Agregat prądotwórczy do domu - jaki wybrać?

Przerwy w dostawie prądu to sytuacje, które często pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie i komplikują codzienne funkcjonowanie w domu lub w pracy. Nieprzewidziana awaria i brak prądu może zdarzyć się także podczas budowy domu, co w konsekwencji może skutkować przesunięciami w terminarzu robót. Idealnym zabezpieczeniem przed takimi sytuacjami może być agregat prądotwórczy, który jest urządzeniem, umożliwiającym wytwarzanie energii elektrycznej z różnych źródeł i pozwala na zasilanie urządzeń o różnej mocy, zaczynając od wiertarki, a kończąc na oświetleniu całego placu budowy. Dostępne na rynku generatory prądu różnią się wielkością, rodzajem paliwa i mocą wyjściową. W zależności od zastosowania i wymagań można wybierać spośród generatorów przenośnych, generatorów rezerwowych, a nawet dużych generatorów przemysłowych. Sprawdź, jaki agregat prądotwórczy będzie przydatny podczas budowy domu, w jaki sposób pracuje to urządzenie oraz jakie są jego wady i zalety.

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które przekształca energię mechaniczną z zewnętrznego źródła w energię elektryczną i umożliwia zasilanie różnych sprzętów i urządzeń elektrycznych lub oświetlenie miejsca. Generatory prądotwórcze znajdują także zastosowanie podczas organizacji budowy domu, zapewniają spokojne prowadzenie prac i niezależność, zwłaszcza gdy na działce nie ma jeszcze prądu. Dostępne na rynku agregaty prądotwórcze różnią się wielkością, mocą, materiałami, z których są wykonane, wielkością zbiornika paliwo, a także dodatkowymi elementami. Wybrać można agregat stacjonarny bądź przenośny, agregat jednofazowy, czy agregat trójfazowy. Te czynniki wpływają na cenę generatora, a także jego zastosowanie, dlatego planując zakup agregatu prądotwórczego do domu, warto dokładnie zapoznać się jego parametrami, by urządzenie spełniało konkretne założenia.

W jaki sposób agregat prądotwórczy działa?

Generator elektryczny posiada silnik spalinowy, który najczęściej zasilany jest benzyną lub olejem napędowym. Przetwarza energię uzyskaną w wyniku spalania na energię mechaniczną, wprawia ona w ruch wirnik prądnicy, który wytwarza siłę elektromagnetyczną i w efekcie powstaje prąd elektryczny. Wszystkie te procesy zachodzą bardzo szybko, dzięki czemu zasilane z pomocą generatora urządzenia mogą płynnie kontynuować pracę.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Gdzie i do czego zastosować agregat prądotwórczy?

Na placu budowy, na którym nie ma dostępu do sieci elektrycznej, wydajne agregaty prądotwórcze są szczególnie przydatne. Z pomocą agregatu można uruchomić różne maszyny budowlane. Przenośne prądotwórcze agregaty często stosowane są w miejscach oddalonych od sieci elektrycznej np. działka leśna, czy przy działkach oddalonych od źródła zasilania i jeszcze niepodłączonych do sieci elektrycznej. W takich miejscach sprawdzą się wydajne maszyny przystosowane do długotrwałej pracy.

Generator prądu to urządzenie przydatne także w domach jednorodzinnych czy domkach letniskowych. Agregat zabezpieczy domowe sprzęty przed nagłą awarią i brakiem zasilania, sprawdzi się podczas prac w ogrodzie. Urządzenie może stanowić zasilanie awaryjne dla budynku albo samodzielnie generować prąd do sieci obiektu. Należy jednak pamiętać, że do zasilania sprzętów AGD czy RTV potrzebny jest agregat o stabilnych parametrach częstotliwości i napięcia. Wybierając agregat prądotwórczy, należy zwrócić również uwagę na stabilizację napięcia, która istotna jest w przypadku w urządzeń wymagających wysokiej jakości parametrów elektrycznych źródła zasilania.

