Pustak ceramiczny - rodzaje i zastosowanie

Budowa domu to wielka przygoda. Kiedy decyzja zapadła, projekt domu jest wybrany, a Inwestor rozpoczął już przygotowania do rozpoczęcia inwestycji, jedną z decyzji, jaką musi podjąć na wczesnym etapie, jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Budowie domu towarzyszy wiele emocji, ale i wątpliwości, niemniej z pomocą architekta, biura projektowego czy ekipy budowlanej będzie to prostsze. Warto jednak poznać możliwości, które oferuje Inwestorom rynek. W kwestii wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych fachowcy rekomendują i proponują budowę domów z pustaków ceramicznych. Co to jest pustak ceramiczny i jakie są jego właściwości izolacyjne? Jakie są rodzaje pustaków ceramicznych? Jakie pustaki ceramiczne wybrać? O tym w dalszej części artykułu.

Pustaki ceramiczne - rodzaje pustaków

Pustak ceramiczny to ekologiczny materiał budowlany, który doskonale wpisuje się w obowiązujące trendy. Produkuje się go z naturalnych materiałów – gliny, piasku, wody, a w przypadku pustaka z ceramiki poryzowanej z dodatkiem mączki drzewnej lub trocin. Po uformowaniu, pustaki ceramiczne wypala się w temperaturze ponad 900 stopni Celsjusza. W ten sposób powstaje porowata struktura, która odpowiada za właściwości izolacyjne pustaków oraz ich lekkość. Pustak ceramiczny doskonale sprawdzi się przy wznoszeniu ścian zewnętrznych, wewnętrznych, w tym ścian nośnych wewnętrznych i działowych. Dzięki właściwościom tego materiału, wszystkie typy ścian zewnętrznych i wewnętrznych są łatwe i szybkie w budowie.

W zależności od właściwości i przeznaczenia można wyróżnić następujące rodzaje pustaków ceramicznych:

  • wentylacyjne – wykorzystuje się je w budowie pionów wentylacyjnych,
  • kominowe – dedykowane do budowy przewodów dymowych i spalinowych, wykazują dużą odporność na zmianę temperatury, czy też szkodliwe działanie kwasów zawartych w parze,
  • pustak ceramiczny Max – wykorzystuje się w ścianach wewnętrznych, nośnych oraz zewnętrznych dwu i trójwarstwowych,
  • pustak ceramiczny SZ – stosuje się przy budowie ścian zewnętrznych, ścian nośnych oraz ścian działowych wewnątrz budynku,
  • pustaki ceramiczne U - służą do budowy ścian konstrukcyjnych i ścian nośnych, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych,
  • pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną - ich użycie pozwala na rezygnację z docieplenia budynku, dzięki bardzo dobrym właściwościom termicznym.

Pustak ceramiczny – zastosowanie

Pustak ceramiczny to naturalny materiał, który powstaje w procesie wypalania gliny. Jest ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Dzięki charakterystycznej, porowatej strukturze bloczki są lekkie, więc ściany buduje się dość szybko. Dodatkowo struktura pustaka ceramicznego sprawia, że materiał ten posiada bardzo dobre właściwości izolacji termicznej oraz wysoką izolacyjność akustyczną. W letnie dni dom z pustaka ceramicznego wolniej się nagrzewa, wpływając na komfort spędzania czasu w domu, za to zimą trzyma ciepło, tworząc przytulny klimat. Pustaki ceramiczne, dzięki swoim właściwościom sprawdzają się i są stosowane do wznoszenia ścian domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Znajdują zastosowanie zarówno w budowie ścian wewnętrznych, w tym służą do budowy ścian nośnych i działowych, zewnętrznych ścian budynków, w tym w ścianach warstwowych - ściany jednowarstwowe, dwu i trzy, a dzięki dużej różnorodności produktów dostępnych na rynku budowlanym, odpowiednie pustaki ceramiczne wykorzystuje się też do budowy kanałów wentylacyjnych i kominowych.

