Stropodach - budowa i rodzaje

Stropodach to element konstrukcyjny budynku, który ma istotne znaczenie dla jego trwałości oraz bezpiecznego użytkowania. W tym artykule przeczytasz o tym, czym dokładnie jest stropodach, jak jest zbudowany i jakie pełni funkcje. Dowiesz się również, jakie są rodzaje stropodachów oraz czym różni się stropodach wentylowany od stropodachu niewentylowanego. Dodatkowo omówimy wątek dotyczący wyboru odpowiedniego stropodachu oraz montażu i konserwacji. 

Co to jest stropodach?

Stropodach to element konstrukcyjny budynku, który jednocześnie pełni funkcję stropu nad ostatnią kondygnacją oraz dachu. W budynku ze stropodachem nie ma poddasza, a dach jest płaski. Stropodach jest więc integralną częścią dachu i zazwyczaj składa się z kilku warstw, w tym zewnętrznej warstwy pokrycia dachowego, izolacji termicznej oraz wewnętrznej warstwy wykończeniowej. Budowa stropodachu jest uzależniona od rodzaju budynku, jego przeznaczenia oraz warunków klimatycznych w miejscu, w którym się znajduje.
 
Wyróżnia się różne rodzaje stropodachów, takie jak stropodachy drewniane, betonowe, żelbetowe, czy też lekkie, takie jak stropy z płyt warstwowych. W zależności od ich konstrukcji mogą być stosowane w różnych typach budynków.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Budowa stropodachu

Stropodach zazwyczaj składa się z kilku następujących po sobie warstw, z których każda pełni określoną funkcję. Do podstawowych elementów składowych stropodachu zalicza się w pierwszej kolejności konstrukcję nośną. Na tej części opiera się cały dach i stropodach. W zależności od rodzaju budynku i wymagań konstrukcyjnych, do konstrukcji nośnej można wykorzystać belki drewniane lub stalowe, prefabrykowane płyty betonowe, żelbetowe belki i słupy, czy też blachy trapezowej.  Następnym elementem jest pokrycie dachowe, czyli zewnętrzna warstwa  konstrukcyjna stropodachu, która pełni funkcję osłony przed wpływem warunków atmosferycznych. Warstwa pokrycia dachowego może być wykonana z papy termozgrzewalnej, folii EPDM, blachy czy też płyty falistej. Należy również pamiętać o ochronie izolacją termiczną oraz paroizolacją. W przypadku pierwszej ochrony to warstwa, która zapobiega utracie ciepła z wnętrza budynku oraz zapewnia ochronę przed wilgocią, gdzie najczęściej stosowane materiały to wełna mineralna, styropian, pianka poliuretanowa, czy też płyty z wełny celulozowej. W przypadku paroizolacji należy pamiętać, że chroni ona izolację termiczną przed wilgocią, zapewniając jednocześnie swobodny przepływ pary wodnej. Ostatnim elementem przy budowie stropodachu jest wewnętrzna warstwa wykończeniowa,  która tworzy wewnętrzną część sufitu. Najczęściej stosowane materiały to płyty gipsowo-kartonowe i tynk wykonywany na mokro.

Wszystkie elementy składowe stropodachu powinny być ze sobą połączone w sposób szczelny i trwały, aby zapewnić długotrwałą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz komfortowe warunki wewnątrz budynku.

Budowa stropodachu

Rodzaje stropodachu

Wyróżnia się kilka podstawowych wariantów stropodachów, z których każdy charakteryzuje się inną konstrukcją i właściwościami. Do najpopularniejszych stropodachów zalicza się: 

 • stropodach drewniany - to stropodach wykonany z drewna, charakteryzuje się lekkością, elastycznością i dobrymi właściwościami izolacyjnymi; stropodach drewniany może być zbudowany w różnych technologiach, np. na legarach lub z elementów prefabrykowanych,
 • stropodach betonowy – ta konstrukcja wykonana jest z betonu, który posiada dużą wytrzymałość, trwałość oraz dobre właściwości akustyczne i izolacyjne; stropodach betonowy może być zbudowany w formie monolitycznej lub prefabrykowanej,
 • stropodach żelbetowy - to stropodach, który łączy w sobie zalety betonowego i stalowego stropodachu; charakteryzuje się dużą wytrzymałością, trwałością i dobrymi właściwościami izolacyjnymi,
 • stropodach lekki - to stropodach wykonany z lekkich materiałów, takich jak płyty warstwowe, blachodachówka, czy też panele sandwiczowe; stropodach lekki charakteryzuje się niską wagą, łatwością montażu i dobrymi właściwościami izolacyjnymi,
 • stropodach zielony - jest to wyjątkowy rodzaj stropodachu, na którym umieszcza się warstwę ziemi i roślinności; stropodach zielony ma wiele zalet, m.in. poprawia izolacyjność termiczną budynku, a także zwiększa ilość zieleni w mieście; przy dachu zielonym zastosowanie ma niewentylowany dach odwrócony, w którym stosuje się odwrócony układ warstw.

