Ogrzewanie na podczerwień - co to jest i czy warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie na podczerwień zyskuje popularność wśród Inwestorów, jako innowacyjne rozwiązanie charakteryzujące się efektywnością oraz wygodą w obsłudze. To, jakie ogrzewanie domu zostanie zastosowane, zależy od preferencji Inwestora. W projektach domów ARCHON+ proponowane są różne typy instalacji, w tym także systemy pozyskujące  energię z odnawialnych źródeł. Jednocześnie warto przypomnieć, że na etapie adaptacji projektu Inwestor może wprowadzić zmiany w zakresie sposobu ogrzewania i zastosować system grzewczy odpowiadający jego założeniom. Wiele osób, które planują budowę nowoczesnego domu energooszczędnego, rozważa rozwiązanie, jakim jest ogrzewanie na podczerwień. Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat ogrzewania podczerwienią i jak działa ten system. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu. 

Ogrzewanie na podczerwień - co to jest?

Ogrzewanie na podczerwień, określane również jako ogrzewanie podczerwienią, to ogrzewanie elektryczne, które wykorzystuje emisję promieniowania podczerwonego do bezpośredniego ogrzewania powierzchni i przedmiotów. Podczerwień jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego o falach dłuższych niż światło widzialne, ale krótszych niż fale radiowe. Długość takiej fali wynosi od 780 nm do 1 mm. 
W ogrzewaniu podczerwienią przedmioty nagrzewają się bezpośrednio poprzez absorpcję promieniowania podczerwonego. Powierzchnie i elementy domu, takie jak ściany, podłogi, czy meble absorbują promieniowanie podczerwone i następnie przekształcają je w ciepło. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, które ogrzewają powietrze, ogrzewanie na podczerwień skupia się na ogrzewaniu mas i obiektów w pomieszczeniach, co jest bardzo efektywne.
Ogrzewanie na podczerwień może być stosowane w różnych przestrzeniach, takich jak domy jednorodzinne, biura, czy hale produkcyjne. Popularne formy ogrzewania na podczerwień obejmują ogrzewanie podłogowe, systemy grzewcze, panele grzewcze zamontowane na ścianach lub sufitach oraz specjalne urządzenia, takie jak promienniki podczerwieni.
Warto podkreślić, że podczerwień jest formą promieniowania, które odpowiednio stosowane jest bezpieczne dla ludzi. Wysokiej jakości promienniki ciepła na podczerwień są zaprojektowane tak, aby ogrzewać powierzchnie i obiekty, minimalizując emisję promieniowania w nadmiernych ilościach. Regulacje dotyczące bezpieczeństwa są określane przez odpowiednie normy i przepisy, aby zapewnić ochronę użytkowników.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień to technologia, która wykorzystuje promieniowanie podczerwone do bezpośredniego ogrzewania powierzchni i obiektów. Promieniowanie podczerwone jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, które transmituje ciepło jako niewidoczna fala cieplna. Dokładniej tłumacząc, pręty grzewcze lub grzałki, które umieszczane są w promienniku podczerwieni, nagrzewają się do wysokiej temperatury, jednak mniejszej niż 500 stopni Celsjusza.  Wynikiem tego jest emisja promieniowania podczerwonego, które jest nośnikiem energii. Dalej, powierzchnie i przedmioty, takie jak ściany, podłogi, meble absorbują promieniowanie podczerwone i przekształcają je w energię cieplną. Porównując więc promienniki podczerwieni do klasycznych grzejników, można określić podstawową różnicę, która polega na sposobie przekazywania ciepła do pomieszczeń. W przypadku klasycznych grzejników odbywa się to przez konwekcję, czyli ruch powietrza, które zostaje nagrzewane. Promienniki na podczerwień odróżniają się tym, że nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, ale emitują ciepło, które nagrzewa powierzchnie i przedmioty w pomieszczeniach, a następnie od nich nagrzewa się powietrze. Ogrzewanie na podczerwień może być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Promienniki podczerwieni skupiają ciepło bezpośrednio na obszarze, w którym są skierowane, co pozwala na efektywne ogrzewanie konkretnych stref – np. tarasu. 

Czytaj także: "Ocieplenie poddasza - czy i jak najlepiej ocieplić poddasze?"

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

Decydując się na ogrzewanie na podczerwień, warto wiedzieć, z jakich urządzeń można skorzystać i które z nich będą najbardziej odpowiednie dla naszego domu.

