Budowa domku letniskowego – sprawdź, co musisz wiedzieć!
 

Weekend, urlop, a nawet całe wakacje we własnym domku letniskowym? Dla wielu rodzin to idealna opcja odpoczynku, miejsce, do którego można pojechać w dowolnym momencie, bez wcześniejszej rezerwacji. Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić, by zrealizować marzenia o własnym domku letniskowym, jakie parametry powinien posiadać taki budynek oraz na jakich działkach można go wybudować. Zaprezentujemy również ciekawe projekty domków letniskowych wraz z kosztami budowy.

Domek letniskowy, czyli jaki?

Zasadnicza różnica pomiędzy domem mieszkalnym a domkiem letniskowym polega na jego przeznaczeniu użytkowym. Budynek mieszkalny przystosowany jest do użytkowania przez cały rok, natomiast domek letniskowy, wykorzystywany jest sezonowo, do celów rekreacyjnych. W zależności od wielkości domku letniskowego i ilości kondygnacji, obowiązują różne zasady, na podstawie których można rozpocząć budowę.

Kiedy można wybudować domek letniskowy na zgłoszenie?

Zgodnie z aktualnymi przepisami można postawić domek letniskowy bez pozwolenia na budowę. Inwestor może skorzystać z procedury uproszczonej, czyli zgłoszenia zamiaru budowy we właściwym urzędzie. Pozwoli to znacznie szybciej rozpocząć budowę.

Aby wybudować dom bez pozwolenia na budowę muszą być spełnione poniższe warunki:

  1. budynek musi być obiektem parterowym, wolno stojącym,
  2. powierzchnia zabudowy budynku nie może przekraczać 35 m2,
  3. liczba tych obiektów na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki

Zgodnie z tymi zapisami w domku letniskowym, realizowanym na zgłoszenie, wykluczono możliwość budowy poddasza użytkowego.

Gdzie i jak zgłosić budowę domku letniskowego?

Zanim rozpoczniemy budowę domku rekreacyjnego o powierzchni zabudowy do 35 m2 musimy zgłosić ten fakt w odpowiednim terytorialnie urzędzie, którym jest Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta. Zgłoszenia dokonuje się w formie pisemnej. Zgłoszenie powinno być złożone minimum 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeżeli w tym czasie urząd nie wniesie pisemnego sprzeciwu, możemy przystąpić do budowy domku letniskowego.

Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę domku letniskowego?

Jeżeli warunki, które umożliwiają budowę domku letniskowego na zgłoszenie, nie zostaną spełnione, a więc planujemy budowę domku o powierzchni ponad 35 m2, czy też chcemy w nim mieć poddasze użytkowe, wówczas aby rozpocząć prace musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Procedura jest analogiczna, jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Należy skompletować dokumentację i złożyć ją w odpowiednim urzędzie, który w ciągu 65 dni powinien wydać decyzję.

Na jakiej działce można wybudować domek letniskowy?

Szukając idealnej działki pod nasz wymarzony domek letniskowy, warto przed decyzją o jej kupnie zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy. Zawarte w nich zapisy szczegółowo określają przeznaczenie działki oraz rodzaj budynku, jaki może zostać na niej wzniesiony. Nie w każdym miejscu można postawić domek letniskowy, dlatego należy zwrócić uwagę na status prawny działki. Najlepiej, jeżeli będzie to:

  • działka budowlana – przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, można na niej postawić zarówno dom jednorodzinny, wielorodzinny, jaki i domek letniskowy
  • działka rekreacyjna – przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowo- rekreacyjne, można na niej realizować obiekty sezonowe, w tym domki letniskowe

W związku z tym, że domek letniskowy jest obiektem rekreacji indywidualnej, przeznaczonym do użytku sezonowego, działka na której zostanie wzniesiony nie musi być uzbrojona.

