Rodzaje grzejników - jaki rodzaj grzejnika wybrać do domu?

Wybór odpowiedniego grzejnika do domu jest kluczowym czynnikiem, zapewniającym komfort cieplny i efektywność energetyczną. Obecnie dostępne są różne rodzaje grzejników, każdy z nich dostosowany do specyficznych potrzeb i warunków. Różnorodność dostępnych opcji umożliwia dopasowanie idealnego rozwiązania do konkretnego domu, jego wielkości, konstrukcji systemu grzewczego oraz indywidualnych preferencji estetycznych. Dobierając grzejnik, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wydajność i sposób podłączenia, ale także na aspekty takie jak odporność na uszkodzenia mechaniczne, łatwość konserwacji oraz wpasowanie w ogólny wystrój wnętrza. W poniższym artykule odpowiemy na pytania: jakie zastosowania mają grzejniki w domach?, jakie są rodzaje grzejników?, a także zwrócimy uwagę na kluczowe wskazówki przy wyborze grzejników. Zapraszamy do lektury.

Grzejniki - zastosowanie w domach

Grzejniki są niezwykle ważne w każdym domu. Służą do zapewnienia ciepła i komfortu termicznego mieszkańcom. Oto kilka innych funkcji grzejników w domach:

 • osuszanie powietrza - w wilgotnych pomieszczeniach grzejniki mogą pomóc w redukcji wilgoci poprzez ogrzewanie powietrza, co zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów,
 • estetyka i design - nowoczesne grzejniki często są projektowane z myślą o estetyce, mogą więc stanowić element dekoracyjny w pomieszczeniach,
 • ogrzewanie ręczników – w łazienkach stosuje się czasami specjalne grzejniki ręcznikowe, które nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale też suszą ręczniki.

Ważne jest, aby system grzewczy był dobrze zaprojektowany i odpowiednio dostosowany do potrzeb domu, aby zapewnić efektywność energetyczną i komfort termiczny.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Rodzaje grzejników - podstawowy podział

Wybór odpowiedniego grzejnika do domu jest kluczowym aspektem planowania przestrzeni mieszkalnych i roboczych. Grzejniki, będące nieodłącznym elementem systemów ogrzewania, występują w różnych formach i rodzajach, każdy z nich przystosowany do specyficznych wymagań i warunków. Od tradycyjnych grzejników wodnych, przez nowoczesne rozwiązania elektryczne, aż po innowacyjne systemy podłogowe – różnorodność dostępnych opcji pozwala na znalezienie idealnego rozwiązania do każdego wnętrza. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział grzejników, który może pomóc w wyborze najbardziej odpowiedniego rodzaju ogrzewania.

Podział grzejników ze względu na źródło zasilania

Grzejniki można klasyfikować na podstawie źródła zasilania, co determinuje ich sposób działania, efektywność oraz zastosowanie. Oto główne rodzaje grzejników w tej kategorii:

Grzejniki elektryczne:

Grzejnik elektryczny jest zasilany energią elektryczną. 
Są to grzejniki łatwe w instalacji i obsłudze. 
Można je umieścić w dowolnym miejscu, o ile jest dostęp do gniazdka elektrycznego. 
Idealnie nadają się do pomieszczeń, w których instalacja centralnego ogrzewania jest niemożliwa do wykonania lub nieekonomiczna.
Ogrzewanie podłogowe - w niektórych systemach grzewczych grzejniki są zainstalowane pod podłogą, co zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego to ogrzewanie podłogowe elektryczne i wodne.

