Blacha na rąbek - rodzaje, wady i zalety

Wybierając projekt domu, Inwestorzy zwracają uwagą nie tylko na powierzchnię budynku, liczbę kondygnacji, czy układ funkcjonalny wnętrz, ale także na wygląd zewnętrzny domu. Ten podkreśla styl inwestycji – nowoczesny bądź tradycyjny, a zaproponowane materiały wykończeniowe na elewacji, dachu czy stolarka okienna uwypuklają często walory projektu. Jednym z materiałów wykończeniowych, który Inwestorzy muszą wybrać, jest pokrycie dachowe. Czy będą to dachówki, blachodachówki czy panele dachowe? Na rynku istnieje dużo interesujących rozwiązań możliwych do wykorzystania na pokrycie dachu - materiały w różnych kolorach, kształtach, formach czy sposobie montażu. Materiałem, na który często decydują się przyszli właściciele domu, jest blacha na rąbek, wykorzystywana nie tylko na wszelkiego rodzaju zadaszeniach, ale i na elewacji. Czym dokładnie jest blacha na rąbek i gdzie sprawdzi się najlepiej? Jakie zalety blachy sprawiają, że jest tak często wybierana?

Blacha na rąbek - co to jest?

Blacha na rąbek stojący to materiał wykorzystywany jako pokrycie dachu niemal każdego rodzaju i różnego rodzaju innych zadaszeń, w tym także na dachach o mniejszym kącie nachylenia, w projektach z płaskim dachem, a coraz częściej także na elewacji. Blacha na rąbek jest to blacha płaska, ma grubość między 0.5 mm a 0.7 mm, nie posiada tłoczeń, za to jej krawędzie zagina się w specjalny sposób, tworząc pionowy rąbek. Pokrycia dachowe z blachy na rąbek stojący są ocynkowane i pokryte powłokami o różnym przeznaczeniu i jakości, przez co panele dachowe zyskują odporność na korozję, wilgoć i zapewniają bezproblemowe oraz długoletnie użytkowanie. Blachę można kupić albo w formie wygodnej do układania rolki lub jako panele dachowe, możliwe do zakupu w odpowiednim wymiarze, dostosowanym do projektu domu.

Blacha na rąbek stojący - materiał i parametry

Rozpoczynając planowanie budowy domu i wybierając niezbędne materiały budowlane i wykończeniowe, bardzo ważne jest zaplanowanie odpowiedniego pokrycia dachowego, pasującego do projektu domu, ale też odpowiedniego ze względów konstrukcyjnych. Do produkcji blachy na rąbek stojący najczęściej wykorzystuje się ocynkowaną stal lub aluminium. Popularna jest także blacha tytanowo cynkowa. Za pomocą odpowiednio dobranych produktów zabezpiecza się blachę z dwóch stron nie tylko warstwą podkładu, ale także powłok wykończeniowych np. odpornych na wilgoć czy korozję, a także dających oczekiwany efekt wizualny i wykończenie z połyskiem lub matowe. Zastosowane domieszki w produkcji blachy mają wpływ na elastyczność produktu. Panele z blachy na rąbek stojący można dodatkowo zabezpieczyć, chcąc poprawić izolację akustyczną, niwelując poziom hałasu np. padającego deszczu. Wykorzystuje się wówczas specjalnie do tego przeznaczoną włókninę, która oprócz spełniania powyższej funkcji, chroni jednocześnie konstrukcję dachu przed skraplającą się wodą. Blacha na rąbek może mieć różne grubości. Najbardziej popularne są te o 0,5mm, 0,6 mm i 0,7 mm. Stosuje się je w zależności od parametrów wytrzymałościowych, które musi udźwignąć dach wraz z całą konstrukcją. Odpowiednie dobranie poszycia dachowego, pasujące do konstrukcji, daje pewność stabilnego, wytrzymałego i bezpiecznego połączenia. Blachę na rąbek stojący najczęściej osadza się na specjalnej membranie dachowej lub sztywnym deskowaniu. W zależności od parametrów blachy, panele mogą posiadać przytłoczenia, które eliminują falowanie blachy, a tym samym odkształceń, korzystnie wpływając na wytrzymałość materiału i ograniczając uszkodzenia mechaniczne.

