Siding zewnętrzny - czy warto wybrać go na elewację?

Siding elewacyjny cieszy się na nowo dużą popularnością. Przed podjęciem decyzji o jego zastosowaniu, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest siding zewnętrzny i czy warto zastosować go na elewacji domu? Sprawdźmy, jakie są główne rodzaje sidingu, jak wygląda montaż elewacji z sidingu oraz jakie są zalety wykorzystania sidingu, z których wynika jego popularność?

Co to jest siding elewacyjny?

Siding jest techniką wykańczania zewnętrznych ścian domów, którą po raz pierwszy zastosowano w USA w latach 50. minionego wieku. W Polsce największą popularnością siding elewacyjny cieszył się w latach 90. Najczęściej siding jest kojarzony z białymi panelami, wykonanymi z tworzywa sztucznego. Obecnie znów powraca na niego moda, głównie za sprawą nowych materiałów, z których jest produkowany i nowoczesnych rozwiązań technicznych. Czym zatem jest siding elewacyjny i co go wyróżnia wśród innych rodzajów elewacji? Siding to podłużne panele zewnętrzne wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, a także wielorodzinnym do wykańczania elewacji budynków. Deski elewacyjne siding mogą występować jako pojedynczo lub podwójnie łamane bądź też jako spieniane charakteryzujące się zwiększoną odpornością na temperaturę i większym stopniem tłumienia hałasu. Siding zewnętrzny nazywany jest również oblicówką i stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych wykończeń elewacji budynków.

Rodzaje sidingu zewnętrznego

Wykończenie elewacji sidingiem gwarantuje dobre zabezpieczenie zewnętrznych ścian budynku przed wiatrem i przenikaniem wody opadowej To także dobre rozwiązanie w przypadku termomodernizacji, gdy planuje się ocieplenie domu (ścian zewnętrznych budynku). Umożliwia szybkie wykonanie prac i estetyczne zamaskowanie warstwy docieplającej. Oblicówka to również sprawdzony sposób odnawiania elewacji starszych budynków, zwłaszcza nieotynkowanych domów mieszkalnych. W zależności od materiałów, z jakich są wykonane panele sidingowe wyróżnia się kilka ich rodzajów.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Siding PCV

Siding PCV

Sprawdza się zarówno na elewacjach nowych budynków, jak i domów remontowanych. Siding z PCV zawiera rozmaite dodatki stabilizujące i uplastyczniające, które podnoszą jego parametry użytkowe, dzięki czemu wyróżnia  się dużą wytrzymałością. Panele tego typu są niezwykle trwałe, a do tego lekkie i nie obciążają konstrukcji budynku. Siding z PCV może być położony na całej elewacji lub tylko na jej części. Panele tego rodzaju zapewniają estetyczny wygląd budynku na długie lata. Nie wymagają konserwacji i łatwo utrzymać je w czystości.

Siding drewniany

Siding drewniany

Siding elewacyjny drewniany to estetyczna i ekologiczna propozycja dla Inwestorów lubiących naturalne materiały wykończeniowe. Panele drewniane posiadają dodatkowe powłoki zabezpieczające kolor przed utratą blasku i zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów. Najczęściej sidingi drewniane są wykonywane ze świerku, sosny lub modrzewia syberyjskiego. Ten rodzaj paneli należy regularnie poddawać konserwacji, by utrzymać ich nienaganny wygląd. Dodatkiem drewna można też urozmaicić fasadę budynku, nie wykonując z niego całej elewacji. Projekty domów jednorodzinnych z elewacjami z dodatkiem drewna znakomicie komponują się z jasnymi tynkami, tworząc atrakcyjne wizualnie nowoczesne budynki.

Siding drewnopodobny

Siding drewnopodobny

Ciekawą alternatywą dla naturalnego surowca jest siding drewnopodobny. Tego typu siding imitacja drewna przypomina drewniane deski, ale jest wykonany z surowców drewnopodobnych. Znakomicie wygląda na elewacji, a jego dużą zaletą jest brak konieczności regularnej konserwacji. Drewnopodobna okładzina elewacyjna gwarantuje prawidłową cyrkulację powietrza i ogranicza utratę ciepła. Deski sidingowe tego rodzaju zakrywające całą bryłę budynku nadają mu lekkości i naturalnego charakteru. Montując na ścianach budynku elewację drewnopodobną, można dowolnie dobierać kolory i odcienie paneli, nie ograniczając się jedynie do standardowych szarości.