Do rodzajów grzejników elektrycznych zaliczamy również promienniki i grzejniki na podczerwień. 
Promienniki i grzejniki na podczerwień to urządzenia wykorzystywane do ogrzewania, które działają na zasadzie promieniowania podczerwonego. Oto ich kluczowe cechy:

Promienniki na Podczerwień

 • zasada działania - wykorzystują promieniowanie podczerwone do bezpośredniego ogrzewania przedmiotów i osób w zasięgu działania, nie ogrzewając bezpośrednio powietrza,
 • efektywność - bardzo efektywne energetycznie, ponieważ ciepło jest przekazywane bezpośrednio do obiektów, a nie do powietrza,
 • zastosowanie - idealne do ogrzewania otwartych przestrzeni lub pomieszczeń z dużą wymianą powietrza, jak np. tarasy, warsztaty,
 • komfort cieplny - tworzą przyjemne ciepło, podobne do ciepła słonecznego, które jest szybko odczuwalne.

Rodzaje grzejników - grzejniki na podczerwień

Grzejniki na Podczerwień

 • rodzaj urządzenia - to często panelowe urządzenia mocowane na ścianach lub suficie, emitujące ciepło podczerwone,
 • zakres działania - ogrzewają pomieszczenia poprzez promieniowanie, które równomiernie rozprowadza ciepło,
 • design - często mają elegancki wygląd i mogą być elementem dekoracyjnym wnętrza,
 • zastosowanie domowe - doskonałe do użytku domowego, w tym w salonach, sypialniach, a nawet w łazienkach.

Grzejniki olejowe także należą do grzejników elektrycznych

 • zawierają olej (zazwyczaj specjalny olej mineralny), który jest podgrzewany za pomocą elementów elektrycznych wewnątrz urządzenia,
 • grzejniki olejowe są zazwyczaj przenośne i nie wymagają instalacji – wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego,
 • często wyposażone w termostaty i oferują kilka ustawień mocy, co pozwala na regulację temperatury i oszczędność energii.

Grzejniki wodne (centralne ogrzewanie):

To grzejniki zasilane z centralnego źródła ciepła, takiego jak kocioł na paliwo stałe, gazowy, olejowy, elektryczny, pompa ciepła lub sieć ciepłownicza.
Wymagają instalacji rur i są częścią zintegrowanego systemu ogrzewania.
Bardzo efektywne do ogrzewania całych budynków.

Grzejniki gazowe:

To grzejniki zasilane gazem ziemnym, propanem lub butlą gazową.
Wymagają instalacji gazowej oraz dobrego systemu wentylacji.
Często używane są jako rozwiązanie awaryjne lub tam, gdzie dostęp do innych źródeł energii jest ograniczony.

Podział grzejników ze względu na materiał wykonania

Grzejniki można również klasyfikować według materiału, z którego są wykonane. Każdy materiał ma swoje unikalne właściwości termiczne, które wpływają na efektywność, szybkość reakcji na zmiany temperatury, trwałość oraz estetykę grzejnika. Oto najpopularniejsze materiały wykorzystywane w produkcji grzejników:

Grzejniki żeliwne

Tradycyjny materiał wykorzystywany w grzejnikach, szczególnie popularny w starszych instalacjach.
Żeliwo jest bardzo trwałe i ma doskonałą zdolność do długotrwałego utrzymywania ciepła.
Grzejniki żeliwne wolno się nagrzewają, ale również wolno stygną, co zapewnia stałe wydzielanie ciepła przez dłuższy czas po wyłączeniu ogrzewania.
Są ciężkie i wymagają solidnej instalacji.

Rodzaje grzejników - grzejniki olejowe

Grzejniki stalowe

Stal jest najczęściej używanym materiałem w nowoczesnych grzejnikach, szczególnie tych płytowych.
Lżejsza niż żeliwo, szybko się nagrzewa, zapewniając szybką reakcję na zmiany w ustawieniach termostatu.
Stalowe grzejniki są zazwyczaj tańsze w produkcji niż żeliwne i dostępne w wielu stylach oraz rozmiarach.

Grzejniki aluminiowe

Aluminium jest lekkie, co ułatwia montaż grzejników.
Charakteryzuje się bardzo szybkim reagowaniem na zmiany temperatury, co pozwala na efektywne regulowanie ciepła w pomieszczeniu.
Grzejniki aluminiowe są energooszczędne, ponieważ szybko przekazują ciepło do otoczenia.
Aluminium jest jednak mniej trwałe niż żeliwo czy stal i może być podatne na korozję w niektórych warunkach.

