Okno narożne w domu - wady, zalety, gdzie warto go zamontować?

Okna narożne w domu stanowią nie tylko atrakcyjny element architektoniczny, ale także praktyczne rozwiązanie, które wzbogaca walory estetyczne wnętrza. Dzięki nim pomieszczenia są jaśniejsze i wizualnie bardziej przestronne, otwierają jednocześnie szerokie widoki na otoczenie. Takie okna dodają budynkom nowoczesnego charakteru, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi i wyróżniającymi się. Jednak ich montaż może wymagać specjalistycznych umiejętności, ze względu na konieczność wsparcia konstrukcyjnego w narożnikach budynku. W artykule przedstawimy zalety okien narożnych, scharakteryzujemy główne rodzaje narożnych przeszkleń oraz powiemy, na co zwrócić uwagę podczas montażu okna narożnego.

Okno narożne - czym jest ten rodzaj przeszklenia?

Przeszklenia narożne to rodzaj stolarki okiennej, który powinien być zaplanowany na etapie projektowania domu. Okno narożne, znane również jako okno kątowe montowane jest w narożniku budynku i łączy dwie przeciwlegle ściany. Ze względu na specyficzną konstrukcję otworu, okna narożne wymagają zastosowania odpowiednich nadproży, wzmocnień stropu oraz, w przypadku większych przeszkleń, specjalnej ramy żelbetowej. Brak słupka wymaga zastosowania specjalnego uszczelnienia w miejscu styku ram okiennych, aby zapewnić szczelność i izolację. Przeszklenia narożne są bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, dlatego powinny być wyposażone w odpowiedni pakiet szybowy, najlepiej ze szkła hartowanego.

Narożne okna zapewniają mieszkańcom domu piękne widoki i doskonałe doświetlenie pomieszczeń, w których są zastosowane. Dzięki dwóm taflom szkła skierowanym na różne strony możliwy jest swobodny dostęp naturalnego światła przez większą część dnia, co wpływa na poprawę komfortu życia mieszkańców oraz redukcję kosztów energii. Omawiane konstrukcje okien narożnych mogą występować w różnych kształtach i rozmiarach, w tym także w formie przeszkleń panoramicznych.

Warto także podkreślić funkcję dekoracyjną narożnych przeszkleń. Stanowią one efektowny element aranżacyjny, który dodaje charakteru i atrakcyjności zarówno wnętrzom, jak i bryle budynku. To architektoniczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się pięknymi widokami, jednocześnie integrując wnętrze z otoczeniem.

Okna narożne są popularnym wyborem wśród Inwestorów, poszukujących nietuzinkowych i funkcjonalnych rozwiązań do swojego domu, jednak należy zwrócić uwagę, że ich zastosowanie może wiązać się z pewnymi wyzwaniami i wyższymi kosztami, gdyż jego montaż wymaga precyzyjnego dopasowania.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Rodzaje okien narożnych

Okna narożne występują w różnych wariantach, co pozwala na dostosowanie do indywidualnych preferencji, stylu architektonicznego oraz funkcji, jakie mają spełniać w danym pomieszczeniu.

Wyróżnia się dwa główne typy okien narożnych:

Okna ze słupkiem

Okna te charakteryzują się słupkiem (profilem narożnym) na łączeniu szyb. Słupek ten zespala konstrukcję, a pakiety szybowe mogą być połączone pod różnymi kątami, od 45° do 210°. Zaletą tych okien jest możliwość otwierania przynajmniej jednego ze skrzydeł, co jest korzystne dla przewietrzania, np. w kuchni. W porównaniu z oknami ze stepem, mają one lepsze właściwości termoizolacyjne, są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Jest to rozwiązanie łatwo dostępne, oferowane przez większość producentów okien.

Okno narożne ze słupkiem

Okna ze stepem

W tych oknach pakiety szybowe są połączone ze sobą tylko pod kątem 90°. Ich główną zaletą jest brak dodatkowych wsporników, które mogłyby zakłócić widok. W tej konstrukcji jeden z pakietów szybowych jest dłuższy i nasuwa się na drugi. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie powierzchni przeziernych szyb, a wnętrze jest doskonale doświetlone. Niestety, wadą tego rozwiązania jest to, że skrzydła się nie otwierają i mogą być ustawione tylko pod kątem prostym.