Siding winylowy

Siding winylowy

Winylowy siding jest bardzo trwały i odporny na uderzenia, zarysowania oraz działanie czynników atmosferycznych. Ponadto, nie wymaga konserwacji ani szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych - nie trzeba go malować czy poddawać impregnacji. Panele są niedrogie i łatwe w montażu. Panele z winylu są dostępne w różnych kolorach. Na zewnętrznej warstwie można wytłoczyć rozmaite wzory, co podnosi walory estetyczne listew winylowych. Sprawdza się jako elewacja zewnętrzna na budynkach mieszkalnych i obiektach publicznych.

Siding z metalu i aluminium

Są najmniej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Posiadają powłoki antykorozyjne, co chroni je przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci. Są także odporne na działanie promieni słonecznych i mrozu. Panele wykonane z tych materiałów zachowują swój naturalny kolor i połysk. Praktycznie nie wymagają pielęgnacji. Ze względu na trwałość często są wykorzystywane jako oblicówka obiektów przemysłowych i handlowych. Fasada z tych materiałów jest ognioodporna i cechuje się dobrym przewodnictwem cieplnym.

Jak dobrać siding do domu i otoczenia?

Siding, czyli elewacja na szybko, powinna zostać starannie dobrana do bryły budynku. Znakomicie sprawdza się w przypadku domów o jednolitej i zwartej bryle. Okładzina ta prezentuje się niezwykle atrakcyjnie także na niskich budynkach o spadzistych dachach. Z sukcesem można ją stosować zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Sprawdza się także przy wykańczaniu lokali użytkowych i budynków gospodarczych. Oblicówkę można kłaść zarówno na domy murowane, jak i drewniane. Nie nadaje się jednak do wykańczania domów o skomplikowanej bryle. Pamiętając o tym, że siding pasuje do każdego typu architektury, ale nie do każdego rodzaju budowli, warto dobrze przemyśleć swój wybór i zasięgnąć porady fachowca.

Niezwykle efektownie wyglądają elewacje, które powstały z połączenia elementów w różnej kolorystyce. Dostępne na rynku panele pozwalają nie tylko na delikatne zaakcentowanie rozmaitych odcieni tego samego koloru i ożywienie barw, ale także na kontrastowe połączenia, nawet intensywnych barw. Kolorowy siding elewacyjny, dzięki swojej różnorodności, pozwala uwidocznić niektóre detale architektoniczne i w rezultacie osiągnąć oryginalny, niepowtarzalny efekt. Panele mogą mieć także różną fakturę, najczęściej przypominającą naturalne drewno. Ogromną popularnością cieszy się materiał w kolorze złoty dąb. Ten rodzaj paneli imituje drewniane deski, czym zyskuje estetycznie, a jednocześnie nie wymaga regularnej renowacji, jaka konieczna jest w przypadku prawdziwego, naturalnego drewna.

Jak zamontować siding na elewacji?

Jak zamontować siding na elewacji

W porównaniu z innymi sposobami wykończenia i renowacji zewnętrznych elewacji montaż sidingu jest stosunkowo szybki i prosty. Najbardziej czasochłonnym etapem jest wykonanie stelażu, czyli podkonstrukcji z listew aluminiowych, na której mocuje się pionowe listwy wykończeniowe i listwę początkową stanowiącą punkt startowy montażu. Następnie, pomiędzy listwę startową a listwy wykończeniowe, wsuwa się poszczególne panele sidingowe i mocuje przy użyciu wkrętów. Kolejne panele wpina się, posuwając się stopniowo w górę. Budowa modułowa ułatwia wymianę elementów w przypadku ich uszkodzenia.

Siding układa się bezpośrednio do ściany na rusztach z drewnianych listew przytwierdzonych kołkami rozporowymi. Można też pomiędzy poszczególnymi częściami konstrukcji umieścić wełnę mineralną, styropian lub płyty izolujące, dzięki czemu budynek będzie lepiej docieplony. Podczas montażu warto pamiętać o konieczności pozostawienia szczelin dylatacyjnych, zapewniających swobodę ruchu poszczególnych elementów na skutek rozszerzania pod wpływem gorąca. Paneli nie wolno kleić.