Grzejniki szklane i ceramiczne:

Coraz popularniejsze ze względu na estetykę. Często stosowane są w nowoczesnych wnętrzach, jako grzejniki dekoracyjne.
Ceramiczne grzejniki akumulują ciepło, podobnie jak żeliwne i oddają je stopniowo.
Szklane grzejniki często wykorzystywane są w grzejnikach elektrycznych, zwłaszcza w tych emitujących promieniowanie podczerwone.

Wybór odpowiedniego materiału grzejnika jest kwestią balansu między potrzebami cieplnymi, estetyką, ceną i trwałością. Każdy materiał ma swoje specyficzne zalety i wady, które należy rozważyć w kontekście indywidualnych wymagań i warunków eksploatacji. 

Podział grzejników ze względu na rodzaj podłączenia

Podział grzejników ze względu na rodzaj podłączenia odnosi się do sposobu, w jaki grzejniki są instalowane i jak są połączone z systemem ogrzewania w budynku. Oto główne typy podłączeń dla grzejników:

Grzejniki dolnozasilane:

Zasilanie i powrót znajdują się na dole grzejnika.
Popularne ze względu na estetykę, ponieważ rury można łatwo ukryć.
Efektywne w rozprowadzaniu ciepła, ale wymagają właściwego umiejscowienia w systemie ogrzewania.

Rodzaje grzejnikow - grzejniki dolnozasilane

Grzejniki bocznozasilane:

Zasilanie i powrót są umieszczone po bokach grzejnika.
Są to tradycyjne, powszechnie stosowane typy grzejników, łatwe w instalacji w większości systemów ogrzewania.

Grzejniki krzyżowe:

Posiadają połączenia zasilające i powrotne rozmieszczone krzyżowo. Oznacza to, że wejście i wyjście wody znajdują się na przeciwległych końcach grzejnika, na przykład zasilanie jest u góry po jednej stronie, a powrót na dole po drugiej stronie.
Taki układ połączeń często stosowany jest w celu zwiększenia wydajności grzewczej grzejnika, ponieważ umożliwia lepsze rozprowadzenie ciepłej wody przez całą jego powierzchnię grzewczą.
Mogą być szczególnie efektywne w większych pomieszczeniach lub tam, gdzie wymagana jest szybka i równomierna dystrybucja ciepła.

Podział grzejników ze względu na sposób przekazywania ciepła

Grzejniki można podzielić ze względu na sposób przekazywania ciepła do pomieszczenia, co obejmuje dwa główne metody: konwekcję i promieniowanie.

Grzejniki konwekcyjne:

Ciepło w tych grzejnikach rozprzestrzenia się głównie przez prąd konwekcyjny, który powstaje w wyniku ruchu ogrzewanego powietrza wewnątrz urządzenia. Grzejniki konwektorowe, w tym te kanałowe, wykorzystują głównie konwekcję do ogrzewania. Mają one niewielką bezwładność cieplną i są stosunkowo lekkie. Jednak ze względu na duży przepływ powietrza mogą nie być odpowiednie dla alergików. Do grzejników konwektorowych należą grzejniki kanałowe, które montowane są w podłodze.

Grzejniki radiacyjne (promieniujące):

W tych grzejnikach ciepło jest przekazywane głównie poprzez promieniowanie cieplne elementów grzewczych. Promieniowanie cieplne zapewnia łagodniejsze rozprowadzanie ciepła i jest często wykorzystywane w grzejnikach dekoracyjnych, które łączą walory estetyczne z funkcjonalnością.

Grzejniki na rynku różnią się również swoją konstrukcją:

Grzejniki płytowe: 

Są obecnie najpopularniejszym rodzajem grzejników, zbudowane z jednej, dwóch lub trzech płyt, wytworzonych z wysokiej jakości blachy stalowej. Charakteryzują się dobrą efektywnością oddawania ciepła i niską pojemnością wodną.