Panele dachowe z blachy na rąbek stojący - cena materiałów i koszt robocizny

Cena blachy może różnić się w zależności od jej parametrów, stylistyki, ale też miejsca, w którym planujemy zakup. Wiedząc, jaki rodzaj materiału nas interesuje, warto sprawdzić ceny u producenta i w różnych sklepach budowlanych. Arkusze blachy są przygotowywane na zamówienie, w długościach i szerokościach adekwatnych do wymiarów i kształtu dachu Inwestora. Cena za metr kwadratowy blachy kształtuje się na poziomie od koło 20 zł za najtańsze panele, do nawet ponad 50 zł za panele o wysokiej jakości i parametrach. Do całościowego kosztu dachu oprócz zakupu materiałów należy doliczyć cenę robocizny. Te także mogą się różnić w zależności od miasta, wielkości firmy czy jej renomy i doświadczenia.

Blacha na rąbek stojący. Pokrycie dachu i montaż krok po kroku

Montaż blachy na rąbek stojący wymaga precyzji, wiedzy i doświadczenia, dlatego najlepiej jest zaufać specjalistom i wynająć ich do wspomnianych prac. Jak łączyć blachę na rąbek stojący? Najogólniej mówiąc, montaż blachy na rąbek stojący polega na łączeniu paneli poprzez zgodne ze sztuką, prostopadłe ich zaginanie. Jakie prace należy wykonać krok po kroku, aby dach z blachy na rąbek stojący wyglądał estetycznie i spełniał normy bezpieczeństwa?

Przygotowanie podłoża i materiałów

Przygotowanie podłoża i materiałów różni się w zależności od poszycia dachu. Jeżeli panele z blachy na rąbek będą układane na sztywnym poszyciu z desek, należy zadbać o odpowiednią wentylację pomiędzy blachą na rąbek a deskami poszycia, układając w powstałej szczelinie folię lub specjalną membranę separacyjną. Inną możliwością jest także montaż na poszyciu łat i kontrłat i dopiero na nich układanie blachy na rąbek. W przypadku decyzji o rezygnacji z budowy pełnego deskowania, na krokwiach dachowych układa się specjalną membranę o właściwościach wysokoparoprzepuszczalnych, na nią mocuje się łaty i kontrłaty, tworząc niezbędną szczelinę wentylacyjną.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Zabezpieczenie przeciwwilgociowe

Zabezpieczenie pokrycia dachu przed wilgocią to niezbędny etap prac. Z uwagi na możliwe gromadzenie się skroplin pod blachą, należy zastosować materiał ochronny w postaci ekranów lub mat o zróżnicowanych parametrach w zależności od indywidualnej sytuacji i wymogów narzuconych przez projekt domu Inwestora.

Ułożenie i mocowanie paneli dachowych 

Blachę na rąbek wygina się z pomocą wyginarki, łącząc poszczególne panele na połaci dachu. Układanie poszczególnych paneli należy rozpocząć od skraju dachu, pierwszy panel układając niezwykle precyzyjnie pod kątem 90 stopni względem okapu. Ułatwi to równe układanie kolejnych paneli. Do dokręcania paneli wykorzystywane są wkręty. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiedniego, dostosowanego do dachu momentu przykręcenia, celem umożliwienia arkuszowi blachy pracy związanej ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Każdy kolejny panel układa się już szybko i sprawnie, nakładając jeden po drugim wzdłuż krawędzi poprzednio zamontowanego elementu. Blachę na rąbek stojący układa się od strony okapu aż po kalenicę dachu.

