Budowa domku letniskowego na działce rolnej – czy to możliwe?

Głównym walorem działki rolnej zazwyczaj jest jej lokalizacja w malowniczej okolicy oraz atrakcyjna cena, często wiele niższa niż koszt zakupu działki budowlanej. Urokliwie położona działka dla wielu Inwestorów jest wymarzonym miejscem rodzinnego urlopu, czy weekendowego wypoczynku, dlatego planują zakup takiej nieruchomości. W tym artykule znajdziemy odpowiedź na pytanie: czy budowa domku letniskowego na działce rolnej jest możliwa, a także jakich warunków formalnych należy dopełnić, by zrealizować taką inwestycję?

Czym jest działka rolna?

Planując zakup działki pod budowę domu, zawsze należy zweryfikować, jakie jest jej przeznaczenie, czyli jaki jest status działki. Działka rolna, a więc taka, która w planie przewidziana jest pod działalność rolniczą, może wydawać się bardzo atrakcyjnym terenem pod budowę domku letniskowego. Jednak proces realizacji idnwestycji na takiej działce może okazać się długotrwały i kosztowny, co wynika z konieczności jej przekwalifikowania na działkę budowlaną. Należy mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku będzie to możliwe.

Domek letniskowy na działce rolnej – czy to możliwe?

Przed zakupem działki rolnej pod budowę domku letniskowego należy sprawdzić w urzędzie gminy, właściwym względem lokalizacji działki, czy dany teren jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i zweryfikować informacje, dotyczące przeznaczenia danego gruntu.

Działka rolna domek letniskowy a plan zagospodarowania

Jeżeli działka jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego - należy sprawdzić, czy dopuszczono w nim możliwość zabudowy rekreacyjnej. W sytuacji, gdy plan nie przewiduje takiej możliwości, wówczas konieczne jest złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia takiej działki, czyli przekształcenia działki rolnej na działkę budowlaną, na której będzie można wybudować określony obiekt. Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie potrzeby przekwalifikowania. Wniosek o zmianę planu ma charakter postulatywny, co oznacza, że gmina nie jest zobowiązana do jego rozpatrzenia, ani dokonania zmiany w planie. Zakładając, że wniosek jednak zostanie przyjęty, rozpoczyna się długotrwały proces przekwalifikowywania, w ramach którego muszą zostać dokładnie przeanalizowane zmiany, a następnie zgodnie z wymogami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zostanie opracowany nowy plan.

Jeżeli dla terenu nie ma opracowanego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zakup działki rolnej

Problematyczną kwestią może okazać się także sam zakup działki rolnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ograniczona jest możliwość swobodnego nabycia działki rolnej przez osobę, która nie jest rolnikiem. Ustawodawca wprowadził kilka wyjątków od tej reguły i przewidział opcję zakupu działki rolnej przez osobę niebędącą rolnikiem, jednak powierzchnia takiej działki nie może przekroczyć 30 arów.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 400NOWYDOM
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 400NOWYDOM
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 400NOWYDOM
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Budowa domku letniskowego na działce rolnej - kwestie prawne

Planując domek na działce rolnej, musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cały proces przygotowań do realizacji i związanych z nim formalności jest zazwyczaj bardzo żmudną i czasochłonną procedurą.

Z uwagi na fakt szczególnej ochrony, jaką objęte są grunty rolne, podobnie jak i leśne, możliwość ich przekwalifikowania na cele nierolnicze bądź nieleśne jest ograniczona.

Dom letniskowy na działce rolnej – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Niezależnie od tego, na jakiej działce budować będziemy domek letniskowy, musimy pamiętać o dopełnieniu kwestii formalnych, niezbędnych, by rozpocząć prace budowlane. Do realizacji takiej rekreacyjnej inwestycji konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, w niektórych przypadkach dopuszczona jest budowa na podstawie zgłoszenia. Uproszczona procedura zgłoszenia budowy domku letniskowego, czyli dom bez pozwolenia na budowę, możliwa jest w sytuacji, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

  • budynek jest obiektem parterowym
  • powierzchnia zabudowy domu nie przekracza 35 m2
  • liczba takich domków nie jest większa niż 1 domek na każde 500 m2 powierzchni działki.

Szerzej zasady dotyczące realizacji obiektów rekreacyjnych zostały omówione w artykule: Budowa domku letniskowego – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Domek letniskowy na działce rolnej - wybierz odpowiedni projekt

Po przekształceniu działki rolnej na budowlaną czas przystąpić do wyboru odpowiedniego projektu, określając potrzeby użytkowników. Wśród przygotowanych przez architektów ARCHON+ projektów domków letniskowych znajdziecie bardzo wiele interesujących propozycji, zróżnicowanych pod kątem metrażu, programów funkcjonalnych, stylistyki wykończenia. Inwestorów, którzy chcieliby skorzystać z procedury zgłoszenia budowy, z pewnością zainteresują nasze projekty domków letniskowych do 35m2 Te niewielkie parterowe budynki tworzymy z myślą o optymalnym zagospodarowaniu dostępnej powierzchni. Wyróżniają się funkcjonalnością i gwarantują letnikom maksimum wygody podczas urlopu czy wakacji.

Większe domki rekreacyjne oraz domki letniskowe z poddaszem użytkowym prezentujemy w kolekcji: projekty domków letniskowych do 70 m2. Wśród nich znajdują się także projekty małych domków całorocznych, które mogą stanowić zaciszne miejsce nie tylko do sezonowego wypoczynku.

Wybierz projekt ARCHON+ i zbuduj wymarzony dom letniskowy na działce rolnej.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?