Panele sidingowe mają zazwyczaj długość od 3 do 6 m i są szerokie na 20 do 30 cm. Najczęściej sprzedawane są w kompletach wraz z łącznikami i listwami ułatwiającymi montaż. Dzięki temu, że montaż sidingu odbywa się zupełnie „na sucho”, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac „na mokro”, można go wykonywać niezależnie od pory roku. Mimo stosunkowo prostego montażu lepiej zlecić go wykwalifikowanym fachowcom, którzy położą panele tak, by się nie kurczyły i nie pęczniały pod wpływem zmian temperatury.

Ile kosztuje siding elewacyjny?

Elewacja sidingowa nie jest droga. Jej koszt zależy od rodzaju zastosowanych paneli. Najtańsze są proste systemy z tworzyw sztucznych. Droższy jest siding drewniany i metalowy, co wynika z bardziej skomplikowanego procesu produkcyjnego oraz zastosowania materiałów surowcowych, których koszt wyjściowy jest wyższy. Cena zależy też od wyglądu paneli. Na rynku są dostępne deski w różnorodnych kolorach i odcieniach. Można kupić także panele z wytłoczonymi wzorami imitującymi usłojenie drewna, a także siding, który po zamontowaniu przypomina ścianę z drewnianych bali. W ten sposób urozmaicone panele są droższe i podnoszą ostateczny koszt inwestycji.

Pielęgnacja elewacji z sidingu

Rodzaje paneli zastosowanych do wykonania zewnętrznej elewacji determinują sposób pielęgnacji. Elewacja domu z sidingu PCV, winylowego czy drewnopodobnego nie wymaga szczególnej konserwacji. Najczęściej, wystarczy umyć elewację wodą, by zachowała swój estetyczny wygląd. Można co jakiś czas przemyć panele odpowiednią myjką ciśnieniową. Jedynie drewniany siding wymaga szczególnej konserwacji, regularnej i dokładnej, by zapobiec utracie walorów estetycznych i stopniowej degradacji.

Zalety i wady sidingu zewnętrznego

Zewnętrzne panele sidingowe mają liczne zalety, które przemawiają za ich wykorzystaniem do wykończenia lub odnowienia elewacji, czy też zastosowania w sytuacji, gdy niezbędne jest docieplenie ścian zewnętrznych budynku. Przede wszystkim jest to trwały materiał, który trudno zniszczyć lub uszkodzić mechanicznie, co przekłada się na długi okres użytkowania. Siding jest odporny na złe warunki atmosferyczne, w tym głównie na działanie wiatru, deszczu i promieni słonecznych. Zaletą paneli sidingowych jest łatwość montażu. Jest to materiał łatwy w utrzymaniu w czystości, który wystarczy umyć wodą z dodatkiem popularnych środków myjących. Siding poprawia parametry termoizolacyjne budynku niezależnie od materiału, z którego jest wykonany. Chroniąc dom przed chłodem, pozwala zmniejszyć nakłady na ogrzewanie. Ponadto, daje możliwość ukrycia wad elewacji w postaci pęknięć czy rys bez nanoszenia nowej warstwy tynku elewacyjnego. Siding oferuje szerokie możliwości aranżacyjne, dzięki czemu łatwo go dopasować do stylu i charakteru budynku. Jest także ceniony za swoje walory estetyczne i atrakcyjną cenę. Oczywiście, koszt paneli sidingowych zależy od ich rodzaju i wielkości domu, niemniej jednak nadal pozostaje atrakcyjny.

Siding elewacyjny posiada kilka wad. Przede wszystkim nie jest dobrym rozwiązaniem do wykańczania wszystkich obiektów. Tego rodzaju oblicówka elewacyjna nie sprawdzi się w przypadku domów o skomplikowanej i złożonej bryle. Siding zdecydowanie lepiej prezentuje się na domach jednopiętrowych pozbawionych zaokrąglonych elementów i nieregularnych detali. Wadą sidingu jest także podatność materiału na rozszerzanie pod wpływem wysokich temperatur. W tym wypadku ważną rolę odgrywa prawidłowo wykonany montaż, dzięki któremu można zmniejszyć tendencje do ulegania wypaczaniu.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?