Montaż obróbek kalenicowych

Kalenica dachowa to szczyt, na którym łączą się dwie płaszczyzny dachu. Często stanowi element zdobny dachu, ale jej podstawową funkcją jest zabezpieczenie przed zawilgoceniem konstrukcji dachu oraz zapewnienie wentylacji. Do obróbki kalenicowej wykorzystuje się dwa elementy. Są to gąsior i obróbka podgąsiorowa. Instrukcja montażu mówi, że obróbkę podgąsiorową montuje się jako pierwszą, przytwierdzając ją do podłoża za pomocą specjalnych wkrętów. Na nią zakłada się gąsiora, który zakrywa łączenia krawędzi obróbek podgąsiennicowych, stanowiąc estetyczny, końcowy element wykończeniowy.

Blacha na rąbek - montaż

Blacha na rąbek stojący - zalety i wady blachy na rąbek stojący

Blacha na rąbek stojący to coraz chętniej wykorzystywany materiał wykończeniowy, który nadaje inwestycji estetyczny wygląd. Przyjrzyjmy się mu jeszcze bliżej, zwracając uwagę na jego zalety i wady. Do największych zalet blachy na rąbek stojący możemy zaliczyć:
- walory estetyczne – minimalistyczny wygląd blachy nadaje budynkowi lekkości; mimo, że Inwestorzy najchętniej wybierają blachę na rąbek stojący w różnych odcieniach szarości, to gama kolorystyczna tego materiału jest większa i można ją dopasować do indywidualnych preferencji,
- lekkość – za sprawą tej cechy blacha na rąbek stojący nie obciąża konstrukcji dachu,
- uniwersalny charakter - blacha na rąbek stojący to uniwersalny materiał, który, mimo że najczęściej wykorzystywany jest w projektach domów nowoczesnych, sprawdzi się także jako pokrycie dachowe w projektach domów tradycyjnych,
- zalety blachy to też szybki czas montażu,
- atrakcyjna cena – blacha na rąbek jest materiałem tańszym od innego, popularnego materiału – dachówki ceramicznej.
Eksperci wskazują również na wady materiału, jakim jest blacha na rąbek. Pierwszą z nich jest nagrzewanie się, co w konsekwencji sprawia, że nagrzana blacha wydaje charakterystyczny dźwięk – przy otwartych oknach może być uciążliwy. Blacha na rąbek stojący nie izoluje całkowicie hałasu, co może być uciążliwe przy mocnych opadach deszczu. Układanie blachy na rąbek musi być precyzyjne, solidne i wykonane przez doświadczonego fachowca – jej złe ułożenie może spowodować falowanie materiału, co wynika z jego właściwości. Te także należy uwzględnić podczas transportu i przechowywania blachy na rąbek, bowiem nieodpowiednie jej zabezpieczanie może powodować odkształcenia.

Blacha na rąbek - wady i zalety

Blacha na rąbek czy blachodachówka – różnice

Znając już definicję blachy na rąbek, jej parametry, wady i zalety, warto przyjrzeć się innemu materiałowi, który jest chyba najczęściej wybieranym materiałem na krycie dachów, aby w przyszłości móc porównać i zdecydować, jaki materiał pokrycia dachowe w inwestycji sprawdzi się najlepiej. Mowa o blachodachówce. Blachodachówka to produkt  bardzo uniwersalny i stosunkowo tani, cechują go charakterystyczne tłoczenia, które upodabniają ją do klasycznych dachówek. Występuje w wielu rodzajach, kształtach i kolorach, więc łatwo można go dopasować do preferencji Inwestorów. Blachodachówkę produkuje się ze stalowej, dwustronnie ocynkowanej blachy, która jest odpowiednio wyprofilowana, tworząc oczekiwany kształt. Na rynku dostępne są blachodachówki pokryte posypką mineralną i ceramiczną, a ich minimalna grubość wynosi od 0,4 mm. Blachodachówka nie jest wykorzystywana jako element elewacji, tak jak ma to miejsce w przypadku blachy na rąbek. Nie nadaje się też na każdy rodzaj dachów. Blachodachówka nie nasiąka wodą, zatem podczas ulewnych deszczy nie zwiększy swojej masy, Wpływa to korzystnie finalny koszt powstawania dachu, bowiem konstrukcja dachu nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. Blachodachówka produkowana jest w arkuszach na wymiar lub w modułach.

