Stolarka okienna a wymagania prawne - jakie okna wybrać?

Wybór odpowiednich okien do domu to decyzja, która wpływa nie tylko na estetykę i komfort, ale także na spełnienie określonych wymagań prawnych i technicznych. W kontekście przepisów budowlanych, norm energetycznych oraz oczekiwań dotyczących izolacyjności termicznej i akustycznej, wybór właśnie stolarki budowlanej okiennej staje się zadaniem wymagającym zarówno wiedzy fachowej, jak i świadomości prawnej. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien, aby spełniały one zarówno indywidualne potrzeby mieszkańców, jak i obowiązujące regulacje prawne. Odpowiemy na pytanie, co to są okna energooszczędne, jak zadbać o szczelne okna, omówimy rodzaje okien dostępnych na rynku, ich charakterystykę oraz to, jak przepisy wpływają na wybór odpowiedniej stolarki okiennej. A zatem, co producenci stolarki okiennej oferują potencjalnym Klientom? 

Stolarka okienna - jakie wymagania musi spełnić, by być w zgodzie z Prawem budowlanym?

Stolarka okienna musi spełniać wymagania Prawa budowlanego, które obejmują bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania, ochronę przed hałasem i drganiami, odpowiednie warunki higieniczne i zdrowotne oraz ochronę środowiska, oszczędność energii i odpowiednią izolacyjność cieplną przegród. Wymagania dotyczące stolarki budowlanej czy przegród przezroczystych określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i dotyczą minimalnej powierzchni okien w stosunku do powierzchni podłogi oraz minimalnej izolacyjności termicznej: „W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12”.

Szczegółowe wymagania, jakie musi spełniać stolarka okienna według Prawa budowlanego, mają na celu zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych zdrowotnych, bezpieczeństwa użytkowania, oszczędności energii i ochrony środowiska. Do szczegółowych wymagań wynikających z Prawa budowlanego, dotyczących stolarki okiennej należą:

 • współczynnik przenikania ciepła - określa, jak dobrze okno izoluje ciepło; im niższy współczynnik, tym lepsza izolacyjność termiczna okna, co jest ważne w ograniczeniu strat ciepła, szczególnie w okresie zimowym,
 • odpowiednia ilość światła dziennego - okna powinny zapewniać wystarczający dostęp do światła dziennego w zależności od przeznaczenia i charakterystyki pomieszczeń,
 • izolacyjność akustyczna - okna powinny zapewniać odpowiednią ochronę przed hałasem zewnętrznym, co przekłada się na komfort akustyczny wewnątrz budynku,
 • dopasowanie do warunków technicznych budynku - okna muszą być zgodne z ogólnymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa, wytrzymałości oraz efektywności energetycznej budynków.

Producentów okien obowiązują te standardy, aby dostarczać produkty spełniające normy prawne i oczekiwania Inwestorów.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Rodzaje okien

Rodzaje okien różnią się pod względem konstrukcji, materiałów, właściwości izolacyjnych i estetyki. Popularne są okna PVC, znane z trwałości i łatwości konserwacji, a także okna drewniane, które oferują klasyczny wygląd i dobre właściwości izolacyjne. Istnieją również okna aluminiowe, preferowane w nowoczesnych konstrukcjach ze względu na ich smukłość i wytrzymałość. Wśród typów otwierania wyróżniamy okna rozwierno-uchylne, uchylne, stałe oraz okna z systemami przesuwnymi. Dodatkowo istnieją okna dachowe, idealne do poddaszy, oraz duże przeszklenia, które zapewniają maksymalne wykorzystanie światła naturalnego. Przyjrzyjmy się bliżej wspomnianym już rodzajom okien.

Okna PVC

Okna PCV, popularne w stolarce okiennej, wyróżniają się kilkoma kluczowymi cechami. Przede wszystkim mają dobry współczynnik przenikania ciepła, co przekłada się na wysoką izolacyjność termiczną, szczególnie istotną przy oknach pionowych w okresie zimowym. Dzięki temu zapewniają minimalizację strat ciepła, co jest ważne dla oszczędności energii. Są również dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, co pozwala na ich dopasowanie do różnych typów budynków i pomieszczeń. Dodatkowo okna PCV są odporne na promieniowanie słoneczne, co zwiększa ich trwałość i funkcjonalność. Ponadto okna PCV są dostępne w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na estetyczne dopasowanie do różnych stylów architektonicznych. Są także przyjazne dla środowiska, gdyż materiał, z którego są wykonane, może być poddany recyklingowi.

Stolarka okienna - okna PCV

Okna drewniane

Okna drewniane są cenionym elementem stolarki okiennej, oferującym doskonałą izolacyjność termiczną i akustyczną. Charakteryzują się zrównoważonym współczynnikiem przenikania i strat ciepła, co przekłada się na efektywne ich ograniczenie oraz na oszczędność energii, zwłaszcza w okresie zimowym. Naturalny materiał, z którego są wykonane, dodaje przytulnej estetyki wnętrzom, jednocześnie będąc ekologicznym wyborem. Producenci drewnianej stolarki okiennej oferują szeroką gamę wykończeń i stylistyku, umożliwiając dostosowanie do różnych potrzeb Inwestorów i charakterystyki architektonicznej budynków.

Stolarka okienna - okna drewniane

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe charakteryzują się nowoczesnym designem i wytrzymałością, co czyni je popularnym wyborem w nowoczesnej architekturze. Aluminiowe ramy są lekkie, ale jednocześnie bardzo odporne na warunki atmosferyczne i zużycie eksploatacyjne. Ich zaletą jest również łatwość w utrzymaniu i konserwacji. Te okna oferują dobrą izolację termiczną i akustyczną, szczególnie gdy są wyposażone w wielokomorowe profile i specjalne pakiety szybowe. Są również dostosowywane do różnych potrzeb i preferencji estetycznych, co sprawia, że są odpowiednie zarówno do zastosowań komercyjnych, jak i mieszkalnych.