Grzejniki żeberkowe (grzejniki członowe): 

Składają się z pojedynczych żeber, które można łączyć w dowolnej ilości. Dzielą się na żeliwne oraz aluminiowe, które są lżejsze i szybciej się nagrzewają.

Grzejniki drabinkowe (rurowe): 

Często stosowane w łazienkach lub przedpokojach, wykonane z okrągłych przewodów stalowych, łączących kolektor zasilający i powrotny.

Wybierając grzejnik, warto rozważyć proporcje ogrzewania radiacyjnego i konwekcyjnego, które będą optymalne dla potrzeb konkretnego pomieszczenia, biorąc pod uwagę zarówno ekonomiczne, jak i estetyczne aspekty. Współczesne technologie umożliwiają również łączenie obu tych metod w jednym urządzeniu, oferując kompromis między szybkością reakcji na zmiany temperatury a łagodnym rozprowadzaniem ciepła.

Rodzaje grzejników - grzejniki drabinkowe

Wybór grzejnika a oszczędności

Wybór grzejnika ma istotny wpływ na oszczędności energetyczne i efektywność systemu grzewczego. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę:

Materiał grzejnika: Różne materiały mają różną przewodność cieplną i pojemność cieplną, co wpływa na szybkość nagrzewania się grzejnika i utrzymywania ciepła. Na przykład, aluminium ma prawie czterokrotnie większą przewodność cieplną niż stal miękka i żeliwo, co oznacza, że grzejniki aluminiowe mogą szybciej nagrzewać pomieszczenie i są bardziej energooszczędne. 

Wydajność energetyczna: Energooszczędne grzejniki są zaprojektowane tak, aby wykorzystywać mniej energii do wytworzenia tej samej ilości ciepła, co tradycyjne grzejniki. Cechują się niską zawartością wody i lepszą izolacją, co pomaga w oszczędzaniu energii. Chociaż mogą być droższe w zakupie, długoterminowe oszczędności na rachunkach za energię mogą je uczynić opłacalnym wyborem.

Rozmiar i typ grzejnika: Rozmiar grzejnika powinien być dostosowany do potrzeb cieplnych pomieszczenia. Zbyt mały grzejnik może nie być w stanie skutecznie ogrzać przestrzeni, podczas gdy zbyt duży może być mniej efektywny i zużywać więcej energii niż potrzeba. Różne style, takie jak grzejniki panelowe, kolumnowe, czy grzejniki ręcznikowe, oferują różne poziomy wydajności i estetyki.

Ustawienia termostatu: Ustawienia termostatu mogą również wpływać na efektywność grzejników. Zbyt wysokie ustawienie termostatu może zmusić grzejniki do cięższej pracy w celu utrzymania pożądanej temperatury, co może zmniejszyć ich efektywność. Z kolei zbyt niskie ustawienie może nie zapewnić odpowiedniego ogrzewania, co również może prowadzić do zwiększonego zużycia energii. Dlatego prawidłowy dobór grzejników do zapotrzebowania cieplnego pomieszczeń jest tak ważny.

Konserwacja grzejnika: Zapobieganie korozji i zarządzanie nagromadzeniem powietrza w grzejnikach są kluczowe, ponieważ mogą powodować powstawanie zimnych plam i obniżać wydajność grzejnika oraz kotła. Regularne usuwanie powietrza z grzejników i zapobieganie rdzy mogą pomóc w utrzymaniu ich wydajności.

Podsumowując, dobór odpowiedniego grzejnika i jego właściwe użytkowanie mogą przyczynić się do znacznych oszczędności energetycznych oraz zwiększenia komfortu cieplnego w domu. Ważne jest, aby uwzględnić wszystkie te czynniki, w celu zoptymalizowania działania systemu grzewczego.