Blacha na rąbek a dachówka płaska - co wybrać?

Na rynku budowlanym istnieje bardzo duży wybór materiałów wykończeniowych dedykowanych różnym rodzajom dachów. Pewne jest, że bez względu na to, na jaki materiał poszycia dachowego zdecyduje się Inwestor, dekarz musi wykonać solidną pracę, układając poszycie dachu zgodnie ze sztuką, aby służyło długie lata i zachowało wszystkie swoje właściwości. Znając już charakterystykę produktu, jakim jest blacha na rąbek, warto poznać bliżej inny, równie estetyczny materiał na poszycie dachu, jakim jest dachówka płaska. Dach wykonany z dachówki płaskiej jest gładką, jednolitą powierzchnią pozbawioną żłobień, załamań czy fal. Minimalizm i uniwersalny charakter takiego rodzaju poszycia sprawia, że sprawdzi się zarówno w projektach domów nowoczesnych, jak i w projektach domów tradycyjnych. Rozróżnia się dwa rodzaje dachówek płaskich – ceramiczne i betonowe, inaczej cementowe. Mogą one różnić się między sobą kolorem, wykończeniem – matowym, satynowym czy lekko błyszczącym, ale także użytym rodzajem powłok. Te chronią dachówkę przed wilgocią, osadzaniem się zabrudzeń czy porastaniem przez mchy, ale także mogą posiadać właściwości ograniczające nagrzewanie się dachu. Dachówkę płaską można układać prosto, element obok elementu lub na tak zwaną mijankę. Wybór należy do Inwestora i jego indywidualnych preferencji. To, jaki materiał poszycia wybrać na wieńczący bryłę domu dach zależy od kilku czynników. Niewątpliwie od rodzaju projektu, w tym rodzaju dachu, stylu budynku czy projektu elewacji, ale także od gustu i budżetu Inwestora. Podejmując tę decyzję, warto skonsultować się z fachowcami, którzy mając doświadczenie pomogą wybrać produkt najlepiej dopasowany do wybranego projektu domu oraz oczekiwań Inwestora.

Blacha na rąbek na elewację

Blacha dachowa na rąbek na elewację zyskuje na popularności

Krycie dachu to nie jedyna możliwość zastosowania blachy na rąbek. Wykorzystuje się ją także jako materiał na elewacje i to zastosowanie zyskuje na popularności wśród Klientów, którzy decydują się na projekty domów nowoczesnych. Elewacja domu z blachy na rąbek wygląda minimalistycznie i elegancko. Do montażu paneli najlepiej zatrudnić fachowców, którzy dzięki swojemu doświadczeniu dokonają rzetelnego montażu. Panele układa się albo na całości elewacji lub tylko na fragmencie, eksponując poszczególne strefy domu. Blacha na rąbek doskonale prezentuje się w połączeniu z innymi materiałami wykończeniowymi – drewnem, kamieniem czy betonem dekoracyjnym inaczej zwanym architektonicznym. Blachę na elewacji można układać zarówno poziomo, jak i pionowo, w zależności od projektu, ale także stosując różną szerokość paneli. Efekt może być zróżnicowany i dopasowany do indywidualnych preferencji Inwestora, ale także do projektu domu i jego otoczenia. Dużą zaletą elewacji z płaskiej blachy na rąbek jest jej trwałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Inwestorzy, decydujący się na wykorzystanie blachy na rąbek na elewację mogą mieć pewność, że ich dom przyciągnie wzrok, zyskując nowoczesny charakter.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?