznie, a ich rodzaj i funkcjonalność zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach w domu, przyczyniając się do zapewnienia odpowiednich warunków do pracy lub odpoczynku.

Żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne

Zalety i wady rolet fasadowych

Rolety fasadowe to popularny wybór Inwestorów, którzy szukają funkcjonalnych rozwiązań do swojego domu. W przypadku rolety zewnętrznej i jej wyboru przez Inwestora, warto poznać zalety i wady tego rozwiązania.

Zalety rolet zewnętrznych

 • rolety fasadowe chronią dom i mieszkańców przed słońcem i uporczywym upałem,
 • rolety zewnętrzne chronią dom przed utratą ciepła, zapewniając domownikom niższe rachunki za ogrzewanie,
 • szczelnie zamknięte rolety fasadowe zapobiegają nagrzewaniu się wnętrz, całkowicie zacieniają również przestrzeń, co zapewnia przyjemny wypoczynek, czy sprzyja drzemce w ciągu dnia,
 • zapewniają dużą prywatność i bezpieczeństwo; rolety zewnętrzne ograniczają widoczność z zewnątrz; mogą również działać jako element antywłamaniowy, bowiem opuszczone rolety zewnętrzne trudno jest podnieść do góry, aby dostać się do okna,
 • mogą również działać jako bariera akustyczna, zmniejszając hałasy z zewnątrz,
 • rolety zewnętrzne są dostępne w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu mogą dodawać uroku i stylu budynkowi, wpływając na odbiór jego wyglądu zewnętrznego. 

Wady rolet zewnętrznych

 • montaż rolety zewnętrznej wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, co może skomplikować proces instalacji i zwiększyć koszty,
 • w przypadku rolet zewnętrznych brak jest możliwości regulowania ilości słońca, wpadającego do wnętrz domu, ta bowiem jest regulowana wysokością, do jakiej opuszczone są rolety zewnętrzne; pełne opuszczenie oznacza całkowitą eliminację dopływu naturalnego światła, żaluzje fasadowe dają taką możliwość,
 • w przypadku rolet zewnętrznych brak jest możliwości regulowania ilości słońca, wpadającego do wnętrz domu, ta bowiem jest regulowana wysokością, do jakiej opuszczone są rolety zewnętrzne; pełne opuszczenie oznacza całkowitą eliminację dopływu naturalnego światła, żaluzje fasadowe dają taką możliwość,

Montaż rolet fasadowych

Montaż rolet fasadowych najlepiej jest zaplanować już na etapie wyboru projektu domu. Ich montaż zależy od wybranego przez Inwestora rodzaju rolet, co determinuje ich sposób montażu, ale ogólny proces wygląda następująco:

Montaż rolet fasadowych

Pomiar i przygotowanie - przed montażem rolet fasadowych należy dokładnie zmierzyć okna i drzwi oraz wybrać odpowiednie modele rolet. Należy również przygotować niezbędne narzędzia i materiały, takie jak wiertarka, śruby, klucze, kołki i taśmy montażowe.

Przygotowanie powierzchni - przed montażem należy dokładnie oczyścić i wyrównać powierzchnię, na której będą montowane rolety zewnętrzne.

Montaż prowadnic - należy zamocować prowadnice do ramy okiennej lub do muru w pobliżu okna, aby umożliwić ruch rolety do góry i na dół.

Montaż kasety - kaseta jest elementem, który przechowuje roletę, gdy jest zwinięta.

Montaż wałka - wałek to rurka, na którą nawijana jest roleta. Należy go zamocować w skrzynce i umieścić w prowadnicach.

Montaż silnika (opcjonalne) - jeśli roleta jest zautomatyzowana, należy zamontować silnik w skrzynce, aby umożliwić sterowanie elektryczne roletą.

Testowanie - po zakończeniu montażu należy dokładnie przetestować rolety, aby upewnić się, że działają poprawnie.

Ważne jest, aby montaż rolet fasadowych został wykonany przez profesjonalistów lub osoby z doświadczeniem w takiej pracy, ponieważ niewłaściwy montaż może skutkować uszkodzeniem rolet lub nawet zagrożeniem dla bezpieczeństwa domowników.

Czy warto się zdecydować na rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne w domu to duże udogodnienie, które wpływa nie tylko na komfort spędzania w nim czasu zarówno w lecie, jak i w zimie, ale także na bezpieczeństwo mieszkańców. To, czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne, zależy od decyzji Inwestora, jego potrzeb i budżetu. Niewątpliwie, zakup rolet fasadowych może przynieść sporo korzyści.

Podsumowując:

 • rolety zewnętrzne wpływają na termoizolacyjność budynku, chroniąc go przed utratą ciepła, a tym samym zmniejszając rachunki za ogrzewanie,
 • roleta zewnętrzna ogranicza nagrzewanie się wnętrz domu w czasie dużych upałów; zamknięte wówczas rolety sprawią, że temperatura w pomieszczeniach będzie komfortowa dla domowników; cień w domu nie tylko zapewnia przyjemne spędzanie czasu, ale także dzięki ograniczeniu promieniowania UV wpływa na to, że meble czy kolorowe ściany w domu nie wyblakną zbyt szybko,
 • dobra izolacja akustyczna - rolety fasadowe tłumią hałasy z zewnątrz,
 • zapewniają prywatność oraz minimalizują ryzyko włamań,
 • to wygodne rozwiązanie, które dzięki możliwości regulacji ilości światła wpadającego do domu, daje możliwość dopasowania klimatu w domu do potrzeb domowników.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?