Okno narożne - sposoby otwierania

Okna narożne są nie tylko estetycznym detalem, ale także praktycznym rozwiązaniem, które może zwiększyć komfort użytkowania. Wybór między różnymi sposobami otwierania zależy od indywidualnych potrzeb, stylu budynku i lokalizacji przeszkleń. Ich zastosowanie może podkreślić charakter bryły i uczynić budynek bardziej atrakcyjnym pod względem wizualnym, a także funkcjonalnym. W konstrukcji okien ze słupkiem dostępne są warianty uchylne, rozwierno - uchylne, odstawne, a także fixy, czyli przeszklenia bez możliwości otwierania. W przypadku okna ze stepem, okna z pakietami szybowymi są sklejone w narożniku pod kątem prostym. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie powierzchni przeziernych szyb, ale skrzydła są nieotwierane.

Zarówno okna ze słupkiem, jak i bez słupka, mają swoje unikalne zalety i wady, o czym warto pamiętać podczas planowania i projektowania.

Okna narożne - gdzie warto zamontować?

W ostatnich latach okna narożne pojawiają się w coraz większej liczbie projektów domów i realizacji. Wykorzystanie przeszkleń w narożach pozwala inaczej organizować przestrzeń we wnętrzach. Najczęściej okna narożne stosuje się w salonach, wykuszach, kuchniach, ale mogą być też nietuzinkowym fragmentem sypialni, pokoju do pracy, a nawet łazienki.

Okno narożne w kuchni

Okno narożne w kuchni może dodać przestrzeni nowoczesnego wyglądu i elegancji. Dzięki niemu blat roboczy będzie dobrze oświetlony, co zwiększy komfort użytkowania i ułatwi przyrządzanie potraw. W przypadku kuchni warto zdecydować się na okno ze słupkiem, w wersji otwieranej, aby umożliwić przewietrzenie wnętrza podczas gotowania, utrzymując tym samym świeżość we wnętrzu domu. Okno narożne może również zapewnić piękny widok na zewnątrz, co może uczynić czas spędzony w kuchni bardziej przyjemnym. Wadą okna narożnego w kuchni może być ograniczenie ilości szafek wiszących, a jeśli parapet jest na równi z blatem, to konieczne jest zastosowania szerszego, niestandardowego blatu.

Okno narożne w kuchni

Okno narożne w salonie

Okna narożne pozwalają na innowacyjną organizację przestrzeni we wnętrzu, w którym zostało zastosowane. Najczęstszą aranżacją w pomieszczeniu z wykorzystaniem tej konstrukcji jest przestrzeń salonu. W salonie okna narożne doświetlają pomieszczenie, oferując panoramiczny widok i dużą ilość światła w ciągu dnia. Mogą być połączone z drzwiami tarasowymi, które umożliwią szerokie otwarcie pomieszczenia i swobodną komunikację z ogrodem.

Okno narożne w salonie

Okno narożne w sypialni

Okno narożne w prywatnym pokoju, może być nietuzinkowym fragmentem przestrzeni, jednak warto wziąć pod uwagę kwestię prywatności i zatroszczyć się o odpowiednią osłonę, czyli żaluzje lub zasłony. Montaż okien narożnych w sypialni może być atrakcyjnym rozwiązaniem, dzięki nim można wprowadzić do pomieszczenia więcej naturalnego światła, co pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców oraz nadaje wnętrzu nowoczesny charakter.

Okno narożne balkonowe

Okno narożne balkonowe może służyć jako przejście na zewnątrz, łącząc wnętrze z balkonem lub tarasem. Takie okno zapewni szeroki widok na zewnątrz i wprowadzi do wnętrza dużą ilość światła słonecznego. Okna narożne mogą być łączone z innymi elementami, takimi jak stałe przeszklone części lub drzwi tarasowe, co pozwala na łatwy dostęp na zewnątrz i sprawia, że przestrzeń jest bardziej elastyczna i funkcjonalna.

Okno narożne balkonowe

Okno narożne wysunięte z linii elewacji

Zaprojektowane w ten sposób narożne okno tworzy mocny akcent kompozycyjny, a we wnętrzu dzięki poszerzeniu parapetu atrakcyjną, wygodną przestrzeń np. do relaksu, czytania książek. Narożne okno nie tylko dodaje estetycznej wartości całej aranżacji d, ale także wprowadza do wnętrza obfitość naturalnego światła, co dodatkowo podkreśla jego funkcjonalność i praktyczność. Takie rozwiązanie jest piękne, ale także praktyczne, umożliwia tworzenie unikalnych, przytulnych zakątków w domu, które z pewnością będą ulubionym miejscem dla wszystkich domowników. 