Odległość domku letniskowego od granic działki

Wszystkie wymagania związane z lokalizacją domku letniskowego względem granic działki są analogiczne, jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Dlatego, planując domek na działce, należy zachować następujące minimalne odległości:

  • 4 metry powinna wynosić odległość między ścianą domu a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie znajdują się otwory okienne i drzwiowe,
  • 3 metry powinna wynosić odległość między ścianą domu a granicą działki w przypadku, gdy w ścianie nie ma otworów okiennych i drzwiowych,
  • w szczególnych warunkach dopuszczona jest budowa domu w odległości 1,5 metra od granicy działki budowlanej lub w granicy, o ile zezwalają na to MPZP lub WZ,
  • realizując inwestycję w pobliżu lasu należy liczyć się z koniecznością zachowania odpowiedniej odległości od granicy lasu.

Wybrane projekty domków letniskowych ARCHON+

Domek letniskowy w krokusach 4 (A)

Gotowy projekt Domek letniskowy w krokusach 4 (A)

Projekt nowoczesnego domku letniskowego, którego bryła prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Drewniana pergola przesłania wejście główne oraz usytuowany wzdłuż bocznej ściany budynku taras. Na parterze znajduje się szeroko otwarty na widok przyrody salon z miejscem na dwie sofy, część jadalniana, aneks kuchenny, a także jasna łazienka z prysznicem. Antresola pełni funkcję części nocnej, można tutaj wstawić dwa 2-osobowe łóżka oraz 1 pojedyncze.

Koszt budowy od 64 800 zł netto

Domek letniskowy w krokusach 3

Gotowy projekt Domek letniskowy w krokusach 3

Wygodny, parterowy domek letniskowy do realizacji na zgłoszenie o budowie, idealny na działki z wejściem od południa. Ozdobnym elementem jest drewniana pergola, przesłaniająca usytuowany przy wejściu taras. Funkcjonalnie zaprojektowane niewielkie wnętrze z kominkiem zapewnia letnikom wygodne użytkowanie. W domu przewidziano otwartą przestrzeń dzienną, a w niej część wypoczynkową, aneks jadalniany i kuchnię. W salonie można wstawić sofę z funkcją spania, w pokoju obok mamy miejsce na dwa pojedyncze łóżka. Naturalnie doświetloną łazienkę wyposażono w prysznic.

Koszt budowy od 56 600 zł netto

Domek letniskowy w krokusach 2

Gotowy projekt Domek letniskowy w krokusach 2

Projekt parterowego budynku rekreacyjnego, którego realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Wykończenie zewnętrzne z zastosowaniem naturalnej okładziny zapewnia atrakcyjny wygląd budynku. Komfortowy wakacyjny wypoczynek gwarantuje letnikom funkcjonalny program użytkowy. Z salonu dostępny jest taras, nad którym przewidziano drewnianą pergolę, w kuchni jest miejsce na praktyczny barek śniadaniowy. W domu znajduje się także 2-osobowa sypialnia oraz łazienka z prysznicem.

Koszt budowy od 63 700 zł netto

Gotowy projekt Domek letniskowy w cienistkach

Niezwykle efektowny domek letniskowy z poddaszem użytkowym, będący doskonałym miejscem wakacyjnego wypoczynku w otoczeniu przyrody. Wykończony jasnym tynkiem i drewnianą okładziną wspaniale wpisuje się w naturalne otoczenie. Wyjątkowym detalem są przeszklenia, dzięki którym można podziwiać w szerokim kadrze las, jezioro, góry. Parter to strefa dzienna, łącząca funkcję salonu, jadalni oraz aneksu kuchennego, jej przestrzeń wypoczynkową powiększa taras, nad którym zastosowano drewnianą pergolę. W programie parteru znajduje się pokój oraz łazienka z prysznicem. Na poddaszu znajduje się duża sypialnia rodziców, z przeszkleniem ściany szczytowej, w drugim pokoju przewidziano miejsce na trzy jednoosobowe łóżka. Na osi schodów mieści się druga łazienka.

Szacunkowy Koszt budowy ok. 146 800 zł netto

Podane kwoty to koszty budowy domku w stanie surowym zamkniętym. Zostały wyliczone na podstawie aktualnych kosztorysów szczegółowych, według minimalnych stawek krajowych na I kwartał 2021 r.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?