Taras na dachu - jak zbudować i urządzić taras na dachu?

Budując taras na dachu, Inwestor zyskuje nie tylko dodatkową przestrzeń do relaksu i rozrywki na świeżym powietrzu, ale także wyjątkowy charakter nieruchomości. W poniższym artykule przeanalizujemy kroki i pomysły dotyczące budowy i aranżacji tarasu na dachu, aby móc cieszyć się niezrównanymi widokami i komfortem w najwyższym stopniu.

Taras na dachu garażu - korzyści z jego posiadania

Taras dachowy to nie tylko funkcjonalne rozszerzenie przestrzeni mieszkalnej, ale również sposób na wykorzystanie możliwości nieruchomości w ciekawy sposób. Projekt tarasu na płaskim dachu, który integruje się z architekturą budynku, może przynieść szereg korzyści, które warto wziąć pod uwagę. Umiejscowienie tarasu na dachu np. garażu jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy dach jest łatwo dostępny z domu. Przede wszystkim zapewnia dodatkową przestrzeń rekreacyjną, idealną do relaksu, spotkań towarzyskich i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni nieruchomości, przekształcając dach w funkcjonalną strefę. Dodaje nowoczesnego i eleganckiego wyglądu budynkowi, podnosząc jednocześnie jego wartość. Taras na dachu garażu zapewnia również lepsze widoki i możliwość podziwiania otaczającego krajobrazu. Dzięki tym korzyściom taras na dachu garażu staje się pożądanym elementem nowoczesnych projektów domów.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Budowa tarasu np. nad garażem w przypadku nowo budowanego domu z garażem

Wybudowany taras na garażu stanowi niezwykle praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w nowo budowanych domach z garażem. Przestrzeń ta oferuje nie tylko dodatkowe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu, ale także dodaje wyjątkowego uroku architekturze budynku. Kluczowym etapem w budowie tarasu na garażu jest staranne zaplanowanie i wybór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych, izolacji oraz drenażu.

Wybór materiałów wykończeniowych - drewno, kompozyty, płyty tarasowe

Opcje materiałów konstrukcyjnych możliwych do zastosowania na tarasie dachowym oferują różnorodność wizualną, trwałość i wymagania dotyczące konserwacji. Drewno jest popularnym wyborem ze względu na swój naturalny urok i ciepło, ale wymaga regularnej konserwacji, takiej jak olejowanie lub lakierowanie, aby zachować swoje właściwości. Kompozyty, złożone z włókna szklanego, plastiku i drewna lub innych materiałów, są trwałe i łatwe w pielęgnacji, często nie wymagają malowania ani konserwacji. Płyty tarasowe, wykonane z betonu lub kompozytu, są bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, ale mogą być mniej estetyczne niż drewno lub kompozyty.

Instalacja posadzki tarasu

Aby zabezpieczyć dach garażu przed przeciekami, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych. Membrana hydroizolacyjna stanowi podstawową warstwę ochronną, a folia paroizolacyjna zapobiega kondensacji pary wodnej. Systemy drenażowe, takie jak membrany drenażowe i odwodnienia liniowe lub częściej stosowane punktowe, są niezbędne do skutecznego odprowadzania wody deszczowej z powierzchni tarasu. Odprowadzenie wody może odbywać się przez attykę do zewnętrznego kosza spustowego lub przez płytę stropową – w tym przypadku rura spustowa często jest ukryta w ociepleniu.
Dom w cytryńcach - taras na dachu garażu

Z czego powinny być wykonane podłogi tarasu?