Wybór odpowiedniego rodzaju stropodachu zależy przede wszystkim od rodzaju budynku, jego przeznaczenia oraz wymagań konstrukcyjnych i izolacyjnych.

Podział stropodachów ze względu na konstrukcję

Stropodachy można również podzielić ze względu na ich konstrukcję. Wśród najczęściej spotykanych można wytypować stropodachy pełne (niewentylowane) oraz stropodachy wentylowane (dwudzielne). Wybór odpowiedniego rodzaju stropodachu zależy przede wszystkim od rodzaju budynku, jego przeznaczenia, wymagań konstrukcyjnych, a także preferencji Inwestora.

Czytaj także: "Krokwie dachowe - rodzaje,  wymiary, zabezpieczenia"

Stropodachy pełne (niewentylowane)

Stropodach pełny, zwany także jako stropodach niewentylowany, to rodzaj konstrukcji dachowej, w której izolacja cieplna znajduje się pomiędzy stropem a pokryciem dachowym, a przestrzeń między nimi jest całkowicie zamknięta, bez możliwości wymiany powietrza. Stropodachy pełne są popularne ze względu na swoją prostotę i łatwość montażu. Jednakże, ze względu na brak wymiany powietrza, mogą powodować problemy z wilgocią i kondensacją, zwłaszcza w regionach o wysokiej wilgotności powietrza. W celu uniknięcia problemów związanych z wilgocią konieczne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej oraz systemu odprowadzania wilgoci. Ważne jest także zapewnienie właściwej wentylacji w innych częściach budynku, takich jak np. piwnica, aby umożliwić naturalną cyrkulację powietrza i zapobiec skraplaniu wilgoci w konstrukcji dachu.

Stropodachy wentylowane (dwudzielne)

Stropodachy wentylowane, zwane także jako stropodach odpowietrzany, dwudzielny to konstrukcje dachowe, w których izolacja termiczna znajduje się pomiędzy dwoma warstwami stropu. Pusta przestrzeń między tymi warstwami powinna być uzupełniona specjalnymi przewodami wentylacyjnymi, które umożliwiają wymianę powietrza.

Stropodach wentylowany jest bardziej skomplikowany w budowie niż stropodach pełny, ale zapewnia lepszą izolację termiczną oraz zapobiega problemom z wilgocią i kondensacją. Przestrzeń powietrzna i jej wentylacja między warstwami stropu pozwala na usuwanie wilgoci z budynku, co chroni konstrukcję przed zagrzybieniem i innymi szkodliwymi skutkami wilgoci.

Ważne jest, aby przewody wentylacyjne były dobrze zamontowane, co umożliwi swobodny przepływ powietrza i zapewni równomierną cyrkulację w całej przestrzeni stropodachów wentylowanych. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowe dobranie izolacji termicznej i jej odpowiednie ułożenie, aby zapewnić skuteczną ochronę przed utratą ciepła z budynku. Najlepiej, aby zbudowany stropodach wentylowany został wykonany przez doświadczonych fachowców, którzy zadbają, aby wszelkie etapy prac zostały wykonane solidnie.

Podział stropodachów ze względu na sposób użytkowania

Kolejnym podziałem, jaki można wyszczególnić wśród stropodachów, jest klasyfikacja ze względu na sposób ich użytkowania, a kwestia ta jest bardzo istotna z punktu widzenia projektowania, budowy oraz użytkowania budynku, wpływa na konstrukcję stropu, izolację termiczną, wentylację oraz wykończenie wewnętrzne. Biorąc pod uwagę sposób użytkowania, można wyróżnić stropodachy użytkowe i stropodachy nieużytkowe. 

Czytaj także: "Wiązary dachowe - czy można zrobić je samemu?"

Nieużytkowe

Stropodachy nieużytkowe – to stropy, które nie są przeznaczone do użytkowania przez ludzi. Pełnią one jedynie funkcję konstrukcyjną, czyli stanowią podłoże dla dachu, ale nie są użytkowane na co dzień. Stropy nieużytkowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak beton, drewno, czy stal.

Stropodachy nieużytkowe

Użytkowe

Stropodachy użytkowe – to stropy, które są przystosowane do użytkowania przez ludzi, czyli takie, na których można zaaranżować np. taras. Stropy użytkowe wymagają specjalnej izolacji termicznej i akustycznej, a także odpowiedniego systemu odprowadzania wody opadowej.