Folie grzewcze

Folie grzewcze na podczerwień znajdują zastosowanie w przypadku ogrzewania podłóg, sufitów oraz ścian. Kiedy folia grzewcza jest podłączona do źródła zasilania elektrycznego, elementy grzewcze zaczynają generować ciepło. To ciepło jest następnie emitowane przez całą powierzchnię folii, dzięki czemu ogrzewanie jest szybkie i efektywne. Folia grzewcza umieszczona pod panelami podłogowymi, na ścianie lub suficie zapewnia równomierne ogrzewanie, dzięki rozprowadzaniu ciepła po całej powierzchni. To sprawia, że temperatura w pomieszczeniu jest jednolita. Dodatkowym atutem jest możliwość regulowania stopnia ogrzewania, dzięki termostatowi, co może korzystnie wpłynąć na oszczędność energii i kosztów ogrzania domu. 

Maty grzewcze

Bardzo często maty grzewcze kojarzone są jako zamienna nazwa folii grzewczej, chociaż są to dwa różne urządzenia.  Mata grzewcza jest szczególnie odpowiednia do instalacji pod płytkami ceramicznymi. Z tego powodu często stosuje się ją w łazienkach, kuchniach, piwnicach czy garażach. Mata grzewcza składa się z kabla grzejnego zamontowanego na specjalnej siatce wykonanej z włókna szklanego.
Podobnie jak w przypadku folii grzewczych, maty grzewcze mają podobne atuty. Dobór odpowiedniej mocy maty powinien być dostosowany do rozmiaru pomieszczenia, by system zapewniał właściwy komfort cieplny. Sterowanie matą grzewczą można przeprowadzać za pomocą standardowego termostatu lub zaawansowanego termostatu z modułem Wi-Fi. 

Panele grzewcze na podczerwień

Urządzenie ma postać płaskich paneli, które doskonale sprawdzają się do ogrzewania przestrzeni domów mieszkalnych całorocznych. Takie panele grzewcze montuje się najczęściej na suficie lub ścianie, skąd  zasilane są prądem elektrycznym z napięciem 220-240 V i częstotliwości 50Hz. Konstrukcja paneli grzewczych składa się z dwóch stalowych blach, które łączą niepalne i odporne na wysoką temperaturę przewody grzejne. Powierzchnia takich paneli po podłączeniu do energii elektrycznej nagrzewa się do około 100 stopni Celsjusza, a dalej emituje promieniowanie. Na spodniej części panelu grzewczego znajduje się też rama lub uchwyt, dzięki któremu można z łatwością przymocować urządzenie. Do paneli grzewczych podstawowym wyposażeniem jest również termostat, dzięki któremu dane pomieszczenie można nagrzewać do wyznaczonego poziomu.
Producenci paneli na podczerwień oferują różne modele, w tym także panele w formie szklanych tafli, które mogą podkreślić także nowoczesny charakter wnętrza.

Grzejnik na podczerwień

Jest to kolejne urządzenie wykorzystujące promieniowanie podczerwone do ogrzewania przestrzeni. Zasada ich działania opiera się na tym samym zjawisku, co w przypadku folii grzewczych, ale różni się tym, że jest to urządzenie zewnętrzne lub inaczej – przenośne. Aby uruchomić grzejnik na podczerwień, wystarczy podłączyć go do energii elektrycznej.
Biorąc pod uwagę długość fali, można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje ogrzewania na podczerwień: krótkofalowe (IR-A), średniofalowe (IR-B) oraz długofalowe (IR-C). Im krótsza jest fala, tym intensywniej grzejnik emituje ciepło. Podział na te trzy rodzaje podczerwieni opiera się zatem na różnicach w sposobie oddziaływania fal o różnych długościach na materiały i ich absorpcji. Każdy rodzaj ma swoje zastosowanie w różnych obszarach, od przemysłu po zastosowanie w domach i biurach. 
 
Czytaj także: " Agregat prądotwórczy do domu - jaki wybrać?"

Gdzie zastosować ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień tak naprawdę nie posiada ograniczeń względem miejsca, w którym może być zastosowane i sprawdzi się zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Ogrzewanie na podczerwień jest coraz popularniejsze w domach i mieszkaniach. Może być stosowane do ogrzewania całych pomieszczeń, takich jak salon, sypialnia czy łazienka, poprzez panele grzewcze montowane na ścianach lub sufitach. W przypadku ogrzewania podłogowego na podczerwień jest ono szczególnie praktyczne w łazienkach i kuchniach.
Ogrzewanie na podczerwień może być stosowane również w przestrzeniach zewnętrznych, w miejscach takich jak tarasy, ogródki czy altany. Promienniki podczerwieni mogą dostarczać ciepło osobom, korzystającym z takich stref, umożliwiając komfortowe spędzanie czasu na zewnątrz nawet w chłodniejszych miesiącach.
Rodzaj ogrzewania na podczerwień można dostosować do indywidualnych potrzeb i specyfikacji danego miejsca.