Agregat prądotwórczy – rodzaje agregatów prądotwórczych

Wśród dostępnych na rynku urządzeń, można wytypować kilka kategorii agregatów, których parametry i możliwości różnią się między sobą i mają różne zastosowanie. Można zatem wyróżnić:

Agregat prądotwórczy przenośny

Agregatory prądotwórcze przenośne mają wiele zastosowań. Niewątpliwą zaletą jest możliwość łatwego transportu. Przenośne generatory są zwykle małe, jednak nadal ciężkie, dlatego wiele z nich jest wyposażonych w solidne koła. Decydując się na konkretne urządzenie, zawsze należy zwrócić uwagę na wyjściową moc agregatu prądotwórczego. To parametr, który określa moc maksymalną, jaką można uzyskać z konkretnego urządzenia. Moc ta wyrażana jest w jednostkach kilowatów (kW) lub woltamperach (VA). Dalej, należy określić odpowiedni typ silnika. Przenośne agregaty mogą być napędzane różnymi rodzajami silników, takimi jak silniki benzynowe, diesla lub gazowe. Każdy typ silnika ma swoje własne cechy i wymagania dotyczące obsługi. Ważną kwestią jest także pojemność zbiornika paliwa, która pozwoli na odpowiednio długi czas pracy bez konieczności uzupełniania paliwa. W przypadku agregatów prądotwórczych przenośnych, jak i innych kategorii istotne znaczenie ma system rozruchu. W przypadku agregatów prądotwórczych przenośnych może być to rozruch ręczny lub elektryczny. System ten musi być niezawodny, aby zapewnić łatwy i szybki start agregatu.

Agregat prądotwórczy stacjonarny

Agregat prądotwórczy stacjonarny to urządzenie, które może być stosowane jako źródło zasilania awaryjnego w domu. Jest to rozwiązanie przydatne zwłaszcza w sytuacjach, gdy występują częste przerwy w dostawie energii elektrycznej lub gdy chcemy korzystać z prądu w miejscach, w których nie ma stałego dostępu do sieci energetycznej, np. w domkach letniskowych. Przed zakupem agregatu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba odpowiednio dobrać moc urządzenia, tak aby było ono w stanie zasilać potrzebne urządzenia w domu. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj paliwa, jakie jest wymagane do uruchomienia agregatu. Warto mieć na uwadze, że niektóre agregaty wymagają stosowania specjalnych olejów czy benzyny o określonych parametrach. Montaż agregatu stacjonarnego w domu wymaga przygotowania i znalezienia dla niego odpowiedniego miejsca. Należy też zapewnić odpowiednią wentylację oraz zabezpieczenie przed emitowanym hałasem i drganiami. Warto skonsultować się z fachowcami, którzy pomogą w odpowiednim przygotowaniu miejsca na agregat oraz w jego instalacji.

Stacjonarny generator prądotwórczy do domu jest stosunkowo kosztownym rozwiązaniem, ale może okazać się bardzo przydatnym w sytuacjach awaryjnych. Zawsze warto przeanalizować potrzeby i możliwości finansowe przed wyborem takiego urządzenia.

Agregat prądotwórczy jednofazowy

Agregat prądotwórczy jednofazowy to urządzenie, które wytwarza prąd o napięciu jednofazowym. Prąd jednofazowy charakteryzuje się zmiennością amplitudy i częstotliwości, co oznacza, że jego wartość zmienia się w czasie, a jego częstotliwość wynosi zazwyczaj 50 Hz lub 60 Hz. Agregaty prądotwórcze jednofazowe głównie są stosowane do zasilania urządzeń i narzędzi, takich jak wiertarki, pilarki, agregaty malarskie, kompresory i mniejsze sprzęty domowe. Zazwyczaj wytwarzają one napięcie od 220V do 240V. W porównaniu z agregatami trójfazowymi agregaty jednofazowe są zwykle mniejsze i tańsze, dzięki czemu są bardziej dostęp dla osób prywatnych i małych firm.

Agregat prądotwórczy trójfazowy

Agregat prądotwórczy trójfazowy to urządzenie, które wytwarza prąd o napięciu trójfazowym. Prąd trójfazowy jest odpowiedni dla zasilania urządzeń, które wymagają dużej mocy i stałości napięcia. Dotyczy to najczęściej placu budowy domu, gdzie trzeba utrzymać stabilność energii elektrycznej dla większych urządzeń. Agregaty prądotwórcze trójfazowe są zazwyczaj stosowane do zasilania maszyn przemysłowych, takich jak tokarki, spawarki, prasy, dźwigi, agregaty klimatyzacyjne i wiele innych. Zazwyczaj wytwarzają one napięcie od 380V do 415V. W porównaniu z agregatami jednofazowymi agregaty trójfazowe są zwykle większe i droższe, ale oferują większą moc i wydajność, co czyni je niezbędnymi przy większych pracach budowlanych, wymagających dużej mocy i niezawodności.