Zielone użytkowane ekstensywnie

Stropodachy zielone użytkowane ekstensywnie to rodzaj stropodachów, na których uprawiane są rośliny o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych i warstwie podłoża do 15 cm. Tego typu stropy zwykle są stosowane na budynkach niskich i średnich, gdzie ich celem jest przede wszystkim poprawa izolacji termicznej, redukcja zanieczyszczeń powietrza, poprawa mikroklimatu i estetyki budynków. Stropy zielone ekstensywne mają wiele korzyści. Pomagają w absorpcji wody deszczowej, co zmniejsza ryzyko powodzi, redukują zanieczyszczenia powietrza i hałas, a także poprawiają mikroklimat wokół budynku. Dodatkowo roślinność na pokrycie dachu chroni powierzchnię dachu przed promieniowaniem UV i zmniejsza efekt miejskiej wyspy ciepła, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne i na koszty związane z klimatyzacją pomieszczeń. 

Zielone użytkowane intensywnie

Stropy zielone użytkowane intensywnie to rodzaj stropodachu, na którym uprawia się rośliny o większych wymaganiach pielęgnacyjnych i warstwie podłoża powyżej 15 cm. Tego typu stropy zwykle są stosowane na budynkach o większej powierzchni dachu, takich jak centra handlowe, hotele, biurowce czy mieszkalne budynki wielorodzinne, gdzie ich celem jest zapewnienie dodatkowej przestrzeni rekreacyjnej, relaksacyjnej lub użytkowej. 

Stropy zielone intensywne są coraz bardziej popularne ze względu na wiele korzyści, jakie oferują. Poza poprawą estetyki budynków i dodatkową przestrzenią użytkową takie stropy przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, redukcji hałasu, zwiększenia zatrzymywania wody deszczowej, a także mają pozytywny wpływ na efekt miejskiej wyspy ciepła.

Stropodach – funkcje

Stropodach, czyli dach płaski, pełni wiele funkcji w budynku. Wśród najważniejszych funkcji stropodachu, można wskazać następujące:

 • izolacja termiczna - warstwa termoizolacji pozwoli zmniejszyć utratę ciepła z budynku w sezonie zimowym oraz ogranicza przegrzewanie się w lecie; to pozwala na zmniejszenie kosztów energii potrzebnej do ogrzewania lub klimatyzacji pomieszczeń,
 • izolacja akustyczna - konstrukcja stropodachu może również działać jako izolacja akustyczna, zmniejszając hałas zewnętrzny, szczególnie w przypadku budynków znajdujących się w gęsto zabudowanych obszarach,
 • ochrona przed deszczem i śniegiem - stropodach zapewnia ochronę przed opadami atmosferycznymi, co zmniejsza ryzyko zalania wewnętrznych pomieszczeń budynku,
 • ochrona przed promieniowaniem UV - niektóre materiały używane do pokrycia stropodachu chronią przed promieniowaniem UV, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia materiałów budowlanych przez działanie słońca,
 • zwiększenie przestrzeni użytkowej - przestrzeń dachu płaskiego może być wykorzystana jako dodatkowa przestrzeń przeznaczona, np. na taras, ogród zimowy, lub na instalację paneli fotowoltaicznych,
 • estetyka budynku - stropodach może również poprawić estetykę budynku, szczególnie w przypadku, gdy wykorzystuje się go jako stropodach zielony, czyli pokryty roślinnością.

Stropodach - materiały wykonania

Stropodach to konstrukcja dachowa, która łączy funkcje stropu i dachu. Układ warstw, konstrukcja nośna i materiały wykonania stropodachu mogą się różnić w zależności od projektu oraz warunków klimatycznych i geograficznych. Jednak część z elementów stropodachu jest niezmienna i wśród nich znajdują się najczęściej stosowane: 

 • belki drewniane – to najpopularniejszy materiał do budowy stropodachu; belki są stosunkowo łatwe w obróbce, a jednocześnie wytrzymałe; mogą być wykonane z drewna iglastego lub liściastego,
 • płyty wiórowe lub OSB – to materiały budowlane, które mogą być stosowane jako materiał stropodachu, na którym kładzie warstwę wierzchnią, 
 • płyty betonowe – to ciężki materiał, który wymaga silniejszej konstrukcji; mogą być stosowane do budowy stropodachów w miejscach, gdzie występują silne wiatry i opady,
 • blacha stalowa – materiał pokrywający dach, który może jednocześnie pełnić funkcję nośną stropu; jest to wytrzymały i łatwy w montażu materiał,
 • płyty warstwowe – to materiał składający się z kilku warstw, zwykle z blachy i izolacji, są to lekkie i łatwe w montażu płyty, które można stosować do budowy stropodachów o niskim nachyleniu.