Pustak ceramiczny - rodzaje

Szukając odpowiedniego materiału, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale także sposób montażu. W przypadku pustaków ceramicznych spoina ma zazwyczaj grubość na poziomie około 12 mm. Sposób montażu zależny jest od rodzaju pustaka, ale najbardziej popularne są te łączone na cienkowarstwową zaprawę (pustaki szlifowane / pustaki ceramiczne Porotherm) lub mocowane na tak zwane pióro – wpust, nie wymagają spoinowania pionowego. Precyzyjnie i szczelnie ułożone pustaki ceramiczne dają gwarancję ciepła w domu, a wnętrza budynku zyskają przyjemny mikroklimat. Szczególnie cenionym przez Inwestorów materiałem jest pustak ceramiczny Porotherm 25 P +W, który wykazuje bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Struktura pustaków Porotherm z odpowiednio rozmieszczonymi otworami wydłuża czas obiegu ciepła wewnątrz pustaka. Niestety pustaki Porotherm są dość drogim materiałem budowlanym.

Wymiary pustaków ceramicznych

Pustaki ceramiczne mają dość duże rozmiary, dzięki którym budowa i wznoszenie ścian idzie sprawnie. Decydując się na budowę domu z pustaków ceramicznych, zawsze należy zapoznać się i stosować do wytycznych producenta. Dzięki odpowiednio ułożonym pustakom, przy zachowaniu prawidłowego układu szczelin, Inwestor ma gwarancję bardzo dobrych właściwości termicznych i małej utracie ciepła, a także bardzo dobrych właściwości akustycznych. Nieprawidłowy układ szczelin sprawi, że ściany z pustaków ceramicznych stracą swoje termoizolacyjne i akustyczne właściwości. Najpopularniejsze wymiary pustaków ceramicznych to:

  • szerokość: 80 mm, 120 mm, 188 mm, 250 mm, 288 mm, 375 mm, 380 mm, 440 mm,
  • wysokość: 220 mm, 238 mm,
  • długość: 188 mm, 220 mm, 248 mm, 375 mm, 498 mm.
ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Ceny pustaków ceramicznych

Ceny pustaków ceramicznych są zróżnicowane i zależą głównie od renomy producenta, rozmiaru pustaka, czy klasy wytrzymałości. Nie bez znaczenia jest także współczynnik przewodzenia ciepła/izolacyjność termiczna. Cena pustaków ceramicznych za sztukę waha się od około 3 zł do kilkunastu zł za te z wypełnieniem z wełny mineralnej. Przed zakupem warto sprawdzić kilka miejsc – sklepów budowlanych stacjonarnych, internetowych czy ofertę samego producenta, bowiem może się okazać, że ceny będą znacząco się różnić, a dzięki takiemu podejściu można zadbać o oszczędności.

Wady i zalety pustaków ceramicznych

Pustak ceramiczny jest materiałem chętnie wybieranym i rekomendowanym przez fachowców w procesie decyzyjnym, dotyczącym kompletowania niezbędnych do budowy domów produktów. Ściany stawiane z pustaka mają dużo zalet. Jego zalety zależą od wybranej konfiguracji produktu, ale przede wszystkim są to:

  • lekkość, która wpływa na szybkość i łatwość budowy,
  • rozmiar większy niż innych materiałów, co także przyspiesza budowę,
  • dobre właściwości izolacji termicznej,
  • dobre parametry izolacji akustycznej; izolacyjność akustyczna określana jest przez producentów pustaków ceramicznych, im wyższy wskaźnik, tym wyższa izolacja,
  • ekologiczny, materiał z naturalnej gliny, przyjazny dla człowieka i środowiska.

Wybierając pustaki ceramiczne do budowy domu, należy zadbać o odpowiedni ich transport, aby uniknąć strat - uszkodzenia mechaniczne czasem się zdarzają - a także dokładnie zapoznać się z wytycznymi producenta w kwestii odpowiedniego zachowania układu szczelin. Tylko takie podejście zagwarantuje zachowanie wszystkich właściwości materiału i ścian z niego wznoszonych.