Podłoga tarasu powinna być wykonana z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i łatwych w utrzymaniu. Deski kompozytowe są trwałe i nie wymagają intensywnej pielęgnacji, podczas gdy płytki ceramiczne są odporne na wilgoć i łatwe do czyszczenia. Płyty betonowe z kolei, charakteryzują się dużą wytrzymałością i estetyką. Spadki na tarasie powinny wynosić minimum 2%. Można je wykonać w konstrukcji, jak i w warstwach izolacji. Ważnym etapem jest także montaż balustrady, którą można mocować do attyki, do ściany lub do podłoża, pamiętając przy tym, aby nie przerywać warstwy hydroizolacji. Obecnie najczęściej wykonywanymi stropodachami są stropodachy pełne o odwróconym bądź tradycyjnym układzie warstw.

Stropodach o tradycyjnym układzie warstw składa się z kilku kluczowych elementów. Na płycie konstrukcyjnej znajduje się paroizolacja, która zabezpiecza konstrukcję przed przenikaniem pary wodnej z wnętrza budynku. Następnie znajduje się warstwa ocieplenia, która może być wykonana z płyt styropianowych, styropapy, polistyrenu ekstrudowanego lub twardej wełny. Ostatnią, zewnętrzną warstwą jest hydroizolacja. Najczęściej stosuje się tu zestaw papy podkładowej i wierzchniego krycia, jak również coraz popularniejsze membrany EPDM. Hydroizolacja chroni dach przed wodą deszczową i innymi czynnikami atmosferycznymi. Dach tradycyjny jest prostszy i tańszy w wykonaniu, a hydroizolacja jest łatwo dostępna do naprawy. Jednakże hydroizolacja jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników atmosferycznych, co może skrócić jej żywotność.

Dach odwrócony różni się od tradycyjnego głównie kolejnością warstw. Pierwsza warstwa to hydroizolacja, która w tym przypadku jest chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi przez warstwy znajdujące się powyżej. Hydroizolacja jest zwykle wykonana z papy termozgrzewalnej na osnowie poliestrowej. Na hydroizolacji znajduje się warstwa ocieplenia, która składa się z płyt polistyrenu ekstrudowanego. Polistyren ekstrudowany charakteryzuje się niską nasiąkliwością i wysoką wytrzymałością mechaniczną, co czyni go idealnym materiałem dla tego rodzaju dachów. Następnie znajduje się warstwa filtracyjna wykonana z geowłókniny, która zabezpiecza system przed zamulaniem i poprawia drenaż. Ostatnią warstwą jest warstwa dociskowa, która może być wykonana ze żwiru rzecznego, płytek betonowych lub gleby w przypadku dachów zielonych. Dach odwrócony jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, nie wymaga paroizolacji i może być użytkowany jako taras lub ogród.

Zadaszenie i osłony

Zadaszenie i osłony stanowią kluczowe elementy wyposażenia tarasu na garażu, które nie tylko dodają funkcjonalności, ale również wpływają na komfort użytkowania przestrzeni zewnętrznej. Istnieje wiele różnych opcji zadaszenia, takich jak parasole czy markizy, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Dodatkowo rozwiązania zapewniające prywatność i ochronę przed warunkami atmosferycznymi są nieodłącznym elementem kompleksowego projektu tarasu na garażu, zapewniając intymność i komfort użytkowania przez cały rok.

Opcje zadaszenia - parasole, markizy

Parasole są prostym i mobilnym rozwiązaniem, które można łatwo dostosować do zmieniających się warunków pogodowych, zapewniając ochronę przed słońcem i deszczem. Estetyczną i praktyczną opcją osłony może być także markiza tarasowa, oferując elastyczne opcje regulacji i dostosowania do potrzeb użytkownika.

Rozwiązania zapewniające prywatność i ochronę przed warunkami atmosferycznymi

Oprócz wspomnianych parasoli czy markiz, które mogą zapewnić prywatność oraz ochronę przed warunkami atmosferycznymi, dobrym rozwiązaniem może być roślinność na tarasie. Pnącza czy wysokie, doniczkowe rośliny, mogą stanowić naturalną osłonę i dodatkowo wzbogacić estetykę tarasu na garażu. Dzięki zadaszeniu i osłonom z roślin taras na garażu staje się jeszcze bardziej funkcjonalną i przyjemną przestrzenią do spędzania czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od warunków pogodowych.