Oprócz wyżej wymienionych materiałów istnieją również inne opcje, takie jak płyty termiczne, beton komórkowy czy płyty ze styropianu. Ostateczny wybór zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj budynku, koszty, klimat, wilgotność czy dostępność materiałów w danej okolicy i preferencje Inwestora.

Wymagania ognioodporności stropodachów

Wymagania ognioodporności stropodachów zostały określone w przepisach techniczno – budowlanych, podane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Na etapie projektowania i wykonawstwa stropodachów należy uwzględnić wszystkie wymogi ognioodporności, podobnie jak w odniesieniu do poszczególnych części budynku. Wymagania odporności mogą się różnić w zależności od przeznaczenia budynku oraz od rodzaju materiałów użytych do budowy. Według przepisów w budynkach o powierzchni większej niż 1000 m2 należy stosować przekrycia, które nie będą rozprzestrzeniać ognia, jednocześnie izolacja cieplna palna musi być odpowiednio oddzielona od wnętrza budynku przegrodą, której klasa odporności będzie co najmniej na poziomie RE 15.

Czytaj także: "Blacha na rąbek - rodzaje, wady, zalety"

Ocieplenie stropodachu

Ocieplenie stropodachu to ważny element izolacji termicznej całego budynku. Poprawne wykonanie izolacji termicznej stropodachu może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynku, co skutkuje oszczędnościami w kosztach eksploatacji. Najlepszymi sposobami na ocieplenie stropodachu warstwą izolacji termicznej są te z wykorzystaniem wełny mineralnej, płyty izolacyjnej z polistyrenu lub pianki poliuretanowej, ekstrudowanej płyty polistyrenowe oraz wełny celulozowej. 

W każdym przypadku ocieplania stropodachu należy pamiętać o właściwej wentylacji dachu, aby uniknąć problemów z wilgocią i pleśnią.

Stropodach w domu

Zalety i wady stropodachów

Stropodachy to elementy konstrukcyjne, które oddzielają wnętrze budynku od zewnętrznego środowiska. Ich konstrukcja i materiały wykonania wpływają na jakość i trwałość inwestycji. 

Do zalet konstrukcji stropodachu należą: 

 • wytrzymałość i trwałość -  stropodachy wykonane z solidnych i trwałych materiałów, wytrzymują duże obciążenia, w tym śniegu, wiatru czy deszczu,
 • ochrona przed wilgocią – odpowiednio wykonane stropodachy są kluczowe dla zapewnienia izolacji termicznej i akustycznej, ale również dla zapewnienia ochrony przed wilgocią, która może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów,
 • możliwość ciekawej aranżacji przestrzeni na dachu – omawiana konstrukcja umożliwia aranżację tarasu, ogrodu z odpowiednimi gatunkami roślin, w przypadku budynków wielkopowierzchniowych płaski dach jest idealnym miejscem na parking,
 • estetyka - stropodachy stanowią ważny element estetyczny budynku i mają wpływ na jego wygląd zewnętrzny, co może być dużym atutem dla Inwestora ceniącego nowoczesny  design,
 • możliwość adaptacji - stropodachy są elementem, który można łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb mieszkańców budynku.

Przechodząc do wad stropodachu, warto zaznaczyć:

 •  koszty - stropodachy są elementem, który może znacząco wpłynąć na koszty budowy lub remontu budynku, szczególnie jeśli wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji lub ulepszenia izolacji termicznej,
 • konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej, np. poprzez stosowanie materiałów ognioodpornych i systemów detekcji pożaru,
 • stropodachy wymagają odśnieżania.

Ile kosztuje wykonanie stropodachu?

Koszt wykonania stropodachu może być bardzo zróżnicowany, jednak z racji swojej prostej konstrukcji zazwyczaj jest tańszy, zwłaszcza w porównaniu z dachami wielospadowymi. Ostateczna cena zawsze zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar budynku, specyfika projektu, rodzaj i jakość użytych materiałów,  koszty robocizny oraz lokalizacja budynku. Dodatkowo koszty mogą różnić się w zależności od regionu, w którym znajduje się budynek. Jeżeli Inwestor zdecyduje się na realizację zielonego stropodachu, wówczas koszt realizacji automatycznie będzie znacząco wyższy. Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto dokładnie oszacować koszty, aby uniknąć nieprzewidzianych niespodzianek i dobrze zaplanować budżet. 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?