Pustak ceramiczny czy beton komórkowy?

Pustak ceramiczny czy beton komórkowy?

Decydując się na budowę domu, Inwestor staje przed podjęciem szeregu bardzo ważnych decyzji. Powodzenie budowy oraz komfort mieszkania w domu swoim marzeń w dużej mierze zależy od wybieranych materiałów budowlanych. Często Inwestorzy stają przed dylematem, jaki produkt wybrać, aby budowa domu była komfortowa, mieściła się w budżecie, a powstająca inwestycja była bezpieczna i wygodna do mieszkania. Najczęściej ściany domów buduje się z wykorzystaniem ceramiki tradycyjnej lub betonu komórkowego. Który materiał będzie lepszym wyborem?

Beton komórkowy to materiał budowlany, który powstaje z cementu, wapna, piasku kwarcowego oraz wody. W wyniki procesu produkcyjnego powstaje lekki produkt z charakterystyczną strukturą – równomiernie rozłożone puste przestrzenie, czyli mikropory wypełnione są powietrzem. Jego cechy to podobnie jak w przypadku pustaków ceramicznych, bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Mimo że produkty ceramiczne i te z betonu komórkowego mogą wydawać się do siebie bardzo podobne, istnieją znaczące ich różnice. Są to przede wszystkim:

  • struktura – beton komórkowy ma równomiernie rozłożone pory, podczas gdy we wnętrzu pustaka ceramicznego mają one zróżnicowany układ i objętość,
  • ciepło - beton komórkowy jest cieplejszy niż pustak ceramiczny; jego współczynnik przenikania ciepła jest korzystniejszy,
  • beton komórkowy cechuje paroprzepuszczalność, dzięki której zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, odprowadza wilgoć i zapewnia przyjemny mikroklimat we wnętrzach,
  • zarówno pustaki ceramiczne, jak i beton komórkowy są ognioodporne,
  • obróbka betonu komórkowego jest łatwa i można do niej wykorzystać łatwo dostępne narzędzia,
  • zużycie zaprawy w przypadku betonu komórkowego jest mniejsze, co przekłada się na oszczędności,
  • pustaki ceramiczne wykazują dobre parametry akustyczne i wytrzymałościowe.

Zanim Inwestor podejmie decyzję, czy do budowy domu użyć betonu komórkowego, czy pustaków ceramicznych, powinien przeanalizować dostępne na rynku oferty oraz zasięgnąć opinii fachowców. To, który materiał sprawdzi się lepiej w konkretnym przypadku, zależy od projektu domu, od rodzaju działki, terenu, na jakim jest położona oraz od cech, jakimi ma się charakteryzować przyszły dom.

Cegła ceramiczna – krótka charakterystyka

Na rynku materiałów budowlanych dostępne są także różne rodzaje cegły ceramicznej, które również wykorzystuje się do budowy domów. Cegły ceramiczne różnią się od wspomnianych wyżej pustaków ceramicznych. Mimo że także produkowane są z gliny, to dodaje się do niej substancje uszlachetniające. W procesie produkcji, cegły wypala się w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza i nadaje odpowiedni kształt. Idealna cegła ceramiczna pełna powinna mieć jednolitą barwę, być równa, bez pęknięć i uszczerbionej powierzchni. Cegły pełne cechują się wyjątkową odpornością na uszkodzenia i są odpowiednie do murowania wszystkich rodzajów ścian. Wśród cegieł ceramicznych dostępna jest także cegła dziurawka, którą najczęściej stosuje się do wznoszenia ścian działowych. Rodzajem cegieł ceramicznych są także cegły kratówki, które mają otwory w kształcie rombów, wykorzystuje się je do budowy ścian nośnych, osłonowych i działowych. Popularne są także cegły klinkierowe i cegły elewacyjne, charakteryzujące się wysoką odpornością na niskie temperatury i zmienne warunki pogodowe, jak i walorami estetycznymi, dzięki którym elewacja domu zyskuje niepowtarzalny charakter..

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?