Budowa domu pod klucz

Budowa domu jest dla wielu osób najważniejszą w życiu inwestycją. Wymaga przygotowania szeregu formalności, właściwej organizacji i odpowiedniej koordynacji całego procesu. Realizacja inwestycji obejmuje kilka etapów, począwszy od stanu surowego otwartego, poprzez stan surowy zamknięty, po roboty wykończeniowe. W budownictwie znanym określeniem jest także termin: stan deweloperski oraz stan pod klucz, które najczęściej stosowane są, gdy Inwestor zleca budowę domu firmie zewnętrznej lub kupuje nowy dom od dewelopera. Sprawdźmy, jaki zakres prac obejmuje budowa domu pod klucz, czym odróżnia się od stanu deweloperskiego, a także jakie są zalety takiej realizacji inwestycji.

Budowa domu pod klucz - co to?

Budowa domu pod klucz to pojęcie, które nie ma prawnej definicji, jednak jest popularnym sformułowaniem, odnoszącym się do końcowego etapu budowy domu. Przyjmuje się, że jest to taki stan wykończenia budynku, po którego wykonaniu Inwestorowi pozostaje jedynie umeblowanie wnętrz. Budowanie domów pod klucz to zazwyczaj kompleksowa usługa oferowana przez firmy budowlane, które jako generalny wykonawca realizują zlecone inwestycje, na podstawie wybranego przez klienta projektu domu. Dom pod klucz to budynek, w którym podpięte są wszystkie instalacje oraz zamontowane urządzenia grzewcze i sanitarne. Ściany są wykończone gładzią i pomalowane, a na podłogach ułożone są płytki, panele, deski, bądź parkiet, oczywiście zamontowane są również drzwi wewnętrzne, grzejniki i parapety. Budowa domu pod klucz obejmuje również wykończenie odpowiednimi materiałami schodów zewnętrznych, balkonów, tarasu, montaż drzwi wejściowych oraz zewnętrznych parapetów. W zakres budowy domu pod klucz zalicza się także uporządkowanie przestrzeni wokół domu, w tym ułożenie kostki brukowej.

ZOBACZ projekty domów z kolekcji ARCHON+

Wszystkie projekty domów ARCHON+ posiadają aktualizowany na każdy kwartał kosztorys budowlany, który bazuje na rzeczywistych stawkach krajowych SEKOCENBUDU i zawiera zestawienie kosztów poszczególnych etapów budowy domu.

Różnice pomiędzy budową domu pod klucz a stanem deweloperskim

Stan deweloperski to etap w trakcie budowy domu, który poprzedza stan pod klucz. Dom w stanie deweloperskim nie jest gotowy do zamieszkania i wymaga jeszcze ze strony nabywcy przeprowadzenia części prac wykończeniowych. Nie ma precyzyjnie zdefiniowanego poziomu wykończenia domu czy mieszkania w stanie deweloperskim, zazwyczaj to deweloper realizujący inwestycję określa jego zakres. Szczegółowe informacje na ten temat powinny być zawarte w umowie pomiędzy firmą deweloperską a nabywcą. Standardowo można przyjąć, że dom w stanie deweloperskim to budynek ocieplony, z przyłączonymi instalacjami, wstawionymi drzwiami wejściowymi i bramą garażową, wykończoną podbitką, wykonanymi schodami oraz balustradami. Wnętrze domu powinno być przygotowane do prac wykończeniowych, a więc powinny w nim być wykonane wylewki połogowe, tynki oraz zamontowane parapety i grzejniki. Szczegółowo ten temat omawiamy w artykule: Stan deweloperski – co oferuje, o czym warto pamiętać.

Zalety budowy domu pod klucz

Budowa domu pod klucz to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które ze względów zawodowych i braku czasu nie mogą samodzielnie prowadzić i nadzorować realizacji swojej inwestycji. Zlecając firmie kompleksową usługę, jaką jest budowanie domu pod klucz, nie musimy trudzić się jej organizacją, zamawianiem materiałów budowlanych, szukaniem podwykonawców i specjalistów. Taki sposób realizacji inwestycji gwarantuje także ciągłość i płynność prowadzonych prac. Firma budowlana zapewnia odpowiednią koordynację całego procesu, zatrudnia fachowców, zazwyczaj są to jej etatowi pracownicy, którzy we właściwym momencie przystępują do wykonywania kolejnych robót. Dzięki temu na budowie nie ma przestojów i opóźnień. Warto także wspomnieć, że firmy budowlane, realizując wiele inwestycji, mają zazwyczaj o wiele większe możliwości w negocjowaniu cen materiałów na składach budowlanych w porównaniu z Inwestorami indywidualnymi. Ponadto, budując dom w systemie zleconym, Klient korzysta także na niższej stawce podatku VAT na materiały, która w tym przypadku wynosi 8%. Dla porównania, jeżeli budujemy dom indywidualnie, tzw. systemem gospodarczym, wówczas materiały objęte są podatkiem VAT 23%.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Budowa domu pod klucz - cena

Koszty budowy domu zawsze zależą od wielu czynników, w tym od kształtu bryły, dachu, powierzchni fundamentów, liczby kondygnacji. Cennik budowy domu pod klucz zazwyczaj jest powiązany z metrażem budynku. Koszt wyliczany jest na podstawie przyjętej stawki za metr kwadratowy. W przypadku zlecenia budowy domu pod klucz na cenę może także oddziaływać położenie inwestycji. W dużych miastach za taką usługę zapłacimy więcej niż w mniejszych miejscowościach, co wiąże się głównie z wyższymi kosztami robocizny. Cena bezpośrednio uzależniona będzie także od przyjętego przez właściciela inwestycji standardu wykończenia. W tym zakresie firmy prowadzące kompleksowe budowy pod klucz oferują zazwyczaj dwa lub trzy warianty wykończenia.

Podsumowanie

Planując budowę domu, z pewnością warto rozważyć wariant powierzenia realizacji inwestycji doświadczonej firmie, która kompleksowo wykona dla nas taką usługę. Budowa domu pod klucz to dla Inwestora wygodne rozwiązanie i oszczędność czasu. Jednak musimy liczyć się z większymi wydatkami, które w tym wypadku będą uzależnione od bardzo wielu czynników. Warto decyzję poprzedzić analizą, skalkulować koszty, porównać oferty i określić własne priorytety. Być może to właśnie budowa domu pod klucz okaże się optymalnym wyborem.

 

Czytaj również:

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?