Wybór grzejnika a wystrój wnętrz

Wybór grzejnika może mieć znaczący wpływ na wystrój wnętrz i ogólną estetykę pomieszczenia. Grzejniki są dostępne w różnych stylach, od tradycyjnych po nowoczesne. Wybór stylu grzejnika powinien harmonizować z ogólnym wystrojem i koncepcją stylistyczną pomieszczenia. Na przykład, w nowoczesnych wnętrzach często wybierane są grzejniki o minimalistycznym i eleganckim designie, podczas gdy w bardziej tradycyjnych aranżacjach popularne są stare grzejniki żeliwne. Grzejniki są dostępne w różnych kolorach i wykończeniach. Możliwość dopasowania koloru grzejnika do palety barw w pomieszczeniu może znacznie wpłynąć na spójność i atrakcyjność wnętrza. Czarne, białe lub metaliczne wykończenia są uniwersalne i łatwo dopasowują się do większości dekoracji. Wielkość i forma grzejnika mogą z kolei wpływać na percepcję przestrzeni. W mniejszych pomieszczeniach wybór kompaktowych grzejników może pomóc w maksymalizacji dostępnej przestrzeni. Wysokie, pionowe grzejniki mogą stanowić atrakcyjny element dekoracyjny, jednocześnie optymalizując wykorzystanie ścian w wąskich pomieszczeniach. Ciepło wytwarzane przez grzejnik wpływa na komfort i nastrój w pomieszczeniu. Dobrze dobrany grzejnik, który efektywnie i równomiernie rozprowadza ciepło, przyczynia się do przyjemnej i przytulnej atmosfery.

Podsumowując, wybór grzejnika może wpłynąć na wystrój wnętrz nie tylko przez jego funkcjonalność, ale również poprzez estetykę i wpływ na ogólny charakter pomieszczenia. Jest to ważny element wystroju, który powinien być starannie dobrany, aby współgrać z resztą wnętrza i podkreślać jego styl.

Kluczowe wskazówki przy wyborze grzejników

Jak wybrać grzejnik do pokoju? Wybór odpowiedniego grzejnika, czy to do pokoju, czy innego pomieszczenia jest kluczowym elementem planowania efektywnej instalacji grzewczej. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę:

 • dopasowanie do rodzaju ogrzewania - należy zastanowić się, czy grzejnik będzie stanowić uzupełniające, czy główne źródło ciepła; w zależności od tego, jaką rolę ma pełnić, różnić się będzie potrzebna moc i sposób podłączenia do systemu,
 • sposób przekazywania ciepła - grzejniki różnią się sposobem przekazywania ciepła, czy to przez zasadę konwekcji, czy promieniowanie; należy wybrać taki, który najlepiej odpowiada potrzebom danego pomieszczenia,
 • materiał wykonania - różne materiały, jak stop aluminium czy stalowe płyty, szybciej przewodzą ciepło i mogą być bardziej energooszczędne; aluminium jest lekkie i szybko się nagrzewa, co może być korzystne w niektórych zastosowaniach,
 • estetyka i funkcjonalność - grzejnik dekoracyjny może stanowić istotny element wystroju wnętrza; nowoczesne grzejniki pokojowe oferują szeroki wybór wzorów i kolorów, które mogą dopasować się do każdego stylu,
 • wielkość i moc grzejnika - należy dopasować wielkość grzejnika do wielkości pomieszczenia i jego potrzeb cieplnych; dobrze wykonana instalacja grzewcza i prawidłowo dobrany kaloryfer zapewnią efektywne ogrzewanie bez niepotrzebnego marnowania energii,
 • efektywność energetyczna - warto zastanowić się nad wyborem grzejnika, który oferuje największe oszczędności energetyczne, szczególnie w sezonie grzewczym, co może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie,
 • przyszła wymiana grzejnika - rozważając wymianę grzejnika, warto zastanowić się, jak łatwo będzie wymienić stary model na nowy, biorąc pod uwagę wymiary i sposób podłączenia.

Pamiętając o tych kwestiach, można dokonać świadomego wyboru grzejnika, który będzie zarówno efektywny, jak i estetycznie dopasowany do wnętrza.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?