Wyposażenie i dekoracje

Aranżacja tarasu na dachu i jego wyposażenie stanowią kluczowy element jego aranżacji, nadając przestrzeni osobisty charakter oraz funkcjonalność. Projektowanie tej przestrzeni wymaga uwzględnienia nie tylko estetyki, ale również praktyczności, szczególnie biorąc pod uwagę ekspozycję na warunki atmosferyczne. W tej części artykułu skupimy się na różnych aspektach wyposażenia i dekoracji tarasu na dachu garażu, aby stworzyć harmonijną i przyjemną przestrzeń do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Dobór mebli i akcesoriów odpornych na warunki zewnętrzne

Przygotowując się do urządzenia tarasu, warto zastanowić się nad odpowiednimi meblami i dodatkami. Dobór mebli i akcesoriów odpornych na warunki zewnętrzne jest kluczowy dla trwałości i estetyki tarasu. Meble ogrodowe wykonane z materiałów takich jak aluminium, rattan syntetyczny czy specjalne tkaniny są odporne na działanie promieni UV, wilgotność oraz zmiany temperatury, co sprawia, że są idealnym wyborem do tarasu nad garażem. Dodatkowo warto wybierać meble o lekkiej konstrukcji, które można łatwo przemieszczać lub przechowywać w razie potrzeby. Należy jednak pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu podczas burz czy silnych wiatrów.

Zastosowanie elementów zielonych - donice, skrzynie na rośliny

Zastosowanie elementów zielonych, takich jak donice i skrzynie na rośliny, jest doskonałym sposobem na dodanie życia i koloru do tarasu na dachu garażu. Rośliny doniczkowe, jak również pnącza czy kwitnące krzewy, nie tylko tworzą przyjemną atmosferę, ale także mogą działać jako naturalne filtry powietrza oraz izolacje termiczne, zapewniając cień. Ważne jest jednak wybieranie roślin odpornych na warunki atmosferyczne, które będą dobrze rosnąć na zewnętrznych tarasach, takie jak sukulenty, trawy ozdobne czy kwiaty jednoroczne. Zastosowanie mebli i akcesoriów oraz elementów zielonych na tarasie na dachu garażu umożliwia stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni, która zachęca do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Poprawiając estetykę i wygodę tarasu, można uczynić go atrakcyjnym miejscem zarówno do prywatnych chwil wypoczynku, jak i do spotkań towarzyskich z rodziną i przyjaciółmi.

Dom w amarylisach - taras nad garażem

Oświetlenie i ogrzewanie

Oświetlenie i ogrzewanie to ważne elementy wyposażenia tarasu nad garażem, które wpływają zarówno na jego funkcjonalność, jak i atmosferę. Dobre oświetlenie zapewnia bezpieczeństwo i umożliwia korzystanie z tarasu również po zmroku, podczas gdy rozwiązania ogrzewające przedłużają sezon użytkowania przestrzeni na zewnątrz, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. W dalszej części artykułu omówimy różne systemy oświetleniowe oraz rozwiązania ogrzewające, które można zastosować na tarasie nad garażem, aby uczynić go jeszcze bardziej przyjemnym i funkcjonalnym miejscem do spędzania czasu.

Systemy oświetleniowe do tarasów

Lampy solarne są popularnym rozwiązaniem, które nie tylko jest energooszczędne, ale również łatwe w instalacji. Działają one na zasadzie zbierania energii słonecznej w ciągu dnia i automatycznego włączania się po zmroku, zapewniając subtelne oświetlenie tarasu. Latarnie stanowią klasyczne i eleganckie rozwiązanie, dodając uroku i charakteru przestrzeni. Mogą być zasilane elektrycznie lub również solarnie, w zależności od preferencji użytkownika. Dobór oświetlenia warto przemyśleć na etapie wykonywania instalacji elektrycznej podczas budowy domu (punkty, rozmieszczenie gniazdek, rozprowadzenie instalacji).