Agregat prądotwórczy - stacjonarny

Agregat prądotwórczy do domu — jaki wybrać?

Szukając odpowiedniego agregatu prądotwórczego do domu jednorodzinnego, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii, a mianowicie:

  1. Moc wyjściowa — określa, ile prądu jest w stanie dostarczyć agregat prądotwórczy. W przypadku domu zazwyczaj potrzebujemy co najmniej 5-6 kW, aby zasilić podstawowe urządzenia, takie jak lodówka, telewizor, komputer i oświetlenie.
  2. Rodzaj paliwa — najpopularniejsze agregaty prądotwórcze do domów jednorodzinnych działają na benzynie lub oleju napędowym. Wybór zależy od preferencji użytkownika, przy czym benzynowe modele są zwykle tańsze i lżejsze, a modele na olej napędowy są bardziej wydajne i trwalsze.
  3. Automatyczny start — aby nie tracić czasu na ręczne uruchamianie agregatu prądotwórczego, można wybrać model z funkcją automatycznego startu. Dzięki temu, w razie przerwy w dostawie prądu, agregat włączy się samoczynnie. 
  4. Marka i cena — warto zwrócić uwagę na markę urządzenia, czy oferowane przez nią produkty są odpowiedniej jakości, ale także na serwis po sprzedażowy. Wpływ na cenę ma moc agregatu prądotwórczego oraz zakres funkcji, jakie posiada urządzenie. Decyzję o wyborze najlepiej podjąć w odniesieniu do konkretnych potrzeb, warto porównać ceny różnych modeli. 

Agregat prądotwórczy na czas budowy domu

Agregat prądotwórczy może okazać się niezastąpionym urządzeniem podczas budowy domu. Zapewni płynne zasilanie elektryczne urządzeń budowlanych, niezbędny jest w miejscach, gdzie nie ma stałego dostępu do prądu z sieci energetycznej. Planując zakup, ważne jest, aby dopasować odpowiednią moc agregatu prądotwórczego do potrzeb realizacji inwestycji. Urządzenie trójfazowe umożliwi podłączenie sprzętów wymagających zarówno mniejszego, jak i większego napięcia. Agregat prądotwórczy może być używany do zasilania różnych urządzeń, takich jak wiertarki, pilarki, spawarki, podnośniki, a także do zasilania oświetlenia. Przed użyciem agregatu prądotwórczego na budowie, należy upewnić się, że spełnia on wszystkie wymagane normy i standardy bezpieczeństwa. Warto również pamiętać, że agregaty prądotwórcze wymagają regularnej konserwacji, aby działać sprawnie i bezpiecznie przez cały czas trwania budowy. Ważne jest, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z agregatu prądotwórczego na budowie, takich jak nieumieszczanie go w zamkniętych pomieszczeniach, regularne sprawdzanie poziomu paliwa i oleju, a także wyłączanie go podczas tankowania lub serwisowania.

Agregat prądotwórczy - przenośny

Awaryjne zasilanie — kiedy uruchamia się agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy wykorzystuje się w przypadku awarii zasilania z sieci elektroenergetycznej lub w przypadku braku dostępu do sieci, gdy jest to konieczne do zapewnienia ciągłości zasilania. W przypadku awarii automatyczny system sterowania agregatem prądotwórczym wykrywa brak zasilania z sieci i włącza agregat. W przypadku braku dostępu do sieci agregat prądotwórczy jest uruchamiany ręcznie lub automatycznie, w zależności od zaprogramowanego w systemie sterowania trybu pracy.

Agregaty prądotwórcze — ile urządzeń można podłączyć?

Liczba urządzeń, które można podłączyć do agregatu prądotwórczego, zależy od jego mocy, czyli mocy wyjściowej generowanego przez niego prądu. Agregaty prądotwórcze dostępne na rynku mają różną moc, od kilku do kilkuset kilowatów.