Okno narożne – montaż – o czym należy pamiętać

Narożne przeszklenia należy uwzględnić na etapie projektowania domu, wymagają przygotowania odpowiedniego nadproża, wzmocnienia stropu oraz, w przypadku większych przeszkleń, specjalnej ramy żelbetowej, zapewniającej prawidłowe przenoszenie ciężarów. Zamontowanie okna narożnego jest zatem bardziej skomplikowane niż tradycyjnego okna,  ich montaż wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Szczególnej uwagi wymaga izolacja termiczna, zwłaszcza w modelach bez słupka.

Okno narożne wysunięta z elewacji

Okno narożne – aranżacje

Okno narożne, będące unikalnym elementem architektonicznym, stanowi fascynujące pole do tworzenia oryginalnych i estetycznie zachwycających aranżacji wnętrz. Dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi i położeniu okno narożne otwiera drzwi do nieograniczonych możliwości projektowych. Doskonale łącząc funkcjonalność z estetyką, okna narożne pozwalają zmienić wnętrze w pełną klimatu przestrzeń.

Jednym z inspirujących zastosowań jest stworzenie przy narożnym przeszkleniu kącika relaksu lub czytelni. Umieszczając wygodne fotele, pufy czy poduchy wokół okna narożnego, można w prosty sposób zaprojektować miejsce, w którym szeroki widok na zieleń ogrodu wprowadzi spokój i harmonię. Takie rozwiązanie umożliwia zanurzenie się w lekturze lub medytacji, korzystając jednocześnie z naturalnego światła wpadającego z obu stron.

Alternatywnie, okno narożne może stanowić wyjątkowy element w przestrzeni pracy. Umiejscowienie biurka tuż obok okna pozwala czerpać korzyści z oświetlenia dziennego, sprzyjając tym samym wydajności i komfortowi podczas wykonywania zadań.

Wprowadzając rośliny doniczkowe wokół okna narożnego, można stworzyć swego rodzaju ogród zimowy, w którym natura wtapia się w codzienne życie. W tym przypadku okno stanowi ramę dla zieleni, tworząc spokojny kąt, w którym można odpocząć i się zrelaksować.

Okno narożne doskonale sprawdzi się również jako element kuchni lub jadalni. Ustawienie stołu i krzeseł w jego pobliżu pozwoli podziwiać przyrodę podczas rodzinnych posiłków, tworząc jednocześnie atmosferę wyjątkowych spotkań.

Nie ulega wątpliwości, że okno narożne jest bardzo atrakcyjnym detalem, który może odmienić charakter każdej przestrzeni. Jego umiejętne wykorzystanie pozwala na stworzenie wnętrza, w którym funkcjonalność i estetyka harmonijnie współistnieją, tworząc niepowtarzalny klimat.

Okno narożne w willi

Wady i zalety okien narożnych

Okna narożne cieszą się rosnącą popularnością w nowoczesnych projektach domów, przede wszystkim ze względu na ich liczne zalety. Dzięki nim wnętrza stają się jaśniejsze, zyskując na optycznym powiększeniu przestrzeni. Dodatkowo nowoczesny design tych okien dodaje budynkom współczesnego charakteru, a także pozwala na podziwianie widoków za oknem z nieskrępowanej perspektywy. Okna narożne mają także swoje wady. Ich zakup i montaż może generować wyższe koszty. Często są wykonywane na zamówienie, czas oczekiwania na nie może być dłuższy. W tym wątku pojawia się zapewne pytanie - ile kosztuje okno narożne? Okno narożne jest specyficznym rodzajem okna, którego cena zależy od wielu czynników, takich jak materiał, z którego jest wykonane, wymiary, rodzaj szyby, dodatkowe funkcje, jak np. izolacja termiczna czy akustyczna, a także od producenta i regionu zakupu. Czynnikiem, który może podrażać koszt okna narożnego w porównaniu z tradycyjnym oknem, jest wykonanie konstrukcji, wymagają one specjalnych nadproży. Do okien narożnych można zastosować rolety podtynkowe z kasetami montowanymi od zewnątrz, jednak warto mieć na uwadze, że nie każdy rodzaj osłon okiennych będzie pasował tego typu przeszkleń, zatem początkowy plan aranżacji jest istotny.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?