Rozwiązania ogrzewające

Ogrzewacze tarasowe są idealnym rozwiązaniem, aby przedłużyć sezon użytkowania tarasu na dachu garażu, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. Istnieje wiele różnych typów ogrzewaczy, takich jak promienniki podczerwieni, kominki na gaz czy ogrzewacze na opał stały, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Promienniki podczerwieni są skutecznym i energooszczędnym rozwiązaniem, które emituje ciepło bezpośrednio na obszar, który ma być ogrzewany, zapewniając szybkie i jednocześnie efektywne nagrzewanie przestrzeni tarasu.

Dobrze dobrane oświetlenie i ogrzewanie mogą znacząco poprawić komfort użytkowania tarasu na dachu garażu, tworząc przyjemną atmosferę i umożliwiając korzystanie z niego przez większą część roku. Dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem odpowiednich systemów oświetleniowych i rozwiązań ogrzewających, które będą idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika oraz charakteru tarasu.

Konserwacja i pielęgnacja

Konserwacja i pielęgnacja tarasu na dachu garażu są kluczowe dla jego długowieczności i estetyki. Regularna konserwacja materiałów oraz utrzymanie czystości pozwalają cieszyć się pięknym i funkcjonalnym tarasem przez wiele lat. W przypadku drewnianych elementów regularne impregnowanie i olejowanie chroni przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Meble i konstrukcje z kompozytów wymagają mniej intensywnej pielęgnacji, jednak warto je regularnie myć wodą z łagodnym detergentem, aby usunąć brud i osady. Płyty tarasowe i kamienne elementy należy okresowo czyścić, a ewentualne uszkodzenia naprawiać, aby zapobiec ich dalszej degradacji.

Dodatkowo ważne jest dbanie o odpowiednie funkcjonowanie systemów odwadniających, aby unikać zalegania wody na powierzchni tarasu. Liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia powinny być regularnie usuwane z rynien i odpływów. W okresie zimowym warto zabezpieczyć taras przed nadmiernym obciążeniem śniegiem oraz stosować odpowiednie środki zapobiegające oblodzeniu, które nie uszkodzą powierzchni tarasu. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie kabli grzewczych w rynnach i rurach spustowych, które służą do roztapiania śniegu, a także do ochrony rur przed zamarzaniem. Regularna kontrola stanu technicznego konstrukcji oraz natychmiastowe naprawy wszelkich usterek pozwolą uniknąć kosztownych remontów w przyszłości i zachować taras w doskonałym stanie.

Projekty domów z tarasem na dachu garażu

Poznaj projekty domów ARCHON+, z którymi zrealizujesz marzenia o tarasie na dachu garażu.

Dom w szyszkowcach 8 (G2E) OZE - taras na dachu garażu
Dom w szyszkowcach 8 (G2E) OZE łączy nowoczesną estetykę z funkcjonalnym układem pomieszczeń, zapewniając wygodę i komfort mieszkańcom. Projekt domu oferuje interesującą możliwość budowy tarasu nad garażem, co dodatkowo zwiększa funkcjonalność przestrzeni mieszkalnej. Możliwość adaptacji dachu garażu na taras, który znajduje się przy pokojach dzieci, dodaje wyjątkowy element rekreacyjny, który może stać się ulubionym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dwustanowiskowy garaż jest zintegrowany z bryłą budynku, co ułatwia komunikację. Elewacja domu charakteryzuje się nowoczesnym stylem z dużymi przeszkleniami, które zapewniają dużo naturalnego światła wewnątrz budynku. Na parterze znajduje się przestronny wiatrołap, który prowadzi do holu łączącego poszczególne pomieszczenia. Kuchnia jest otwarta na salon z jadalnią, co tworzy dużą, wspólną przestrzeń dzienną. W pobliżu kuchni zlokalizowana jest spiżarnia. Na tym poziomie znajduje się również łazienka, pokój gościnny oraz kotłownia. Na poddaszu znajduje się hol, z którego dostępne są trzy pokoje, idealne jako sypialnie dziecięce lub gościnne oraz sypialnia główna z prywatną garderobą. Program funkcji tej części domu uzupełnia wspólna łazienka i dodatkowa garderoba.