Przy wyborze agregatu prądotwórczego należy zwrócić uwagę na moc maksymalną urządzenia oraz sumaryczną moc urządzeń, które mają być do niego podłączone. Zazwyczaj producenci podają informację o maksymalnej mocy, jaką można wyprowadzić z agregatu, co pozwala na określenie liczby i rodzaju urządzeń, które można do niego podłączyć.

Warto również pamiętać, że podłączając wiele urządzeń, należy uwzględnić ich jednoczesne uruchomienie, co może wymagać większej mocy wyjściowej agregatu.

Walizkowy generator prądu

Walizkowy generator prądu to niewielki i przenośny generator prądu, który zazwyczaj jest wyposażony w uchwyty i kółka, co ułatwia jego transport i przenoszenie. Ten typ generatora prądu jest często stosowany w miejscach, gdzie potrzebne jest tymczasowe źródło zasilania. Znajdzie zastosowanie podczas mniejszych prac w trakcie budowy domu, umożliwi zasilanie elektronarzędzi. Walizkowe generatory prądu zazwyczaj mają moc od kilku do kilkunastu kilowatów, co pozwala na zasilenie podstawowych urządzeń elektrycznych, w tym lodówek czy klimatyzatorów. Pojemność zbiornika paliwa jest zazwyczaj niewielka, co oznacza, że czas pracy jest ograniczony, ale zazwyczaj wystarcza na kilka godzin ciągłej pracy.

Walizkowe generatory prądu są stosunkowo tanie w porównaniu z większymi agregatami prądotwórczymi, ale zazwyczaj mają mniejszą moc i mniejszą wydajność. Są za to bardzo praktyczne i łatwe do przenoszenia, co sprawia, że są idealny rozwiązaniem w sytuacjach, gdy potrzebujemy tymczasowego źródła zasilania w różnych miejscach.

Agregator prądotwórczy - zasady korzystania

Zasady używania agregatów prądotwórczych

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu? W tej kwestii należy pamiętać o istotnych zasadach, które warunkują bezpieczne i odpowiednie działanie generatora prądu.

Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych zasad dotyczących używania agregatów prądotwórczych:

  1. Bezpieczeństwo — przed uruchomieniem agregatu prądotwórczego, należy zapoznać się z instrukcją obsługi i zwrócić uwagę na zasady bezpieczeństwa. W przypadku agregatów automatycznych podłączenie urządzenia powinien wykonać elektryk posiadający uprawnienia, zgodnie z przepisania dotyczącymi rezerwowego zasilania i podłączenia do sieci energetycznej. Generator prądotwórczy podczas pracy silnie się nagrzewa, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zabezpieczenie przed dostępem dzieci.
  2. Przestrzeń — agregaty prądotwórcze powinny być uruchamiane na dobrze wentylowanych i przestronnych powierzchniach, z dala od materiałów łatwopalnych. Należy zadbać o odpowiednią przestrzeń wokół urządzenia, aby uniknąć przegrzania i umożliwić swobodny dostęp do urządzeń oraz zapewnić bezpieczną obsługę.
  3. Paliwo — agregat prądotwórczy wymaga odpowiedniego paliwa, najczęściej benzyny lub oleju napędowego. Należy stosować się do zaleceń producenta, co do rodzaju i jakości paliwa oraz przestrzegać zasad jego magazynowania i przechowywania.
  4. Wymagania urządzeń — przed podłączeniem urządzeń do agregatu prądotwórczego, należy sprawdzić, czy ich parametry techniczne są zgodne z parametrami wyjściowymi agregatu, takimi jak napięcie, moc i częstotliwość.
  5. Konserwacja — aby zapewnić długą żywotność agregatu prądotwórczego, należy regularnie przeprowadzać konserwację i czyszczenie urządzenia, wymieniać olej i filtry oraz dbać o stan akumulatora.
  6. Bezpieczeństwo akustyczne — w przypadku stosowania agregatów prądotwórczych w zamkniętych pomieszczeniach lub w pobliżu ludzi, należy pamiętać o bezpieczeństwie akustycznym i zastosować odpowiednie środki ochrony słuchu.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?