Stolarka okienna- Okna aluminiowe

Energooszczędność okien - jakie ma znaczenie?

Okno uznaje się za energooszczędne, gdy ma wysoką izolacyjność termiczną, czyli ich współczynnik przenikania ciepła jest niski. Oznacza to, że minimalizuje straty ciepła zimą i redukuje nagrzewanie się wnętrz latem, co obniża koszty ogrzewania i chłodzenia. Energooszczędne okna często wykorzystują podwójne lub potrójne szyby, specjalne powłoki i lepsze uszczelnienia, aby poprawić izolację termiczną i efektywność energetyczną. Warty uwagi jest fakt, że nawiewnik wmontowany w profil okna obniża izolacyjność termiczną stolarki okiennej.

Czytaj także: "Okno narożne w domu - wady, zalety, gdzie warto go zamontować?"

Energooszczędność okien ma kluczowe znaczenie dla redukcji zużycia energii w budynkach. Wspierają również komfort termiczny wnętrz i przyczyniają się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Wybór okien o wysokim współczynniku przenikania ciepła jest istotny zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Nowinki technologiczne w branży stolarki okiennej

Nowością w stolarce okiennej jest technologia STV (suche wklejanie szyb), która pozwala na tworzenie większych, cieplejszych i stabilniejszych okien. Technologia ta polega na trwałym połączeniu pakietu szybowego ze skrzydłem okiennym za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, z dodatkowym zabezpieczeniem uszczelką przyszybową. To rozwiązanie zwiększa stabilność okna, zapobiega pękaniu szyb i naroży, umożliwia tworzenie dużych formatów okien i zapewnia lepszą izolacyjność termiczną oraz akustyczną, co jest ważne zarówno dla efektywności energetycznej, jak i komfortu użytkowania. 

Czytaj także: "Drzwi tarasowe przesuwne - rodzaje, zalety i wady przesuwnych drzwi tarasowych"

Stolarka okienna - energooszczędność okien

Jak wybrać dobre okna spełniające wszelkie normy?

Istotne parametry dotyczące okien to przede wszystkim: Ug szyby jako jeden z parametrów całości okna brany pod uwagę, jeśli chodzi o jego parametry termiczne oraz termika ramy okiennej Uf. Całość daje współczynnik przenikania ciepła dla całego okna zwany jako współczynnik Uw.

W „Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” wprowadzona została zmiana, dotycząca zaostrzenia normy współczynnika przenikania ciepła Uw. I tak od 2021 roku w Polsce obowiązują nowe normy dla okien. Wymagany Uw dla okien w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 16°C to maksymalnie 0,9 W/(m²·K), a dla niższych temperatur limit wynosi 1,4 W/(m²·K). Osiągnięcie efektywnego Uw zależy od rozmiaru okna, rodzaju profili okiennych (Uf), pakietu szybowego i ramki międzyszybowej. W oknach energooszczędnych Uf profilów okiennych powinien być mniejszy niż 1,0 W/(m²·K).

Dodatkowo na rynku dostępne są szyby zespolone, składające się z trzech warstw szklanych. Takie szyby mają powłokę termo, która odbija ciepło, a przestrzeń między szybami jest wypełniona argonem lub kryptonem, co zwiększa izolacyjność. Całość szyby jest uszczelniona butylem i poliuretanem lub tiokolem, zapewniając lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną. Najlepsza szyba w stolarce okiennej to taka, która zapewnia wysoką izolacyjność termiczną. Podsumowując, te cechy sprawiają, że szyby te mają niski współczynnik przenikania ciepła, co przekłada się na lepszą efektywność energetyczną i izolacyjność okna.

Wybierając dobre okna, które spełniają wszelkie normy, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

 • współczynnik przenikania ciepła (Uw) - szukaj okien z niskim współczynnikiem Uw, co świadczy o lepszej izolacji termicznej i mniejszych stratach ciepła,
 • certyfikaty i normy - upewnij się, że okna spełniają aktualne standardy branżowe i posiadają wymagane certyfikaty,
 • izolacyjność akustyczna - dla ochrony przed hałasem zewnętrznym, ważny jest wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej,
 • trwałość i materiał - wybierz okna z materiałów wysokiej jakości, gwarantujących długa żywotność i odporność na warunki atmosferyczne,
 • bezpieczeństwo - okna powinny spełniać normy bezpieczeństwa, w tym zabezpieczenia przed włamaniem,
 • efektywność energetyczna - okna powinny wspierać oszczędność energii, co jest ważne zarówno dla ochrony środowiska, jak i obniżenia rachunków za energię,
 • estetyka i dopasowanie do stylu budynku - wygląd okien powinien komponować się z architekturą domu.

Pamiętaj, aby skonsultować się z ekspertami i dokładnie przeanalizować oferty różnych producentów, by wybrać okna idealnie odpowiadające Twoim potrzebom.

Stolarka okienna - realizacja

Okna a ekologia

Wybór okien ma znaczący wpływ na ekologię. Energooszczędne okna, o wysokim współczynniku izolacji termicznej, zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Ponadto, wybierając okna wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska i łatwych do recyklingu, przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów naturalnych. Dlatego świadomy wybór okien jest istotnym krokiem w kierunku budowania bardziej ekologicznych domów i miast.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?