Dom w wiesiołkach 3 (G2E) OZE - taras na dachu garażu
"Dom w wiesiołkach 3 (G2E) OZE" oferuje możliwość budowy tarasu na dachu garażu, co stanowi doskonałe wykorzystanie przestrzeni i dodaje funkcjonalności domu. Garaż dwustanowiskowy, po odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu balustradą może być przekształcony w przestronny taras, idealny do relaksu i rekreacji. Elewacja domu jest nowoczesna, z dużymi przeszkleniami, które zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz. Prosta, ale elegancka bryła budynku oraz harmonijne połączenie różnych materiałów elewacyjnych nadają całości wyjątkowego charakteru. Dodatkowo elementy takie jak balkony i tarasy wzbogacają estetykę domu. Parter domu to przede wszystkim przestronna część dzienna, która łączy w sobie salon, jadalnię i kuchnię, tworząc otwartą i przyjazną przestrzeń do codziennego życia. Kuchnia jest funkcjonalnie zaprojektowana z bezpośrednim dostępem do spiżarni. Poddasze użytkowe składa się z czterech pokoi, w tym głównej sypialni z własną garderobą oraz przestronnej łazienki, a także pralni. Każdy z pokoi jest dobrze doświetlony dzięki oknom dachowym.

Dom w malinówkach 11 (G) - taras na dachu garażu

W  "Domu w malinówkach 11 (G)" zaprojektowany został taras na dachu garażu, do którego mieszkańcy mają bezpośredni dostęp z głównej sypialni. Taras na dachu garażu jest idealnym miejscem do relaksu i rekreacji, pozwalając na pełne wykorzystanie przestrzeni budynku. Elewacja domu jest nowoczesna, z przeszkleniami. Proste linie i harmonijne połączenie materiałów nadają bryle budynku elegancki wygląd. Na parterze znajduje się przestronny wiatrołap, hol łączący wszystkie pomieszczenia oraz otwarta część dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią ze spiżarnią. Dodatkowo, znajduje się tu łazienka, kotłownia oraz pokój, który może pełnić funkcję gabinetu lub sypialni gościnnej. Garaż dwustanowiskowy jest integralną częścią budynku. Na poddaszu mieszczą się trzy pokoje, w tym główna sypialnia z dostępem do tarasu, łazienka oraz pralnia. Projekt "Dom w malinówkach 11 (G)" łączy nowoczesny design z funkcjonalnym układem wnętrz, oferując przestrzeń idealną dla rodziny.

Dom w siódmaczkach 2 (g2E) OZE - taras na dachu garażu
"Dom w siódmaczkach 2 (G2E) OZE" wyróżnia się wyjątkową możliwością zagospodarowania dachu garażu jako przestronnego tarasu. Taka przestrzeń idealnie nadaje się do relaksu i spotkań na świeżym powietrzu, zwiększając funkcjonalność domu i oferując dodatkową przestrzeń rekreacyjną. Elewacja domu jest nowoczesna, charakteryzuje się dużymi przeszkleniami, które zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz. Estetyczne połączenie materiałów wykończeniowych podkreśla elegancki charakter budynku. Parter obejmuje przestronną, otwartą część dzienną składającą się z salonu, jadalni i kuchni, ze spiżarnią z lokalizowaną pod schodami. Na tym poziomie znajduje się również łazienka, kotłownia oraz dodatkowy pokój z bezpośrednim wyjściem na taras. Na poddaszu mieszczą się dwa pokoje dla dzieci oraz sypialnia rodziców z garderobą. Dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, takie jak pralnia, zwiększają funkcjonalność tego poziomu.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?