Ogrzewanie na podczerwień - jak prawidłowo dobrać moc?

Aby ogrzewanie na podczerwień działało w sposób efektywny, należy zadbać o odpowiedni dobór mocy. Przy doborze mocy ogrzewania na podczerwień warto wziąć pod uwagę następujące czynniki: 

 1. Powierzchnia pomieszczenia: Jednym z kluczowych czynników doboru mocy ogrzewania, jest powierzchnia pomieszczenia, które chcemy ogrzewać. Im większa powierzchnia, tym więcej mocy ogrzewania będzie potrzebne. Producenci promienników podczerwieni podają zalecenia dotyczące mocy w zależności od metrażu pomieszczenia.
 2. Izolacja pomieszczenia: Stopień izolacji ma wpływ na ilość ciepła, które może uciekać na zewnątrz. Odpowiednia i starannie wykonana termoizolacja budynku pozwoli na uzyskanie wewnątrz oczekiwanej temperatury bez konieczności stosowania grzejników o zwiększonej mocy.
 3. Wysokość sufitu: Jeśli pomieszczenie ma wysoki sufit, należy wziąć pod uwagę fakt, że ciepło gromadzić się będzie w górnej części pomieszczenia. W takim przypadku konieczne może być zwiększenie mocy ogrzewania, aby skutecznie ogrzać całą przestrzeń.
 4. Rodzaj pomieszczenia i przeznaczenie: Różne pomieszczenia mogą wymagać różnych poziomów mocy ogrzewania. Na przykład, łazienki często potrzebują wyższej mocy, aby szybko podgrzać przestrzeń, podczas gdy w sypialniach niższa moc może być wystarczająca.

Przy doborze mocy ogrzewania na podczerwień zaleca się konsultację z producentem lub specjalistą od instalacji, który uwzględni indywidualne warunki pomieszczenia i pomoże dobrać odpowiednią moc ogrzewania na podczerwień.

Czytaj także: "Mostki termiczne - skąd się biorą, gdzie występują i jak im zapobiegać?"

Montaż ogrzewania na podczerwień

Montaż ogrzewania na podczerwień może różnić się w zależności od konkretnego rodzaju systemu ogrzewania i preferencji użytkownika. 
Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach:

 • Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie zaplanować układ ogrzewania i rozważyć najlepsze miejsce montażu grzejników podczerwieni. Należy uwzględnić układ pomieszczeń, specyfikę i rodzaj materiałów oraz indywidualne potrzeby cieplne. 
 • Istnieją różne rodzaje paneli podczerwieni. Ważny jest dobór paneli o odpowiedniej mocy i rozmiarze, które będą odpowiednie dla konkretnych pomieszczeń i rodzaju powierzchni, na której będą montowane. Można również zdecydować się na różne dodatkowe elementy, takie jak termostaty programowalne czy systemy sterowania. 
 • Przed montażem należy odpowiednio przygotować powierzchnię, na której będą montowane panele. Powinna być ona czysta, sucha i gładka. W przypadku montażu na podłodze konieczne może być wypoziomowanie powierzchni i zastosowanie odpowiednich warstw izolacyjnych. 
 • Ogrzewanie na podczerwień jest zasilane elektrycznie, dlatego instalację powinien wykonać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami, który przeprowadzi montaż zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. 
 • Po zakończeniu montażu, należy przeprowadzić testy systemu i dokonać regulacji. Należy sprawdzić, czy wszystkie panele działają poprawnie, czy temperatura jest odpowiednio rozłożona i czy system sterowania działa zgodnie z oczekiwaniami. 

Czyszczenie paneli może pozytywnie wpływać na ich wydajność. Ważne jest również regularne sprawdzanie stanu technicznego systemu i ewentualne usuwanie usterek. 
Warto pamiętać, że koszt ogrzewania podczerwienią to nie tylko koszt zużytej energii, ale również koszty związane z eksploatacją i konserwacją systemu ogrzewania.
Aby oszacować koszt ogrzewania podczerwienią domu najlepiej skonsultować się ze specjalistami od instalacji, którzy mogą przeprowadzić ocenę i zaproponować najbardziej odpowiednie rozwiązanie, uwzględniając wszystkie powyższe czynniki.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień oferuje wiele zalet, które przekładają się na jego rosnącą popularność. Wśród nich można wyszczególnić:

 1. Komfortowe i jednorodne rozprowadzanie ciepła. Ogrzewanie na podczerwień emituje promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewa bezpośrednio powietrza, ale obiekty i osoby w pomieszczeniu. Dzięki temu ciepło jest rozprowadzane równomiernie, eliminując uczucie zimnych punktów czy przeciągów.
 2. Szybkie osiąganie pożądanej temperatury. Ogrzewanie na podczerwień jest efektywne w osiąganiu oczekiwanej przez mieszkańców temperatury w pomieszczeniach. Promieniowanie podczerwone dociera bezpośrednio do obiektów, co powoduje szybkie nagrzewanie powierzchni i przekazywanie ciepła do otoczenia.
 3. Energia oszczędzona dzięki redukcji strat ciepła. Ponieważ ogrzewanie na podczerwień ogrzewa bezpośrednio obiekty, a nie powietrze, minimalizuje straty ciepła związane z konwekcją i przewodnictwem. W rezultacie zużywana energia jest wykorzystywana bardziej efektywnie, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji ogrzewania.
 4. Bezpyłowe i bezszelestne działanie. Systemy ogrzewania na podczerwień nie wymagają ruchomych elementów, takich jak wentylatory czy rurki grzewcze, co oznacza, że są bezszelestne w działaniu. Ponadto nie wymuszają przepływu powietrza i nie wprowadzają do pomieszczeń kurzu ani innych alergenów.
 5. Możliwość strefowego ogrzewania. Ogrzewanie na podczerwień pozwala na strefowe ogrzewanie wybranych obszarów, co daje większą kontrolę nad temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Można skierować promienniki na konkretne miejsca, takie jak miejsce pracy, bez potrzeby ogrzewania całego pomieszczenia.
 6. Estetyczny wygląd i oszczędność przestrzeni. Panele grzewcze na podczerwień mogą być dyskretnie zamontowane na ścianach lub sufitach. Dzięki temu można zachować estetyczny wygląd pomieszczeń i swobodnie rozmieszczać meble i dekoracje.
 7. Bezpieczeństwo i trwałość. Ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne w użyciu, ponieważ nie ma otwartego ognia ani ruchomych części, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Panele grzewcze są również trwałe i odporne na uszkodzenia.

Należy jednak pamiętać, że każdy system ogrzewania ma swoje specyficzne zalety i wady, a wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych preferencji, budżetu i warunków instalacyjnych.

Wady ogrzewania na podczerwień

W przypadku ogrzewania na podczerwień warto także wziąć pod uwagę:

 1. Wysoki koszt początkowy - ogrzewanie na podczerwień może wiązać się z wyższym kosztem początkowym niż niektóre tradycyjne systemy ogrzewania. Inwestycja w panele grzewcze na podczerwień i ich instalację może być droższa niż np. zakup i montaż grzejników lub instalacja systemu centralnego ogrzewania.
 2. Brak możliwości chłodzenia powietrza - ogrzewanie na podczerwień skupia się na generowaniu ciepła, ale nie oferuje funkcji chłodzenia powietrza. W przypadku potrzeby chłodzenia pomieszczeń, konieczne jest zastosowanie oddzielnego systemu klimatyzacji.
 3. Ograniczona zdolność do przegrzewania powietrza - ogrzewanie na podczerwień skupia się na ogrzewaniu obiektów i powierzchni, a nie powietrza. Oznacza to, że temperatura powietrza może być niższa niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania, co dla niektórych osób może okazać się mniej komfortowe.
 4. Konieczność zamontowania na stałych powierzchniach - panele grzewcze na podczerwień muszą być zamontowane na stałych powierzchniach, takich jak ściany lub sufity. Niektóre konstrukcje pomieszczeń mogą wymagać dostosowania lub dodatkowych prac konstrukcyjnych.
 5. Zależność od zasilania elektrycznego - systemy ogrzewania na podczerwień działają na zasilaniu elektrycznym, co oznacza, że są zależne od dostępności energii elektrycznej. W przypadku awarii zasilania lub częstych przerw w dostawie energii może to prowadzić do braku ogrzewania.

Warto pamiętać, że wady te mogą być bardziej lub mniej istotne w zależności od indywidualnych preferencji, potrzeb i warunków instalacyjnych. Przed podjęciem decyzji o wyborze systemu ogrzewania na podczerwień zaleca się konsultację z profesjonalistami i dokładne rozważenie wszystkich czynników.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Ogrzewanie na podczerwień jest ogólnie uważane za bezpieczne i nieszkodliwe dla zdrowia, o ile jest prawidłowo zainstalowane i użytkowane zgodnie z zaleceniami producenta. Promieniowanie podczerwone, które jest wykorzystywane w tego rodzaju ogrzewaniu, jest naturalną częścią widma elektromagnetycznego emitowanego przez słońce i nie jest szkodliwe dla organizmów.
Ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących bezpiecznej instalacji i użytkowania systemu ogrzewania na podczerwień oraz regularna konserwacja urządzeń. W przypadku wątpliwości lub obaw dotyczących bezpieczeństwa zawsze warto skonsultować się ze specjalistami.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?